Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.04.2019, 23:18:17
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
N-as vrea să supăr pe nimeni. Nu vreau să fiu ipocrit. Precis as fi si eu un membru fidel al clubului dar asta as urâ la viata mea căci vreau să mă las de cafea si de tigări si de pierderea timpului pe net sau de bucuria de a devora cadavrele învinsilor în tot felul de jocuri, iar fără bani am fost doar o perioadă foarte scurtă a vietii, deci nu stiu ce-i sărăcia.

Eu nu sunt un examplu bun pentru cineva desi ar fi trebuit să fiu că am deja o vârstă...am părul alb, dar biserica este un loc sfânt unde se nasc si se cresc eroi, exemple vii.
Da, dar preotii aceia sunt un exemplu bun, si e bine sa le dam credit, de vreme ce Episcopul locului le-a dat girul sa faca acest lucru, cu un spatiu al Episcopiei. Intradevar e bine sa nu fim ipocritii si cum spune la Sf Evanghelie dupa Matei sa nu strecuram tantarul si sa ascundem camila. Adica Cafeau e nimic fata de alte ispite care societatea actuala le ofera fara nici un frau, iar tineri din necunoastere cad in plasa. E mult mai importanta legatura cu acest grup de tineri, implicit aceasta comuniune, decat faptul ca au tangenta cu acest viciu minor care este cafeaua. Iar la Hateg mi se pare ca ii serveste numai cu ceai, parca asa era in film.

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Vreau să spun că dacă te ocupi de tot felul de afaceri lumesti sigur vei pierde din atentie ceea ce era mult mai important, iubirea de Dumnezeu si mântuirea, acoperind paternalist păcatul pe care ajungi să-l patronezi în colaborare cu maimarii vremii cu care ajungi să te mâmjesti pentru aceleasi interese viclene satanice, omenesti, de care nu o să mai poti să scapi usor sau măcar să devi constient, o să cazi si le vei sluji amăgindu-te cu realizărili mărete.

Dezaprob astfel de initiative... dar cine sunt eu, un bătrân cu părul alb, ca să fiu luat în seamă de cineva.
Chiar daca ati dezaprobat aceasta initiativa, e bine ca realizati pe unde sunteti. Preoti aceia insa sunt tineri si si-au luat responsabilitatea acelor tineri in "carca". Stiu ce inseamna sa te apropii de ei, stiu cat castig e ca sa aiba un "canal" deschis intre ei si acesti tineri.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 18.04.2019 at 23:43:50.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare