Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.02.2011, 14:50:48
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

E normal sa-ti fie greu, ba chiar imposibil sa spui ca in catolicism sunt erori, de vreme ce esti catolic. A fi de acord cu acest lucru, inseamna a crede in ceva nedeplin.

Dar catolicii trebuie sa inteleaga ca Fecioara Maria s-a nascut dintr-o natura umana cazuta in pacat. Si aici sta maretia ca Hristos isi asuma trupul omenesc dintr-o fire a tuturor. A spune ca Fecioara a avut alta fire, echivaleaza cu a spune ca Hristos a venit cel mult pentru Fecioara Maria, in conditiile in care nici ea nu ar fi avut nevoie de unirea cu El, de vreme ce era lipsita de pacat.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.02.2011, 14:53:45
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Oricare ar fi argumentele dumneavoastra ele palesc in fata faptului ca insasi Sfinta Fecioara a confirmat aceasta dogma. Si faptul ca aceasta dogma a fost intarita prin miracole (cele de la Lourdes si nu numai). Ceea ce la oameni nu e cu putiinta e cu putiinta la Dumnezeu.
Alegeti numai ce va convine ca sa cadeti in picioare!
Dar daca dvs aduceti in discutie chipurile ce i-a zis Fecioara Maria unei fetite, deja sunteti total lipsita de argumente temeinice.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.02.2011, 14:55:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Miracole s-au facut si la moastele multor sfinti. Pe acest motiv ar trebui si ei sa fie considerati lipsiti de pacat. Deci, nu este o motivatie de luat in seama.
Preopinentul se refera la apariții mariane certificate de Biserica Catolică, în care Maica Domnului a confirmat Imaculata Concepție. Nu am auzit ca relicvele multor sfinți să spună că au fost lipsiți de păcat.

Cu altă ocazie, am arătat cât de mulți ortodocși (patriarhi, episcopi și teologi) au crezut în Imaculata Concepție și au predicat-o. Ce-i drept, până când catolicii au formulat hotărârea dogmatică, după care această teorie a dispărut subit din lumea ortodoxă. Dacă Papa ar avea ideea să proclame Dogma Existenței lui Dumnezeu, a doua zi ortodocșii ar spune că e o inovație catolică și ar contesta-o.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.02.2011, 15:00:11
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Miracole s-au facut si la moastele multor sfinti. Pe acest motiv ar trebui si ei sa fie considerati lipsiti de pacat. Deci, nu este o motivatie de luat in seama.
Ei sint lipsiti de pacat pentru ca se afla in Rai. Nu s-au nascut asa pentru ca Dumnezeu nu ne-a revelat acest lucru prin sfintii lui. In cazul Neprihanitei Zamisliri, primele au fost revelatiile, iar acestea nu au fost izolate, apoi au aparut miracolele.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.02.2011, 15:06:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Preopinentul se refera la apariții mariane certificate de Biserica Catolică, în care Maica Domnului a confirmat Imaculata Concepție. Nu am auzit ca relicvele multor sfinți să spună că au fost lipsiți de păcat.
Daca certificarile se fac dupa acelasi criteriu ca si papa este infailibil, atunci e explicabil ca acordati acestei invataturi atributul de dogma.

Nu ati auzit si nici nu veti auzi de sfinti despre care sa se fi spus ca au fost lisiti de pacat. Si asta pentru ca Ortodoxia afirma ca orice om se naste cu pacatul stramosesc.

Nu mai invocati nume de patriarhi, episcopi, teologi care sa fi sustinut imaculata conceptie. In primul rand ca nu cred, iar daca au fost cazuri, sa nu uitati ca Ortodoxia nu sta intr-o persoana, caci Biserica nu e patriarhul sau episcopul, ci NOI. Asa ca daca a fost cineva care a spus asta nu inseamna ca Ortodoxia a acceptat candva aceasta inovatie.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.02.2011, 15:08:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Ei sint lipsiti de pacat pentru ca se afla in Rai.
Argumentatii irelevante. Retineti ca nu doar cei ajunsi in rai sunt lipsiti de pacatul stramosesc, ci toti cei care au fost botezati.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.02.2011, 16:00:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Preopinentul se refera la apariții mariane certificate de Biserica Catolică, în care Maica Domnului a confirmat Imaculata Concepție. Nu am auzit ca relicvele multor sfinți să spună că au fost lipsiți de păcat.
Certificate doar de BC si, asa cum am incercat sa arat, false aparitii. Deci nu au relevanta pentru un ortodox, nu pot fi aduse ca argument.
Nici BC nu considera ca in afara de Fecioara Maria ar mai fi fost altcineva lipsit de pacatul stramosesc.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cu altă ocazie, am arătat cât de mulți ortodocși (patriarhi, episcopi și teologi) au crezut în Imaculata Concepție și au predicat-o
Din pacate ne-am cam obisnuit cu citatele catolice; ori nu au nicio legatura (ca in cazul celor de la Purgatoriu), unele sunt chiar schimbate (ca sa se potriveasca, cum am intalnit la Filioque), sau sunt scoase din context. De exemplu daca la Purgatoriu se dadea citat din Sf. Grigorie de Nissa, fara sa se spuna ca a sustinut apocatastaza nu era un exemplu tocmai elocvent.
Din moment ce am arata ca dogma aceasta este gresita si contrazice invatatura catolica si ortodoxa nu prea vad ce relevanta mai au alte argumentatii. Sa le discutam pe acelea.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.02.2011, 16:24:57
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

As fi vrut sa raspunda cineva la postarile mele... dar asa e cand nu ai raspuns.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.02.2011, 17:09:16
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
As fi vrut sa raspunda cineva la postarile mele... dar asa e cand nu ai raspuns.
Nu prea inteleg ce raspuns doriti. Neprihanita Zamislire este o dogma introdusa in Biserica Catolica, iar despre ea s-a discutat mai bine de 1000 ani, chiar in cadrul Bisericii Catolice! Unii teologi au fost pentru, altii impotriva. Aceasta dogma a fost proclamata in urma unor aparitii ale sfintei Fecioare Maria, unei calugarite. Ulterior, sfinta Fecioara a aparut si unei fetite, la Lourdes, iar la intrebarea fetitei: " Doamna, aveti bunatatea sa-mi spuneti cine sinteti!", doama i-a raspuns:" Eu sint Neprihanita Zamislire." Iar in urma acestor aparitii, a aparut si izvorul de la Lourdes, izvor cu a carui apa milioane de oameni s-au vindecat trupeste si sufleteste.

Din punctul meu de vedere nu este prea mult de discutat. Fie credem in aparitiile Sfintei Fecioare care au revelat acest adevar si in minunile care au avut si au loc acolo, iar atunci credem si in Neprihanita Zamislire, fie nu. Pentru ca, dupa cum v-am spus, aceasta dogma este intemeiata pe revelatiile care au fost transmise de insasi sfinta Fecioara Maria.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.02.2011, 17:13:33
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Nu prea inteleg ce raspuns doriti.
Aceasta idee nu reiese de nicaieri.
Daca ne uitam inca de la inceput, cand Arhanghelul Gavriil a binevestit Fecioarei Maria "Nu te teme Marie, caci ai aflat har la Dumnezeu", adica Dumnezeu a pretuit-o pentru curatia si dragostea ei.
Raspunsul Maicii Domnului: "Iata roaba Domnului, fie mie dupa cuvantul tau!" denota smerenie.
Ea a fost demna de la inceput, chiar daca s-a nascut ca toti oamenii, prin credinta, smerenie si curatie a ajuns la asa un stadiu. Deci sa nu diminuam acest merit. Daca s-ar fi nascut fara de pacat inseamna ca nu ar fi putut pacatui nici pe parcurs: "virtutea este efortul de a face binele"
Sfantul Ioan Maximovici "Nu trebuie adorat ceea ce le este propriu Sfintilor din Ceruri, ci trebuie adorat Stapanul lor. Maria nu este Dumnezeu si nu a primit un trup ceresc, ci unul iesit din unirea unui barbat cu o femeie" [Impotriva antidicomarionitilor].
De aceeasi parere sunt si apusenii: Sf. Ambrosie al Milanului ["Singur Fiul lui Dumnezeu este fara de pacat"
Fericitul Augustin [Scrisoarea 187] (nu am putut verifica sursa).
Iar un alt apusean, teologul Bernard, isi exprima indignarea fata de noua dogma inventata: "Ma inspaimant acum, vazand ca unii dintre voi au ales sa schimbe lucruri de capatai, aducand sarbatori noi, necunoscute inainte de catre Biserica, sarbatori care nu sunt primite de gandire si din predania cea din vechime" [Scrisoarea 174].

Este mult prea bine spus, astfel citez : "Aceasta invatatura catolica pare, la prima vedere, sa sporeasca cinstea Maicii Domnului, dar in realitate ii neaga toate virtutile. Ce vrednicie i s-ar cuveni ei, daca, asa cum spun papistasii, a fost ferita de pacat? Noi stim ca "virtutea este efortul de a face binele", cum spunea si Parintele Dumitru Staniloae. Ori Maica Domnului si-a dovedit aceasta virtute, iar ca dovada/rasplata, Dumnezeu a binecuvantat-o si a ales-o pentru a rascumpara neamul omenesc. "

Da, e incurajator, intreaga teorie se bazeaza pe declaratiile unei "FETITE"
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujba de Adormirea Maicii Domnului intrerupta de DNA Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 51 21.08.2012 16:03:50
Adormirea Maicii Domnului dan73 Generalitati 3 05.07.2012 16:22:32
Adormirea Maicii Domnului partenie Diverse Sarbatori 20 15.08.2009 21:19:08
Adormirea Maicii Domnului Laurentiu Diverse Sarbatori 1 15.08.2008 20:25:15
adormirea maicii domnului Pupi Generalitati 1 12.08.2008 13:13:16