Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2005, 11:33:50
anavictoria anavictoria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 4
Implicit

Credeti ca este important sa avem in Bucuresti Catedrala Mantuirii Neamului? Unde credeti ca ar trebui amplasata?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.08.2005, 22:07:42
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

E greu de decis daca este importanta sau nu, dar, la cati bani sunt aruncati pe prostii in Romania, cate monumente fara rost si estetica "impodobesc" Bucurestiul, cati bani sunt furati de politicieni, de o mie de ori mai multi decat costurile Catedralei, nu vad cum ar putea sa strice o biserica. Toate marile capitale crestine au o mare catedrala. Cred ca e timpul sa avem si noi.
Cat despre amplasament, am inteles ca locatia definitiva va fi Parcul Izvor, in umbra Casei Poporului. Dupa parerea mea, foarte lipsit de inspiratie. Nu as fi fost de accord nici cu amplasarea ei nici in Piata Unirii, nici in Parcul Carol. Poate Dealul Vacaresti ar fi fost mai portivit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.09.2005, 00:39:12
Valentin Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 25
Implicit

Eu ma bucur foarte mult ca se va contrui o Catedrala ! Singura problema e ca nu se incepe odata constructia daca se mai amana mult nici un 2015 n-o sa fie gata ??? .
Din cate am inteles eu Catedrala va fi amplasata pe Dealul Arsenalului, din vecinatatea Camerei Deputatilor nu in Parcul Izvor...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.09.2005, 10:11:27
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valentin
Eu ma bucur foarte mult ca se va contrui o Catedrala ! Singura problema e ca nu se incepe odata constructia daca se mai amana mult nici un 2015 n-o sa fie gata ??? .
Din cate am inteles eu Catedrala va fi amplasata pe Dealul Arsenalului, din vecinatatea Camerei Deputatilor nu in Parcul Izvor...
Da. Asa se pare, ca pe Dealul Arseanlului va fi amplsata, tot pe langa Casa Poporului. Nu stiu de la cine am auzit de Parcul Izvor...
Dar asa e, pana la urma, e important sa incepa odata, sa nu mai amane atat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.09.2005, 22:44:04
Valentin Valentin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 25
Implicit

Oricum eu ma bucur ca nu se va mai contrui Catedrala in Parcul Carol , nu pentru ca ar stica "extraordinarul" parc si pentru ca pentru mine ar fi fost foarte foarte departe de casa.
Asa pe Dealul Arseanlului este cat de cat mai accesibil.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.10.2005, 02:41:16
yawn_life yawn_life is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

Da, au fost aruncati bani pe prostii in romania, dar asta nu inseeamna ca este bine sa facem altceva rau. Nu spun ca este rau sa construiesti o catredala, dar daca statul plateste pentru asta, inseamna ca el nu este separat de religie. In America, Anglia, Franta si alte state importante se lupta pentru separarea religiei de stat, la noi nu prea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.10.2005, 17:15:00
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Cine este Statul? Basescu?
Noi oamenii suntem Statul, iar sa ne fereasca Dumnzezeu de ziua in care acesta va fi separat de religie...
America, Anglia, Franta sunt mult inferioare oricarui stat ortodox, prin lipsa lor de moralitate, crestina sau orice fel. Nu sunt exemple deloc potrivite. Prea mult uitat la Pro TV...:D


Oarecum off-topic: Banii nu conteaza. Niciodata sa nu cautam sa strangem bani mai multi bani decat ne trebuie, sa ii "aruncam" de cate ori avem ocazia. Auzim, "eu nu dau bani la copii pe strada, ca cine stie unde ajung". Daa...Tine-i, ca mult iti vor ajuta banii aia...

Deci sa nu ne smiorcaim pentru ca dam fiecare cateva mii de lei pentru o biserica (caci atat vine daca impartim la numarul de contribuabili)...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.11.2005, 20:00:08
proweb proweb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Mesaje: 2
Implicit

Mult a trebuit sa mai asteptam pana sa se stabileasca construirea unei catedrale ortodoxe. Amplasarea undeva central era de asteptat si este bine. Acum sa speram ca se va termina conform unei planificari judicioase si nu se vor ivi surprize.
Sentimentul ca vom avea o catedrala reprezentativa a neamului nostru, efectiv ma bucura enorm, parca as fi contribuit si eu cu ceva.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.11.2005, 02:53:52
yawn_life yawn_life is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

Noi suntem statul si nu suntem numai crestini. N-ar putea 85% din populatie sa plateasca pentru catedrala.
Vrei sa spui ca Romania este mai morala decat Franta? In nici un caz. Une au ajuns ei si unde suntem noi. Eu nu vad Pro TV-ul decat prin Carcodasi. Asta este singura emisune romaneasca la care ma uit.
Da, dar este bine sa nu dai bani la copii pe strada. Mai bine ii ajuti sa se ajute singuri, ei sunt niste paraziti. Cred ca tine mai mult cont Dumnezeu daca ajuti pe cineva care vrea sa faca ceva cu viata sa si nu sa traiasca de pe altii.
Nu este vorba de ca platesc prea mult dar este ceva ce tine de principiu: Statul nu trebuie sa ajute biserca, că să poata sa dea drepturi egale fiecarei religii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.11.2005, 14:10:19
AdiZ AdiZ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2005
Locație: Brasov, Romania
Mesaje: 5
Implicit

yawn_life, ai zis ca "Statul nu trebuie sa ajute biserca, ca să poata sa dea drepturi egale fiecarei religii". Dar nu crezi ca ar putea da drepturi egale tocmai ajutand fiecare religie? Si atunci s-ar rezolva si pb legata de imposibilitatea ca 85% din populatie sa plateasca pt catedrala.
Undeva in constitutie, pe langa asigurarea unor conditii decente de viata, garantarea proprietatii s.a.m.d, statul trebuie sa mai aiba grija si de partea religioasa a indivizilor care compun statul. (Scuze pt lipsa de formulare, n-am Constitutia la indemana). Deci statul trebuie sa ajute Biserica (in general, nu numai cea Ortodoxa).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului pentru ce? Robertworld Generalitati 320 02.11.2011 23:22:26
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 23:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului blue_cat Biserica Ortodoxa Romana 272 22.07.2010 17:46:46