Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.07.2008, 17:48:17
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru Panaghia
Sfantul Paisie Aghioritul scrie ca pe cei care nu-i iubesc parintii ii iubeste Dumnezeu. Bucura-te ca e in viata mama ta, asa cum este. Sfantu Ian Iacob Hozevitul a ramas orfan de ambii parinti din frageda pruncie. La noua ani i-a murit si bunica. Intotdeauna exista si altii mai nefericiti ca noi. Dumnezeu poate ca ingaduie cu un rost ca lucrurile sa decurga asa. Daca te-ar rasfata mama, poate nu L-ai mai iubi pe Dumnezeu... Poate ca mama ta, fara sa stie, face tot voia lui Dumnezeu. Asa, prin necazuri, ne apropiem de El.

Atatia oameni pe care la un moment dat ne fac necazuri ne ajuta sa-L gasim pe Dumnezeu. Si atatia prieteni ne pot ,,ajuta" sa ne indepartam de El... Iart-o si primeste-i vorbele urate ca pe niste complimente. Spune in gandul tau: ,,Rabd pentru Hristos!" Vrajmasul ne loveste adesea prin cei apropiati. Roaga-te pentru tine si pentru ea si asfel vei birui raul prin bine.

In general, mamele ar trebui sa fie impartiale. Dar, daca nu se intampla intotdeauna asa, adesea exista si explicatii care depasesc puterea noastra de intelegere. De aceea, sfatul meu este sa n-o judeci. Iart-o si roaga-te pentru ea. Maica Domnului ne iubeste cu siguranta pe toti la fel, daca facem voia lui Dumnezeu. Cauta sa-i castigi iubirea Ei si apoi si mama ta te va iubi. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.07.2008, 17:48:44
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

In cele 2 familii pe care le cunosc si in care se intampla ca un copil sa fi fost si sa fie in continuare mai ajutat, copilul favorizat seamana mai mult cu tatal. Culmea e ca celalalt lasat deoparte e mai bun, mai generos. In ambele familii se mai intampla un fenomen: cele 2 mame au preferinte clare: uneia ii plac doar baietii, celeilalte- mai mult fetele. Motivul: experientele personale. Prima a avut 2 baieti, insa tot a facut diferente. In ambele familii, primul nascut e cel defavorizat.
la batranete, fiul favorit o vorbeste urat si ii ia banii, iar celalalt se ingrijeste sa nu duca lipsa de ceva.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.07.2008, 18:57:31
literaR literaR is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2008
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap

I
Pentru Panaghia
Atata timp cat tu ai gasit calea, probabil ca fratele tau are nevoie de mai mult sprijin pentru a reusi, pentru a nu fi singur si intr-un final pentru a gasi si el calea.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.07.2008, 19:02:00
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Un copil nu va sti niciodata ce este in inima unui parinte si, ca urmare, nu trebuie sa se hazardeze in evaluari privind eventualele "diferente" pe care le face intre copii pentru ca va gresi cu siguranta. A-ti iubi copilul nu inseamna exclusiv a-i da bani, case, terenuri etc. Poate ca parintele acela, in inima lui, traieste mult mai intens pentru copilul pe care, aparent, nu il ajuta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.07.2008, 11:47:58
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155
Un copil nu va sti niciodata ce este in inima unui parinte si, ca urmare, nu trebuie sa se hazardeze in evaluari privind eventualele "diferente" pe care le face intre copii pentru ca va gresi cu siguranta. A-ti iubi copilul nu inseamna exclusiv a-i da bani, case, terenuri etc. Poate ca parintele acela, in inima lui, traieste mult mai intens pentru copilul pe care, aparent, nu il ajuta.
daca ai fi fost putin mai atent ai sa observi ca nu bani vreau de la mama mea pt ca nici nu ii are,ci o ajut cand si eu pot,ci doar putina dragoste si sa arate asta [prin felul de a vorbi,asta o spun pe scurt vorbind,ca problema e mai complicata de fapt.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.07.2008, 11:49:15
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap
Pentru Panaghia
Sfantul Paisie Aghioritul scrie ca pe cei care nu-i iubesc parintii ii iubeste Dumnezeu. Bucura-te ca e in viata mama ta, asa cum este. Sfantu Ian Iacob Hozevitul a ramas orfan de ambii parinti din frageda pruncie. La noua ani i-a murit si bunica. Intotdeauna exista si altii mai nefericiti ca noi. Dumnezeu poate ca ingaduie cu un rost ca lucrurile sa decurga asa. Daca te-ar rasfata mama, poate nu L-ai mai iubi pe Dumnezeu... Poate ca mama ta, fara sa stie, face tot voia lui Dumnezeu. Asa, prin necazuri, ne apropiem de El.

Atatia oameni pe care la un moment dat ne fac necazuri ne ajuta sa-L gasim pe Dumnezeu. Si atatia prieteni ne pot ,,ajuta" sa ne indepartam de El... Iart-o si primeste-i vorbele urate ca pe niste complimente. Spune in gandul tau: ,,Rabd pentru Hristos!" Vrajmasul ne loveste adesea prin cei apropiati. Roaga-te pentru tine si pentru ea si asfel vei birui raul prin bine.

In general, mamele ar trebui sa fie impartiale. Dar, daca nu se intampla intotdeauna asa, adesea exista si explicatii care depasesc puterea noastra de intelegere. De aceea, sfatul meu este sa n-o judeci. Iart-o si roaga-te pentru ea. Maica Domnului ne iubeste cu siguranta pe toti la fel, daca facem voia lui Dumnezeu. Cauta sa-i castigi iubirea Ei si apoi si mama ta te va iubi. Doamne ajuta!
iti multumesc pt mesaj si ma bucur sa vad ca unii ma sustin crestineste
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.07.2008, 11:54:02
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
In cele 2 familii pe care le cunosc si in care se intampla ca un copil sa fi fost si sa fie in continuare mai ajutat, copilul favorizat seamana mai mult cu tatal. Culmea e ca celalalt lasat deoparte e mai bun, mai generos. In ambele familii se mai intampla un fenomen: cele 2 mame au preferinte clare: uneia ii plac doar baietii, celeilalte- mai mult fetele. Motivul: experientele personale. Prima a avut 2 baieti, insa tot a facut diferente. In ambele familii, primul nascut e cel defavorizat.
la batranete, fiul favorit o vorbeste urat si ii ia banii, iar celalalt se ingrijeste sa nu duca lipsa de ceva.
am sa raspund in conformitate cu ceea ce dvs ati scris,in primul rand ca eu nu sunt primul copil ci al doilea si seman cu tata,iar fratele meu e mai mare ca mine si seamana cu mama,si nu vreau sa lovesc in fratele meu ca nu e el de vina de fapt ci mama care face diferentele cu toate ca ea nu vrea sa recunoasca,fratele meu e cu banii intr-adevar si nu ii e mila de mama cand ramane fara bani iar eu ma inmoi si o ajut,de asta imi e greu de ce se comporta asa cu mine cand ii sunt aproape.Cand am plecat de aici si am stat in alta casa plangea dupa mine,insa apoi o ia de la capat,incat imi vine sa plec si sa nu mai vin insa pt credinta pt care o am in suflet mereu fortez ca sa nu se intample asta si tot incerc remedierea relatiei insa nu cred ca se va imbunati vreodata
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.07.2008, 12:02:32
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

vreau sa intelegeti cu totii ca eu nu o judec doar ca mahnirea mea si durerea pt ca ea nu ma iubeste este mare si atat,iar familia mea sufera cand vede ca la randul meu sufar(familia mea finnd formata din sot si 2 copii),am analizat si altfel problema avand doi copii am incercat sa ma gandesc daca eu as face vreodata diferente intre ei si credeti-ma ca nu as face ,nu as putea.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.07.2008, 17:11:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sigur, e dureros ceea ce ne spui panaghia, e ca si cum te-ai atinge de jar si trebuie sa te retragi. Dar am citit un articol minunat pe acest site, al parintelui Miron Mihailescu " ...Iti aduci aminte al cui este cel din fata ta si iti arzi rapid reactia negativa. In felul acesta, scanteia se transforma in tendinta de bunatate cu care poti merge mai departe. Cand simti ca ai reusit si ai cauterizat ascutisul raului, inima ti se odihneste in bucuria biruintei, nu ca o apreciere ce ti-o aduci tie, ci intr-o fireasca bucurie ca ai putut, cu bine, trece peste ceva. Preluand mentalitatea lui Hristos, iti vine asa un drag de omul ce te necajeste incat, pur si simplu, ramai uimit! Nu mai iei in considerare ca ai avut divergente, nu mai tii cont de nimic. Daca colaborezi direct cu Cel ce te-a invatat sa faci binele, iti dai seama ca nu tu il ai pe omul care te necajeste, ci l-a daruit Cineva lui insusi. Omul striga furios la tine, de parca ar spune: "Tu nu vezi al Cui sunt?" (asta trebuie sa auzi tu in taina, dincolo de vorbele jignitoare ce ti le adreseaza). Sa-ti fie drag de el, cum nu se poate mai drag! El iti adreseaza vrute si nevrute, incruntat, iar tie iti este drag, dumnezeieste drag si nu poti sa i-o spui, e un secret al tau, ce-1 traiesti numai cu Dumnezeu. Doamne, ma gandesc cat de gingas lucru avem de facut noi, cei care suntem pusi in aceasta postura de a lamuri ca, relatia intre tine si aproapele, este dumnezeiasca si sa nu ramai pe punctul tau de cadere, netratat si necontrolat. "
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.07.2008, 23:25:36
panaghia panaghia is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

multumesc costel pt ajutor voi incerca ceea ce mi ai spus:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
fericire lumeasca–fericire duhovniceasca Ana-Maria N Generalitati 18 23.11.2012 15:40:01
Bucuria lumeasca jenica Pocainta 17 22.11.2011 01:39:04