Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2010, 20:25:21
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit Preotia este o Vocatie, nu o slujba; sa ajutam preotii buni si ravnitori

Preotia este intotdeauna o VOCATIE; adica un lucru facut din inima, pe considerente motivate exclusiv teologic.

Este o vocatie care implica o asumare a unui mod de viata nou; preotul este un crestin exemplu pentru comunitate; el trebuie sa stie cum sa se mantuiasca pentru a ajuta si pe ceilalti pe drumul mantuirii.

Preotul implica un sacrificiu material si nicidecum un castig material; preotia este mai mult munca benevola pentru societate decat vreo slujba mai bine sau mai prost platita; la intrarea in preotie preotul ar trebui sa fagaduiasca sa nu fie agonisitor de castig si averi lumesti, pentru a nu-i fi piatra de sminteala si poticneala mai tarziu. Preotia nu este o lupta pentru supravietuire; dar nici o ghiftuire comoda.

Preotia nu este o slujba la care sa se inhame oricine pentru ca se plateste bine, pentru ca poate jumului comunitatea sau pentru o parohie bogata.

Exista in preotie si dificultati materiale - dar problema nu trebuie pusa in felul asta - odata ce esti crestin esti urmator al lui Hristos; si mai mult, iti asumi sa duci si tu durerea si greutatile pe care Hristos le-a purtat pe Golgota; Hristos a fost omorat si chinuit, iar noi nu putem sa ne strangem putin cu banii ?

Cu siguranta ca exista si preoti ravnitori care au dificultati materiale; dar si comunitatea cateodata este moarta, letargica, putin simtitoare la viata preotului si tare lenesa la a-l ajuta cu un pomelnic ca sa supravietuieasca.

Daca preotul e ravnitor, atunci fa si tu bine si da din cand in cand un pomelnic de 20-30 RON, sa aiba si el cu ce sa traiasca. Pentru ca oricum ortodocsii nu-si platesc contribuitia catre Biserica.

Preotia trebuie sa fie o VOCATIE si nu o slujba. Dar crestinii trebuie sa sprijine preotul.

Crestine, fii mai simtitor la preotul ravnitor si ajuta-l si tu sa fie si mai ravnitor!


Daca preotul vrea sa faca rugaciune, dar comunitatea nu-l ajuta nici cu minimul necesar sa supravietuiasca atunci ce rugaciune sa faca el, cand mintea ii este numai la ce sa hraneasca cei 4 copii pe care ii are acasa, si alti saraci care cer mila de la Biserica; nu e normal sa ajunga un preot comerciant care cauta sa supravietuiasca si el pentru ca nu are sprijin de la comunitate?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.05.2010, 20:47:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Preotia este intotdeauna o VOCATIE; adica un lucru facut din inima, pe considerente motivate exclusiv teologic.

Este o vocatie care implica o asumare a unui mod de viata nou; preotul este un crestin exemplu pentru comunitate; el trebuie sa stie cum sa se mantuiasca pentru a ajuta si pe ceilalti pe drumul mantuirii.

Preotul implica un sacrificiu material si nicidecum un castig material; preotia este mai mult munca benevola pentru societate decat vreo slujba mai bine sau mai prost platita; la intrarea in preotie preotul ar trebui sa fagaduiasca sa nu fie agonisitor de castig si averi lumesti, pentru a nu-i fi piatra de sminteala si poticneala mai tarziu. Preotia nu este o lupta pentru supravietuire; dar nici o ghiftuire comoda.

Preotia nu este o slujba la care sa se inhame oricine pentru ca se plateste bine, pentru ca poate jumului comunitatea sau pentru o parohie bogata.

Exista in preotie si dificultati materiale - dar problema nu trebuie pusa in felul asta - odata ce esti crestin esti urmator al lui Hristos; si mai mult, iti asumi sa duci si tu durerea si greutatile pe care Hristos le-a purtat pe Golgota; Hristos a fost omorat si chinuit, iar noi nu putem sa ne strangem putin cu banii ?

Cu siguranta ca exista si preoti ravnitori care au dificultati materiale; dar si comunitatea cateodata este moarta, letargica, putin simtitoare la viata preotului si tare lenesa la a-l ajuta cu un pomelnic ca sa supravietuieasca.

Daca preotul e ravnitor, atunci fa si tu bine si da din cand in cand un pomelnic de 20-30 RON, sa aiba si el cu ce sa traiasca. Pentru ca oricum ortodocsii nu-si platesc contribuitia catre Biserica.

Preotia trebuie sa fie o VOCATIE si nu o slujba. Dar crestinii trebuie sa sprijine preotul.

Crestine, fii mai simtitor la preotul ravnitor si ajuta-l si tu sa fie si mai ravnitor!


Daca preotul vrea sa faca rugaciune, dar comunitatea nu-l ajuta nici cu minimul necesar sa supravietuiasca atunci ce rugaciune sa faca el, cand mintea ii este numai la ce sa hraneasca cei 4 copii pe care ii are acasa, si alti saraci care cer mila de la Biserica; nu e normal sa ajunga un preot comerciant care cauta sa supravietuiasca si el pentru ca nu are sprijin de la comunitate?
Domnule , frumos spus , clasic si in spiritul evangheliei. Cind am inceput sa citesc postarea m-am gindit sa adaug faptul ca meseriile vocationale sunt acelea pt. care trebuie sa ai anumite deprinderi , aptitudini, talente. Dar terminind expozeul m-am bucurat si mi-am adus aminte de marele Paisie Aghioritul care a definit scurt misiunea preotului.
Adevarul, sensul real , biblic al preotiei este ca el nu face meserie, profesie sau arta . El face jerfa si alaturi de el sotia , pt. ca este preoteasa si pt. ca liber ales a consimtit la aceasta, si copii lui datorita educatiei corecte si precise pe care trebuie sa le administreze. Viata de jerfa este viata modesta , retrasa , inclinata predominent spre rugaciune atit de multa pina devine continua , spre fapta si lucrarea buna spre slujirea continua si adevarata a lui D.zeu . Daca doresti orice altceva ... mai bine renunta si du-te unde vezi cu ochii.
Dar revenind la parintele Paisie acesta spunea : ,, ... daca esti preot si ti-ai dorit o preoteasa bogata , conform onoarei tale, urmaresti sa prinzi un post cit mai bun intr-un oras cit mai mare , daca voiesti sa ai unu, maxim doi copii pe care sa-i scolesti prin occident, daca voiesti sa ai si tu o casa cit de buna sau macar o viluta, si si copiilor tai sa le faci case si sa le oferi masini la casatorie , daca doresti sa mergi si tu in concediu la Marea Egee sau Mediterana sau sa vezi cascada Niagara ori Victoria ori piramidele, ori Colosul din Rodos si in cele din urma doresti sa iesi la pensie un respectat tatuc parinte care sa fi condus cu multa jale si plingere pe ultimul drum ... atunci du-te parinte , pune partafirul pe sfinta masa si pleaca unde vezi cu ochii pt. ca osinda prea mare iti pregatesti "

Eu unul, asa vad si asa cred ! Nu te obliga nimeni sa te faci preot, dar daca alegi asta este bine sa o faci asa cum voieste D.zeu si nu tu . Hristos nu se lasa pacalit mult timp , iar ce urmeaza este numai plingere !

Last edited by zaharia_2009; 29.05.2010 at 20:53:21.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.05.2010, 20:55:06
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Problema este ca noi mirenii,credem ca toti preotii fac de la sine aceste lucruri.Nu ne ganidm ca sunt si ei oameni,si ca le este la fel de greu ca si noua sa se lupte cu sine insusi,si sa mai si slujeasca celorlalti.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.05.2010, 21:19:36
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

Preotia trebuie sa fie o VOCATIE si nu o slujba. Dar crestinii trebuie sa sprijine preotul.

Crestine, fii mai simtitor la preotul ravnitor si ajuta-l si tu sa fie si mai ravnitor!

nu e normal sa ajunga un preot comerciant care cauta sa supravietuiasca si el pentru ca nu are sprijin de la comunitate
=>am auzit si eu despre acest adevar trist ,preotul in loc sa se gandeasca la slujirea lui isi rupe un timp pentru a gasi surse alternative pentru supravietuirea sa si a familiei , caci cu ce castiga la biserica.....iar un preot care se prinde in grijile lumii nu mai e focalizat 100% pe slujirea lui Hristos =>se intra intr-un cerc vicios in care pierde si preotul si credinciosii in drumul spre mantuire.

=>sunt vremuri grele pentru majoritatea preotilor desi sunt cativa pseudo-preoti cu masini si vile de sute de mii de euro care fac sa fie o falsa impresie a opiniei publice (prin articole in ziare de scandal)ca preotii o duc nemaipomenit... apropo de inselarea opiniei publice .

=>cand vor disparea preotii cu har vai fi vai si amar de noi toti, credinciosi si necredinciosi ...multi credinciosi habar nu au ca ei trebuie sa se roage pentru duhovnicul lor ,pentru preotul lor ,ca trebuie sa ajute si biserica ,nimeni nu le cere imposibilul sa dea ce nu au, ci din putinul lor sa dea cat ii lasa inima ...sa renunte la o sticla de bere pe saptamana cred ca nu e imposibil pentru nimeni ...ca sa o converteasca in ...mantuire . :)
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.05.2010, 23:16:18
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Preotia trebuie sa fie o VOCATIE si nu o slujba. Dar crestinii trebuie sa sprijine preotul.

Crestine, fii mai simtitor la preotul ravnitor si ajuta-l si tu sa fie si mai ravnitor!
Ce bine ar fi daca am aseza in inima cuvintele acestea si le-am implini.
Mereu vorbesc despre iubirea fata de semen.. Daca ar exista aceasta iubire am avea preoti buni... prieteni adevarati... si familii fericite...Este mult mai "simplu" sa ceri decat sa daruiesti.. Asta-i adevarul adevarat.

Off, Dumnezeu si Maicuta Domnului peste noi, ca tare mai avem nevoie de milostenie sufleteasca...

Last edited by eduardd; 29.05.2010 at 23:26:59.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.07.2010, 23:07:22
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Problema este ca noi mirenii,credem ca toti preotii fac de la sine aceste lucruri.Nu ne ganidm ca sunt si ei oameni,si ca le este la fel de greu ca si noua sa se lupte cu sine insusi,si sa mai si slujeasca celorlalti.
Dar nu-i obliga nimeni sa faca asta...ei aleg singuri.
Ori daca aleg acest traseu se presupune ca au ajuns la maturitatea necesara, la o cunoastere de sine destul de avansata si apoi stiu ce presupune statutul de slujitor al lui Hristos si trebuie sa-si asume de la inceput responsabilitatea...nu ne jucam de-a baba-oarba.
Dumneata te-ai casatori cu o femeie pana nu o cunosti, sa vezi cam cat esti compatibil si cat nu, cam cat poti lasa de la tine acolo unde nu esti compatibil?
Cam asa este si cu preotia, calugaria....mai intai trebuie sa vezi ce inseamna, cu ce se mananca si apoi sa te bagi...nu e joaca, nu e meserie (ma angajez la patron si daca vad ca nu merge imi dau demisia sau caut sa pacalesc permanent ca sa-mi scot salariul)
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.07.2010, 23:36:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Parintele Rafael Noica "Si as dori sa va chem pe toti, ca un singur om, sa ne innoim in Duh. Nu zic asta ca voi, mirenilor, sa judecati pe preoti; zic ca voi, mirenilor, sa va rugati pentru noi, ca Dumnezeu sa ne lumineze ca sa va putem lumina. Zic asta pentru fratii mei preotii, ca sa stie ca suntem intr-o decadere cumplita, si ca sa luam pilda de la dreapta si de la stanga, si de la Parinti, si prin psihologie. Si sa ne invatam si din lumea dreptatii, si din lumea pacatului, din toate marturiile sa intelegem, cu ajutorul lui Dumnezeu, si sa ne intoarcem, cum zice in Apocalipsa uneia din Biserici: "Intoarce-te la cele dintai, pana nu-ti voi lua lumina din mijlocul tau."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2010, 12:10:46
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt preoti care iti daruiesc cuvintele necesare pentru mantuire. Si asa ar trebui sa fie toti. Dar nu e de ajuns sa stii care sunt pasii pe care trebuie sa-i parcurgi pentru desavarsire. E nevoie si de vointa proprie.

Mi-a placut completarea din titlul "sa ajutam preotii buni si ravnitori". Sa ajutam sa ducem la implinire cuvintele primite de la ei, ca ele nu actioneaza in chip magic asupra noastra. Si sa ne si rugam ca Dumnezeu sa le descopere cele mai potrivite sfaturi pentru noi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2010, 14:09:47
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Avem destui sfinti care au fost bogati si acest lucru nu i-a impiedicat sa slujeasca Lui Dumnezeu.Si unde am vrea sa stea preotul cu familia lui...in cort, copiii sa-i fie nestiutori de carte? Cred ca sunt foarte multi oameni care exagereaza. Eu una am intalnit preoti care m-au adus mai aproape de Dumnezeu.Sa-i cinstim pe preoti si sa nu-i judecam, pentru ca vom fi cu atat mai mult judecati de Dumnezeu.Sa ne privim adancul sufletului si sa vedem ce gasim acolo...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.07.2010, 14:12:03
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Continuare

Si apoi, ca oameni, sa vedem ce am facut bine in viata, cat ne-am facut datoria la locul de munca...oare suntem perfecti?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Preotia Ioana-Andreea Secte si culte 0 06.04.2010 21:57:19
preotia alexandra Preotia (Hirotonia) 29 26.10.2008 19:25:12
PREOTIA E SFANTA danyel Preotul 60 03.06.2007 21:11:22