Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 23.01.2012, 04:20:18
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu e suficient, penru că trebuie să demonstrați că la vreunul dintre cele 7 Sinoade s-a spus că harul este o "energie necreată".
1. Nu stiu daca exista o referire clara a Sfintilor Parinti din perioada Sinoadelor Ecumenice sau o invatatura formulata clar la aceste prinvind energiile necreate. Ma voi informa (nu pot oferi o marja de timp) si cand voi avea mai multe informatii voi reveni la acest subiect.
2. Subientul este intradevar dezbatul pe larg de Sf Grigorie Palama, ca nu ca fiind o noua dogma care nu a fost formulata la Sinoadele Ecumenice, ci ca o completare a celor care erau deja marturisite de Biserica. Si nu spuneti ca folosesc aceesi argumentare pe care o folositi dvs in cazul Filioque pentru ca nu este deloc aceeasi. Nu e ca si cum la Sinoade s-ar fi explicat ce este harul si s-ar fi omis sa se spuna ca este o energie necreata.
3. Poate aduceti dvs argumente ca la Sinoadele Ecumenice s-ar fi spus ca harul este o energie creata.

PS: Parca tot aveati ceva de demonstrat.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
  #172  
Vechi 23.01.2012, 08:52:46
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Nu sunteti corecta doamna. Cand Stefan cel Mare se lupta cu turcii musulmani, ce au facut romano catolicii cu papa lor? Nimic, cu toate ca Stefan i-a cerut ajutorul papei Sixtus al IV-lea.Asa ca Vaticanul dumneavostra nu a facut nimic in apararea credintei crestine secole de-a randul. Ba da, a facut. A sposorizat razboaiele religioase intre romano catolici si protestanti, ca sa nu m-ai zic de Inchizitie si de cruciade. Si de cand ortodoxia este un club in care INTRA DOAR ELITELE? Ati vrut sa intrati si nu ati fost primita? Stiti pe cineva care a vrut sa intre in acest "club select" si i s-a inchis usa in nas? Dati-mi un exemplu. Doamne ajuta!
Nu stiu daca Stefan cel Mare apara ortodoxia sau apara Moldova, dupa cum nu stiu de ce nu o fi cerut ajutor de la rusi si a cerut ajutor de la papa. Oricum, Bulgaria sau Grecia care au fost ocupate de turci nu si-au lepadat credinta lor, deci turcii nu stiu daca erau o amenintare pentru credinta cuiva; nu-mi amintesc sa fi impus schimbarea religiei in teritoriile pe care le-au cucerit, dar poate ma insel.
Iar cind ma refer la club de elite ma refer la faptul ca cei care nu apartin clubului sint etichetati de cei din club in diverse moduri: putregai, cozi de topor etc. Nu este interzisa intrarea in club, insa sint acuzati si judecati aspru cei care nu au habar ca exista acest club, fara ca cineva sa-i invete pe acestia cit de mare e fericirea de a fi in acel club si cit de mare e fericirea de a-l sluji pe Domnul.
  #173  
Vechi 23.01.2012, 14:10:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Rog catolicii sa faca prozelitism in alta parte! Nu la sectiunea Biserica ortodoxa!

De ce nu ati ramas, dom'le, in BOR, daca tot va plac forumurile ortodoxe, sfintii ortodocsi, Arsenie Boca, daca ziceti ca si cu filioque si fara cam tot aia e (!)????!!!!

E foarte deranjanta atitudinea voastra. Nu e vorba despre sfintenia cuiva, e vorba ca va bagati peste tot pe acest forum, chiar si la sectiunea despre BISERICA ORTODOXA IN GENERAL, sa ne invatati ce trebuie sa facem ca ortodocsi. Va pericliteaza cumva mantuirea faptul ca ortodocsii nu il recunosc sfant pe Anton de Padova?! Sunteti catolici, catehizati-i pe catolici, nu le mai dati lectii ortodocsilor!

Mie personal anumite atitudini ale userilor catolici imi dau impresia unor gesturi ale unor oameni care dupa ce au divortat sau s-au despartit de iubita (nu conteaza din ce motive) si s-au recasatorit, mereu isi aduc aminte de prima, improscand-o cu ocari: uite, cum era aia! uite, cum umbla murdara! uite, ce buna este asta de acum in comparatie cu cealalta! de ce nu putea fi si prima cum e asta! Nu pot trai fericiti cu noua pereche, caci mereu se intorc in trecut si zgandara. Lipsa de respect si fata de propria persoana,si fata de cele doua femei. Daca v-ati gasit fericirea in BC, ramaneti, domnule acolo, si lasati-ne pe noi in pace!

Respectati-va Biserica, respectand-o si pe a noastra!

Ca sa fiu on topic, eu personal nu stiu daca Anton de Padova e sfant. Poate sa fie, poate nu. Dumnezeu stie. Nu imi schimba cu nimic optiunile si credinta daca as sti asta. Dar eu personal, ca ortodoxa care imi respect si iubesc credinta, nu cred ca as indrazni sa intru pe un forum catolic sau protestant sau de orice alt fel, sa le vorbesc despre Sfantul Antonie cel mare, despre Sfanta Parascheva sau despre Sfantul Dimitrie. Cui i-ar folosi?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #174  
Vechi 23.01.2012, 14:12:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Vad ca userul Erethorn nu doar cu mine repeta aceleasi fraze la infinit, a inceput o lucrare mai ampla. Incepe sa se agite foarte tare cand aude adevarul, in BO se fac dezlegari in fiecare saptamana la care merg majortiatea ortodocsilor, din cate stiu in BC nu exista asa ceva, doar in cazuri deosebite.
  #175  
Vechi 23.01.2012, 14:19:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Va mai raspund eu inca o data. Desi am si argumentat raspunsul.
Traian nu a fost botezat.
Traian a ajuns in Rai.
Acum ceea ce spun este doar o parere personala. Am si justificari pe care ma bazez in parerea asta din ce retin ca am citit la un moment dat. Dar cum nu retin exact ce, cum si unde raman la stadiu de pareri. Daca Biserica marturiseste altceva resping parerile mele fara nici o retinere. Este o deosebire intre iertarea pacatelor (care se face pentru cei ce nu au primit credinta crestina, si este si cazul lui Traian, dar si a unor crestini [acum ma refer la ce am citit candva fara sa spun cu certitudine ca asa este, Sf Ioan Casian spunea ca se pot mantui doar monahii, iar mirenilor li se pot doar ierta pacatele]) si au ajuns in Rai, mantuirea care se ofera celor cu adevarat induhovniciti si sfintenie care li se ofera celor cu fapte deosebite si care s-au jertfit pentru Hristos(nu doar martiri, ci toti cei care au renuntat la lume pentru Hristos) .
Stai linistit, i-am raspuns de vreo zece ori. Dar asa face intotdeauna, repeta tot timpul aceleasi lucruri cand nu mai are argumente, il arde adevarul ca fierul inrosit.
  #176  
Vechi 23.01.2012, 14:31:32
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Stai linistit, i-am raspuns de vreo zece ori. Dar asa face intotdeauna, repeta tot timpul aceleasi lucruri cand nu mai are argumente, il arde adevarul ca fierul inrosit.
Vă rog să arătați postarea unde ați răspuns simplu, prin DA sau NU, la cele două întrebări.
  #177  
Vechi 23.01.2012, 14:34:22
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu e vorba despre sfintenia cuiva, e vorba ca va bagati peste tot pe acest forum, chiar si la sectiunea despre BISERICA ORTODOXA IN GENERAL, sa ne invatati ce trebuie sa facem ca ortodocsi.
Astfel se descoperă adevărata latură vătămoare a acestui forum. Așa este conceput. Nu pentru întărirea convingerilor ortodoxe, ci pentru libera discuție care nu duce decât la o acută pierdere de timp și în final rătăcire. Cine să treacă prin filtru cele scrise aici? Userul nou, neînvățat, o oaie pierdută care totuși însetează pentru ortodoxie? În niciun caz, aș zice eu. Probabil cineva va răspunde că acesta-i nu locul pentru lecții de catehism ortodox. Nu acesta este scopul, și chiar dacă ar fi, nu există persoane în măsură să răspundă cerințelor celor însetați.

Cred că s-a mai discutat acest aspect, pe care eu unul îl consider piatra de căpătâi a forumului. Personal, cred că se pot aduce îmbunătățiri din acest punct de vedere, fără intenția de a aduce o vreo ofensă autorității forumului.
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
  #178  
Vechi 23.01.2012, 14:36:16
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Respectati-va Biserica, respectand-o si pe a noastra!
Doamnă, vă rog să găsiți câte topice au fost deschise de către userii catolici pe acest forum în scopul de a denigra credința ortodoxă sau Biserica Ortodoxă.

După aceea, să cercetați câte topice au fost deschise, doar pe secțiunea dedicată bisericii catolice, de către useri ortodocși, topice al căror scop era să critice și să denigreze credința catolică.

Vă rog să puneți în balanță numărul dăților în care am fost numiți, noi și Sfântul Părinte Papa și învățăturile bisericii noastre, în toate felurile, cu numărul dăților în care userii catolici au atacat învățăturile sau practicile ortodoxe.

Veți rămâne foarte surprinsă.

P.S. Chiar și numai pe acest topic: doamna Noesissa a intervenit civilizat, iar dumneavoastră ați numit-o trădătoare. Cine respectă pe cine ?

P.P.S. Pe acest topic, inițiatoarea și-a exprimat intenția posibilă de a frecventa biserica catolică, chiar dacă nu aceea de a se converti. I-am recomandat eu sau domnul Dragomir acest lucru, sau i-am spus să frecventeze în continuare biserica ortodoxă ?

Last edited by Erethorn; 23.01.2012 at 14:39:06.
  #179  
Vechi 23.01.2012, 14:36:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Am mai raspuns si la asta: daca parintele Arsenie Boca a pictat un catolic intr-o biserica ortodoxa ca sfant a gresit. Daca a spus asa ceva a gresit. Nimeni nu e perfect. Si sfinti gresesc. Oricum astept din partea dvs si sursa. Pentru ca eu nu am intalnit nicaieri o astfel de afirmtatie din partea lui. Va rog sa nu uitati daca se poate. Multumesc.
Sunt cateva maturii ale unor oameni, nu se stie sigur daca parintele a spus intocmai asa sau au mai inflorit aceia.
Ce sa mai spunem de parintele Teofil Paraianu, care a spus ca si catolicii au Sfinte Taine si ortodocsii care au o biserica ortodoxa in apropiere pot merge la o biserica catolica sa se impartaseasca.
Chiar sinodul BOR l-a contrazis pe parintele Teofil, spunand ca cine se impartaseste in afara ortodoxiei e exclus in acea perioada de la impartasanie si din BO.
Chiar si sfinti au avut erori dogmatice, de exemplu Fer. Augustin sau Sf. Grigorie de Nazians (apocatastaza).
In privinta parintelui Arsenie Boca exisat o oarecare controversa, e bine sa luam de la fiecare doar ce spune adevarat. Toti sfintii au avut si pacate, nu e uitam la ele sa le copiem tocmai pe acelea, nu miile de virturi.
De exemplu si parintii Arsenie Papacioc si Ioanichie Balan aveau ceva indoieli, nu stiu daca sunt intemeiate. http://www.youtube.com/watch?v=UL7l9gec1BI Titlul e exagerat. Oricum nu trebuei sa cadem in extrema sa credem orice a spus un duhovnic, nu exista infailibillitate in BO. Observam doar ca sunt doar cazuri singulare, adica nu toti sfintii au avut aceeasi greseala, e doar cate un caz.
  #180  
Vechi 23.01.2012, 14:44:32
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Părintele Arsenie Boca l-a pictat pe Francisc de Asissi printre sfinți, cu aureolă, iar deasupra medalionului scrie Sfîntul Francisc de Assissi.

Acest fapt este de netăgăduit și de necontestat, la fel cu implicațiile sale: Părintele Arsenie Boca l-a considerat pe Francisc sfânt.

Dacă și-ar fi schimbat părerea până la sfârșitul vieții, considerând că a făcut o greșeală și că Francisc nu este sfânt, atunci ar fi putut și ar fi trebuit să modifice pictura de la Drăgănești, sau cel puțin să transmită unui ucenic sau parohului de la Drăgănești sau oricui să meargă și să dea cu var peste chipul lui Francisc, că doar nu era să moară și să lase ditamei erezia pictată pe pereții bisericii.

Din moment ce nu a făcut acest lucru, înseamnă că nu și-a schimbat părerea, și a murit cu convingerea că Francisc este sfânt.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este postu SF.Anton? elenaf Generalitati 52 31.03.2016 12:51:28
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Biserica ortodoxa siriana dmb Despre Biserica Ortodoxa in general 18 17.01.2009 23:58:33
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 19:29:08
Postul Sfântului Anton mycateo Generalitati 2 06.06.2008 01:51:40