Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.02.2011, 10:22:03
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Cum gandeste Dumnezeu?

E o intrebare care ma face curios, oare Dumnezeu are aceleasi caracteristici mintale ca si omul, ce parere are despre creatia Sa? , sunt unele lucruri care nu le putem diviza la infinit, ca de exemplu infinitatea lui Dumnezeu , mintea noastra umana , are obisnuinta de a explica totul logic rational , , ducandu-ne la intrebarea ,:daca Dumnezeu a fost creat sau daca are un inceput ?bineinteles ca nu dar mintea noastra nu poate explica ceva ce nu are un inceput , e un paradox , oare Dumnezeu gandeste ca noi?
As vrea sa aflu mai multe pareri referitor la ce am scris, poate si niste argumente.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.02.2011, 10:26:48
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit ...

Daca am sti exact cum gandeste EL....am fi un soi de dumnezei mai mici....Si-mi vine asa in minte un vers..."nu cerceta aceste legi, caci esti nebun de le-ntelegi"....Sa cautam mai bine la cum trebuie sa gandim noi , ca sa ne apropiem de EL ! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.02.2011, 13:21:19
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
E o intrebare care ma face curios, oare Dumnezeu are aceleasi caracteristici mintale ca si omul, ce parere are despre creatia Sa? , sunt unele lucruri care nu le putem diviza la infinit, ca de exemplu infinitatea lui Dumnezeu , mintea noastra umana , are obisnuinta de a explica totul logic rational , , ducandu-ne la intrebarea ,:daca Dumnezeu a fost creat sau daca are un inceput ?bineinteles ca nu dar mintea noastra nu poate explica ceva ce nu are un inceput , e un paradox , oare Dumnezeu gandeste ca noi?
As vrea sa aflu mai multe pareri referitor la ce am scris, poate si niste argumente.
Dumnezeu gândește Adevărul deplin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.02.2011, 13:42:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
E o intrebare care ma face curios, oare Dumnezeu are aceleasi caracteristici mintale ca si omul, ce parere are despre creatia Sa? , sunt unele lucruri care nu le putem diviza la infinit, ca de exemplu infinitatea lui Dumnezeu , mintea noastra umana , are obisnuinta de a explica totul logic rational , , ducandu-ne la intrebarea ,:daca Dumnezeu a fost creat sau daca are un inceput ?bineinteles ca nu dar mintea noastra nu poate explica ceva ce nu are un inceput , e un paradox , oare Dumnezeu gandeste ca noi?
As vrea sa aflu mai multe pareri referitor la ce am scris, poate si niste argumente.
Câteva lucruri sunt sigure:
1-Dumnezeu gândește
2-Gândirea Lui este perfectă
3-Gândirea Lui are în vedere toate cele trecute, prezente și viitoare, în mod egal vizibile pentru El
4-Gândirea Lui, nefiind condiționată de materie (cortex, neuroni) deoarece este spirit pur, este instantanee, adică nu necesită un anume timp.

Având în vedere propozițiile 2...4, se poate spune că Dumnezeu gândește altfel decât noi.

Mai mult, nu știu să putem afirma. În orice caz, nu putem afirma cu certitudine dogmatică, eventual putem face loc speculației teologice. Pe deplin, nu știm cum gândește Dumnezeu și (nu fiți triști !) nu vom ști nici măcar în viața viitoare, fiindcă Dumnezeu este incognoscibil și insondabil în natura Sa intimă.
Gândirea lui Dumnezeu este un lucru asupra căruia chiar și îngerii cei mai înalți, cei nedezlipiți de Tronul Său, au mereu surprize. Cum am putea ști noi ceea ce ei înșiși, de o veșnicie acolo, nu știu ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.02.2011, 13:47:58
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
E o intrebare care ma face curios, oare Dumnezeu are aceleasi caracteristici mintale ca si omul, ce parere are despre creatia Sa? , sunt unele lucruri care nu le putem diviza la infinit, ca de exemplu infinitatea lui Dumnezeu , mintea noastra umana , are obisnuinta de a explica totul logic rational , , ducandu-ne la intrebarea ,:daca Dumnezeu a fost creat sau daca are un inceput ?bineinteles ca nu dar mintea noastra nu poate explica ceva ce nu are un inceput , e un paradox , oare Dumnezeu gandeste ca noi?
As vrea sa aflu mai multe pareri referitor la ce am scris, poate si niste argumente.
Ioi, ioi, ce dume:))
In mare parte nu ne putem nici macar imagina cum arata Dumnezeu, si totusi vrem sa stim cum gandeste...
Iti recomand Sfantul Ioan Damaschin Dogmatica... Acolo explica putin cum gandeste Dumnezeu.... despre natura Sa... mai multe...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.02.2011, 13:53:21
UnBaiatCuMulteIntrebari UnBaiatCuMulteIntrebari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 7
Implicit

Mihnea, parca Dumnezeu i-a dat omului posibilitatea de a alege, deci nu cred chestia cu viitoru(probabil ai exagerat putin)
Cat despre intrebarea celui care a pus aceasta intrebare..... nu cred ca este om pe pamant sa iti raspunda!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.02.2011, 14:04:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UnBaiatCuMulteIntrebari Vezi mesajul
Mihnea, parca Dumnezeu i-a dat omului posibilitatea de a alege, deci nu cred chestia cu viitoru(probabil ai exagerat putin)
Omul este liber să aleagă, dar Dumnezeu știe cum va alege omul. Este una din deosebirile dintre știința lui Dumnezeu și știința diavolului. Diavolul nu știe cum va alege omul, doar speră și el, în felul lui, că va alege rău.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.02.2011, 14:10:13
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UnBaiatCuMulteIntrebari Vezi mesajul
Mihnea, parca Dumnezeu i-a dat omului posibilitatea de a alege, deci nu cred chestia cu viitoru(probabil ai exagerat putin)
Cat despre intrebarea celui care a pus aceasta intrebare..... nu cred ca este om pe pamant sa iti raspunda!
Lol...
La astfel de intrebari :
Sfantul Ioan Damaschin Dogmatica....
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.02.2011, 14:11:07
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
E o intrebare care ma face curios, oare Dumnezeu are aceleasi caracteristici mintale ca si omul, ce parere are despre creatia Sa? , sunt unele lucruri care nu le putem diviza la infinit, ca de exemplu infinitatea lui Dumnezeu , mintea noastra umana , are obisnuinta de a explica totul logic rational , , ducandu-ne la intrebarea ,:daca Dumnezeu a fost creat sau daca are un inceput ?bineinteles ca nu dar mintea noastra nu poate explica ceva ce nu are un inceput , e un paradox , oare Dumnezeu gandeste ca noi?
As vrea sa aflu mai multe pareri referitor la ce am scris, poate si niste argumente.
Până și supoziția că Dumnezeu "are caracteristici" este undeva sub semnul incertitudinii. Nevoia de a-L defini vine din păcatul originar și din dorința noastră de a asimila Ceva peste capacitatea noastră de înțelegere. E un semn de înțelepciune să renunți la jocuri "raționale" inutile. Ce era când neființă și ființă nu era? Păi, ce-ar fi să cuantificăm infinitul și eternitatea? Oricâte însușiri am încerca să-I atribuim, nici una nu ne va satisface pe deplin... E chiar așa de greu de priceput că Dumnezeu "se află" (iarăși, un termen impropriu, de parcă L-aș putea localiza) dincolo chiar de existență, de existența pe care noi o percem ca atare? Păi, dacă Dumnezeu ar fi condiționat existențial și spațio-temporal ar mai fi Dumnezeu?

Dumnezeul creștin nu se află în sau pe Muntele Olimp, oriunde în univers am dori să se afle acesta! Caracteristici, atribute ... Ceea ce ne este de folos ni s-a dat... Dumnezeu este iubire! Dar e un fapt de la sine înțeles că nu ne ajunge fiindcă ne e greu să percepem iubirea, care e singura cale de apropiere și "cunoaștere" specific umană a Sa. Cunoaștere nu în sensul de asimilare cognitivă în creierul nostru a ființei și măreției Sale, ci a perceperii prin rugăciune, din perspectiva condiției noastre umane a existenței Sale... pe care o confundăm, adesea chiar cu Dumnezeu. Oricum credința, am mai spus, nu e știință, Dumnezeu nu va fi niciodată "un obiect" supus spre analiză în laboratoarele raționalității noastre...

Doamne iartă!

P.S. Și ne-a spus: "Eu sunt Cel Ce sunt!" Fiindcă a considerat că e de ajuns. Noi nu suntem capabili să înțelegem răstignirea și învierea lui Hristos, dar vrem să-L cunoaștem pe Dumnezeu?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.02.2011, 14:13:17
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Omul este liber să aleagă, dar Dumnezeu știe cum va alege omul. Este una din deosebirile dintre știința lui Dumnezeu și știința diavolului. Diavolul nu știe cum va alege omul, doar speră și el, în felul lui, că va alege rău.
care e diferenta dintre prestiinta si predestinare?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se gandeste cineva in serios la Casatoria alba ? Silencer Nunta 53 25.11.2011 18:02:43
"cel ce gandeste altfel" Dobra Daniela Generalitati 13 03.02.2011 12:34:03