Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 23.03.2012, 17:58:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
După ce că folosești o Biblie aproximativă, nici nu o citezi corect.

"Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul" (1 Petru 3,18 - versiunea ortodoxă)

A fost făcut viu cu duhul, adică înviat. Ori vrei să zici că în timpul vieții pământești era mort cu duhul și a fost făcut viu cu duhul, doar în momentul morții pe cruce?! Aberația aberațiilor!
te-ai comportat acum ca un sectar in sensul ca citezi doar jumatati de versete si incepi sa bati campii.
"Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare"
Cu ce s-a pogorat Hristos in acea inchisoare? Am afirmat eu ca in timpul VIETII sale pamantesti era mort Hristos? Daca era viu cum sa fie mort? Hristos s-a pogorat cu duhul (spiritul) la acele duhuri inchise in perioada cand el era mort cu trupul, asa cum zice Petru. Ce este asa greu de inteles? Aaaaaa...pt tine este greu de acceptat ca omul are un spirit nemuritor. Doamne ajuta!














'
Reply With Quote
  #112  
Vechi 24.03.2012, 00:07:14
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
te-ai comportat acum ca un sectar in sensul ca citezi doar jumatati de versete si incepi sa bati campii.
Precum se poate vedea, am citat întreg versetul [18], pe când tu ai citat doar o cincime din el. Să înțelegem că te-ai comportat ca un veritabil super-sectar?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Am afirmat eu ca in timpul VIETII sale pamantesti era mort Hristos? Daca era viu cum sa fie mort?
Ai afirmat că "deși era mort cu trupul, a fost viu cu duhul." Iar eu ți-am răspuns conform Bibliei că a fost făcut viu cu duhul (ori făcut viu de Duhul [Sfânt]) iar asta s-a întâmplat la Înviere. Nu în momentul când a murit. Dacă nu interpretezi textul în felul acesta corect, ai putea ajunge la aberanta concluzie că înainte (în timpul vieții Sale pământești), El era mort cu duhul; fiind făcut viu cu duhul doar în momentul morții!

Vezi ce mare importanță are citarea corectă a Bibliei și apoi interpretarea corectă?

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Aaaaaa...pt tine este greu de acceptat ca omul are un spirit nemuritor. Doamne ajuta!














'
Spirit nemuritor, ori suflet nemuritor? La capitolul acesta ai mari lacune... cam cât spațiul alb lăsat în postarea ta...
Reply With Quote
  #113  
Vechi 24.03.2012, 09:47:27
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

deci Domnul era mort cu trupul dar facut viu cu duhul, intrebare: cum a inviat Domnul? in trupul fizic pe care-l avusese pe parcursul celor 33 de ani? intr-un trup fizic asemanator? ce vrea sa spuna apostolul? ca Domnul nu a mai inviat in trupul fizic, care a ramas mort (mort cu trupul, adica mort fizic), in schimb a inviat in trup spiritual, ca Dumnezeu (cum era si inainte de intrupare), dar evident dupa cele 3 zile, ca scrie f. clar ca a inviat a 3-a zi! Fapte 10:40.
"dar Dumnezeu L-a înviat a treia zi și I-a dat să Se arate,"

voi spuneti ca L-a inviat imediat ! dar apostolul spune ca a 3-a zi!
iar in acest trup de Dumnezeu a fost sa predice (literal: sa proclame un mesaj) duhurilor neascultatoare, intr-o perioada neprecizata in Scripturi.

Last edited by Profetul de carton; 24.03.2012 at 09:57:57.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul dupa moarte vidoveczandrei Slujba inmormantarii 137 27.05.2012 07:26:06
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 09:38:22
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 00:58:26
Moarte dupa 2 saptamani ? Robertworld Generalitati 6 03.08.2010 13:26:33