Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2011, 19:23:49
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit Ortodoxia Germana

In Germania sunt 1 300 000 de crestini ortodoxi. Numarul de preoti este mic, 100-200. Suntem ortodoxi de diferite limbi, Romana, Rusa, Greaca, Sarba, Bulgara, etc., cu toti vorbim Germana. Manastirea germana orthodoxa de la Buchen este organisata dupa traditia Muntelui Athos. Liturgia in Limba Germana este deja practicata in unele Biserici.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2011, 19:55:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

De ce patriarhie (mitropolie) ortodoxă țin bisericile ortodoxe în care se face liturghia în limba germană ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2011, 20:11:16
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Limba germana in Liturghie este este folosita de Russische Orthodoxe Kirche im Ausland (ROKA). In Germania:Russische Orthodoxe Diözese des orthodoxen Bischofs von Berlin und Deutschland. Biserica este condusa de Erzbischof Mark care locuieste in (Manastirea)Kloster des Heiligen Hiob von Potschajew, München.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2011, 10:03:56
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
De ce patriarhie (mitropolie) ortodoxă țin bisericile ortodoxe în care se face liturghia în limba germană ?
Depinde.
Cea la care eram eu tine de Constantinopol, prin arhiepiscopia de traditie rusa cu sediul la Paris.
Mai sunt si care tin de Constantonopol direct (prin mitropilitul grec) sau de episcopul de Moscova sau cuim zice Ion Pop de fosta Biserica Rusa in afara frontierelor, acum unita cu Moscova (episcopul Mark), sau de episcopul sarb.

Deci, cum se vede, cam de toti. La romani nu stiu sa fie vreo parohie complect germantfona, sar stiu ca unele parohii tin si slujbe partial in germana.

Din pacate sunt acum mai putine parohii care folosesc limba germana ca acum 20 de ani. Moscova si-a re-rusificat parohiile.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2011, 10:49:46
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Limba germana in Liturghie este este folosita de Russische Orthodoxe Kirche im Ausland (ROKA). In Germania:Russische Orthodoxe Diözese des orthodoxen Bischofs von Berlin und Deutschland. Biserica este condusa de Erzbischof Mark care locuieste in (Manastirea)Kloster des Heiligen Hiob von Potschajew, München.
De ce nu ai scris tot mesajul în nemțește, dacă tot nu voiai să te înțeleagă lumea? Deși trebuie să recunosc că o merită mulți useri, pentru că au dat multe linkuri în engleză, ca să nu înțeleg eu. (eu sunt bună la germană, dar varză la engleză)

În traducere:

Limba germana in Liturghie este este folosita de Biserica Ortodoxă Rusă din străinătate(ROKA). In Germania: eparhia ortodoxă rusă a episcopilor din Berlin și Germania [cam ciudat, nu era de ajuns să spună numai din Germania, că și Berlin e tot în această țară?]. Biserica este condusa de Erzbischof Mark care locuieste in (Manastirea)Kloster a sfintelor locuri de muncă [sper să nu fi greșit aici traducerea] din Potschajew, München.

Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.02.2011, 16:31:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
care locuieste in (Manastirea)Kloster a sfintelor locuri de muncă [sper să nu fi greșit aici traducerea] din Potschajew, München.
Hiob inseamna Iov.
Locuri de munca se spune Arbeitsplätze.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.02.2011, 16:51:59
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Care sunt sfintele locuri de munca???
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.02.2011, 16:58:40
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Care sunt sfintele locuri de munca???
Am greșit și eu, nu știam ce înseamnă Hiob și am căutat în dicționarele online, peste tot apărea loc de muncă, părea aiurea, dar am zis că nu se știe, poate o fi ceva ce nu știu eu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.02.2011, 17:12:44
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Am greșit și eu, nu știam ce înseamnă Hiob și am căutat în dicționarele online, peste tot apărea loc de muncă, părea aiurea, dar am zis că nu se știe, poate o fi ceva ce nu știu eu.
In engleza Iov este Job (loc de munca), deci da...:D
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.02.2011, 17:23:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Hiob inseamna Iov.
Locuri de munca se spune Arbeitsplätze.
Imi place mai mult cum a tradus Camy! Bravo!( din plinatatea inimii vorbeste gura!)
Daca este sa ajungem undeva in viata , prin sfintele locuri de munca ajungem nu prin altceva!

Asta ar trebui sa se predice mai mult!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastire germana in constructie spre_rasarit Generalitati 0 31.01.2012 13:58:29
Ortodoxia si Ispasirea Pestisorul de Aur Dogmatica 20 18.12.2011 02:46:06
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 20:23:28
ORTODOXIA cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 73 14.08.2008 13:43:58
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 14:59:22