Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 13.10.2018, 17:09:33
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Părintele Arsenie Papacioc a profețit încă din 2007 că homosexualitatea va fi principala problemă a societății românești: Patriarhule de mâine, asta te așteaptă! Și e destul

https://www.youtube.com/watch?v=BZCF5i1Wtw0&t=02m00s
eu nu cred ca se referea la mireni.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #312  
Vechi 13.10.2018, 22:55:44
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

...daca n-ar exista familii heterosexuale, ar mai exista homosexuali sa comenteze despre parerea lor referitoare la...familie?...hahaha...prostia nu are margini.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #313  
Vechi 14.10.2018, 21:06:08
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

EVZ: A început și la noi NEBUNIA EGALITĂȚII de GEN! În Iași, „Părinte 1” și „Părinte 2” înlocuiesc „MAMA” și „TATA” într-un document oficial

https://evz.ro/iasi-nebunia-egalitatii-gen.html
Reply With Quote
  #314  
Vechi 15.10.2018, 23:40:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Eșecul la referendum îl face pe preotul Constantin Necula să ia o decizie radicală. Anunțul a fost făcut la Radio România Actualități chiar de cel în cauză.
“Mă voi retrage din viața publică – e un gând care îmi trece foarte des prin minte.
Am să mă retrag și am să tac, din dorința de a-i lăsa pe ceilalți să vorbească.
Am remarcat că sunt foarte mulți dispuși să vorbească împotriva Bisericii, a societății creștine. Le doresc succes!
E o tristețe care m-a cuprins, pe care nu o voi birui decât în Liturghie.”
Părintele Necula își motivează gestul și prin ideea că azi în societatea românească se dorește amestecarea valorilor. Sau mai precis anularea lor.
“E prima dată când am înțeles de ce Mântuitorul nu a răspuns la toate întrebările, ci doar la cele ale oamenilor care vor cu adevărat să se îndrepte.
Acum e aceeași ură, aceeași aroganță socială, aceeași dictatură a propriei opinii împotriva celorlalți și, în acest marasm, aceeași Biserică răstignită a nu știu câta oară de oameni care cred cu adevărat că Biserica ar trebui să le negocieze păcatele. Regret! Evanghelia nu e negociabilă.
Sper din toată inima să avem tăria să putem să ne revenim – nu cu picioarele pe pământ, ci cu mintea în cer, acolo unde ne e locul.
Deja am constatat că, în ciuda faptului că familia bărbat – femeie nu e o prioritate, cealaltă familie dintr-o dată a avut trei proiecte băgate la sertar.
Așa am constatat că suntem căzuți între politici.
Cred că e obligatoriu ca paznicul Farului să se retragă în Far.
Mai avem 50 de zile până să ne prăznuim Centenarul. Ne-am bătut joc de 99 de ani și 315 zile din Centenarul nostru.”, e amara concluzie a părintelui Constantin Necula.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #315  
Vechi 17.10.2018, 20:30:25
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

PSD NU mai susține legea parteneriatului civil. Proiectul nu a mai fost depus în Parlament

https://www.activenews.ro/stiri-poli...rlament-153100
Reply With Quote
  #316  
Vechi 17.10.2018, 22:59:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Președintele Academiei Române și rectorul Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, Acad. Ioan-Aurel Pop, a atras atenția luni la conferința preoțească de toamnă pentru clericii din protopopiatele Cluj 1 și Cluj 2 asupra faptului că „prin atacurile la adresa Bisericii, familiei și țării se urmărește să cădem în dezunire și să cinstim unirea noastră în dezunire”.
„Sunt oameni conștienți care vor asta, dar sunt și unii bine dirijați și cu planuri bine puse la punct, distrugând instituțiile fundamentale care stau la temelia acestei națiuni române care a avut înțelepciunea să-și construiască edificiul național”, a spus Președintele Academiei Române la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.
În prelegerea sa, Acad. Ioan-Aurel Pop a făcut precizarea că se dorește distrugerea edificiului național „și odată cu el și poporul românesc pentru că dacă îi iei încrederea în instituțiile fundamentale îi iei încrederea în el însuși”.
Ca să existe, un popor „trebuie să creadă în el însuși, să se roage, să respecte rânduielile și să fie cu privirea ațintită spre viitor”.
Președintele celui mai înalt for de consacrare a valorii culturale și științifice din România a comparat statul cu o casă sau edificiu care „nu poate fi lăsat odată pentru totdeauna cum este pentru că orice casă are nevoie de a fi îngrijită, rânduită, reparată, reconstruită când e cazul”.
„Cei care ne acuză că nu trebuie să avem grija țării că țara este se înșală. Țara are nevoie de grijă în fiecare clipă și noi suntem purtătorii de grijă și avem datoria să-i întoarcem pe cei rătăciți pe calea aceasta a sprijinirii adăpostului nostru național care se cheamă România”, a explicat Ioan-Aurel Pop.
Academicianul Ioan-Aurel Pop a argumentat în prelegerea sa importanța organizării conferințelor preoțești care „sunt extrem de importante”, informează Radio Renașterea.
„Eu văd în preoți învățători ai neamului între Biserică și Școală, fiind mereu o legătură extraordinară, dar preoții având har au și puterea de a transmite mai mult și mai bine”.
Președintele Academiei Române a mai subliniat că „în 2018 nu sărbătorim de fapt România, pentru că românii există de o mie de ani sub forma Țărilor românești, ci sărbătorim Marea Unire, terminarea unui proces și ridicarea acestui edificiu național frumos pe care de la Mihai Viteazul încoace îl făurim, îl refăurim, îl îngrijim și vrem să-l ducem mai departe”.
Academicianul a făcut referire și la mesajul dorit a fi transmis prin acest eveniment.
„Mesajul a fost de comemorare a victimelor Marelui Război, dar și de cinstire a amintirii acelor bărbați de stat laici și clerici care au știut să construiască România întregită prin hotărârile luate la Chișinău, Cernăuți și Alba Iulia”.
Întâlnirea a fost deschisă cu o slujbă de mulțumire oficiată de la ora 10:00 în capela Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, în prezența Mitropolitului Andrei.
La începutul conferinței, dar și în închiderea acesteia, Mitropolitul Clujului le-a oferit celor prezenți mai multe îndemnuri pastorale.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #317  
Vechi 17.10.2018, 23:35:12
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

despre romanii uniti cu roma nimic nimic...

lasa ca zicea eliade si unii dintre noi stim, chiar daca bor face tot ce poate ca sa-i minimizeze:

"„Făclia aprinsă la Blaj acum 200 de ani n-a mai putut fi stinsă de atunci -, și nici nu se va stinge vreodată. Episcopul Inochentie Micu Klein n-a trecut-o numai în mâinile vrednicului său urmaș, Petru Pavel Aron; el a încredințat-o sutelor și miilor de tineri ardeleni care au învățat de atunci în Școalele Blajului. Odată trezită conștiința latinității noastre, nimeni și nimic n-a mai putut-o nimici; de generații, ea face parte din însăși conștiința noastră de Români. Limba, literatura și cultura românească modernă poartă pecetea făurită de Blaj – cu câte lacrimi, cu cât sânge și cu cât geniu o știe numai istoricul care și-a închinat viața cercetând această epocă eroică. Asemenea creații spirituale n-au moarte, căci ele s-au identificat cu însuși geniul neamului care le-a dat naștere”.

iar iulian hossu concluziona:

"Dacă nu exista unirea religioasă de la 1700, nu era nici adunarea de la Blaj din 3/15 mai 1848, unde s-a strigat: „Vrem să ne unim cu țara!” și fără aceasta nu era nici unirea din 1918".
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #318  
Vechi 18.10.2018, 15:02:16
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Un bărbat transgender, care se consideră femeie, a câștigat Campionatul Mondial de Ciclism la femei

https://www.activenews.ro/externe/Un...a-femei-153104

P.S. Ali, iote ce idioțenie! Acum înțelegi ”bigotismul” unora? Păi ce face ala, care se simte femeie, nu este discriminare?
Reply With Quote
  #319  
Vechi 18.10.2018, 15:26:25
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Doi lideri ai PNL cer DESFIINȚAREA CNCD: Este o formă de instituție de tip Gestapo, care nu face nimic altceva decât să încerce să opreseze orice fel de exprimare liberă și de opinie liberă

https://www.activenews.ro/stiri-poli...-libera-153108
Reply With Quote
  #320  
Vechi 18.10.2018, 15:51:03
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Primul care incearca din rasputeri sa promoveze valorile decazute e chiar presedintele (din pacate) Romaniei. I-a mai si jignit pe cei ce nu sustin casatoriile homosexuale. Din pacate unii din cei ce l-au sustinut au ajuns sa sustina aceleasi valori, mai ales tineri. Acum se adevereste de ce unii au spus ca nu e bina sa conduca tara un protestant, un om chiar daca ar avea intentii bune e mult mai important ce principii are. Acest om lupta si impotriva Romaniei (cautand sa invrajbeasca oamenii prin vendeta lui personala cu PSD-ul si creand o imagine defavorabila Romaniei peste hotare) si impotriva valorilor crestine.
Reply With Quote
Răspunde