Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.11.2007, 20:58:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Se pare ca unii oameni inca nu si-au dat seama de ce vin la biserica sau care este cu adevarat scopul cu care se vine la biserica. Trist.
Fatarnicia ! Unii si nu putini vin la biserica ca sa-i vada vecinul, lumea cat de "credinciosi" sunt , sau sa castige nu stiu mai ce, in nici un caz pentru dragoste de Dumnezeu. Simplii clevetitori in pustie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.12.2007, 23:47:26
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Din invataturile Sf. Ierarh Nifon:

" Crede-ma fiule, ca Bunul Dumnezeu nu va judeca pe crestini pentru ca au pacatuit. M-am mirat mult de aceste cuvinte si l-am intrebat surprins:

- Atunci, dupa cum spuneti, pacatosii nu vor fi judecati? Trebuie adica sa credem ca nu exista judecata?

- Exista si prea exista, mi-a raspuns el.

- Atunci cine va fi judecat?

- Asculta, fiule, sa ti-o spun limpede: Dumnezeu nu judeca pe crestin pentru ca greseste, ci pentru ca nu se pocaieste. Pentru ca a pacatuit si a se pocai este omeneste, dar a nu se pocai este semnul diavolului si al dracilor lui. Fiindca nu traim necontenit in pocainta, de aceea vom fi judecati. "


Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.12.2007, 02:26:33
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
În Duminica Sfintei Maria Egipteanca, un parinte hirotonit de curând a început un cuvânt despre pocainta. A dat câteva exemple de sfinti care au parasit pacatul. În biserica se auzeau susoteli. Unii credinciosi, în special cei mai în vârsta, nu pareau prea interesati de subiect. Doua femei depanau amintiri din tinerete, altele vorbeau desertaciuni, comentând lungimea fustei unei femei care venise prima data în acea biserica sau mirosul neplacut al cersetorilor de la poarta bisericii.
Parintele a continuat:
- Dar exista si multi pacatosi care nu vor sa auda de pocainta. În parohia noastra, de exemplu: avem un caz, un om caruia îi place sa bea mult, despre care va voi spune câteva cuvinte. Omul acesta, pe care îl cunoasteti cu totii, este un caz care pare irecuperabil.
Încet-încet, credinciosii care susoteau începura sa fie atenti: predica devenea interesanta si pentru ei - se gândeau ca poate parintele va da si niste amanunte picante, pentru a le putea discuta la masa de prânz cu cei care nu venisera sa se împartaseasca din frumusetea sfintei slujbe.
- Sa va spun cât de tare a cazut în patima bauturii acest om? întreba parintele, mirându-se câta liniste se facuse în biserica. Nu, nu o sa va spun. Am vrut numai sa va dati singuri seama ca, atâta vreme cât va vorbeam despre îndreptarea vietii, unii susoteau. Cum a venit vorba despre un pacatos care poate fi bârfit, care poate fi aratat cu degetul, s-a facut liniste. Nu va voi mai spune altceva astazi, decât atât: daca veniti la biserica din orice alt motiv, si nu pentru a fi în comuniune cu Dumnezeu si a va ruga împreuna cu ceilalti, daca va intereseaza numai subiectele de bârfa sau subiectele care va ridica în proprii ochi, facându-va sa vi se para ca sunteti superiori celor care stau la aceasta ora în fata televizoarelor, ar trebui sa va dati seama ca gresiti. Biserica este casa lui Dumnezeu. Vreti sa o transformati în sala de spectacol, în salon de bârfe? Sa nu fie asa! Luati aminte la cursele vrajmasului care, daca nu a reusit sa va împiedice sa ajungeti la biserica, se lupta sa va suceasca mintile si sa va îndemne sa vorbiti în loc sa va rugati sau sa ascultati cuvinte de folos. As mai fi avut multe sa va spun, dar o sa vi le spun altadata. Va las sa va gânditi singuri daca vreti sa mergeti pe calea mântuirii. Si, daca nu vreti, nu stiu ce rost are sa mai veniti la biserica. Iar daca vreti, nu stiu ce rost are sa susotiti si sa clevetiti, în loc sa va rugati lui Dumnezeu cu zdrobire de inima...
Draga Jenica
Ca intotdeauna dai raspunsuri si exempele concrete.
Chiar astazi si in alte multe duminici avem aceeasi problema la noi in timpul slujbei.
Eu nu mai suport si nu stiu ce sa fac cum sa-i spun lui parintele ca este de datoria lui sa-i atentioneze din cind in cind.
La noi se vorbeste in continuu, discutii si iar discutii se plimba prin localul unde slujim , ba le e sete ba isi aminteste ca nu a pus luminare,ori ca nu si-a scris pomelnicul si asa mai departe.
E adevarat ca e o sala in care se vede si se aude tot,plus aici sint si copii.
Unii nu cred ca stiu de ce vin la slujba .
Asa ca sa se mai intilneasca sa vada ce au mai facut rominasii,ce mai zic .
Te rog da-mi un sfat ce sa fac sa tac?

Doamne iarta si pacatele mele nu sint o perfetiune.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.12.2007, 12:48:17
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"...Cuviosul Nifon, mi-a zis ca nu exista fapta mai murdara decat desfranarea. Cu toate acestea, daca nelegiuitul se pocaieste, Preabunul Dumnezeu il primeste mai repede decat pe toti nelegiuitii si pacatosii, pentru ca patima aceasta se inradacineaza in firea omului si, pe deasupra si diavolul o atata mai mult cu tot felul de ispite. Pentru a birui cineva aceasta patima, trebuie sa se nevoiasca mult cu priveghere si post. Apoi a adaugat:

"Am vazut candva un om mergand pe calea cea larga a pacatului. Atunci mi s-au deschis ochii sufletului si am vazut in jurul lui vreo treizeci de diavoli: unii bazaiau ca mustele in fata lui, altii tiuiau in urechile lui ca tantarii, iar ceilalti il legasera de picioare si de gat si il trageau cu sila incoace si incolo. La aceasta priveliste mi s-au umplut ochii de lacrimi si ma gandeam ce sa insemneze funiile cu care il trageau pe om. Mi-a descoperit atunci Dumnezeu, ca fiecare funie corespunde unui fel de pacat. Diavolii, care zumzaie in urechi, il afunda in deznadejde, iar cei cere ii bazaie in fata, il fac sa fie nerusinat si obraznic. "

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CONTINUAREA Rugăciune de pocăință către Domnul Hristos- a Sf Ioan Gură de Aur MirelaL Rugaciuni 0 28.02.2009 22:23:23
Rugăciune de pocăință către Domnul Hristos- a Sf Ioan Gură de Aur MirelaL Rugaciuni 0 28.02.2009 22:15:47