Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 09.07.2008, 23:39:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirela, cu regret constat ca nu pricepi chiar nimic din cele scrise aici.
Asa ca ce sens ar avea sa imi cer iertare; am facut-o si pe forum si pe MP, dar fara efecte vizibile din partea ta. Asa ca incheiem dialogul aici, caci e inutil.
In loc sa imi reprosezi ca am scris ce am scris, mai bine mediteaza daca nu am dreptate si apoi discutam.
Arata-mi si mie o singura postare din cele peste 2000 ale tale, in care Il marturisesti pe Iisus Hristos, si atunci imi retrag afirmatiile. A fi ortodox inseamna mai mult decat a fi botezat.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 10.07.2008, 00:23:51
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de ancah
Totusi, draga Cristian, ce sens are la varsta noastra, sa spunem una si sa facem alta? Mai ales daca ne preocupa mantuirea si suferim neincetat pentru a ne indeparta de pacatele noastre?!?
Patima, pacatul nu are granite geografice si nici limita de varsta. Pana in ultima clipa a vietii noastre ,veghea asupra celor ce facem cu voie sau fara voie, cu gandul, vorba sau fapta, sa fie continue, fara a crede in nici o clipa ca suntem cu ceva mai vrednici fata de cei mai tineri ca noi. Sa avem ganduri curate , traduse tot timpul in fapte de luat in seama , si toate astea fara dragoste , multa dragoste si toleranta, nu valoreaza nimic. Ramanem niste simpli teoreticieni , intoleranti , izolati de cei din jur, iar credinta noastra devine desartaciune si pierdere de timp.
Nu toleranta ci ingaduinta e caracteristica ortodoxiei. A fi tolerant este egal cu a fi de acord cu ce face rau cineva, Dar despre acest lucru s-a scris de multe ori pe forum.
Varsta are importanta, caci daca la 20 ani te crezi "nemuritor", caci toata viata ta o ai inainte, la 50 si mai mult de ani trebuie sa-ti dai seama ca poate nu mai ai inca odata pe atata de trait si vei da intr-o buna zi, doar de Dumnezeu stiuta, socoteala pentru faptele, vorbele, gandurile tale. Si atunci, daca mai apar si bolile, devii mai atent cu ceea ce faci.
Pacatele intr-adevar nu cunosc granite geografice si nu au limita de varsta, dar ar trebui sa aibe limite de varsta, si ar trebui sa-i credem pe cei, care spun ca gandul la Dumnezeu a devenit cea mai importanta preocupare din viata lor.
Ca de pacate nu se scapa asa usor este stiut; dar trebuie incercat si folosita orice clipa in acest sens.
Cat e de desertaciune si pierdere de timp credinta unora, nu putem aprecia aici pe forum. Doar duhovnicul poate vedea cu adevarat in inima fiecaruia. Asa ca e mai sanatos sa ne abtinem de la astfel de afirmatii.
Daca vezi postari nelalocul lor, atunci, da, poti interveni; dar fara caracterizari de persoana, caci nu ne cunoastem intre noi fantezia poate juca feste.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 10.07.2008, 05:39:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
mai bine mediteaza daca nu am dreptate
am meditat nu o data la asta, nu ai dreptate. dar la urma urmei, esti libera sa gandesti cum vrei si sa te indreptatesti, daca tii cu tot dinadinsul.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 10.07.2008, 07:58:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...si sa-mi fie cu iertare ca am insistat pe aceasta tema.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 10.07.2008, 08:12:09
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Doamnul si Maica Domnului sa va bucure sa va daruiasca sanatate trupeasca si sufleteasca Anca, Mirela si Cristian. Sa va umple de pace si bucurie in toata vremea si in tot ceasul sa va duca direct la Rai. Amin! :)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 10.07.2008, 08:13:05
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Domnul si Maica Domnului
Reply With Quote
  #77  
Vechi 10.07.2008, 13:26:19
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Amin!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelerinajul si binecuvantarea Marius22 Generalitati 2 30.09.2010 15:19:14
Binecuvantarea parinteasca cojanete Intrebari utilizatori 5 06.04.2010 18:20:46
binecuvantarea o_copila Generalitati 5 28.07.2009 11:38:40
Binecuvantarea.. oanna77 Generalitati 7 14.12.2008 15:19:05
casatorie cu binecuvantarea lui Dumnezeu luciamanta Nunta 4 09.12.2008 22:51:56