Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.12.2014, 17:12:50
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndIov Vezi mesajul
Persoanele care au facut cate o obsesie pentru mine sigur nu sunt ingerii. Ingerii nu bat si nici nu incearca sa violeze.

Primele crize le-am facut acum trei ani, cand eram cu un baiat violent. Nu ma deranja ca ma batea, dar daca eu vroiam in brate si el nu ma lua, urlam vreo doua ore fara nicio sansa de a ma opri. Cam de fiecare data se ajungea la tentative de suicid. Dupa ce m-am despartit de el, crizele au mai tinut vreo doua luni si au disparut subit. In astea doua luni, am luat niste calmante naturiste, care nu mi-au dat dependenta.

Urmatoarea a aparut anul trecut, dupa ce m-am certat cu un coleg, fara tentative de suicid, dar cu un plan clar de crima. M-am potolit la timp, colegul nici nu stie ce vroiam sa-i fac. Cu putin timp inainte de criza asta, acel baiat violent s-a sinucis. La cateva luni, a aparut un alt baiat obsedat. N-a apucat sa ma bata, dar era sa ma aleg cu un viol. Nu s-a lasat cu nicio criza.

Anul asta, cu vreo doua saptamani inainte sa se faca un an de la moartea primului, eram nervoasa incontinuu. La o zi dupa, cand am trecut pe la biserica sa-i aprind o lumanare, am facut iar o criza. Plangeam de frica sa nu ajung sa locuiesc iar cu el. Criza s-a extins pana a doua zi, cand ma infuriasem pe o colega ca nu mi-a raspuns la telefon(era la curs si eu incurcasem zilele saptamanii). Mi-am luat un calmant naturist de la farmacie si m-am dus la psihiatru. Urmatoarea zi m-a hipnotizat un amic si, oricum, calmantul ala m-a facut de mi-era greu si sa gandesc, darmite sa vorbesc. Aia a fost ultima criza din perioada in care fumam.

Dupa doua saptamani-o luna, la 3 zile dupa ce m-am lasat de tigari, iar am facut o criza, tot cu plansete si atat. Am zis ca e sevrajul si n-am luat nimic. M-am tratat cu mers la invatat si mancat bine. La urmatoarea criza, am luat un antidepresiv pe care il mai luasem acum cativa ani si stiam ca e foarte bun. De data asta si-a facut efectul intr-o ora si a tinut efectul doar o ora. L-am luat ca trebuia sa ajung la scoala, deja aveam cam multe absente.

Crizele au aparut tot mai des, dar, la sfatul vecinei, am inceput sa ascult acatiste. Momentan ele sunt calmantele. Partea urata e ca nu pot controla nici plansul, nici urletele, desi sunt constienta de ce mi se intampla.

Psihiatrul n-a apucat sa-mi recomande nimic, ca am refuzat clar ideea de a lua pastile. Dau dependenta si eram convinsa ca pur si simplu ma deranja ceva din mediu. Asa a si fost, se trantea colega pe pat, cat dormeam eu. De atunci n-am mai mers la psihiatru.

Legat de Biblie, habar n-am de unde se cumpara si cat costa. Cat despre preotul locului, nu stiu care e. Stau in Bucuresti, stiu doar biserica la care am aprins o lumanare, ca de aia au stiut colegii sa-mi spuna. Cat despre treaba in biserica, daca m-ai sfatuit sa fac asta in ideea ca am prea mult timp liber, tin sa-ti spun ca nu e asa. Am facultatea si incerc sa-mi dezvolt o afacere.

Vecina mi-a recomandat niste carti. Azi le caut si am sa le citesc. Am sa trec si pe la biserica. Cu spovedania cum sa fac? Ca a trecut postul.
Nu, pastilele nu dau dependență. Nu toate, nu indiferent de doze și de timpul cât au fost luate.
Pe de altă parte, e mai bine să fii dependentă o vreme (un an? câteva luni? câțiva ani?) de o juma de pastilă pe zi iar viața ta să meargă ok, decât să fii dependentă de urlete și de crize ireprimabile, de bătăi și necazuri în șir. Pentru că, dacă te uiți nițel din altă perspectivă, despre un soi ciudat de dependență e vorba...
Nu, pastilele nu dau dependență cum crede lumea, ci altfel... Suntem mult mai dependenți de țigară (când ai stins-o pe ultima?), de băutură (o bere, ceva?), de vorbe urâte, de somn dereglat, de gânduri urâte, de spaime și frici, de monitoare și anime-uri, de fâțâială pe strasse, de shopăreală etc.
*
Printre psihotrope unele au căpătat o reputație proastă și ca urmare au fost scoase din circulație. Despre Rivotril, de pildă, s-a trâmbițat mult (din interesele firmelor concurente) că dă dependență și că crește, în câteva luni, toleranța iar ca urmare omul are tendința să consume mai mult. E o gogoașă livrată de ignoranți și răuvoitori. Rivotrilul se dă "la pachet" cu altă substanță, tocmai pentru a controla eventualele acțiuni nocive (dacă sunt, că nu se știe cum reacționează unele organisme). Schema de tratament e gradată, după 3 luni se retrage treptat, scade doza iar după 6 luni nu mai e nevoie de nici o pastilă, nici măcar de sfert. În acest timp substanța șterge multe, mai exact acele acumulări biochimice care intoxicau metabolismul neuronal și dădeau stări de anxietate, nervozitate, frică generalizată, izbucniri nervoase, țipete, urlete etc. Dacă paralel cu medicația psihotropă vei avea parte și de o formă de consiliere psihologică, individual sau de grup, și dacă vei începe să participi la viața unei comunități bisericești, ai toate șansele să scapi de majoritatea necazurilor și să dobândești seninătate, pace, rodnicie.
*
Psihotropele nu se iau ca paracetamolul! Atenție mare, că mulți s-au nenorocit luînd pastile psihotrope după capul lor.
E necesar ca un medic psihiatru să îți prescrie un tratament, pentru o anumită durată, cu o anumită gradație/dozare a cantităților și cu supravegherea/monitorizarea evoluției stării tale sufletești și comportamentale.
Și Doamne ferește să iei un antidepresiv înainte sau la scurt timp după ce ai consumat alcool. Nu face asta! E conduită suicidară, dacă vrei să înțelegi.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.12.2014, 20:04:02
AndIov AndIov is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2014
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Ma linistesti

Multumesc frumos de incurajare. Cand ma intorc in Bucuresti, o sa merg sa ma spovedesc. Unde sunt acum nu mai stau mult. Daca nu imi trece cu spovedania, o sa merg iar la psihiatru.

Ultima tigara am stins-o pe 22 noiembrie. Cu alte substante dubioase n-am treaba (alcool, droguri, nici macar mancare plina de E-uri, ca primesc eco de la tara). Somnul, in schimb, e foarte dereglat, dar am senzatia ca mi-l pot repara singura, rapid. Cu shopping, cluburi si alte alea n-am treaba. Trag tare sa ma pot muta din Bucuresti in Grecia. Deci ori muncesc, ori invat, altceva nu fac in timpul liber. Ce-s alea strasse?

Curiozitatea mea: de unde stii ca-s la Politehnica? Da, am ore si la Leu, dar nu-s la Electronica.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.12.2014, 21:58:52
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndIov Vezi mesajul
Multumesc frumos de incurajare. Cand ma intorc in Bucuresti, o sa merg sa ma spovedesc. Unde sunt acum nu mai stau mult. Daca nu imi trece cu spovedania, o sa merg iar la psihiatru.

Ultima tigara am stins-o pe 22 noiembrie. Cu alte substante dubioase n-am treaba (alcool, droguri, nici macar mancare plina de E-uri, ca primesc eco de la tara). Somnul, in schimb, e foarte dereglat, dar am senzatia ca mi-l pot repara singura, rapid. Cu shopping, cluburi si alte alea n-am treaba. Trag tare sa ma pot muta din Bucuresti in Grecia. Deci ori muncesc, ori invat, altceva nu fac in timpul liber. Ce-s alea strasse?

Curiozitatea mea: de unde stii ca-s la Politehnica? Da, am ore si la Leu, dar nu-s la Electronica.
.......:) Văd că te-ai mai liniștit/detensionat, se simte din scrisul tău. Bravo! Slavă Domnului!
Haha, uite ce sunt alea strasse: http://en.wikipedia.org/wiki/Stra%C3%9Fe
Adică să mergi toată ziua la plimbare, pe bulevard, pe unde se fâțâie fițele să caște gura etc. În loc să-ți vezi de treabă. Dar tu, din fericire, zici că tocmai asta faci: muncești și studiezi în timpul liber. Totuși, de relaxat nu te relaxezi? Sport, lectură, audiție muzicală sau orice alte forme de relaxare. Studiezi încontinuu?...
*
Am bănuit că ești la Poli, mi-am făcut mulți ani veacul printre studenții de la Poli și din Leu, am detectat ceva familiar în scrisul tău și am dat cu ipoteza...:) Eu am făcut facultatea la Leu, 5 ani și încă vreo 10 mai apoi am tot viețuit prin zonă. Când eram studenți, seara mergeam deseori la Shorley (sau la Jeg), pe vremea când nu devenise ce-i acum ci era o terasă cu adevărat studențească. Deci știu cultura locului, recunosc stilul....:)
*
După ce te spovedești vei vedea că se vor schimba multe. Va fi mai bine. Scurt și simplu: vei primi putere, adică har. Să ai grijă să nu îl irosești. O să te învețe părintele duhovnic cum să faci.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.12.2014, 22:08:40
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Când eram studenți, seara mergeam deseori la Shorley (sau la Jeg), pe vremea când nu devenise ce-i acum ci era o terasă cu adevărat studențească
Happy days :)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.12.2014, 22:17:53
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Happy days :)
.........:)) Ce chestie... Adineauri te pomeneam pe privat și uite, ce bucurie că ai venit!
Da, amintiri frumoase, tinerețea pe care parcă tot nu vreau să cred că am pierdut-o...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.12.2014, 22:23:28
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici eu nu vreau sa cred asta dar oglinda ma contrazice mereu cu cinism :) Dar cata vreme avem inca vie dorinta sa ne luptam pt visele de atunci..poate inca mai suntem tineri.Scuze pt interventia in afara discutiei,ciudat cum o simpla propozitie deschide usa unui sir de amintiri frumoase.Sa-l ajute Dumnezeu pe mai tanarul student de pe topic sa-si gaseasca pacea!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.12.2014, 23:43:54
AndIov AndIov is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2014
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Smile

Pelerin_spre_Rasarit, oricat de nervoasa as fi, tot nu ma transform in barbat. Deci raman studentA. Mersi de intelegere :D

Ioan_Cezar, de obicei ascult muzica atunci cand invat. Ca relaxare, cand am timp, merg pe jos spre locul in care am treaba. Recent, m-am apucat de box. Si, daca se nimereste cineva care si-a luat bilet la teatru/opera si nu mai poate ajunge, eu sunt loctiitorul de serviciu. Daca am o perioada luunga in care n-am treaba, ma relaxez facand mancare. In restul anului, se "relaxeaza" parintii cu metoda asta.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.12.2014, 23:46:03
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mi-am tras doua palme singur si m-am retras cu coada intre picioare.Scuzele mele pt regretabila eroare.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 27.12.2014, 00:22:07
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndIov Vezi mesajul
Recent, m-am apucat de box.
Ești teribilă!......:))
Știam eu că va veni, în sfârșit, cineva să facă ordine pe forumul ăsta aiurit......:)))
Reply With Quote
  #40  
Vechi 27.12.2014, 00:42:27
AndIov AndIov is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2014
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Ioan_Cezar, m-am apucat de box ca ma enerva foarte tare colega de camera. Am zis ca decat s-o bat pe ea, mai bine ma duc la box.

Pelerin_spre_Rasarit, astea-s cele mai comice scuze :)) Nu face nimic :)
Reply With Quote
Răspunde