Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 16.01.2018, 19:18:55
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Cât de "ortodox" sună "eu întotdeauna". ...:))
Și cât de des am auzit exprimarea asta în ultimul timp.
Acesta e adevarul, scriu doar ce stiu sau ce am verificat.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 16.01.2018, 19:38:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Studiul tău internautic m-a dat pe spate! :))
Ai mai găsit doi "ecumeniști" (sau cel puțin unul) pe care îi cunoaște Pr. Jinga și, gata, după logica ta, e infestat și el. Să înțeleg că nu îi vei scrie, preferând somnul adânc al ignoranței care se adapă exclusiv din mediul internautic.
Fiecare persoana este atrasa de ceea ce crede si apreciaza pe cei ce sustin ceea ce crede acea persoana. De exemplu tu apreciezi aproape numai autori ecumensiti sau care au scris ceva in ton cu conceptiile ecumeniste, eu nu as putea face asta, pentru ca eu stiu ca acele cocneptii sunt gresite. La fel, banuiesc ca pr. Jinga imparataseste si o parte din conceptiile pr. Necula, din moment ce au o relatie apropiata. Daca tot a venit vorba de pr. Necula, acum cateva zile, cand am intrat pe forum, era o reclama cu pr. Necula ca sustine o conferinta la Sala Sporturilor din Brasov. Si chiar atunci citisem la colegul Ursu despre evanghelizarile pe stadioane ale neoprotestantilor.
Ii scriu, daca am zis ca o sa ii scriu, o fac doar pentru tine, pentru ca eu stiu care e adevarul, nu am vreo nelamurire in privinta acelei carti. Nu sunt ignorant, pentru ca am cercetat despre aceste lucruri.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 16.01.2018, 19:55:05
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Deci la stuf și cu Pr. Necula, deși omul ăsta chiar face misiune. Este omul potrivit la locul potrivit. Ești mai mult decât ignorant, ai citit pe net și ți-ai clarificat problema. Adu și tu argumente dintr-o carte. Poți? Eu alta nu am găsit. Deci, indiferent ce răspuns vei primi, tu știi "adevărul". :))

Last edited by simpllu; 16.01.2018 at 20:30:03.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 16.01.2018, 20:32:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Deci la stuf și cu Pr. Necula, deși omul ăsta chiar face misiune. Este omul potrivit la locul potrivit. Ești mai mult decât ignorant, ai citit pe net și ți-ai clarificat problema. Adu și tu dovezi care provin dintr-o carte. Eu alta nu am găsit. Deci, indiferent ce răspuns vei primi, tu știi "adevărul". :))
Tu ai o alta credinta, ii apreciezi pe cei din credinta ta. Ortodocsii ii apreciaza pe ceilalti. Daca tu ai ca modele doar 3-4 autori care au si conceptii ecumeniste nu inseamna ca toti trebuie sa accepte credinta ta, mai ales ca suntem pe un forum ortodox, nu ecumenist. Ai si un lucrur bun, nu crezi in evolutionismul teist, multi din cei ce au aceste cocneptii cred si asta (de exemplu diac. Ica). Eu am vorbit cu tine crezand ca esti mai apropiat de ortodoxie, dar vad ca esti pe drumul tau si mai si jignesti, cum face un ecumenist care se respecta (pe celalalt topic). N-o sa ne intelegem niciodata, avem credinte diferite.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 16.01.2018, 21:37:42
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Excluzându-i pe oamenii aștia, nu faci decât să te excluzi pe tine.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 17.01.2018, 20:31:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Excluzându-i pe oamenii aștia, nu faci decât să te excluzi pe tine.
Da, e greu pentru cine are astfel de conceptii sa gaseasca un autor sau cate un citat care sa-i sustina crezul. Cei 3-4 autori sunt vitali pentru credinta aceasta, fara ei e o tragedie. Stai linistit, ortodocsii au sute de autori ortodocsi, nu e nicio problema daca nu-i citesc pe cei ecumenisti.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 19.01.2018, 22:03:36
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruB Vezi mesajul
Ce a adus influienta Vestica, mai ales cea Catolica, in Poporul lui Isus Cristos, cel Ortodox.

Fiodor III a fost fiul Tarului Alexei I. El a fost educat de Calugarul si Poateul Catolic Simeon Polozki. Venit din regiuniea Bielorusiei
"Prietene" ,daca tu esti ortodox ,atunci ,eu sunt agitator rus...
Iisus scris cu un singur I ???
Am vazut asta si la bratuca Ion Pop (baned) ...si la alti ..."ortodocsi"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare