Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.12.2009, 21:43:06
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit Relatiile sexuale inainte de casatorie

Ehe...dragii mei frati si surori... Eu mereu am suferit in dragoste si cand am gasit pe cine trebuia...imi spune ca " Nu e o drama daca facem dragoste acum"...iar eu nu vreau sa-l pierd...Desii eu visez la cineva care sa ma iubeasca ptr suflet, nu pentru corp cineva cu care sa o fac dupa nunta...pentru prima oara...dar, nah...Ce ma sfatuiti sa fac? Sa-i zic? Pentru ca nu vreau sa-l ranesc..
Sper ca Dumnezeu sa-mi lumineze mintea..
__________________
Faca-se voia Ta!

Last edited by Simona-Marilena; 12.12.2009 at 21:45:35.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2009, 21:56:58
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Raspuns

Iti spun din ce mi-a explicat cineva, relatiile sexuale de dinainte de casatorie sfasie sufletul celor doi. De asta in Statele Unite , din cate am auzit, rata divorturilor este de 80%(sper sa ma insel si sa fie mai mica, dar e destul de grava situatia). E destul de greu sa ii explici cuiva lucrul asta. Pentru a i-l explica trebuie sa il intelegi si sa va lumineze Dumnezeu pe amandoi. Unii ii considera invechiti sau in orice alt fel pe cei cu credinta, dar astea sunt timpurile de azi, oricum, Dumnezeu este cu noi. Este o incercare si sa te ajute Domnul sa treci peste ea. Doamne ajuta!


P.S. Ai mare grija la lupii imbracati in piele de oaie care umbla dupa placeri.(e doar un sfat, nu-l cunosc pe prietenul tau).

Last edited by florinbrasov0; 12.12.2009 at 22:00:24. Motiv: era incomplet
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2009, 22:01:46
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Sexul este un element important intr-o relatie, insa nu este indispensabil. Conteaza sa existe iubirea, sa asculti de iubire si de ceea ce iti spune inima, si nu mintea. Nu asculta mintea, pt ca mintea e rationala, pe cand iubirea nu e un lucru rational. In ceea ce priveste sexul dinaintea casatoriei, eu nu sunt impotriva, insa e parerea mea personala si stiu ca multi sunt impotriva, asa cum este si Biserica. Nu trebuie sa ma asculti pe mine, ci inima ta. Numai bine!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.12.2009, 22:03:22
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Stiu ca sfasie sufletul celor 2...dar, el pare trist...si-mi spune ca nu-l mai iubesc si asa, in ultima vreme m-am indepartat de Dumnezeu...nu stiu ce sa mai cred...nu vreau nici sa-l pierd.
__________________
Faca-se voia Ta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.12.2009, 22:15:48
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Raspuns

Mai rau este sa Il pierzi pe Dumnezeu decat orice altceva. Stiu ca nu ma pot pune in locul tau si sa inteleg situatia ta pe deplin iar cand ma gandesc la faptul ca atunci cand o sa fiu in situatia ta mi-ar fi destul de greu Ajung la concluzia ca e o situatie foarte delicata si ca nu e greu sa dai sfaturi, mai greu e sa le aplici. Dar la Dumnezeu e orice posibil. Iti sugerez sa te rogi la Maica Domnului care este grabnic ajutatare. Oricine se roaga Ei nu poate pieri.

Maica Domnului sa te ajute.

Last edited by florinbrasov0; 12.12.2009 at 22:16:42. Motiv: incomplet
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.12.2009, 22:19:21
profetulIlie profetulIlie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Mesaje: 1
Implicit

Dorinta de a avea relatii sexuale inainte de casatorie tradeaza din partea celui care ia initiativa lipsa de responsabilitate. Te-ai intrebat de ce ar vrea sa aibe relatii cu tine inainte?
Nu cumva pentru el e calea scurta de a se satisface fara a avea responsabilitatea ce decurge din asumarea unei casnici? De regula tocmai acest lucru se intampla. Partenerele sunt parasite pentru altele care la randul lor continuua ciclul acesta deoarece, asemenea persoane obtin acest lucru fara nici o responsabilitate sociala si familiala. E lucrul acesta pacat? Da! Ce crezi ca are o femeie mai de pret sa dea sotului ei? Crezi ca Dumnezeu degeaba a pus inelul acela acolo? Acela este un semn al demnitatii si virtutii unei femei. Dupa ce actul se va consuma care este certitudinea ta ca te va lua de sotie? Daca am presupune prin absurd ca te-ar parasi dupa ce ti-ai inceput viata sexuala, ce vei mai oferi celui care iti va fi sot cu adevarat? Un barbat oricat de destrabalat ar fi nu va aprecia o femeie din toata inima daca aceasta a fost de moravuri usoare. Si asta este valabil pt. toata viata ei. Roagate pt. intelepciune.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.12.2009, 22:28:50
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Problema este ca el nu e asa...la inceput el visa la o dragoste curata...si acum s-a schimbat... Dar o sa lupt sa-i arat ca nu e asa cum crede el pentru ca trebuie sa-mi duc crucea pana la capat...oricat de grea ar fi..
__________________
Faca-se voia Ta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.12.2009, 22:32:37
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Raspuns

Citat:
În prealabil postat de Simona-Marilena Vezi mesajul
Problema este ca el nu e asa...la inceput el visa la o dragoste curata...si acum s-a schimbat... Dar o sa lupt sa-i arat ca nu e asa cum crede el pentru ca trebuie sa-mi duc crucea pana la capat...oricat de grea ar fi..
Eu zic sa incerci sa il ajuti pe cat poti sa se intoarca pe calea cea buna si sa ai grija sa nu pici.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.12.2009, 22:34:42
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Asta voi face cat de mult imi sta in putinta...Il iubesc...nu vreau sa-l pierd si nici sa-si piarda sufletul...
__________________
Faca-se voia Ta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.12.2009, 22:46:03
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Simona, cinstit, trebuie sa te gandesti ce vrei de la el si de la viata. Ma gandesc ca tu, fiind la liceu, de fapt vrei o relatie platonica care sa se intinda pe mai multi ani, pana gasiti momentul potrivit sa va casatoriti. Dar vezi tu, din experienta, nu asa merg lucrurile. In general, daca vrei intr-adevar o relatie platonica pana la casatorie, casatoria trebuie sa se intample relativ repede, un an poate, in afara daca intr-adevar amandoi sunt convinsi ca o relatie platonica este ce trebuie sa fie, ceea ce nu e cazul cuplului vostru, se vede.

Te plangeai mai demult ca parintii tai sunt stricti, nu vor sa te vad intalnindu-te cu baiatul asta, etc. Acum iti poti da seama ca de fapt ei nu aveau ce aveau impotriva lui, personal, ci stiau ca, daca relatia progreseaza, vei fi pusa in situatii in care sa ai alegeri dificile de facut, poate prea dificile pentru o fata de liceu, tot felul de griji pe care le poti amana si pe mai incolo, te indepartezi de ei prematur, etc.

Prin insusi faptul ca esti in dilema asta se intelege ca nu esti de fapt pregatita pentru o relatie foarte, foarte serioasa. Pe de o parte nu vrei sa fii trup si suflet cu el, pe de alta parte nu cred ca vezi maritisul ca o posibilitate palpabila intr-un viitor apropiat...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 11:57:04
Consecintele abuzurilor sexuale AGabriela Generalitati 16 24.01.2012 12:24:00
Ceva legat de sex (mai ales inainte de casatorie) StefanS Generalitati 65 23.02.2010 11:31:30
Relatiile sexuale inainte de casatorie PISICUTA35 Generalitati 186 03.03.2009 11:46:18
sex inainte de casatorie dumitrucelmare2000 Generalitati 87 09.05.2007 11:38:59