Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2010, 20:18:40
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit simt ca nu mai pot sa ma rog...

De ceva vreme simt ca nu ma mai rog asa cum trebuie...am lasat si psaltirea, de aproape o luna nu am mai citit aproape deloc din ea...
Ma hotarasem sa citesc Paraclisul Maicii, dar dupa o saptamana nu am mai putut sa ma tin de el: ba mi-era somn, ba eram obosita si nu ma puteam concentra...si uite asa l-am abandonat si pe asta.
De rugat, ma rog seara si dimineata...si peste zi cand imi aduc aminte...

Inainte aveam mai multa ravna in rugaciune.. Nu ma mai recunosc.

Ati avut perioade din astea?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2010, 20:30:47
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Am avut, am...draga mea, nu sunt in stare sa-ti dau sfaturi...sunt poate mai pacatoasa ca multi de pe aici dar...cred ca este o incercare...Simti ca nu-ti gasesti cuvintele in rugaciune?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2010, 20:43:19
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Am avut, am...draga mea, nu sunt in stare sa-ti dau sfaturi...sunt poate mai pacatoasa ca multi de pe aici dar...cred ca este o incercare...Simti ca nu-ti gasesti cuvintele in rugaciune?

da..simt ca nu stiu ce sa scot pe gura...la cat sunt de pacatoasa......ca nu mai stiu ce sa il rog...ca mi-e tema de EL ca e suparat rau pe mine..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.01.2010, 20:45:15
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Parerea mea este ca e destul sa te rogi seara si dimineata si sa o faci din tot sufletul chiar daca dureaza si 5 minute.Am avut momente cand nu ma interesa religia,nu aveam chef de nimic din domeniul duhovnicesc am spus un ,,Iarta-ma Doamne si fereste-ma de rau'' si am facut altceva pana cand mi-a venit iar o ,,sete'' de lucruri duhovnicesti.Sunt momente si momente,e ca si cum nu ai pofta de mancare.Trebuie sa spui in gand sau cu voce tare ,nu conteaza, ceva scurt lui Dumnezeu si lucrurile vor decurge de la sine.Sanatate
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.01.2010, 21:29:34
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Cred ca e un duh care bantuie .Acelasi lucru mi se intampla si mie. Nu pot sa ma mai concentrez deloc. Putem contracara numai cu insistenta. Adica sa insistam sa ne rugam asa cum putem , chiar si formal ,pt. ca daca nu ne mai rugam deloc, atunci ne ia valul de tot.
Desi rugaciunea facuta numai cu buzele nu poate fi numita rugaciune, macar sa ne prefacem ca ne rugam si astfel tot insistand, duhul acesta se va indeparta de noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2010, 21:35:08
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Nu esti singura care trece prin asta....deznadajduiesti? Hai sa-ti scriu ceva...Timp de mult timp eu nu l-am mai cunoscut pe Dumnezeu...credeam ca nu exista...nu mai aveam credinta, nu ma puteam ruga...pacatul ne indeparteaza de el ...si asta poate fi si o incercare...incearca sa vorbesti cu un preot, sa mergi la biserica...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2010, 21:42:06
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
De ceva vreme simt ca nu ma mai rog asa cum trebuie...am lasat si psaltirea, de aproape o luna nu am mai citit aproape deloc din ea...
Pai esti o fericita:) Macar pina in urma cu o luna te puteai ruga....
Uita-te la cat de mult ne chinuim altii pe aici,care nu putem nici macar cat tine,si o sa inveti smerenia de a nu tinti la lucruri inalte,la o anumita 'cantitate' de rugaciune ,si a te lasa in voia lui Dumnezeu spunand:"Doamne ajuta-ma sa ma rog".Caci doar prin smerenie,ne da Dumnezeu daruri
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.01.2010, 22:00:01
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

E o ispita. Cine se sileste si face totusi rugaciunea, la inceput chiar si fara chef, va reusi sa o biruiasca. Cine asteapta sa ii vina cheful de rugaciune, va merge din rau in mai rau. Parintele Firmilian de la Locurele zicea ca decat deloc, mai bine sa facem si fara chef rugaciunea, caci este ispita si va trece.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.01.2010, 22:04:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Da, si mie mi se intampla mai mereu lucrul acesta. Ultima data mi s-a intamplat acum vreo doua saptamani, dar eu stiu care este problema mea. Tu trebuie sa te analizezei bine, sa vezi din ce cauza (de natura duhovniceasca) ti se intampla asta si fuguta la duhovnic si la Sf. Liturghie. Incearca sa dai si niste pomelnice, daca tu nu te poti ruga deocamdata, macar sa se roage altii pentru tine! Sa iti ajute Dumnezeu sa treci cu bine peste aceasta ispita!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.01.2010, 22:06:02
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Da, asa cum a zis si Glykys, am observat ca atunci cand judec ma paraseste Harul lui Dumnezeu si nu mai pot sa ma rog...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt trista Ioana.M Generalitati 92 19.07.2011 02:21:03
Simt cum stagnez Mara2009 Nunta 10 18.07.2011 15:17:33
Bunul simt eduardd Intrebari utilizatori 50 01.09.2010 07:58:18
Apel la bun simt ap2010 Generalitati 42 25.08.2010 13:20:28