Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.09.2007, 16:14:21
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

1)cunoasteti pe cineva care vrea sa doneze un teren pentru construirea unei Biserici unui preot ? stiti care ar fi demersurile intr-o astfel de situatie?
2)cum se poate afla evidenta parohiilor vacante in urma ex.de capacitate preoteasca..cum se poate sti daca cineva cu nota mare la acest examen are vreo sansa sa primeasca parohie...altfel decat interesandu-ne direct la Patriarhie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.09.2007, 16:15:34
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

exista un site sau altceva,un ghid informativ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.09.2007, 16:30:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

urzicutza draga, de ce nu cere el de la patriarhie sa slujasca impreuna cu inca un preot la oricare biserica sau de ce nu-shi face bagajele sa mearga intr-o parohie din occident unde sunt atatzia romani care au nevoie de biserica ortodoxa, shi de sfintele taine, sa le fie botezatzi pruncii shi altele, in spania, in italia, ..... poate daca s-ar interesa la patriarhie in acest sens.... sa mearga acolo unde e mare nevoie, adica la fratzii noashtrii romani din occident care speram sa nu se piarda printre atatea credintze shi occidentalisme care-tzi iau ochii... poate ar fi o shansa mai buna.......... cine stie.... sper sa nu fie o ispita, ca iubirea de argintzi abea ashteapta... voi stitzi mai bine...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.09.2007, 17:00:23
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:(nu sunt posturi iar in occident ne e teama de necunoscut..daca aici nu se poate ma indoiesc ca afara AR GARANTA cineva pentru noi.si in Ferentari ar sluji daca s-ar putea cu carte de munca,incadrare pe post.e nedemn ca am intrebat?nu cunoastem pe nimeni in occident,in Grecia trebuie sa aiba cunostinte temeinice de lb.greaca,gazda....nu se poate...Spania..poate la capsuni.Daca vreunul dintre voi care sunteti afara auziti ceva referitor la rugamintea mea va rog sa ma apelati privat.Multumesc imi cer scuze ca v-am retinut atentia cu un lucru care nu va ajuta sa sporiti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.09.2007, 17:11:52
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Urzicuta, nu mi se pare deloc nedemn. Ba mai mult te admir ca ai indraznit:) Poate trebuie putin mai multa rugaciune zic si eu...Sunt sigura ca nu va lasa Maica Domnului neajutati! Din pacate sunt foarte multi absolventi de teologie fara post. E un adevar trist. Eventual cauta pe net sunt multe site cu parohii din straintatate. Multe au nr de tel si pers de contact. Vezi chiar aici pe prima pagina este o rubrica intitulata "Biserici si parohii". Eu mai arunc cate un ochi pe acolo sa vad cum traiesc romanii nostri in occident:cool:
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.09.2007, 17:58:25
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Jenica multumesc mult pentru idee..e incurajatoare,am gasit pe credo adrese de e-mail ale Bisericilor din afara.Roaga-te si pentru mine.Daniela
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.09.2007, 07:40:02
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:)Daniela o cheama si pe sora mea. Am motiv sa te iubesc de doua ori:D
Maicuta Domnului sa va acopere cu Sf Acoperamant.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.09.2007, 16:49:24
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Daniela, suna mai bine decat inspaimantatoarea urzica, buna doar pt reumatism si ceaiuri!:p:p
Din cate cunosc eu, mai slabut parohie sigura mai ales pe afara, acolo se invart cele mai mari smenuri. Si aici ma refer la o parohie buna intr-o tara dezvoltata.
Cred ca daca parintele ar fi dispus, ar putea apela la vreun episcop mai smerit, pt o parohie in provincie. Cred ca tu stii bine ce presupune a fi paroh in capitala, nu?
Sa va ajute Dumnezeu sa reusiti undeva prin si printre oameni iubitori de Dumnezeu si de biserica! Apropo, si sora mea se numeste Daniela!:D
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.09.2007, 17:28:05
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

..inca un motiv pentru care am ales urzica...ar fi fost o confuzie generala..atatea daniele..aniele.dane;)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.09.2007, 17:30:34
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Multumesc pentru ganduri cam atat am vrut sa aflu..am reusit ieri sa accesez cateva adrese de e-mail prin Spania,Italia
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Program de contabilitate pentru parohii. ibamatei Generalitati 1 23.02.2016 08:11:54
Preotii din tara, cu parohii minuscule bmd Preotul 46 24.02.2010 17:16:11