Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.04.2012, 11:54:43
nico.dia nico.dia is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2008
Mesaje: 38
Implicit Hristos a inviat,!

Lumina sfanta a invierii domnului nostru iisus hristos ,sa va aduca in suflete ,pace si liniste sufleteasca,sa daruim semenilor nostrii ,iertare si iubire,sanatate,si acum in aceste clipe de mare praznuire duhoviceasca ,cand ciocnim un ou rosu sa ne gandim pret de o clipa doua si la cei napastuiti ,
hristos a inviat ,tuturor romanilor de pretutindeni.paste fericit!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.04.2012, 12:02:12
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Adevarat, adevarat a inviat!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.04.2012, 12:43:48
FloriB FloriB is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Mesaje: 7
Implicit Hristos a inviat!

As avea o nelamurire daca poate sa imi raspunda cineva si imi cer scuze daca gresesc.
De ce, aceasta urare: "Paste fericit!" si nu "Un Paste cu bine!" sau "Un Paste binecuvantat!" De ce toata lumea spune asta cand eu nu vad nimic fericit in aceasta sarbatoare?...De ce sa fii fericit cand Hristos moare in chinuri pentru tine pe cruce? Va multumesc anticipat si imi cer scuze inca o data pentru intrebari...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.04.2012, 13:09:08
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

HRISTOS A INVIAT!!!

Sarbatori fericite alaturi de cei dragi tuturor!

Fie ca Lumina Sfanta sa va umple sufletul de dragoste,pace si credinta!!!

Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.04.2012, 13:09:53
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

HRISTOS A INVIAT!!!

Sarbatori fericite alaturi de cei dragi tuturor!

Fie ca Lumina Sfanta sa va umple sufletul de dragoste,pace si credinta!!!

Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.04.2012, 13:34:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
HRISTOS A INVIAT!!!

Sarbatori fericite alaturi de cei dragi tuturor!
Adevarat c-a-nviat! Sarbatori senine tuturor crestinilor ortodocsi, greco-catolici, baptisti si penticostali si fie ca bucuria Invierii Domnului sa devina o necurmata inviere launtrica.

@FloriB: ... eu nu vad nimic fericit in aceasta sarbatoare. De ce sa fii fericit cand Hristos moare in chinuri pentru tine pe cruce?

Crestinul ortodox nu desparte moartea de invierea Domnului, caci nici Mantuitorul n-a despartit suferintele Sale si moartea Sa de taina Invierii Sale, aratandu-ne ca taina Crucii e indreptata spre Inviere. (Marcu 10:32-45) Pastele e sarbatoarea Invierii, biruinta Domnului nostru Iisus Hristos asupra mortii, de roadele careia se bucura intreaga umanitate.

Last edited by ioanna; 15.04.2012 at 13:58:54.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.04.2012, 15:01:53
FloriB FloriB is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Adevarat c-a-nviat! Sarbatori senine tuturor crestinilor ortodocsi, greco-catolici, baptisti si penticostali si fie ca bucuria Invierii Domnului sa devina o necurmata inviere launtrica.

@FloriB: ... eu nu vad nimic fericit in aceasta sarbatoare. De ce sa fii fericit cand Hristos moare in chinuri pentru tine pe cruce?

Crestinul ortodox nu desparte moartea de invierea Domnului, caci nici Mantuitorul n-a despartit suferintele Sale si moartea Sa de taina Invierii Sale, aratandu-ne ca taina Crucii e indreptata spre Inviere. (Marcu 10:32-45) Pastele e sarbatoarea Invierii, biruinta Domnului nostru Iisus Hristos asupra mortii, de roadele careia se bucura intreaga umanitate.
Multumesc mult Ioana! :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.04.2012, 19:02:19
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Adevărat a înviat!

Vă doresc tuturor sărbători binecuvântate, pline de bucurii duhovnicești!
Să vă bucurați, împreună cu toți cei dragi, de Învierea Domnului nostru Iisus Hristos, Cel Care "a murit pentru păcatele noastre și a înviat pentru îndreptarea noastră", dăruindu-ne nouă viață veșnică, prin slăvita Sa biruință asupra morții!
Să fiți iubiți și să păstrați neîncetat în inimi, asemenea Sfântului Serafim din Sarov, bucuria sfântă a Învierii Dumnezeului nostru!

Sfintele Paști cu fericire!

"Hristos a înviat, bucuria vieții mele!" (Sfântul Serafim de Sarov)

Vă îmbrățișez cu dragoste și prețuire,
Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.04.2012, 19:17:15
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FloriB Vezi mesajul
As avea o nelamurire daca poate sa imi raspunda cineva si imi cer scuze daca gresesc.
De ce, aceasta urare: "Paste fericit!" si nu "Un Paste cu bine!" sau "Un Paste binecuvantat!" De ce toata lumea spune asta cand eu nu vad nimic fericit in aceasta sarbatoare?...De ce sa fii fericit cand Hristos moare in chinuri pentru tine pe cruce? Va multumesc anticipat si imi cer scuze inca o data pentru intrebari...
Hristos a înviat!
Așa cum v-a explicat și Ioanna, cauza bucuriei pascale nu este nicidecum faptul că Mântuitorul Hristos a murit închinuri!
Tocmai pentru că El S-a sacrificat din dragoste față de noi, calendarul nostru liturgic cuprinde și Săptămâna Patimilor (sau Săptămâna Mare) dinainte de Paști, în timpul căreia, în toate bisericile ortodoxe, se săvârșesc slujbe foarte triste, în care ne amintim, cu profundă recunoștință, de suferința și moartea Domnului nostru. De exemplu, în slujba Deniei din Joia Mare, se citesc 12 pasaje din Sfintele Evanghelii, toate referitoare la Patimirea și Moartea Domnului Iisus. Practic, sunt adunate toate textele evanghelice (din toate cele 4 Evanghelii) în care este relatată Moartea Mântuitorului Hristos.

Acum, în Duminica Sfintelor Paști și în perioada liturgică ce urmează acestei sărbători, noi ne bucurăm pentru că Hristos a înviat. Deci, nu ne bucurăm de suferința Mântuitorului, ci de Învierea Sa. El a murit pentru noi, dar a înviat și, de aceea, ne bucurăm și ne adresăm fericiți unii altora minunatele cuvinte: "Hristos a înviat"; "Adevărat a înviat"!

Dumnezeu să fie cu dvs!

Sărbători binecuvântate!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.04.2012, 19:21:10
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit

" Hristos a Inviat" ,As dori raspunsuri la intrebarea:cit de benefica vedeti slujirea Sf.Liturghii, dupa slujba Invierii, iar in duminica Sf. Pasti, bisericile sa fie puternic zavorite? unde se roaga crestinii ortodocsi in timpul inchinat liturghiei?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
a 3-a zi de Paste la scoala roman2010 Generalitati 3 21.02.2011 22:30:01
Paste fericit! PuiMicGeorgiana Sfintele Pasti - Invierea Domnului 35 07.04.2010 13:59:31
URARE DE PASTE sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 25 21.04.2009 10:04:44
PASTE FERICIT iosif Generalitati 26 29.04.2008 10:44:55
Paste fericit! quasar Generalitati 1 07.04.2007 18:33:57