Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.05.2016, 22:03:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Iubiti frati si surori, sau fii si fiice ?

In ultimii ani, constat o moda ca preotii sa se adreseze credinciosilor, la inceput de omilie, cu "iubiti frati si surori". Astfel, se inlocuieste traditionalul "fii si fiice". Dupa parerea mea, aceasta tendinta se subsumeaza tendintei mai generale spre egalitarism. Un egalitarism prost inteles, antiierarhic, de sorginte protestanta, ca si cand preoti ori laici ar fi totuna. Sunt curios daca ati remarcat si voi asemenea tendinta in parohiile pe care le frecventati.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.05.2016, 23:01:24
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Preotii parohiei mele folosesc foarte des apelativul "iubiti credinciosi"... nu tin minte sa fi zis vreodata "frati si surori" sau "fii si fiice". Pe de alta parte, in pastorala din noaptea Invierii, Arhiepiscopul IPS Teodosie s-a adresat cu atat cu "Iubiti fii duhovnicesti" dar si cu "Iubiti frati intru Hristos" - http://goo.gl/dDwgSx
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.05.2016, 23:02:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

La mine se folosește și, și.
Poate pentru că-s 3 preoți: parohul, un preot slujitor și unul pensionat care mai slujește și el din când în când. Evident, nu toți enoriașii îl au pe paroh drept duhovnic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.05.2016, 23:18:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu este un egalitarism prost inteles ci o adresare menita sa smereasca si sa imblanzeasca inimile,sa apropie oamenii.


In biserici,am intalnit toate variantele si nu le-am dat o atentie sporita.
Preotii sunt cu noi si frati dar si parinti duhovnicesti; probabil ca cei mai tineri preoti se adreseaza cu "frati si surori"intr-o biserica in care predomina batranetul iar preotii mai varstnici cu "fii si fiice",chiar ca ar fi ilar ca intr-o biserica in care majoritatea enoriasilor bat 80+ sa vina un preot tinerel si sa-i ia cu"fii si fiice"!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.05.2016, 23:40:07
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Și totuși, un enoriaș, fie el și mai în vârstă, nu se va adresa preotului, fie și el mai tinerel, cu "frate", sau "fiule", ci cu "Părinte".

Ori, dacă eu mă adresez preotului cu "părinte", logic este chiar și numai din punct de vedere lingvistic ca el să mi se adreseze cu "fiule".
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.05.2016, 23:46:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Este mai mult vorba despre sintagma"frati si surori intru Hristos" in care se regaseste toata suflarea.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.05.2016, 09:40:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Preotii sunt cu noi si frati dar si parinti duhovnicesti; probabil ca cei mai tineri preoti se adreseaza cu "frati si surori"intr-o biserica in care predomina batranetul iar preotii mai varstnici cu "fii si fiice",chiar ca ar fi ilar ca intr-o biserica in care majoritatea enoriasilor bat 80+ sa vina un preot tinerel si sa-i ia cu"fii si fiice"!
Mi se pare clar ca "parinte" si "fiu/fiica" se refera nu la legatura biologica, ci la cea spirituala. Pe urma, preoti tineri au fost mereu, ca si enoriasi mai varstnici, nu am cunostinta ca piramida varstelor sa se fi modificat nici la cler, nici la credinciosi.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ori, dacă eu mă adresez preotului cu "părinte", logic este chiar și numai din punct de vedere lingvistic ca el să mi se adreseze cu "fiule".
Aici, (ca si in altele) se poate sa avem o aliniere a Bisericii la practica lumeasca. Cand scriu sefului Ordinului Medicilor (echivalentul Baroului Avocatilor) ma adresez cu "Monsieur le Président". Cand imi raspunde, incepe cu "Cher confrere". Cand imi termin memoriul, ii scriu ceva gen "Respectueusement votre", pe cand el, cand termina, zice "cordialement votre". Pe de alta parte, daca o societate profesionala este, teoretic, o societate a egalilor, sefii de Ordin sau de Barou fiind, in principiu, expresie a vointei membrilor societatii din al caror vot isi trag legitimitatea, alta e realitatea din Biserica, societate care nu este democratica, unde toata darea cea buna de sus este. Presedintele Ordinului Medicilor nu este "Presedinte in veac" si nu este (teoretic) pastorul meu.

Una peste alta, daca i-as raspunde preotului cu "fratioare" s-ar mira teribil, dar nu ar avea consecinte vizibile. Dar, daca i-as raspunde Presedintelui Ordinului "Bey, frati-miu!" se cheama ca mi-as taia craca de sub picioare. Cum sa spun ? E chestie de forma, dar in fond e cam tot ca in Ancien Régime: nobilului ii sade bine sa peroreze despre cat de nobili sunt taranii, dar Doamne fereste sa se apuce mujicii de la munca de jos sa dea de inteles ca nobilii sunt niste tarani.

Asta imi aduce aminte de un banc genial de pe vremea lui Ceausescu. Itic se duce la rabin si il intreaba:
-Rabbi, multe am inteles eu citind "Scanteia", dar un singur lucru nu am inteles!
-Care lucru, mai Itic ?
-Uite rabbi, citesc mai peste tot despre critica de sus in jos si despre critica de jos in sus, dar nu pricep: ce sa fie asta ?
-Fii atent, mai Itic. Eu ma duc sus, la balcon si, cand te chem, iesi si tu aici, pe terasa.

Zis si facut. Se urca rabinul le etaj, iese pe balcon, fluiera, iese si Itic pe terasa.
-Itic, uita-te la mine!
-Da, rabbi! zice Itit intorcandu-se cu fata in sus.
Si rabinul ii trage lui Itic o flegma drept intre ochi.
-Vezi, Itic ? Asta a fost critica de sus in jos. Acuma arunca-mi si tu, mie, un scuipat!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.05.2016, 12:42:52
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristos a înviat!
Savuros banc, Mihnea, mulțumim. Umor de calitate, ca de obicei.
Sînt de acord cu tine: unui preot, fie el cu caș la gură, adică sub treij' de ani, nu îi pot spune decît "părinte" (bine, la o bere să zicem, formalitățile mai dispar). Însă da, e evident că nu sîntem egali: în/prin mîna lui are loc Sf.Prefacere, nu în/prin mîna mea, sau a oricărui alt mirean. Și, dacă un mirean botează în regim de urgență pe cineva cu, să zicem, nisip, botezul trebuie desăvîrșit cu proxima ocazie de către un preot. Fie și numai aceste două aspecte, și spun deja totul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare