Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.09.2008, 23:41:09
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Doua perechi pe care le cunoastem s-au oferit sa ne cunune pe mine si pe al meu prieten si viitor sot.Se stie ca in ziua de azi accepta lumea mai greu sa cunune pe cineva... aceste persoane s-au oferit..in fine si am de ales intre : 1.o familie de ortodocsi nepracticanti (doar sotia) , si o a doua familie de oameni extraordinari ce-i drept(imi plac grozav ca si oameni) dar...unul din soti este catolic( am aflat zilele astea..:( )... am sa vb si cu duhovnicul...dar voiam sa vb si cu voi , prieteni. :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.09.2008, 01:15:03
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

si duhovnicul ce o zis?..poate reusesti sa l aduci la ortodoxie pe cel catolic:D
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2008, 09:38:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Noi aproape ca ne-am amanat casatoria religioasa din cauza ca nu gaseam nasi. E super dificila treaba pe la noi... Deci opteaza pentru varianta 1, daca a doua nu e posibila, si vezi tu dupa daca nasii vor avea grija duhovniceste de voi sau invers. :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.09.2008, 19:12:51
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

off off
nu stiu cum sa aleg...ce-i drept familia in care sotia este catolica este mai calda,mai prietenoasa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.09.2008, 20:54:34
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Familia ortodoxa sa va fie nasi (cum spunea si florin, poate capata de la voi ceva traire ortodoxa)
si cu cealalta familie sa ramaneti prieteni de suflet, prieteni duhovnicesti!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.09.2008, 07:12:58
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Doua perechi pe care le cunoastem s-au oferit sa ne cunune pe mine si pe al meu prieten si viitor sot.Se stie ca in ziua de azi accepta lumea mai greu sa cunune pe cineva... aceste persoane s-au oferit..in fine si am de ales intre : 1.o familie de ortodocsi nepracticanti (doar sotia) , si o a doua familie de oameni extraordinari ce-i drept(imi plac grozav ca si oameni) dar...unul din soti este catolic( am aflat zilele astea..:( )... am sa vb si cu duhovnicul...dar voiam sa vb si cu voi , prieteni. :)
In cazul celei de-a doua familii in care spui ca unul dintre ei e catolic... casatoria lor cum a fost oficiata??? Caci din cate stiu, ca sa o oficieze ortodox catolicul trebuia sa se boteze ortodox iar daca nu, sa inteleg ca s-au cununat catolic???
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.09.2008, 08:24:36
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Doua perechi pe care le cunoastem s-au oferit sa ne cunune pe mine si pe al meu prieten si viitor sot.Se stie ca in ziua de azi accepta lumea mai greu sa cunune pe cineva... aceste persoane s-au oferit..in fine si am de ales intre : 1.o familie de ortodocsi nepracticanti (doar sotia) , si o a doua familie de oameni extraordinari ce-i drept(imi plac grozav ca si oameni) dar...unul din soti este catolic( am aflat zilele astea..:( )... am sa vb si cu duhovnicul...dar voiam sa vb si cu voi , prieteni. :)
quasar, iar sunt rea:) Draga copila, crede-ma ca nu prea iti e de folos sfatul nostru. Cand vei merge la judecata nu cu noi vei merge ci cu nasii. De aceea cel mai bun sfat este al duhovnicului. Noi te ascultam dar mai mult de atat nu putem face. Asa cum spuneam si altei fete pe forum. Imi pare rau ca nu ai un ochi dar chioara tot tu ramii. Crede-ma nu suntem in masura nici unul din noi sa-ti rezolvam problema. Gandeste-te ca nasii vor sta de-a dreapta ta la judecata! Stiu ca iar veti spune ca sunt rea. M-am obisnuit!:)
Maica Domnului sa va ajute sa va rezolvati acesta mare dilema. Casnicie spre mantuire ca doresc!:)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.09.2008, 21:43:38
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

faza sta in felul urmator:
ambele perechi sunt formate din persoane pe care le cunosc de destul timp...dar nu cunosteam anumite delatii...mai de familie...ca nu ma interesau pana acum..
asa ca am aflat o serie de chestii acum dupa ce si-au exprimat dorinta de a ne cununa.
Perechea in care sotia este catolica a fost cununata ortodox.Mai mult nu stiu...parca nu ii pot intreba direct una alta..sa nu se supere..or sa zica pai ce daca-s catolica nu mai sunt om?..off greu tare...sunt oameni extraordinari..
Despre sotul din familia ortodoxa am aflat ca in tinerete a facut un pacat..destul de mare..timpul a trecut acum sunt oameni prezentabili , dar ma gandesc sa nu apese si pe noi acea intamplare..nici nu stiu ce si cum sa fac...oamenii s-au oferit sa ma cunune si eu ce sa fac sa il intreb pe viitorul posibil nas daca s-a spovedit sau nu?..complicat..m-oi lamuri eu cumva...cu ajutor de Sus..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.09.2008, 22:53:07
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Este bine ca nasii sa fie ortodocsi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.09.2008, 23:02:27
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Stai linistita si lasa zgomotele grijilor sa piara. Apoi indreapta-ti auzul spre interior.
Asculta-ti imima.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dilema luciamanta Pocainta 7 09.04.2012 20:57:46
Sunt intr-o mare dilema va rog ajutati-ma cu un sfat dorinastoica14 Morala Crestina 34 21.10.2011 16:51:44
Am o mare dilema andrei23 Botezul 6 14.06.2011 07:24:19
sunt in mare dilema alexdu Generalitati 19 06.08.2009 22:05:10
dilema paraschiva Generalitati 8 19.10.2006 23:03:54