Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 14.12.2011, 11:11:29
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
nu te necaji din cauza asta. Daca ii vei explica faa va intelege. Daca ii vei spune ca i-ai pus un singur nume pre ca asa au si sfintii si ingerii, iar sus in Rai cand vom merge vom fi strigati dupa un singur nume fetita va intelege. Prin comparatia cu fratii, poti sa ii spui ca atunci cand s-au nascut fratii ei nu stiai aceasta randuiala si de aceea le-ai pus doua prenume.
Anisia, Melania sunt sfintele sarbatorite la sf anului. Stefania, de la sf Stefan e de asemenea foarte frumos.
Sau Ana-Maria. E un nume si totusi doua:)
multumesc frumos... deci sa ii las un singur nume ... numele ca numele, dar de abia astept sa imi tiin in brate fetita...chiar daca mai sunt vreo 6 luni pana atunci :P
Reply With Quote
  #102  
Vechi 14.12.2011, 11:54:27
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
multumesc frumos... deci sa ii las un singur nume ... numele ca numele, dar de abia astept sa imi tiin in brate fetita...chiar daca mai sunt vreo 6 luni pana atunci :P
Maica Domnului sa te ocroteasca si sa duci sarcina usor si cu bucurie. Cu fiecare minune care se naste, o sa vezi, te vei simti tot mai implinita si mai fericita.
Sunt cea mai mare bucurie data de Dumnezeu noua, mamelor!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 14.12.2011, 15:18:38
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Maica Domnului sa te ocroteasca si sa duci sarcina usor si cu bucurie. Cu fiecare minune care se naste, o sa vezi, te vei simti tot mai implinita si mai fericita.
Sunt cea mai mare bucurie data de Dumnezeu noua, mamelor!
Multumesc frumos, sa dea Domnul sa se nasca cu bine si sa fie sanatoasa.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 04.04.2012, 02:59:38
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Eu am o fetita pe care o cheama Ecaterina si un baietel pe care il cheama Maxim. Ne-am inspirat din vietile Sfintilor, personal sunt marcata de viata acestor Sfinti. Am o parere de rau pentru faptul ca Sfantul Maxim este mai putin cunoscut cu toate ca este un Sfant important.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 04.04.2012, 15:09:02
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Smile o fi vreo legatura?

o fi vreo legatura?

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Fetita noastra se numeste Ecaterina. A fost preferinta sotiei mele, o iubeste mult pe Sfanta Ecaterina. Daca ne va da Dumnezeu si un baietel, am vrea sa-l numim Maxim, sa-l aiba ocrotitor pe marele Maxim Marturisitorul.

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Eu am o fetita pe care o cheama Ecaterina si un baietel pe care il cheama Maxim. Ne-am inspirat din vietile Sfintilor, personal sunt marcata de viata acestor Sfinti. Am o parere de rau pentru faptul ca Sfantul Maxim este mai putin cunoscut cu toate ca este un Sfant important.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 31.12.2012, 11:24:42
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ce topic odihnitor,pacat ca s-a pierdut printre atatea altele,poate nu la fel de folositoare.

imi sunt dragi copiii in general,dar si mai dragi imi sunt atunci cand poarta numele unui sfant.si e tare frumos cand un copil stie despre sfantul al carui nume il poarta si se simte mandru de faptul ca are un ocrotitor "special"(spun asta pt. ca toti sfintii sunt ocrotitorii oricui ii cheama in ajutor).imi aduc aminte de cartea "Cum am vrut să mă fac sfânt" a lui Virgil Gheorghiu care,suparat ca nu avea si el un nume de sfant(cu toate ca tatal lui era preot)a vrut sa fie el sfant pt. ca numele Virgil sa fie trecut in calendar.

consider o datorie a parintilor sa dea copilului numele unui sfant si ma bucur ca,desi in zilele noastre a devenit o moda sa pui copilului un nume strain,eventual cat mai neobisnuit si neintalnit(ca doar fiecare copil e unic!),mai sunt destui parinti care isi doresc sa-si boteze copilul cu nume de sfant.


pentru fetite cel mai mult imi place Maria(doar e numele Maicii Domnului),dar imi sunt dragi si Andreea,Filofteia,Teodora,Iustina,Antonia,Elena,Ir ina,Ecaterina,Ana,Gabriela,Anastasia,Ioana,Anisia, Nectaria(chiar daca acesta e mai putin intalnit),iar pt. baieti imi plac Nicolae,Luca,Ioan,Dimitrie,Andrei,Teodor...si multe altele.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 31.12.2012, 15:57:18
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Eu am hotarat numele copiilor la maternitate nu m-am gindit de loc in timpul sarcinii,pe primul il cheama Marius un singur nume la ceilalti am pus doua nume de ce?nu stiu Marian-Ovidiu,Cristina- Maria, Mircea-Grigorie.
In engleza Marian e nume feminin americanii si nevasta ii spun Mario.
Mircea in engleza Mich.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 31.12.2012, 16:50:15
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu daca as avea un copil nu i-as pune mai multe nume(cu toate ca si eu am 2),nu neaparat pt. ca am auzit la unii duhovnici ca recomanda sa se puna un singur nume,ci pt. ca nu vad rostul ca un copil sa aiba 2(sau chiar 3)nume atunci cand doar unul e folosit.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 31.12.2012, 18:39:29
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
eu daca as avea un copil nu i-as pune mai multe nume(cu toate ca si eu am 2),nu neaparat pt. ca am auzit la unii duhovnici ca recomanda sa se puna un singur nume,ci pt. ca nu vad rostul ca un copil sa aiba 2(sau chiar 3)nume atunci cand doar unul e folosit.
Asa e ai dreptate ca folosesc numai un nume dar asa e moda vad,acum daca as mai fi tinara sa am copii as pune numai un nume.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 02.01.2013, 02:49:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
eu daca as avea un copil nu i-as pune mai multe nume(cu toate ca si eu am 2),nu neaparat pt. ca am auzit la unii duhovnici ca recomanda sa se puna un singur nume,ci pt. ca nu vad rostul ca un copil sa aiba 2(sau chiar 3)nume atunci cand doar unul e folosit.
Asa este ! Din pacate si eu tot doua nume am , cu toate ca era suficient Stefan , numele Sfantului Stefan , ziua in care m-am nascut , dar il am si pe Cristian !
Duhovnicul meu tot timpul imi spune domnul Stefan , niciodata Cristian .
Cel ma corect este un singur nume de botez , un nume de Sfant ,ca avem de unde alege .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie? fallen Generalitati 51 22.10.2011 14:08:44
Cand trebuie sa punem numele copilului? Elllma Intrebari utilizatori 8 07.11.2010 19:21:24
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 21:12:34
Educatia copilului-replici incuietoare clementia Generalitati 46 13.11.2009 15:19:15
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 04.06.2008 00:04:02