Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.03.2010, 17:03:55
iloveyoupuiu iloveyoupuiu is offline
 
Data înregistrării: 08.03.2010
Mesaje: 1
Implicit Sf Impartasanie

buna ziua!sper sa ma puteti ajuta si pe mine.as vrea sa stiu daca mai putem lua \"pastite\" adica sf impartasanie daca ne-am inceput viata sexuala....si care ar fii conditiile.multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.03.2010, 17:55:30
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iloveyoupuiu Vezi mesajul
buna ziua!sper sa ma puteti ajuta si pe mine.as vrea sa stiu daca mai putem lua \"pastite\" adica sf impartasanie daca ne-am inceput viata sexuala....si care ar fii conditiile.multumesc
Sigur. Si tu si Puiu! Dar dupa ce va spovediti la parintele. Nu am inteles daca ai implinit 16 ani. Aveti grija ca viata sexuala are foarte multe pericole ascunse si prea putine satisfactii adevarate, daca e tratata cu superficialitate. Cel mai bine tot mamica te poate lamuri. Fii deschisa cu ea ca e cel mai intelept asa!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.03.2010, 18:34:37
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

"Paștile", dacă la asta vă referiți, NU reprezintă Sfânta Împărtășanie. Spre deosebire de aceasta, Paștile, ca și Anafura, poate fi luată și în stare de păcat. Deși nu sunt purtătoare de Har sfințitor, nu sunt lipsite de haruri lucrătoare. Așa că ajută.

De împărtășit, nu e de loc bine să vă împărtășiți până ce nu v-ați spovedit. Pentru ca spovada să fie validă (adică: să se șteargă păcatele voastre) este necesară, pe lângă căința sinceră, hotărârea de a nu mai păcătui. Practic, presupunând că nu sunteți căsătoriți, aceasta înseamnă:
-fie vă căsătoriți
-fie trăiți ca frate și soră până la o eventuală căsătorie.

Fără această precondiție, a unei bune (=valide) spovezi, împărtășirea nu numai că nu vă ajută cu nimic, ci vă înrăutățește starea sufletului, adăugând la celelalte păcate pe acela, extrem de grav, al sacrilegiului.

Cu fraternitate în Cristos,
M. Dragomir
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vinul pentru Sfanta Impartasanie Florin-Ionut Impartasania (Taina Euharistiei) 26 01.06.2012 17:00:40
Sfanta Impartasanie din lingurite de unica folosinta... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 2 25.02.2012 09:10:28
Sfanta Impartasanie stefan2010 Impartasania (Taina Euharistiei) 15 30.06.2010 12:42:35
Dovezi din primele secole -Sfanta Impartasanie reala Ioana-Andreea Biserici Protestante 8 07.04.2010 21:13:08