Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 26.02.2011, 20:59:16
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
subtirica , rotofei
Așa e cel mai bine
Reply With Quote
  #52  
Vechi 26.02.2011, 23:15:54
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da , cred ca tot painea ingrasa pana la urma . Imi pare atat de rau , ca tare imi place in post , mierea pe paine . . . !
Mierea creste aciditatea gastrica,deci sa nu ne miram daca dupa ce mancam miere pe paine din asta umflatica din comert ni se face foame. :D
Reply With Quote
  #53  
Vechi 27.02.2011, 00:12:22
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Wink Yummy

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Doamne ajuta!
As dori sa stiu ce mancare de post ingrasa. Mereu imi spun si parintii si unii prieteni ca dupa post sigur o sa slabesc, ca nu mananc lucrurile care ingrasa cel mai mult. Vreau sa le schimb parerea si sa le arat ca, cu atat mai mult mancam sanatos in post. Deci, ce mancare de post stiti ca ingrasa? :-D
Pai la supe: incearca niste bors, ciorba de fasole, supa cu paste si legume
La felul 2: chiftelute, sintzele de soia, de morcov, tocanita de ciuperci/cartofi, fasole batuta cu ceapa, cartofi taranesti(= fierti, apoi amestecati cu ceapa si masline, si rumeniti usor in ulei)
carofi la cuptor cu condimente, mancare de dovlecei, sarmalute cu orez si ciuperci, ghiveci, mamaliga (la tocanita).
Desert: miere, baclava, placinta cu mere, pitute dulci (se fac ca din aluatul de paine, dar se pune mai mult zahar, si la impachetat, se pune niste marmelada tare la mijloc, sunt delicioase la micul de jun cu niste ceai de lamaie) multe fructe (ex: bananele ingrasa, avocadro la fel), halva( vezi ce multe calorii are :D )
Aperitive: sunt niste retete de "salate orientale", in care pui ciuperci, morcovi, carof fiert, ceapa, usturoi,rosii, castraveti etc. ketch-up, un strop de ulei si sare. Iasa foarte bune. Poti sa pui in loc de cartof fiert paste fainoase din grau dur, fara ou, si sa incerci tot felul de amestecuri, cu diverse condimente (oregano, menta, cimbru, curry) si astfel nu te vei plictisi de ele.
Salata de vinete iarasi se poate face fara maioneza si e foarte buna (cu ceapa, usturoi si ulei)
Asemeni am auzit ca fructele de mare sunt considerate de post(asa mi-au zis niste greci). Iar cand e dezlegare poti sa pui in salate sau in cuptor cu lamaie una bucata file de peste, sau ce combinatii iti plac.
Iar ca si rontaieli: nuci, seminte, alune, fistic, caju.

Lista e destul de variata dupa cum vezi, si nu sunt tocmai alimente care le mananci in cura de slabire, ci mai degraba normale, obisnuite. Si daca le mananci pe saturate, e drept nu devii obez si cu colesterolul in tavan, dar se depune un pic, o zic din experienta :P
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.02.2011, 00:53:02
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mierea nu ingrasa

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mierea , ingrasa ?

Mierea este folosita cu succes si in curele de slabire, inlocuind zaharul din alimentatia zilnica si putand inlocui chiar si una din mese. Astfel, una dintre cele mai eficiente metode de prevenire a depunerilor de grasime o reprezinta consumul zilnic a unei cani de apa in care s-a pus o lingura de otet de mere si una de miere.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 27.02.2011, 01:25:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Nu e ceva medical, doar ca m-i s-a spus ca sunt slab si ca ar trebui sa ma ingras, apoi polemica cu "vezi ca in post slabesti nu stiu cate kile".
Nu stiu sa fie ceva neinregula cu ingrasatul in post, daca te infranezi la oua,carne,lapte dar totusi iti prepari ceva consistent, e ok(?)


Parerea mea e ca mai bine mai slab decat mai gras(un). Medical vorbind e mai bine sa fii slab, cat de estetica, pai de gustibus...
Pai vezi ca stii, asa ca de ce pleci urechea la ce spun ei si cauti metode sa-ti dai sanatatea peste cap?

In plus, postul nu inseamna doar ce maninci ci si cat maninci, cineva care iese gras din post nu stiu daca chiar se poate zice ca a tinut postul..
Reply With Quote
  #56  
Vechi 27.02.2011, 01:28:27
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
cineva care iese gras din post nu stiu daca chiar se poate zice ca a tinut postul..
:-)) daaa..corect! Ca mai aud si eu din asta"ooo..vine postul...iar` ma`ngras!"
Reply With Quote
  #57  
Vechi 27.02.2011, 12:30:43
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Adriana-Simona - doar sa stai acasa si sa ai timp sa le gatesti.

Mierea este f. sanatoasa, dar daca o suporti in stomac. Ar trebui s-o consumi pe un strat de unt totusi.
Se spune ca painea, pastele, dulciurile (inclusiv mierea) ingrasa. Si exact asta mananci de post.

Spunea cineva aici de separat grasimi de dulciuri.
Pai poti sa mananci miere si marmelada goala, fara paine?
Sau prajitura numai din faina si unt?
Aici este problema.

Fructele, mie personal,...imi fac foame (aciditate si gol in stomac).

Si daca punem in balanta, ca sa dea aceeasi tare de saturatie : o felie de paine cu branza si 3-4 cu gem, nu stiu care ingrasa mai tare.

Da, postul consta si in cantitate si in calitate.
Dar...mananci putin si in rest stai linistit. Putere nu poti sa mai ai.
De aceea se si recomanda: liniste, calm si odihna in post

Eu nu pot sa spun ca ma ingras in post. De slabit efectiv...nu stiu. Eu nu mananc mult nici in afara postului.
Simt insa lipsa de putere.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 27.02.2011 at 12:34:06.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 27.02.2011, 13:02:36
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

A spus parintele astazi in predica faptul ca in post se vede neputinta omului,ca imediat ce nu mai mananca de dulce,imediat ce il privezi de mancare ii tremura genunchii
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.02.2011, 13:11:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Astfel, una dintre cele mai eficiente metode de prevenire a depunerilor de grasime o reprezinta consumul zilnic a unei cani de apa in care s-a pus o lingura de otet de mere si una de miere.
Stiam ca aceasta metoda se foloseste pentru a nu ti se face rau de la stomac (de ex., dupa ce ai mancat o prajitura grasa si cu multa frisca).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.02.2011, 15:14:36
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Stiam ca aceasta metoda se foloseste pentru a nu ti se face rau de la stomac (de ex., dupa ce ai mancat o prajitura grasa si cu multa frisca).
Stiai bine, doar ca NU SE PUNE MIERE.:-)

Mai bine ar fi ca inainte de o masa copioasa sa se bea acest pahar cu apa in care se pune o lingura de otet de mere.Actioneaza ca un pansament gastric.Iar daca masa a fost chiar prea copioasa, exagerand si cu cantitatea, se bea unul si dupa masa.:-)Ajuta f. bine si la digestie.

Last edited by Melissa; 27.02.2011 at 19:15:54.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ingrasare, mancare de post



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Marele meu pacat: Mancarea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 47 14.04.2011 12:28:54
Mancarea calugarilor alexdu Generalitati 34 01.03.2011 14:06:37
Rugaciune care se citeste in fiecare post alina8023 Intrebari utilizatori 0 08.03.2010 01:03:53
mancarea in post este rugaciunea.atentie yulyan Generalitati 0 15.11.2007 15:54:23