Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.04.2008, 00:26:36
cleopa cleopa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Mesaje: 1
Implicit

caut un preot cu rabdare si har pentru a ma spovedii din suflet,suntun nevoias care se chinuie pe calea credintei si am mare nevoie de un sprijin
multumesc !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.06.2008, 21:55:05
hadrianuc hadrianuc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2008
Mesaje: 5
Implicit

Draga Cleopa parerea mea este ca toti preotii ar trebui sa fie cu rabdare si har problema este ca noi sa fim pregatiti sufleteste atunci cand mergem sa ne marturisim pacatele in fata Domnului,fii pregatita cu inima smerita si sunt convins ca vei gasi un preot pe masura astepatarilor. Spovedania are in mod deosebit doua efecte. Primul efect al Pocaintei este iertarea pacatelor si reasezarea celui ce s-a spovedit in starea harica din care cazuse, iar al doilea este usurarea si linistea sufleteasca .

Ceea ce esti este darul lui Dumnezeu pentru tine; ceea ce faci tu cu tine insuti este darul tau pentru El!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.07.2008, 00:39:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cleopa
caut un preot cu rabdare si har pentru a ma spovedii din suflet,suntun nevoias care se chinuie pe calea credintei si am mare nevoie de un sprijin
multumesc !
Dragul meu, pentru a nu pleca dezamagit , in mod normal si firesc toti preotii sunt rabdatori si cu dragoste de HRISTOS. Ti-as recomanda daca tot doresti asa ceva, BISERICA Sf.Mercurie din Bucuresti, PARINTELE Paul.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.07.2008, 14:35:23
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

cunosc cativa duhovnici f buni,nu sunt inca<sfinti>si atat de cunoscuti precum pr arsenie papacioc si altii asemenea domniei sale insa si acestia sunt f blanzi si rabdatori,care de ai vrea tu sa pleci de la spovedanie si nu te lasa ei sa pleci fara sa spui tot ce ai pe suflet,sunt extraordinari,eu una m-am spovedit doar la unul din ei,cu ceilalti am vb de mai multe ori si ii cunosc din aproape de asta sunt sigura de ceea ce zic,insa pe langa un duhovnic bun trebuie sa faci si ascultare ca sa iasa totul bine.Eu ma spovedesc de 7 ani la acelasi duhovnic si vreau sa iti zic ca nu l-as schimba pt nimeni si ca acesta m-a ajutat f mult in deciziile luate in viata si m-a scapat de f multe probleme,daca vrei da-mi mesaj pe privat daca te mai intereseaza.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.07.2008, 23:17:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sa nu uitam ca puterea iertarii pacatelor o are numai Atotputernicul Dumnezeu; dar cum Dumnezeu-Omul Iisus Hristos (Care a iertat pacatele multor caiti, cat a fost pe pamant), la 40 de zile dupa Invierea Sa, urma sa Se inalte cu trupul indumnezeit la ceruri, a investit cu aceasta dumnezeiasca putere pe sfintii Sai ucenici si apostoli, si prin ei, peste veacuri, pe arhierei si preoti, care au primit harul transmis prin succesiune, prin punerea mainilor, de la Sf. Apostoli.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.07.2008, 23:28:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru Cleopa
Bine e sa nu te lasi numai in nadejdea ca preotul, oricat de rabdator ar fi, isi aduce aminte sa te intrebe despre toate pacatele. Un duhovnic bun te ajuta mult, dar trebuie sa te lasi ajutat. De aceea, pregateste-te din timp ca pentru un examen,ia un indreptar de spovedanie, fa-ti o lista cat mai amanuntita cu pacatele mari si mici. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie ioana26 Impartasania (Taina Euharistiei) 89 08.08.2013 19:22:26
Spovedanie alex.petrisor Pocainta 8 11.09.2011 15:43:05
un fel de spovedanie !? ducesa Pocainta 15 11.07.2011 08:33:05
Rugaciunea de la Spovedanie scomanescu Intrebari utilizatori 0 19.03.2011 00:03:47
Spovedanie mirc Generalitati 29 28.04.2010 17:07:32