Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.07.2009, 10:03:19
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Red face

UN CALENDAR MASOARA TIMPUL DE LA UN PUNC ANUMIT.


CALENDARUL DE PE PERETE ARATA CA SANTEM IN 2006.
CALENDARUL EVREIESC POVESTESTE CA SANTEM IN ANUL 5766.
CUM ESTE POSIBIL. DOAR EXISTA UN SINGUR TIMP PENTRU TOATA UMANITATEA. NU POATE FI DIFERITE TIMPURI.
ca sa gasim raspuns trebuie sa intrebam ce reprezinta 2006 sau 5766. raspunsul este ca calendarul evreiesc masoara timpul de la creerea lui adam, iar calendarul folosit acum in toata lumea masoara timpul de la nasterea lui isus. calendarul a devenit popular pentru ca a fost adoptat de imperia romana.
deci calendarul crestin incepe cu nasterea unei religi, iar calendarul evreiesc are o perspectiva mai universala, incepand cand umanitatea a inceput. interesant de notat ca calendarul evreiesc nu a inceput cand evrei au devenit o natiune , nici cu nasterea lui mose, sau abraham, primul evreu si primul monoteist. mult mai inportant decat aceste evenimente, era momentul in care dumnezeu a creat omul. calendarul evreiesc este cea mai puternica declaratie de respect pentru toata umanitatea.


cui ii pasa cand a facut Dumnezeu omul cand stim ca omul tragea mai mult la pacat decat la Dumnezeu.Sa ne pese mai mult de ce ne intereseaza...asta trebuie.Iara pe noi ne intereseaza ca Dumnezeu este bun si a trimis pe unicul Sau fiu sa ne slaveze...din IUBIRE!Facerea omului nu e o data prea importanta.Salvarea lui este cel mai maret lucru.Oare de ce mi-ar pasa mie mai mult:ziua cand m-am nascut sau ziua cand am fost eliberat din inchisoare?Cred ca var. -2-a e buna nu?:))
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.07.2009, 11:48:01
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Evreii,meticulosi de obicei,

Citat:
În prealabil postat de goldfinger17 Vezi mesajul
UN CALENDAR MASOARA TIMPUL DE LA UN PUNC ANUMIT.


CALENDARUL DE PE PERETE ARATA CA SANTEM IN 2006.
CALENDARUL EVREIESC POVESTESTE CA SANTEM IN ANUL 5766.
CUM ESTE POSIBIL. DOAR EXISTA UN SINGUR TIMP PENTRU TOATA UMANITATEA. NU POATE FI DIFERITE TIMPURI.
ca sa gasim raspuns trebuie sa intrebam ce reprezinta 2006 sau 5766. raspunsul este ca calendarul evreiesc masoara timpul de la creerea lui adam, iar calendarul folosit acum in toata lumea masoara timpul de la nasterea lui isus. calendarul a devenit popular pentru ca a fost adoptat de imperia romana.
deci calendarul crestin incepe cu nasterea unei religi, iar calendarul evreiesc are o perspectiva mai universala, incepand cand umanitatea a inceput. interesant de notat ca calendarul evreiesc nu a inceput cand evrei au devenit o natiune , nici cu nasterea lui mose, sau abraham, primul evreu si primul monoteist. mult mai inportant decat aceste evenimente, era momentul in care dumnezeu a creat omul. calendarul evreiesc este cea mai puternica declaratie de respect pentru toata umanitatea.


cui ii pasa cand a facut Dumnezeu omul cand stim ca omul tragea mai mult la pacat decat la Dumnezeu.Sa ne pese mai mult de ce ne intereseaza...asta trebuie.Iara pe noi ne intereseaza ca Dumnezeu este bun si a trimis pe unicul Sau fiu sa ne slaveze...din IUBIRE!Facerea omului nu e o data prea importanta.Salvarea lui este cel mai maret lucru.Oare de ce mi-ar pasa mie mai mult:ziua cand m-am nascut sau ziua cand am fost eliberat din inchisoare?Cred ca var. -2-a e buna nu?:))
Inceperea calendarului evreu este in ziua creierii soarelui,nu din respect la soare ci pentru simpla cauza ca soarele a diferit intunericul noptii de lumina ziuei. Fara soare, nu sunt zile si nu calendar...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.07.2009, 11:59:52
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Citat inexact din Isaac Bashevis Singer, laureat al premiului Nobel petru literatura! Am o vaga banuiala ca nu cunoaste prea bine teoria evolutionista deoarece aceasta nu include niciun fel de minuni!

Serios? Nu contine minuni? Atunci poate ne explici tu ce contine aceasta teorie?

Originea materiei nu o explica.
Originea vietii nu o explica.
Cum poate ajunge dintr-un vierme o soparla nu explica.

Ce explica de fapt? Se joaca cu "efecte inchipuite" dar nu ofera nici o cauza pentru nimic...
__________________
__________________
Hazardul este măsura ignoranței noastre. (Henry Poincare)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.07.2009, 12:34:28
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andu30 Vezi mesajul
Serios? Nu contine minuni? Atunci poate ne explici tu ce contine aceasta teorie?

Originea materiei nu o explica.
Originea vietii nu o explica.
Cum poate ajunge dintr-un vierme o soparla nu explica.

Ce explica de fapt? Se joaca cu "efecte inchipuite" dar nu ofera nici o cauza pentru nimic...
Evolutionismul nu explica urmatoarele: fulgerele, rotatia planetelor in jurul Soarelui, de ce fierbe apa samd. De ce? Pt ca se ocupa de altceva! Ce treaba are evolutionismul cu originea materiei? Pe bune! De unde pana unde evolutionismul ar trebui sa explice originea materiei? Daca nu stii ce explica sau ce ar tb sa explice evolutionismul de ce il ataci?
Nici originea vietii nu face parte din evolutionism! Si daca inca mai sunt piese lipsa asta nu inseamna ca teoria e falsa. Asteapta si tu sa se mai descopere ceva fosile. Poti sa intelegi un film fara sa vezi toate secventele!
Cauza evolutiei este selectia naturala! Nu-mi spune ca n-ai auzit de ea!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.07.2009, 12:38:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Inceperea calendarului evreu este in ziua creierii soarelui,nu din respect la soare ci pentru simpla cauza ca soarele a diferit intunericul noptii de lumina ziuei. Fara soare, nu sunt zile si nu calendar...
daca nu cumva inainte de Soare stralucea lumina lui Dumnezeu?... dumneata ai citit Facerea scrisa de Moisi? ca se pare ca nu ai citit nici Prima pagina din scripturi... daca nu shtii ca Luminatorii (Soarele, Luna shi stelele) i-a pus pe Cer Dumnezeu in ziua a patra...

"1. La inceput a facut Dumnezeu cerul si pamantul.
2. Si pamantul era netocmit si gol. Intuneric era deasupra adancului si Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor.
3. Si a zis Dumnezeu: "Sa fie lumina!" Si a fost lumina.
4. Si a vazut Dumnezeu ca este buna lumina, si a despartit Dumnezeu lumina de intuneric.
5. Lumina a numit-o Dumnezeu ziua, iar intunericul l-a numit noapte. Si a fost seara si a fost dimineata: ziua intai.
6. Si a zis Dumnezeu: "Sa fie o tarie prin mijlocul apelor si sa desparta ape de ape!" Si a fost asa.
7. A facut Dumnezeu taria si a despartit Dumnezeu apele cele de sub tarie de apele cele de deasupra tariei.
8. Taria a numit-o Dumnezeu cer. Si a vazut Dumnezeu ca este bine. Si a fost seara si a fost dimineata: ziua a doua.
9. Si a zis Dumnezeu: "Sa se adune apele cele de sub cer la un loc si sa se arate uscatul!" Si a fost asa. si s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor si s-a aratat uscatul.
10. Uscatul l-a numit Dumnezeu pamant, iar adunarea apelor a numit-o mari. Si a vazut Dumnezeu ca este bine.
11. Apoi a zis Dumnezeu: "Sa dea pamantul din sine verdeata: iarba, cu samanta intr-insa, dupa felul si asemanarea ei, si pomi roditori, care sa dea rod cu samanta in sine, dupa fel, pe pamant!" Si a fost asa.
12. Pamantul a dat din sine verdeata: iarba, care face samanta, dupa felul si dupa asemanarea ei, si pomi roditori, cu samanta, dupa fel, pe pamant. Si a vazut Dumnezeu ca este bine.
13. Si a fost seara si a fost dimineata: ziua a treia.
14. Si a zis Dumnezeu: "Sa fie luminatori pe taria cerului, ca sa lumineze pe pamant, sa desparta ziua de noapte si sa fie semne ca sa deosebeasca anotimpurile, zilele si anii,
15. Si sa slujeasca drept luminatori pe taria cerului, ca sa lumineze pamantul. Si a fost asa.
16. A facut Dumnezeu cei doi luminatori mari: luminatorul cel mai mare pentru carmuirea zilei si luminatorul cel mai mic pentru carmuirea noptii, si stelele.
17. Si le-a pus Dumnezeu pe taria cerului, ca sa lumineze pamantul,
18. Sa carmuiasca ziua si noaptea si sa desparta lumina de intuneric. Si a vazut Dumnezeu ca este bine.
19. Si a fost seara si a fost dimineata: ziua a patra. "

poi ce evreu eshti dumneata? shi ce calendar o fi ala care a scos Lucrarea/Creatzia lui Dumnezeu din primele trei zile?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.07.2009, 13:21:32
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi ce evreu eshti dumneata? shi ce calendar o fi ala care a scos Lucrarea/Creatzia lui Dumnezeu din primele trei zile?
trei zile e o nimica toata! restul de vreo 13.7 miliarde de ani e problema!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.07.2009, 14:04:16
Andu30's Avatar
Andu30 Andu30 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andu30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Evolutionismul nu explica urmatoarele: fulgerele, rotatia planetelor in jurul Soarelui, de ce fierbe apa samd. De ce? Pt ca se ocupa de altceva! Ce treaba are evolutionismul cu originea materiei? Pe bune! De unde pana unde evolutionismul ar trebui sa explice originea materiei? Daca nu stii ce explica sau ce ar tb sa explice evolutionismul de ce il ataci?
Nici originea vietii nu face parte din evolutionism! Si daca inca mai sunt piese lipsa asta nu inseamna ca teoria e falsa. Asteapta si tu sa se mai descopere ceva fosile. Poti sa intelegi un film fara sa vezi toate secventele!
Cauza evolutiei este selectia naturala! Nu-mi spune ca n-ai auzit de ea!

Originea vietii este importanta daca vrei sa intelegi comportamentul vietii. Din punctul meu de vedere cine vorbeste de un efect fara sa stie cauza acelui efect abereaza. Nu exista efect fara cauza. Nici macar un fir de praf nu se muta din locul "a" in locul "b" daca nu actioneaza asupra lui o cauza.

Daca eu judec gresit. Spune-mi tu ce ar trebui sa explice evolutionismul si chiar o face? Sa-mi explice ceva logic cu cauza si efect.. si eu ascult...

Ca sa revenim la subiect: "Cauza" vietii care este? Daca cineva imi spune ca un singur atom apare in lumea materiala fara sa aiba o cauza e limpede ca abereaza. Cum poti vorbi de viata(efect) fara sa stii cauza care sta la baza ei?

Ba am auzit de selectie naturala... Dar cum explica selectia naturala transformarea din vierme in reptila.. Cate miracole are teoria asta...

Cum explica selectia naturala alegerile omului.. omul de multe ori alege in detrimentul lui pentru a indeplini alte scopuri mai importante? Oare intr-o ordine produsa de un evolutionism cum s-ar putea dezvolta "alegeri" care sa fie impotriva supravietuirii???

De ce i-ar pasa evolutionismului daca specia se duce mai departe prin viol sau prin dragoste? De ce trebuie sa existe sentimente? Ce rost au ele sa apara intr-un evolutionism care nu ofera nici cele mai simple raspunsuri... Ce sens au notiunile de bine sau de rau intr-o asemenea teorie?
__________________
__________________
Hazardul este măsura ignoranței noastre. (Henry Poincare)

Last edited by Andu30; 20.07.2009 at 14:06:22.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.07.2009, 14:46:02
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
trei zile e o nimica toata! restul de vreo 13.7 miliarde de ani e problema!
poi nu-s decat 7500 de ani shi ceva de la Creatzie, teoriile cu miliardele de ani sunt inventzia oamenilor de "shtiintza", aia de ghicesc in carbon 14 shi alte dracovenii ... in jmegal...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.07.2009, 14:49:03
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andu30 Vezi mesajul
Originea vietii este importanta daca vrei sa intelegi comportamentul vietii. Din punctul meu de vedere cine vorbeste de un efect fara sa stie cauza acelui efect abereaza.
Sau are modestia sa recunoasca faptul ca nu le stie pe toate! Practic stiinta a dat peste niste efecte fara sa stie care este cauza lor si doar dupa ce au aparut teorii care sa ofere explicatiile necesare am stiu care e cauza. Deci cei care discuta de efect fara sa stie care e cauza nu abereaza!
Citat:
Nu exista efect fara cauza. Nici macar un fir de praf nu se muta din locul "a" in locul "b" daca nu actioneaza asupra lui o cauza.
Miscare browniana.
Citat:
Daca eu judec gresit. Spune-mi tu ce ar trebui sa explice evolutionismul si chiar o face? Sa-mi explice ceva logic cu cauza si efect.. si eu ascult...
Asta e o discutie lunga si mai bine are loc la capitolul stiinta. Nu evit raspunsul, doar ca nu vreau sa aglomerez aici un topic plasat cam aiurea la generalitati.
Citat:
Ca sa revenim la subiect: "Cauza" vietii care este? Daca cineva imi spune ca un singur atom apare in lumea materiala fara sa aiba o cauza e limpede ca abereaza.
Daca dai verdictul inainte sa afli dovezile si argumentele ce rost are sa mai discutam?
Citat:
Cum poti vorbi de viata(efect) fara sa stii cauza care sta la baza ei?

Ba am auzit de selectie naturala... Dar cum explica selectia naturala transformarea din vierme in reptila.. Cate miracole are teoria asta...
Tocmai ca nu sunt miracole. Evolutia nu poate fi oprita si, uneori, rezultatele sunt intr-adevar bizare. Oricare alt rezultat ti s-ar fi parut la fel de improbabil! Si inca ceva. Probabilitatea se evalueaza a priori nu a posteriori! La loto toate combinatiile sunt egal probabile desi pana la urma doar una iese. Daca te gandesti care era prob ca tocmai acea varianta sa iasa ajungi la concluzia ca toate loteriile sunt trucate (cand nu e nevoie).
Citat:
Cum explica selectia naturala alegerile omului.. omul de multe ori alege in detrimentul lui pentru a indeplini alte scopuri mai importante? Oare intr-o ordine produsa de un evolutionism cum s-ar putea dezvolta "alegeri" care sa fie impotriva supravietuirii???
Explicatia sta in teoria jocurilor si astfel de comportamente se intalnesc si in lumea animala. Scopul lor este de a arata superioritatea celui care-si permite sa faca alegeri in detrimentul sau. Chiar Darwin nu-si putea explica de ce paunii au o coada, frumoasa de altfel, dar care ii incurca in toate activitatile. Raspunsul este ca asa isi arata superioritatea, doar se descurca si cu asemenea balast, si asta atrage femelele. Tu de ce crezi ca o masina de lux ajuta la agatat?
Citat:
De ce i-ar pasa evolutionismului daca specia se duce mai departe prin viol sau prin dragoste?
dragoste intre animale?
Citat:
De ce trebuie sa existe sentimente?
Presupun ca te referi totusi la oameni pt ca in lumea animala exista atata varietate ca intrebarea ta nu prea are sens. Sentimentele practic consolideaza relatiile intre oamenii care au interesul de a-si creste progeniturile. Sentimentele de afectiune evident au un rol pozitiv in cresterea copiilor si de aici vine avantajul evolutiv.
Citat:
Ce rost au ele sa apara intr-un evolutionism care nu ofera nici cele mai simple raspunsuri...
hai ca exagerezi! uite cate explicatii iti dau eu care sunt un amator intr-ale evolutionismului.
Citat:
Ce sens au notiunile de bine sau de rau intr-o asemenea teorie?
Din nou teoria jocurilor explica de ce morala exista si in lumea animala. Castiga (se perpetueaza) cel care aduce cele mai multe beneficii speciei si este astfel considerat "bun". Sa-ti dau un exemplu: sa zicem ca ai doua populatii identice traind in aceleasi conditii, cu singura diferenta ca una are sentimente iar alta nu. Cand un individ din fiecare populatie are nevoie de ajutor (de orice fel), care dintre ei crezi ca are sanse mai mari sa fie ajutat de ceilalti? Eu as paria pe cel care apartine populatiei cu sentimente. Asa sansele de supravietuire a indivizilor din populatia care are sentimente sunt mai mari decat ale celorlalti.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.07.2009, 14:52:15
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
poi nu-s decat 7500 de ani shi ceva de la Creatzie, teoriile cu miliardele de ani sunt inventzia oamenilor de "shtiintza", aia de ghicesc in carbon 14 shi alte dracovenii ... in jmegal...
In schimb aia de aud voci prin desert sunt inspirati de divinitate!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teoria enzimelor Florin-Ionut Postul 23 31.05.2012 07:57:57
Teoria evolutiei - un basm! spun oamenii de stiinta elcipo Teologie si Stiinta 524 06.10.2011 12:49:15
Teoria conspiratiei idealist Generalitati 9 21.06.2010 23:00:58
Teoria evolutiei vs Dumnezeu seby_din_brasov Generalitati 2 19.02.2009 20:42:45