Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.07.2008, 10:58:18
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de aurel1211
Oare de ce se intampla asa. Caci sunt zile sau sa zic saptamani cand ma pot ruga mai mult , mai citesc un acatist, totul se leaga bine. Si sunt zile cand nici rugaciunile de seara nu mai apuc sa le spun (zici ca nu as fi ortodox).
Parca asa se imbina toate si putin cate putin rugaciunea slabeste, pana iti dai seama intr-o vreme ca ea lipseste. Cum sa fac sa ma mentin pe linia de plutire?
Inteleg viata e cu suisuri si coborasuri dar cateodata parca sunt prea multe coborasuri.
"Nu tot cel ce-mi zice Mie,Doamne,Doamne va intra intru imparatia mea,ci cel ce face voia Tatalui Meu".Sunt cuvintele Mantuitorului.Asa ca daca viata ta este o jertfa vie pentru Dumnezeu si semeni,crezi ca o oara in plus de rugaciune face mare lucru in plus?
te contrazici.
o viata ca o jertfa vie tocmai asta inseamna: mintea in legatura permanenta cu Dumnezeu, realizata in timpul rugaciunii.
so...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.07.2008, 11:18:57
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Prin rugaciune vorbim cu Dumnezeu. Ne aducem aminte de caile lui, de Sfintii Lui. Dumnezeu stie cat conteaza efectiv rugaciunea, in fata Lui, dar eu simt ca ma intareste si ma mai trezeste, ca sa fac fapte bune. Conteaza faptele, de acord, dar suntem in etapa aceea de transformare a firii pacatoase, a obiceiurilor urate in fata Lui.
Uite, de exemplu, prinsi cu grijile lumesti si grabiti cum suntem, de multe ori, putem sa facem la randul nostru rau celor care ne-au gresit, ne vine asa usor uneori! Dar daca zicem "Tatal nostru", dimineata si seara, poate ne amintim de voia Domnului.
Prin rugaciune ne indreptam GANDURILE catre Dumnezeu, asa incat sa apara si fapta.
Exista in rugaciunile de seara un pasaj de marturisire, aducere aminte a pacatelor si greselilor de peste zi. Conteaza asa mult sa ne analizam un pic comportamentul! Mi s-a intamplat ca in acele momente de rugaciune, sa imi dau seama de greseli, sa realizez cat de zadarnic ma agitam, pentru ceva neimportant.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.07.2008, 11:36:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am intalnit cateva afirmatii la parintele Teofil Paraian: "nu se poate stabili cat timp sa se roage cineva. De ce? Pentru ca oamenii au viata lor foarte diferita, cu obligatii diferite...A venit cineva la mine si mi-a zis: Parinte, eu citesc in fiecare zi patru acatiste. Se vede ca n-avea altceva de facut sau cine stie cum isi randuia lucrurile, de putea citi patru acatiste pe zi. I-am zis: draga, sa stii ca acatistele parintilor mei am fost eu si fratii mei. Asta e realitatea: parintii mei nu au avut vreme de acatiste." Deci, preocuparea de ceilalti poate sa fie o rugaciune adevarata, pe cand o rostire a unor rugaciuni la care nu participa si inima, duce la o simpla recitare de cuvinte duhovnicesti. Si poate ca avem prea multe coborasuri in viata, pentru ca nu am stiut sa ne rugam si cu fapta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.07.2008, 11:48:07
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

am si eu o framantare pe suflet... poate cineva isi exprima propria parere in legatura cu asta...luni 21 iulie urmeaza sa fiu supusa unei interventii chirurgicale.. duminica 20 iulie doresc sa ma impartasesc ...din ce am citit si eu pana acum in cartile sfintilor parinti stiu ca o anumita perioada de timp dupa operatie nu ai voie sa scuipi din gura si nici varsare de sange... concluzia e ca nu stiu ce sa fac...operatia presupune si niste riscuri si atunci stau si eu ca omul simplu si cuget... daca nu ma impartasesc si Doamne fereste se intampla ceva cu mine in timpul operatiei???? si uite ce usor te prinde moartea nepregatit...in fine.. as fi foarte recunoscatoare daca cineva isi exprima parerea.. voi ce ati face in locul meu???
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.07.2008, 12:03:01
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

bine ai venit Marina!dar de ce nu te impartasesti inainte de operatie pentru ca dupa operatie iti va fi mai greu...si cu siguranta o sa ai un regim alimentar in care nu va fi inclus si vinul(oricat de putin ar fi)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.07.2008, 12:04:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
am si eu o framantare pe suflet... poate cineva isi exprima propria parere in legatura cu asta...luni 21 iulie urmeaza sa fiu supusa unei interventii chirurgicale.. duminica 20 iulie doresc sa ma impartasesc ...din ce am citit si eu pana acum in cartile sfintilor parinti stiu ca o anumita perioada de timp dupa operatie nu ai voie sa scuipi din gura si nici varsare de sange... concluzia e ca nu stiu ce sa fac...operatia presupune si niste riscuri si atunci stau si eu ca omul simplu si cuget... daca nu ma impartasesc si Doamne fereste se intampla ceva cu mine in timpul operatiei???? si uite ce usor te prinde moartea nepregatit...in fine.. as fi foarte recunoscatoare daca cineva isi exprima parerea.. voi ce ati face in locul meu???
asha este, trei zile nu ai voie sa scuipi dupa ce te-ai impartashit, parca asha scrie Parintele Clepoa Ilie in ceva cartzulie, dar nu mai shtiu care ca am uitat, dar in cazuri speciale, macar pana a doua zi sau macar pana seara tarziu... dar nu shtiu sa te sfatuiesc ca nu-s duhovnic, mai bine intreaba la cel la care urmeaza sa te impartasheshti... ca shi el dar shi tu raspunzi...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.07.2008, 12:06:03
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Iacov 5
14. Este cineva bolnav intre voi? Sa cheme preotii Bisericii si sa se roage pentru el, [color=red]ungandu-l cu untdelemn[/color], in numele Domnului.
15. si rugaciunea credintei va mantui pe cel bolnav si Domnul il va ridica, si de va fi facut pacate se vor ierta lui.
16. [color=red]Marturisiti-va[/color] deci unul altuia pacatele si va rugati unul pentru altul, ca sa va vindecati, ca mult poate rugaciunea staruitoare a dreptului.


E bine sa faci urmatoarele 3 lucruri:
1. maslu
2. spovedanie
3. impartasire
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.07.2008, 12:18:50
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

oameni buni??? nu am fost prea clara??? ceea ce m-ati sfatuit va multumesc din inima, stiam si eu maslu, spovedanie , impartasanie.. doar ca la mine timpul e NUMARAT!!!!! OPERATIA E PESTE 2 ZILE SI TIMP DE IMPARTASAIT AM NUMAI CU O ZI INAINTE DE OPERATIE ATAT! DECI AR FI 24 ORE INTRE SF IMPARTASANIE SI OPERATIE... IN PRIVINTA SFATULUI DUHOVNICULUI, SITUATIA MEA E MULT MAI COMPLICATA, EU NU SUNT IN ROMANIA, AICI NU AM BISERICA ORTODOXA, DOAR CATOLICA, AM PRIMIT DEZLEGARE DE LA PREOTUL LOR PTR SF IMPARTASANIE DE LA CATOLICI AVAND IN VEDERE CA NU AM ACCES LA SF IMPARTASANIE ORTODOXA.. SI ORICUM SFATUL LUI AR FI CAM NUL AVAND IN VEDERE CA CEEA CE IN BISERICA OROTDOXA (UNDE ESTE ATATA STRICTETE!!)E PACAT AICI NU E CONSIDERAT PACAT.. ASADAR SUNT TARE DEBUSOLATA DAR MA ROG CA DUMNEZEU SA MA LUMINEZE SA FAC CEEA CE E MAI BINE... EU SIMT CA AVAND IN VEDERE SITUATIA DATA SI MAI ALES CA OPERATIA PRESUPUNE NISTE RISCURI(MARI SAU MICI, NUMAI DUMNEZEU STIE !!!)PARCA AS RISCA SA IAU SFANTA IMPARTASANIE!! DACA STAU SA MA GANDESC BINE SI MURIBUNZILOR PE PATUL DE MOARTE LI SE DA DEZLEGARE TOCMAI CA SA NU II PRINDA MOARTEA NEPREGATITI!! EU VA MULTUMESC MULT PTR AJUTOR....SI DOAMNE AJUTA!!!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.07.2008, 12:41:10
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro in ce tara si in ce zona a acelei tari te gasesti matale?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.07.2008, 12:50:02
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aurel1211
Oare de ce se intampla asa. Caci sunt zile sau sa zic saptamani cand ma pot ruga mai mult , mai citesc un acatist, totul se leaga bine. Si sunt zile cand nici rugaciunile de seara nu mai apuc sa le spun (zici ca nu as fi ortodox).
Parca asa se imbina toate si putin cate putin rugaciunea slabeste, pana iti dai seama intr-o vreme ca ea lipseste. Cum sa fac sa ma mentin pe linia de plutire?
Inteleg viata e cu suisuri si coborasuri dar cateodata parca sunt prea multe coborasuri.
pai frate,daca muncesti 8-12 ore pe zi,cred si eu ca adormi cu cartea in mana.Nu este nici o tragedie.Zi macar rugaciunile incepatoare,cred ca astea le stii pe de rost,sau macar Tatal nostru,apoi zii,Doamne IIsuse Hristoase,pentru rugaciunile Preacuratei Maicii Tale,Cu puterea Cinstietei si de viata facatoarei Cruci,ale Sfintilor Arhangheli si Ingeri si netrupesti Puteri,cu rugaciunile (aici pomeneste pe Sfantul tau ocrotitor) si ale Tuturor Sfintilor Tai,milueste-ma pe mine pacatosul.apoi ,daca inca nu ai adormit:),pomeste si pe cei dragi,pe dusmani,pe cine vrei tu.Zi Doamne milueste si pazeste cu Harul Tau pe robii tai X,y,Z(numele).Apoi poti sa te culci linistit.Nu-ti mai face atatea probleme.Cand ai timp,in concediu,in weekend,poti sa te rogi mai mult.Munca este ea insasi rugaciune,este jertfa pentru noi si pentru aproapele.Nu trebuie sa te comapari cu cei din manastiri,ei au alta cale.Conteaza sa fii sincer cu Dumnezeu si cu semenii,nu sa te rogi ore in sir.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau un sfat anocica Generalitati 14 19.02.2014 08:40:08
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 18:38:47
vreau sa botez! 21andreea Stiri, actualitati, anunturi 24 12.12.2011 14:56:34
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26