Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 09.01.2017, 17:02:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Eu am inteles, ca pe simplu motiv ca nimeni nu a vazut fatza lui Dumnezeu,
E un punct de vedere comun intalnit in teologia iudaica. Rabinii Evului Mediu (si, probabil, si cei de azi) credeau ca ori de cate ori in Vechiul Testament scrie ca Dumnezeu s-a aratat oamenilor, incepand cu Adam, ei au vazut, de fapt, un inger din corul Tronurilor. I-au gasit si un nume acestui inger: Metathron. Tot trei ingeri, spune rabinatul, s-au aratat si la Stejarul din Mamvri.

Dar nu imi amintesc sa fi intalnit acest punct de vedere in teologia crestina. Cu o exceptie liturgica: slujba rasariteana pentru morti, cand se spune "pe Dumnezeu a-L vedea nu este cu putinta oamenilor". Dar si acolo e vorba de Dumnezeu Unul, nu de Tatal.

Ce ne spune Isus ? Ne spune ca nimeni (in afara de El) nu-L cunoaste pe Tatal. Nu ca nu L-ar putea vedea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #272  
Vechi 09.01.2017, 17:07:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Esti sigur ca citezi corect?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 09.01.2017, 17:16:31
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ce ne spune Isus ? Ne spune ca nimeni (in afara de El) nu-L cunoaste pe Tatal. Nu ca nu L-ar putea vedea.
Dar cum L-ar putea vedea cineva, cu ochi fireș™ti, El fiind mai presus de fire, imaterial?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #274  
Vechi 09.01.2017, 17:35:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Păi tu susții de ani buni că la catolici nu prea e adevărul, nu?
Acum iată că te răzgândești!
Și cum rămâne cu ecumenismul, papistașii, ereticii, câinii și alte lighioane numite de tine și de prietenii tăi de-a lungul sutelor și miilor de postări "ortodoxe"?
1. Unde am zis eu ca la catolici este adevarul? Mesajul mai continea o fraza, despre faptul ca nu are legatura cu catolicii. Dimpotriva, cei ce sunt impotriva icoanei Sfintei Treimi spun ca ar avea legatura cu catolicii.
2. Unde am numit eu, asa cum afirmi, pe altii din alte culte cu acele apelative "caini", "lihioane"? Intotdeauna eu am scris despre invataturile gresite, asa cum face si ortodoxia. Iar fata de orice om trebuie sa ne comportam ca in exemplul cu ajutorarea aproapelui. Ortodoxia este religia iubirii, adevarata religie a iubirii, nu iubirismul propagat de credinta ecumenista. E adevarat, sunt si ortoodcsi care inteleg gresit si cad in zelotism, nu am spus niciodata ca am aceeasi parere ca ei.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 09.01.2017, 17:39:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Eu înțeleg nu că Tatăl n-ar putea fi reprezentat, ci nu sub forma unui bătrân, bătrânețea însemnând perisabilitate. Sfânta Treime poate fi reprezentată așa cum i s-a înfățișat lui Avraam la stejarul Mamvri.
Cei care contesta icoana Sfintei Treimi afirma ca doar Iisus poate fi reprezentat sub forma unui batran cu parul alb. Deci niciuna din parti nu contesta asta.
Pe de alta parte, acum am citit si eu ce spun unii, vad ca Ovidiu are aceeasi parere. Ei neaga si icoana Sfintei Treimi de la stejarul Mamvri, spunand ca acolo este doar Iisus cu doi ingeri sau trei ingeri. O sa vezi in mesajul urmator.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 09.01.2017, 17:44:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In care icoane ortodoxe este reprezentat Iisus sub forma unui batran cu parul alb???
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 09.01.2017, 17:51:41
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
1. Unde am zis eu ca la catolici este adevarul? Mesajul mai continea o fraza, despre faptul ca nu are legatura cu catolicii. Dimpotriva, cei ce sunt impotriva icoanei Sfintei Treimi spun ca ar avea legatura cu catolicii.
2. Unde am numit eu, asa cum afirmi, pe altii din alte culte cu acele apelative "caini", "lihioane"? Intotdeauna eu am scris despre invataturile gresite, asa cum face si ortodoxia. Iar fata de orice om trebuie sa ne comportam ca in exemplul cu ajutorarea aproapelui. Ortodoxia este religia iubirii, adevarata religie a iubirii, nu iubirismul propagat de credinta ecumenista. E adevarat, sunt si ortoodcsi care inteleg gresit si cad in zelotism, nu am spus niciodata ca am aceeasi parere ca ei.
Bine, poate am înțeles eu greșit, nu te inflama...:)
Toate cele bune!
Reply With Quote
  #278  
Vechi 09.01.2017, 18:07:59
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La un singur lucru nu am raspuns atunci, pentru ca nu am avut timp atunci sa citesc tot pasajul din Biblie. L-am citit de curand si totul e clar, in primul pasaj scrie ca Fiului Omului I S-a dat toata stapanirea: "Și Lui I s-a dat stăpânirea, slava și împărăția, și toate popoarele, neamurile și limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veșnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăția Lui nu va fi nimicită niciodată." Iar in pasajul 27 scrie: "Iar regatul și stăpânirea și mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinților Celui Preaînalt; împărăția Lui este împărăție veșnică și toate stăpânirile Îi vor sluji Lui și pe El Îl vor asculta".
Asadar, in aceste pasaje Cel Preainalt este Dumnezeu Fiul. Aceasta era intrebarea pe care mi-ai pus-o atunci si nu raspunsesem complet la ea.
:)) Cum rezolvi tu necunoscutele! Cătă, Cătă... :)

La Utrenie (canonul Sfintei Maria Egipteanca), în Duminica a cincea a Postului Sfintelor Paști se cântă așa:
„Scăpând de legile firești, Fecioară, ai născut curată mai presus de fire, Prunc tânăr pe pământ, pe Cel ce este dătător de lege și vechi de zile[cf. Daniel 7:9], cerule înțelegător al Făcătorului tuturor. Pentru aceasta, cu credință și cu dragoste pe tine te fericim.”

Iar la praznicul întâmpinării Domnului, cântăm:
Cel vechi de zile, Care a dat de demult Legea lui Moise în Sinai, astăzi Prunc este văzut și, după Lege, ca un făcător al Legii, Legea plinind, în biserică este adus și este dat bătrânului.

Prunc Te-ai făcut pentru mine Cel ce ești vechi de zile; curățirii Legii Te împărtășești, Precuratule Dumnezeu, ca să îmi încredințezi mie trupul cel din Fecioară"

Altă cântare a Vecerniei slujbei de a doua zi spune:
Prunc cu trupul, Cel vechi cu anii cu uimire este văzut în ziua de astăzi și în templu este adus.”

Sfântul Teofan cânta:
Cel vechi de zile S-a pogorât în pântecele tău cel sfințit, ca ploaia pe lână, Preacurată, și nou Adam S-a arătat, Iubitorul de oameni.”

Acatistul Întâmpinării Domnului
Icosul al 4-lea
Vino, Cel vechi de zile, Care de demult ai dat lui Moise legea în Sinai;
Vino, Prunc Tânăr, că ai intrat acum în biserică, vrând să împlinești legea;

Condacul al 8-lea
Străine cuvinte auzind de la bătrân, minunatul Iosif și Preacurata Fecioară s-au mirat de cele spuse, l-au văzut pe Simeon proorocind despre Prunc, dar nu ca despre un prunc, ci ca despre Cel vechi de zile...
Reply With Quote
  #279  
Vechi 09.01.2017, 18:11:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Si ce vrei sa spui? cei din Athos nu pot gresi in materie de iconografie? Mai ales in secolele trecute cand putini stiau citi.
Din sec XVI, in perioada ocupatiei turcesti din Grecia si alte tari balcanice, cand popoarele ortodoxe au fost aruncate in intunericul ignorantei, astfel de reprezentari au capatat preponderanta. Exploatand aceasta ignoranta, nenumarati iezuiti si alti calugari apuseni au adus in aceste tari, o data cu alte materiale propagandistice, un nr mare de gravuri in arama - reprezentari religioase moderniste apusene. Rezultatul a fost acela ca adevarurile doctrinare exprimate in icoanele traditionale au fost din ce in ce mai distorsionate.
Propaganda apuseana din acea perioada a exercitat o influenta puternica si in Rusia si a afectat adanc iconografia ruseasca. Astfel modificate, icoanele rusesti au ajuns in Grecia, mai ales in Sf. Munte, ca un alt val ce aducea cu sine conceptii catolice.
Aici il citezi pe Constantine Cavarnos (scriitor american), pe care il citeaza si Radu Alexandru, din articolul de pe site-ul acesta. Din fericire am gasit acel fragment din lucrarea sa, sustine o multime de neadevaruri si lucruri eronate, multe le-am discutat pana acum. http://www.aparatorul.md/reprezentar...tine-cavarnos/
1. Spune: "Sfântul loan Gură de Aur, Sfântul Atanasie cel Mare, Sfântul Chiril al Alexandriei și alți Sfinți Părinți ai Bisericii îl identifică pe „Cel vechi de zile” cu Iisus Hristos." (in viziunea sf. Prooroc Daniel). Asa cum am aratat, aceste afirmatii sunt neadevarate. Din referinta data de un lector, se pare ca sunt luate dintr-o carte a unui autor protestant englez, care incearca sa demonstreze ca nu L-a vazut niciun om pe Dumnezeu Tatal. Din cate inteleg aceasta credinta este prezenta la unii protestanti (nu stiu daca la toti).
2. Mai afirma ca si icoana cu reprezentarea Sfintei Treimi din intalnirea cu Avraam este gresita, tot in virtutea ideii ca niciun om nu L-a vazut pe Dumnezeu. Sustine ca acolo a fost Iisus cu doi ingeri. E adevarat, scriitorii si cativa sfinti, pana in sec. IV au spus ca este doar Iisus, dar incepand cu Sfantul Ambrozie al Milanului toti sfintii au talcuit ca este Sfanta Treime. Autorul spune ca "Omiterea lor (Avraam si Sarra), ca în vestita icoană a lui Rubliov numită „Sfânta Treime”, este o eroare gravă. Pentru că ea sugerează ideea că Sfânta Treime este un grup de trei îngeri. Mai mult, icoana ar trebui să se numească: „Primirea de Străini a lui Avraam”, nu „Sfânta Treime”."
Deci autorul contesta si icoana Sfintei Treimi de la stejarul Mamvri.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 09.01.2017, 18:17:27
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar, in aceste pasaje Cel Preainalt este Dumnezeu Fiul.
Am privit până când au fost așezate scaune, și S-a așezat Cel vechi de zile; îmbrăcămintea Lui era albă ca zăpada, iar părul capului Său curat ca lâna; tronul Său, flăcări de foc; roțile lui, foc arzător. (Daniel, 7:9)

Până ce a venit Cel vechi de zile și a făcut dreptate sfinților Celui Preaînalt, până ce s-a împlinit vremea și împărăția a ajuns sub stăpânirea sfinților. (Daniel 7:22)


Dacă Cel Preaînalt este Dumnezeu Fiul, cine este Cel vechi de zile?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare