Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.03.2009, 13:02:28
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Pavel spunea: "Daca nu exista zei, nu exista nici idolotite, deci puteti manca linistiti. Nu mancati doar din pricina unei posibile sminteli a aproapelui, mai slab decat voi." Nu putem aplica acelasi principiu si aici.

Diavolul exista si are putere. Puterea diavolului se manifesta prin oamenii care i s-au supus lui de bunavoie. Vrajile exista, nu in functie de gandirea noastra (pozitiva si negativa) ci in functie de existenta diavolului. Pe cat de real e diavolul, pe atat de reale sunt vrajile.

Vrajile nu au putere asupra celor ce au o continua legatura cu Dumnezeu, prin rugaciune, dragoste si impartasirea cu Sfintele Taine. Vrajile nu pot sta langa harul Duhului Sfant.
foarte adevarat,as adauga doar ca vrajile nu au putere asupra celor cu suflet curat,si nu stiu sincer daca acesti oameni mai exista in ziua de azi...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.03.2009, 14:53:11
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Nu imi dau seama cum ai tras concluzia asta.
Epilepsia este o boala a creierului. Daca Diavolul are putere asupra mintii, asa cum ne-a dezvaluit cristiboss56, inseamna ca bolile care afecteaza mintea sunt boli diavolesti, iar mie mi se pare absurd acest lucru. Asta vroiam sa transmit, intr-un mod subtil, dand ca exemplu epilepsia.

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Totusi, referitor la ce a spus cristiboss56, daca ai studiat putin psihologia stii ca sunt diferite unde cerebrale. De asemenea s-a experimentat si s-a observat ca atunci cand in creier predomina undele joase omul poate fi mult mai usor manipulat pentru ca ii scade puterea de a se opune.

De exemplu, in momentul de fata in creierul nostru predomina undele Beta (>12Hz). In timpul somnului undele predominante vor fi de tip Alpha (8-12Hz). Poti sa iti controlezi visele? Eu am reusit dupa foarte multa practica, si am reusit sa controlez doar parti foarte mici. Cand in creierul nostru predomina undele Alpha sistemul de autocontrol si cel de aparare sunt foarte slabe.

Daca studiezi suficient de mult vei vedea ca incep sa aiba sens sfaturile sfintilor parinti si anume sa nu ne luam dupa vedenii si sa nu credem in vise. Cand avem vedenii sau cand visam cu ochii deschisi undele beta tind sa scada frecventa foarte mult, uneori chiar pana ajung sa predomine undele Alpha. Se poate deduce ca in timpul vedeniilor protectia noastra scade foarte mult.

Daca studiezi putin mai mult psihologia si intri in studiul hipnozei vei vedea ca, de fapt, hipnotizatorul isi determina pacientul sa amplifice undele de joasa frecventa foarte mult, dar in acelasi timp lasa un canal de comunicare. Un hipnotizator bun isi poate aduce pacientul foarte usor in stare in care in creier predomina undele Alpha, sau daca e si pacientul receptiv poate foarte usor sa il aduca intr-o stare cu unde Delta (pana la 4Hz).

Deci, practic, hipnotizatorul, bine intentionat, te face sa lasi jos scutul in fata diavolului care te poate lucra cum are chef.
Bineinteles, nu esti obligat sa crezi ce am spus. Studiaza tu si vezi cum merg lucrurile.
Asa, si? Hipnoza pentru ca nu e o boala psihica si nici n-am facut vreo referire la ea.

Citat:
În prealabil postat de Agkelos Vezi mesajul
Intre timp fa-ne un favor, si fa-ti si tie unul mare, si nu te grabi sa arunci cu noroi in chestiile care nu le intelegi chiar daca asa e moda si asa fac toti ereticii si ateii.
"pe care nu le intelegi" e exprimarea corecta.

Am zis eu ceva de hipnoza? Nu numai ca generalizezi aiurea, dar ma acuzi de ceva ce n-am facut. Esti nepotul lui cristiboss56? Ca numai dumnealui incerca sa-mi puna vorbe in gura cu forta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.03.2009, 15:04:39
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble
Epilepsia este o boala a creierului. Daca Diavolul are putere asupra mintii, asa cum ne-a dezvaluit cristiboss56, inseamna ca bolile care afecteaza mintea sunt boli diavolesti, iar mie mi se pare absurd acest lucru. Asta vroiam sa transmit, intr-un mod subtil, dand ca exemplu epilepsia.
Asta ai concluzionat tu, nu cristiboss56. Deci nu incerca sa ii pui vorbe in gura.

Citat:
În prealabil postat de scrabble
Asa, si? Hipnoza pentru ca nu e o boala psihica si nici n-am facut vreo referire la ea.
...
Am zis eu ceva de hipnoza? Nu numai ca generalizezi aiurea, dar ma acuzi de ceva ce n-am facut.
Uita-te la ultimul tau mesaj, dinaintea raspunsului meu. L-ai citat pe cristiboss56 si ai tras o concluzie. Eu sustineam ceea ce a spus cristiboss56. Sau... nu ai citit mesajul lui inainte sa ii sari la gat?

Citat:
În prealabil postat de scrabble
"pe care nu le intelegi" e exprimarea corecta.
Imi cer iertare. Nu stiam ca te deranjeaza chiar atat de mult o greseala minora, care nu are nici o legatura cu topicul dar care iti da ocazia sa arunci cu noroi.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor; fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.03.2009, 18:07:03
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Agkelos, considera disputa cu mine ca fiind castigata. Bate-te singur pe umar si deschide o cutie de bere. O meriti.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.03.2009, 20:39:14
Agkelos Agkelos is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Locație: Cluj
Mesaje: 83
Implicit

Atata timp cat tu nu consideri crestinismul ca fiind ceva ce merita luat in serios nu am castigat nimic.

Iti doresc numai bine!
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor; fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.03.2009, 05:07:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Pe lângă că ești obraznic, ești și mârșav, vorbind de cineva care nu este de față ! Tot timpul ai această tendință de a denatura discuția . Arată-mi o postare de a mea unde te-am citat ? In altă ordine de idei, nu ințeleg de ce discuți despre ceva in care nu crezi ? De ce ?

Asa, si? Hipnoza pentru ca nu e o boala psihica si nici n-am facut vreo referire la ea.



"pe care nu le intelegi" e exprimarea corecta.

Am zis eu ceva de hipnoza? Nu numai ca generalizezi aiurea, dar ma acuzi de ceva ce n-am facut. Esti nepotul lui cristiboss56? Ca numai dumnealui incerca sa-mi puna vorbe in gura cu forta.[/quote]
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
Papa este pe cale de a pescui un pește mare Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 17 13.02.2012 21:26:45
cat de mare este puterea "raului"? fallen Generalitati 47 27.01.2012 17:40:57
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
Sf. Andrei este sarbatoare cu rosu/mare in general? sophia Diverse Sarbatori 3 13.11.2009 11:07:58