Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 09.01.2017, 02:45:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar asa cum am spus femeia nu e numai mama si are o valoare mai mare, pe care trebuie s-o si gaseasca in timp.
Si nu, nu va ganditi aici la cariera.
Si care ar fi valoarea aia mai mare decat cea de mama ?

Adica mama in adevaratul sens al cuvantului, nu cea care doar alapteaza, schimba scutece si da de mancare.

Mama e cea care formeaza Oameni nu ii arunca in bratele Statului/societatii sa faca ce vor altii din ei.

Citat:
Si o femeie casnica poate face multe (in afara de copii)...
Sigur. Multe. Si bune, si mai putin bune..
Stai linistita, ca nu vrea nimeni sa-ti trezeasca cine stie ce complexe.
Daca nu e mama nu inseamna ca e lipsita de valoare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.01.2017, 12:40:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

AlinB

O femeie este facuta intai sa fie om. Si asta este primul lucru pe care oamenii, mai ales barbatii, il uita si nu-l respecta.
Este facuta sa fie om si nu numai sa fie folosita biologic (in pat), ca sa nu ma exprim urat sau ca masina de facut copii.
Uneori am aceasta senzatie, atunci cand vad ca numai la asta este rezumata.

Pe urma daca Dumnezeu ii da sa fie sotie, sa fie mama, este alta treaba.
Dar sunt si femei care nu sunt (nu pot fi) mame si care au valoare prin ele insele si ceea ce fac: fie ca monahii, sau credincioase in biserica (nu stii cate face o femeie de lume in biserica, incluzand aici si rolul de nasa de botez sau de cununie), fie ca femei in lume.
In primul rand au talente: in muzica, in arta, in literatura, teatru.
Ca sotii pot sa infrumuseteze casa si viata omului de langa ea (nu numai in pat).
Pot sa ingrijeasca de copiii altora, de oameni batrani si bolnavi (din familie sau din afara).
Iata numai cateva aspecte in afara rolului de mama sau de profesie.

Este foarte adevarat ca femeile in general se simt implinite cu adevarat numai daca au copii si unele isi doresc chiar multi.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.01.2017, 15:38:45
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
AlinB

O femeie este facuta intai sa fie om. Si asta este primul lucru pe care oamenii, mai ales barbatii, il uita si nu-l respecta.
Este facuta sa fie om si nu numai sa fie folosita biologic (in pat), ca sa nu ma exprim urat sau ca masina de facut copii.
Uneori am aceasta senzatie, atunci cand vad ca numai la asta este rezumata.

Pe urma daca Dumnezeu ii da sa fie sotie, sa fie mama, este alta treaba.
Dar sunt si femei care nu sunt (nu pot fi) mame si care au valoare prin ele insele si ceea ce fac: fie ca monahii, sau credincioase in biserica (nu stii cate face o femeie de lume in biserica, incluzand aici si rolul de nasa de botez sau de cununie), fie ca femei in lume.
In primul rand au talente: in muzica, in arta, in literatura, teatru.
Ca sotii pot sa infrumuseteze casa si viata omului de langa ea (nu numai in pat).
Pot sa ingrijeasca de copiii altora, de oameni batrani si bolnavi (din familie sau din afara).
Iata numai cateva aspecte in afara rolului de mama sau de profesie.

Este foarte adevarat ca femeile in general se simt implinite cu adevarat numai daca au copii si unele isi doresc chiar multi.

In general de acord cu dumneavoastra, cu unele precizari!

Este absolut evident, ca atat barbatul, cat si femeia, sunt oameni!

Si la fel, ca si oameni, atat barbatul cat si femeia au anumite dorinte, sentimente, trairi sufletesti, etc!
Atat barbatul, cat si femeia , au nevoie de a fi iubiti si de a iubi o persoana de sex opus, de a fi apreciati, de a practica o meserie care le place si prin asta de a se simti impliniti profesional si utili societatii si comunitatii umane in care traiesc, de a aveea o familie, de a se bucura de diverse hobyuri si activitati in timpul liber, de a oferi si primi sprijin moral, de a fi respectati, etc!

Iar legat de calitatea in plus pe care o are o femeie fata de un barbat- aceea de a naste copii- aceasta calitate si insusire specifica femeii nu poate decat a fi apreciata si respectata!

In cazul acelor femeii care din varii motive nu pot sau nu vor a naste copii (datorita unor afectiuni de ordin medical, ori datorita unor temeri sau fobii), aceste femeii nu trebuie denigrate sau condamnate, ci trebuie intelese (nu vorbim de cazurile când o femeie face in mod constient si voit avort, aceasta fapta fiind egala cu crima).

Si majoritatea oamenilor cu judecata, lucizi, inteleg aceste aspecte! Si nu sunt de acord cu ce ati spus- ca barbatii uita si nu respecta ca femeia este facuta intai sa fie om!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.01.2017, 15:57:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Florin, spuneam si eu ce ai spus si tu.
Insa pe mine ma socheaza unele exemple de familii unde am senzatia (poate ca inteleg eu ceva gresit) ca barbatii cer de la femeie anumite relatii, fara a tine cont ca acestea duc si la concepere de prunci si femeia ajunge numai sa nasca si sa alapteze, fara pauza si sa aibe prunci multi.
Am mai spus ca sunt si femei care isi doresc multi copii, care iubesc acest fel de viata. Si altceva nu mai vor/stiu.
Eu insa gandesc ca trebuie echilibru in toate si atunci si un pic de abstinenta, mai ales daca fertilitatea este mare.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.01.2017, 16:26:10
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

in romania, in prea multe parti ale tarii, femeia este vazuta inca ca un obiect sexual. barbarisme precum cel de anul trecut din jud vaslui se petrec si se vor mai petrece o perioada de timp. este consecinta inapoierii social/culturale, a pauperitatii, a lipsei de educatie. sunt zone unde numai preotul ar putea incerca sa schimbe ceva, dar nu cred ca ar putea intr-adevar sa reuseasca ceva. teama mi-e ca acei barbari s-ar deda la violente chiar impotriva preotulul.
sa speram ca vom reusi incet incet sa scapam de saracie si sa trecem de la veceul din fundul curtii la apa curenta si de la semi/analfabetism la o populatie educata, suntem mult in urma europei la raportul de urbanizare, vom ramane in coada inca cateva zeci de ani.

incotro ne indreptam? unde vom fi peste o suta de ani? dar peste o mie? exista oameni de stiinta care prezic ca femeia nu va mai avea nevoie de barbati pentru procreere, ca barbatii isi vor pierde capacitatea de reproducere... e uluitor, fantasmagoric, de necrezut, dar daca au dreptate?!? adevarul este ca daca urmarim transformarile la care ne-a impins tehnologia nici macar inchipuirea nu ne mai poate da un raspuns. pai in urma cu 20 de ani un tel mobil era cat o cutie de pantofi si faceai cu el un pic mai mult decat fara... 20 de ani!!! nu 100, nu 1000

eu sunt pentru egalitate, recunoscand in acelasi timp superioritatea femeii in aproape toate domeniile.

am intrat pe un site islamic, respectiv iudaic si vreau sa va pun doua citate mai jos. foarte interesant ce scrie in cazul evreilor, acolo au inceput sa numeasca femei ca rabini!



Citat:
Profetul Muhammad (sallAllahu aleihi wa sallam) a spus:”Credinciosii care au cea mai perfecta credinta sunt cei care au cel mai bun caracter, si cei mai buni dintre ei sunt cei care sunt cei mai buni cu femeile lor.” [Sunan al-Tirmidhī (1162) & Sunan Abī Dāwūd (4682)]
Citat:
In societatea iudaica, femeile beneficiaza in principiu de statut egal cu barbatii. Exceptie de la aceasta regula fac domeniile strict religioase. In aceste domenii, conform traditiei iudaice ortodoxe, femeile nu pot ocupa pozitii rabinice, nu pot fi dayan (judecator de lege iudaica) si nu pot participa in mod egal la ritualurile de rugaciune. Aceasta pozitie este bazata pe ideea mentionata in Talmud si codificata ca halaha (lege mozaica) ca femeile sunt scutite de indeplinirea poruncilor pozitive ale Torei care au o perioada fixa de timp pentru indeplinirea lor. Este de mentionat ca miscarile iudaice conservatoare, reformata si reconstructionista au renuntat la aceasta distinctie si au acceptat sa numeasca femei ca rabini si lideri de comunitati.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.01.2017, 16:39:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Violatorii aia nu erau chiar tocmai drojdia societatii, veneau din "familii bine" - asta e de fapt problema.

Degeaba plangem cu lacrimi de crocodil dupa educatie cand permitem o massmedia care face exact opusul ei, sistemul de invatamant, sustinut cu bani grei, este varza dar ne-am obisnuit, etc.

Lasa telefonul, ca biologia e de 1 miliard de ori mai complexa, mai erau "oameni de stiinta care faceau predictii acum 70 ani ca nu va mai fi nevoie de uterul femeii si uite ca degeaba.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.01.2017 at 16:43:12.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.01.2017, 16:46:08
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Violatorii aia nu erau chiar tocmai drojdia societatii, veneau din "familii bine" - asta e de fapt problema.

Degeaba plangem cu lacrimi de crocodil dupa educatie cand permitem o massmedia care face exact opusul ei, sistemul de invatamant, sustinut cu bani grei, este varza dar ne-am obisnuit, etc.

Lasa telefonul, ca biologia e de 1 miliard de ori mai complexa, mai erau "oameni de stiinta care faceau predictii acum 70 ani ca nu va mai fi nevoie de uterul femeii si uite ca degeaba.
peste vreo suta de ani ne intalnim la un pahar de vin si vedem cum stam....:)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.01.2017, 17:25:26
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
eu sunt pentru egalitate, recunoscand in acelasi timp superioritatea femeii in aproape toate domeniile.
Tare!....:)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.01.2017, 17:28:12
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Chiar mă întrebam dacă n-ar fi cazul să înceapă lupta de emancipare a bărbaților. :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.01.2017, 17:46:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pentru ce? In timp ce emanciparea femeilor e mai degraba teoretica si paguboasa in practica, barbatii se bucura intotdeauna si se vor bucura de toate privilegiile.

Pana la urma ce inseamna "emanciparea femeii"?
"Dreptul" ei de a se ocupa atat de casa & copii cat si a face servici. In acelasi timp.
Pana la "emancipare" se ocupa doar de casa & copii.

Ia ganditi-va ce ar insemna piata muncii daca s-ar retrage femeile casatorite.

Pai ce sa insemne, cererea de forta de munca ar depasi oferta, salarii ar deveni mai mari, doar cei care nu ar vrea sa munceasca nu si-ar gasi de lucru.

Familia ar avea aceleasi venituri sau chiar mai mari, cu femeia stand acasa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.01.2017 at 17:51:25.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
femeia

Thread Tools
Moduri de afișare