Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.01.2009, 16:07:57
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Nu da importanta viselor. Pana sa ajung la Hristos tot ce visam noaptea imi aminteam. Bineanteles ca le si interpretam, si mai sa fie....tare bine mai nimeream interpretarea. Dupa ce am inceput sa merg la biserica, sa ma spovedesc, sa ma impartasesc, vise tot aveam, dar nu prea le mai interpretam asa. Odata cu trecerea timpului si intelegand ca este si pacat, nu numai ca nu mai cred in vise, dar rar imi mai amintesc ce am visat. Puneti si tu intrebarea: Cine sunt eu si ce mari virtuti am de vrea Dumnezeu sa am un asa "har"?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.01.2009, 18:28:59
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Clementia, visele vin si trec odata cu somnul. Sunt reflexii ale subconstientului. Nu trebuie sa dai atata importanta viselor. Ele iti arata ca, in timp ce tu te odihnesti, creierul nu doarme ci este in stare de veghe. Pur si simplu. Nu mai da tot felul de interpretari, pentru ca vei gresi intotdeauna chiar daca ti se pare ca se adeveresc. Astfel de preocupari nu fac altceva decat sa te inlantuiasca intr-o lume falsa. Lasa visele cu treaba lor. Daca vei avea vreun vis de la Dumnezeu, vei sti cu siguranta. Restul viselor sunt total lipsite de importanta, indiferent care este continutul lor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.01.2009, 21:50:50
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

IGNORINDU-LE ,IGNORINDU-LE ,IGNORINDU-LE ,caci daca le dai importanta cel rau te face sa crezi ca se implinesc ..si ..spovedanie in legatura si cu acest lucru,neaparat!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.01.2009, 10:20:49
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit VA MULTUMESC! dar....

Inteleg ca necuratul incearca sa ma atraga de partea lui ca eu crezand in visul respectiv sa-mi demonstreze ceva de genul : vezi ca eu ti-am spus adevarul? de ce nu crezi in ceea ce-ti prevestesc . Ma ostenesc sa scap de ideea aceasta dar ea ma urmareste .
Unii cunoscatori spun ca visurile de la diavol au darul sa ne tulbure doar . Stie cineva ce insemnatate au aceste cuvinte? Cum ma tulbura pentru ca eu in acel e momente ce fac? Alerg degraba sa ma rog la Dumnezeu . E suparat Dumnezeu pe mine ptr ca eu alerg la El ,tulburata fiind de diavol?
Iertati-mi intrebarile puerile.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.01.2009, 15:02:51
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Dumnezeu nu se supara cand alergi la picioarele Lui ci, dimpotriva, Se bucura pentru tine. Poate ai simtit, atunci cand te rogi, o incurajare. Ei bine, aceasta incurajare vine de la Dumnezeu si, cu cat te vei ruga mai mult si MAI SINCER, cu atat mai mult curaj si mai multa intarire vei primi de la Dumnezeu. Asa vei trece peste toate prostiile astea.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.01.2009, 10:58:30
clementia's Avatar
clementia clementia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2009
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Intrebare intrebatoare !

Cand visezi un raposat lumea zice sa alergi degraba la biserica sa-i aprinzi o lumanare !! mi se pare mie sau si preotul spune acelasi lucru sa faci ???

Deci credem in vise ? ???????????? !!!!!!!!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.01.2009, 11:51:19
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Red face

Daca te culci obosit/a seara nu mai visezi nimic...de fapt bineintelesca visezi ca toti visam insa visele nu iti mai raman intiparite in minte.Asa e visele sunt de la diavol sau din nascocirile mintii.Eu leacul asta l-am gasit."Munca e o binecuvantare".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.01.2009, 11:58:57
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Implicit

Nu stiu daca protul spune sa alergi la biserica daca vezi un mort...pentru orice eventualitate nu strica,astfel mai dai si tu pe la Bisercia.Nu spune nimeni sa nu crezi in vise insa sa nu te amagasesti,adica sa te iei dupa tot ce visezi.Dumnezeu s-a aratat in visele multor sfinti...Iosif insusi a aflat in vis cuvantullui Dumnezeu care ii spune ca Maria va avea un fiu,pe Fiul lui DUmnezeu.
E bine sa nu luam nici un vis in seama iar daca visul se repeta trebuie in primul si in primul rand sa ne consultam preotul.Si diavolul insusi se poate arata in vis subchipde inger si noi ca oameni nestiutori ne amagim ca am vazut ingeri,sau cine stie ce fel de aiureli ne-au bagat in cap.Trebuie sa fim atenti sa nu ne amageasca cineva. Sanatate si multa dragoste va doresc fratilor...:) Avem nevoie de Dumnezeu cel mai mult in zilele de azi!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.01.2009, 13:43:20
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clementia Vezi mesajul
De cand ma stiu , mai precis cam dupa varsta adolescentei am inceput sa-mi interpretez visele . Deci se intampla sa visez ..sa-i zic o intamplare, un fapt ( ca sa nu povestesc aici ce anume , pentru ca nu avem voie ) iar acea intamplare sau fapt avea pentru mine doar o semnificatie anume. Ceva de genul daca as fi visat o prajitura stiam a doua zi ca mi se va intampla ceva bun, in cazul in care as fi visat o roata de masina neagra , sa spunem ar fi urmat sa mi se intample ceva rau . Si asa saptamana dupa saptamana , luni si ani , intr-un final am ajuns ca dupa noaptea care trecea si aveam un vis sa ma ingrijorez atat de tare de teama a ceea ce va urma sa vina incat ajungeam la disperare , de ma aruncam in genunchi sa ma rog racnind la Dumnezeu sa ma apere de ceea ce va urma . In disperarea mea , la fel am incercat sa citesc , sa intreb , sa ma informez si am ajuns sa aflu ...... ce anume? citez

"DESPRE VISE SI VEDENII FALSE

Daca vei crede intr-o vedenie falsa, apoi diavolul in vis te va invata " proorocii ". Diavolii spun lucruri care o sa se intample peste o luna, peste doua, sau peste trei luni. Sunt draci care ghicesc viitorul Si tu spui : " Mai, sunt adevarate !" Pai, ce-am visat eu saptamana trecuta, s-a adeverit acum !" Acestia sunt draci vrajitoresti, care stiu viitorul."
(*cel care a scris aceasta invatatura se numeste Pr. Cleopa si a fost canonizat)

in cazul in care va intereseaza invatatura o gasiti online aici:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/14vise.htm

Ei !! o vreme dupa ce am citit eu asta m-am zbatut din rasputeri sa nu-mi mai aduc aminte ce am visat , sa resping amintirea . Si reusesc ...uneori, daaar alteori NU !!!

Intrebare catre Preot :

Parinte ma poti ajuta sa scap de aceste vedenii care ma aduc la deznadejde (la mare pacat) sau de alte semne ?? Pai daca ma mananca palma e sigur ca se intampla sa primesc bani si invers . Sa ma ierte Dumnezeu . Dar de ce nu ma lasa semnele astea in pace , ca eu nu le doresc . Tot ce proroceste viitorul este de la diavol si nu de la Dumnezeu, imi da-ti dreptate ?

nu sunt preot ci un mirean ca shi tine dar mai pacatos cu mult...

acuma, eu nu mai visez aproape deloc deshi dorm imens, habar n-am de ce,

dar daca ash visa, visele le-ash interpreta dupa alte criterii, nu dupa ce ar vrea dracul sa socotim ci iata:

interpreteaza patima in care eshti robita, uita-te shi adutzi aminte cum te-ai comportat shi da-tzi seama ca sa ieshi din patimi, foloseshte visele spre folos duhovnicesc shi nu dracesc mincinos... deci ai putea sa vezi:

-daca nu cumva itzi doreshti shi-tzi alegi locurile cele inalte, lucrurile mari shi frumoase, cele de mari ale lumii, vile, functzii mashini... daca in vis le ravneshte sufletul tau shi le doreshte, e fericit sufletul tau cand are ori primeshte ori nefericit cand ii lipsesc acestea... deci vezi daca nu te mandreshti

-apoi vezi daca nu pofteshti mancaruri, placeri, pofte ale gustului, ale burtzii, shi asha vezi daca te lacomeshti la mancaruri shi bauturi alese ca sa te imbuibi

-apoi vezi daca ochii tai nu umbla dupa fetzi frumoshi cu care ai dori sa te impreunezi, sa fi iubita shi adorata ori mangaiata, sa tzi se faca pe plac... shi da-tzi seama daca nu cumva doreshti curvia ori ochiadele ori flirtul, ori indragostelile nedorite caci sunt doar spre curvie

-apoi vezi daca nu cumva vrei bani, sotz bogat, comori lumeshti, ori daca tzi-e frica de saracie shi umilintze... shi da-tzi seama daca vrei sa-tzi strangi comori unde la prada hotzii le mananca moliile shi rugina, caci acolo unde este comoara ta va fi shi inima ta

-apoi daca nu visezi ca din plictiseala shi tristetze sa faci tot felul de nazuri shi sclifoseli ca ai vrea s-tzi petreci vacantzele in tot felul de locuri misterioase shi frumoase, sa stai tolanita pe la soare ori sa pierzi vremea prin parcuri shi prin baruri ca sa-tzi dai seama daca eshti lovita de trandavie shi accedie shi tristetze deznadajduita

-apoi da-tzi seama daca nu cumva itzi place sa te infurii, sa te certzi prin visele tale, sa te contrazici, sa te manii pe fratele tau, pe apropiatzii shi prietenii tai, daca eshti mereu imbufnata shi suparacioasa pentru ca te crezi mai buna decat altzii, shi mai deshteapta, mai sensibila shi mereu te simtzi ranita in orgoliul tau, ca sa shtii daca trebuie sa ieshi din manie shi furie plina de infumurare

-apoi daca visezi, cauta sa vezi daca nu cumva itzi pare rau ca ai facut vre-un bine, daca-tzi pare rau ca ai dat cuiva un leu, daca itzi pare rau ca altzii au mai multe decat tine, daca alta fata e mai frumoasa, ori mai slaba decat tine, shi ii vrei raul din pricina asta, ori daca la shcoala sau la servici ai vrea sa patzeasca ceva ca sa fi tu avansat sau laudat mai mult, adica sa primeshti tu mai multa rasplata de la oameni, ori laude, ori premii, iar pe altzii cand primesc shi ei, ii urashti, shi atunci incearca sa te scotzi cu ajutorul Domnului din piszma shi zavistie shi slava desharta...


Deci foloseshte visele ca sa vezi in care din patimile cele grele te afli tu, dar nu ca sa te distrezi apoi vazand ori judecand pe altzii ci sa-tzi faci tzie analiza, procesul, luarea la cunoshtintza a starii sufletului tau in care eshti, ca sa shtii ce sa ceri de la Dumnezeu, de la Duhovnic, sa-tzi dea cuvant shi canon shi sfat spre folos shi indreptare.

Eu n-am cum face asha ca noaptea nu prea visez, ci visez uneori cu ochii deschishi... deci poate ca ar trebui sa fac shi eu asha ca shi tine,

pentru ca (de pe la sfintzii parintzi o shtiu cum ar fi Pimen):

-odihna (bertatea), voirea, shi obijnuintza acestora il cam surpa pe om shi sufletul sau,

de la sf Brancianinov:
-de la patima dulcetzii shi de la pacatoshenia care salashluieshte in el, neintzeleasa shi neluata in seama, de acolo apar pe neashteptate multe din cele rele.


iar dumneata doar ai cautat sa gaseshti in mod superstitzios tot felul de semne, cauta semne cele spre folos, caci dupa roade ii vetzi cunoashte... pe cei 7 mari pacatoshi shi pe cele 8 ganduri ale rautatzii, deci degeaba ii gaseshti ca iarashi se vor ascunde pana ce vor da roadele respective la prilejul pe care spre incercare tzi-l ofera cu atata grija parinteasca ispita... shi daca ai cazut in ea, nu mai eshti ce ai fost, dar ridica-te degraba, caci mai ticalos este cel ce ramane in mocirlire ca sa distreze cu toata gLumea decat cel ce degraba cere la Dumnezeu ajutor spre curatzire shi sfintzire...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.01.2009, 14:55:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu am ajuns sa fiu lipsit de vise. Sunt om. Dar nu am ajuns nici sa ma intreb: asta, dar asta ce semnifica. Si va rog sa ma credeti, ma trezesc linistit si merg prin ziua tot linistit. Cred ca daca m-as intreba si as primi asa zisa semnificatie a viselor, as fi la un pas in a schimba ziua in noapte. Insa, nu de asta ma tem, ci de faptul ca nu ma descurc cu mersul prin intuneric.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum s-o scap pe fiica mea de fumat luminita40 Intrebari utilizatori 19 16.12.2011 17:13:25
cum sa scap de deznadejde Mtcrysty17 Generalitati 27 05.11.2011 00:26:56
Cum scap de patima asta...:( mufy08 Pocainta 25 28.01.2011 14:18:14