Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.04.2015, 11:00:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Spune-le asta alora sodomizati in puscarii.
Evident, n-ai inteles cum se pune problema.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.04.2015, 11:02:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Citat:
Beaten repeatedly by his father after innocently telling him, aged 12, that he was attracted to his friend
Told he had AIDS, that he was the only gay person in the country and the government would kill him if they found out
Hands burned and frozen with ice while he was shown images of men hugging
Electrocuted for a month while shown explicit pictures of men
Has since been excommunicated by his family and warned by his father that he will shoot him if he ever comes home
Deci, dupa mintea ta mai usurica asa, cam asta ar fi "gay conversion therapy".

Sa-ti aduc aminte cum erau tratati bolnavii psihici acum cateva decenii?
Si nu era cines tie ce tentativa a unui disperat, era "metoda stiintifica" si universala.
Si totusi, psihiatria n-a fost interzisa nici bolile psihice n-au ajuns un soi de "normalitate alternativa".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.04.2015 at 11:05:51.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.04.2015, 11:04:54
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci, dupa mintea ta mai usurica asa, cam asta ar fi "gay conversion therapy".

Sa-ti aduc aminte cum erau tratati bolnavii psihici acum cateva decenii?
Si totusi, psihiatria n-a fost interzisa.
Nu prea vad lobotomii in zilele de azi...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.04.2015, 11:09:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si electrosocuri vrei sa spui?
Practic exista inca, ambele. Intr-o forma mai rafinata, desigur si doar la anumite probleme psihice.

Uite:

Corpus callosotomy
http://en.wikipedia.org/wiki/Corpus_callosotomy

Electroconvulsive therapy
http://en.wikipedia.org/wiki/Electroconvulsive_therapy

Ia zii, astia nu sunt torturati?

Sigur, asta nu inseamna ca asta e reteta si pentru tulburarile de indetitate sexuala daca unii au incercat ceva si nu a functionat sau a fost inconsistent cu morala nu inseamna ca trebuie desfiintat domeniul ca atare.

Nici psihiatria n-a fost desfiintata pe criteriul ca "este tortura" si metodele de mai sus "sunt dovedite stiintific ca nu functioneaza".

Uite ce se spune despre "barbara" terapia cu electrosocuri de ex.

Citat:
A round of ECT is effective for about 50% of people with treatment-resistant major depressive disorder, whether it is unipolar or bipolar.[4] Followup treatment is still poorly studied, but about half of people who respond relapse within twelve months.
Deci functioneaza doar la jumatate din ei din care jumatate revin la stare de dinainte in termen de 12 luni.

Deci, te rog sa vii cu detalii despre ceea ce este "gay conversion therapy" - daca exista o astfel de terapie standardizata si cu studiile care arata care e procentul de reusita, cati recad si in ce interval, etc.

Sa vedem daca este mai bine sau mai rau decat o metoda stiintifica recunoscuta si care poate fi usor clasificata ca "barbara" dupa termenii propagandei gay.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.04.2015 at 11:14:06.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.04.2015, 11:11:15
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si electrosocuri vrei sa spui?
Practic exista inca, ambele. Intr-o forma mai rafinata, desigur si doar la anumite probleme psihice.

Sigur, asta nu inseamna ca asta e reteta si pentru tulburarile de indetitate sexuala daca unii au incercat ceva si nu a functionat sau a fost inconsistent cu morala nu inseamna ca trebuie desfiintat domeniul ca atare.

Nici psihiatria n-a fost desfiintata pe criteriul ca "este tortura" si metodele de mai sus "sunt dovedite stiintific ca nu functioneaza"
Ok, deci trebuie tinute acolo de rezerva, si gasite alte metode mult mai eficiente si putin daunatoare. In plus, trebuie si ele sa fie mult mai slefuite si facute mai putin violente! Mi se pare ca am ajuns la o opinie de compromis :)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 30.04.2015, 11:16:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Rezerva? Faci pe prostul? Ca imi vine greu sa cred ca chiar esti.

In baza caror studii poti sustine ca se aplica in cazurile de identitate sexuala confuza?

Dupa cum vezi, cele de mai sus se aplica pentru probleme specifice, nu sunt panaceu pentru problemele psihiatrice (desi acum cateva decenii erau folosite ca atare).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 30.04.2015, 11:22:07
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ala cu lobotomia a luat si premiul Nobel :)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 30.04.2015, 11:23:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tortionarul!
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 30.04.2015, 22:18:48
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Sa le scrieti si despre ilegalizarea divortului.
E o idee fff buna! Trebuie sa initiem o petitie! Pe bune!

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ba chiar, acest tip de terapie s-a dovedit a face mult rau subiectilor.
http://www.livescience.com/50453-why...y-harmful.html
Inca o dovada ca "bolilor" sufletesti nu le poti aplica tratamente psycho. HOMOSEXUALITATEA ESTE UN PACAT, iar acest pacat genereaza boli psycho! Ca dealtfel, mai toate pacatele!
De aceea, homosexualii care se rusineaza de comportamentul lor pana la scarba vor fi acuzatorii acelor homosexuali care au ajuns la limita inferioara a nesimtirii si carora nu le mai e rusine. E clar ca acestia din urma practica exhibitionismul gay dintr-o frustrare, intr-un spirit de fronda.
Uitati-va la paradele gay, e plin acolo de exhibitionisti si de dezaxati!

Eu cunosc un doctor psihiatru care a a avut ca pacienti homosexuali: in toate cazurile, dar in absolut toate cazurile, acestia proveneau din medii joase ale societatii, din familii destramate sau din familii cu probleme conjugale. Cel mai nociv factor care poate sa dea dereglari comportamentale (homosexualitatea este un "mod de comportament" influentat de amplificarea sexualitatii si, de aici mai departe la dereglarea sexualitatii) este instabilitatea din cadrul familiei!!

Ori la instabilitatea familiei sunt o multitudine de factori care converg, de la lipsa banilor la stresul si lipsa de timp acordata copiilor, etc. Suntem si noi responsabili pentru un astfel de tip de societate? Poate ca da! Sa fie, oare homosexualii niste victime ale acestui stil de viata prosper burghez de tip urban? Hmmm! Poate ca da! (Bineinteles, asta nu inseamna ca trebuie legalizata aceasta deviere de la umanitatea elementara).
Mi-e dor de multe lucruri bune din copilaria mea din anii '70! Mi-e dor de societatea care asigura fiecaruia un loc de munca, mi-e dor de societatea care-i obliga pe parinti sa-si dea copiii la scoala, mi-e dor de scoala gratuita pentru toti copiii, mi-e dor de legea care interzicea avorturile lasand drept la viata tuturor copiilor, mi-e dor de ...
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #50  
Vechi 30.04.2015, 22:21:34
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul

Inca o dovada ca "bolilor" sufletesti nu le poti aplica tratamente psycho. HOMOSEXUALITATEA ESTE UN PACAT,
Multe lucruri sunt pacate, de aceea se presupune ca avem liber arbitru. Daca ai putea, ai ilegaliza absolut tot ce scrie in Biblie ca e pacat?

Si ilegalizarea divortului? Sper ca stii ca glumeam
Reply With Quote
Răspunde