Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 30.12.2010, 12:19:54
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Pe de alta parte doctrina crestin ortodoxa nu inseamna supunere "orbeasca" care duce usor la fanatism (si din pacate multi pica in aceasta cursa a diavolului)... ci inseama traire in Duh Sfant si in Adevar, ascultand de Biserica printr-o concrare vie dupa harul fiecaruia.
Doamne ajuta!
Doar completez: doctrina creștin ortodoxă presupune trezvie, presupune supunere, dar o supunere conștient asumată, libertatea fiind cel mai mare dar oferit nouă de Dumnezeu. Ascultarea față de Biserică se bazează pe libertatea noastră de decizie, formulată în deplină cunoștință de cauză.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.12.2010, 12:21:04
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul

Afirmam într-o postare anterioară de pe acest topic că predarea filosofiei în școlile românești urmărește „dezvoltarea personală a adolescentului și integrarea sa socială ca viitor adult: gândire critică, disponibilitatea pentru dialog și dezbatere, coerență, rigurozitate în gândire și acțiune, conștientizarea identității, acceptarea diversității, asumarea responsabilității etc.”
Aaa, acum am priceput la ce-i bună filozofia.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.12.2010, 14:13:33
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Un teolog grec sublinia rolul pozitiv al Filosofiei zicand ca aceasta incearca, sprijinindu-se pe datele fragmentare ale stiintelor, sa ne prezite o viziune macroscopica asupra lumii si a vietii.
Insa ea poate deveni demonica, arma a diavolului, daca se vrea a fi un substitut al Teologiei.

Last edited by George.m; 31.12.2010 at 14:17:02.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.12.2010, 14:32:18
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Un teolog grec sublinia rolul pozitiv al Filosofiei zicand ca aceasta incearca, sprijinindu-se pe datele fragmentare ale stiintelor, sa ne prezite o viziune macroscopica asupra lumii si a vietii.
Insa ea poate deveni demonica, arma a diavolului, daca se vrea a fi un substitut al Teologiei.
Nu o viziune, ci mai multe viziuni contradictorii, câte capete, atâtea viziuni. De asta zic că filozofia e varză.

Adevărul ne-a fost revelat, iar filozofii îl tot caută, chiar și filozofii creștini caută să facă noi revelații, dar ce să mai reveleze, dacă e deja revelat.

Sau punându-mă în pielea unui ateu aș zice că: filozofii bat câmpii, ce mai atâtea revelații, unul zice una, altul zice alta, normal că zic numai prostii, dacă nu există forțe supranaturale, ce-mi mai trebuie teorii despre morală, Divinitate etc., că se dau ei mare deștepți, parcă i-ar fi luminat vreun zeu.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 31.12.2010, 14:36:43
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Un teolog grec sublinia rolul pozitiv al Filosofiei zicand ca acesta incearca, sprijinindu-se pe datele fragmentare ale stiintelor, sa ne prezite o viziune macroscopica asupra lumii si a vietii.
Insa ea poate deveni demonica, arma a diavolului, daca se vrea a fi un substitut al Teologiei.
Din nefericire, filosofia, sprijinindu-se pe datele fragmentare ale stiintelor, prezintă o sumedenie de viziuni macroscopice asupra lumii si a vietii. Și în momentul în care filosofia (și mă refer la filosofia ca sistem totalizator și integrator) se va erija într-un demers explicativ, unic și autarhic, va deveni ori teologie, ori filosofie fără fundament. Altfel spus, filosofia prin ea însăși nu poate explica nimic până la capăt fără ajutorul teologiei. Filosofia este doar o etapă "necesară" în formarea spirituală a unui anumit tip de oameni (în nici un caz, a tuturor) în parcursul lor creștin. Este necesară acelui tip de oameni, mai degrabă, nefericiți, aș spune eu (mă includ și pe mine), a celor care "vreau să pipăi și să urlu este". Dar sper să fiți de acord cu mine: "Fericit cel ce n-a văzut și a crezut".
Am pus în ghilimele acel necesar, fiindcă nu toți (poate că majoritatea) nu au nevoie de filosofie pentru a cunoaște Adevărul, Calea și Viața. Asta despre filosofia ca demers explicativ.

Dar, din punctul meu de vedere, filosofia are o altă finalitate: acea de a "șubrezi" convingeri și prejudecăți acceptate unanim prin întrebări "la mintea cocoșului", adică dezvoltarea unui spirit critic vis-a-vis de orice ce devine o obișnuință și rutină, dezbrăcate de conținuturi spirituale autentice și fundamente teoretice și / sau duhovnicești reale. (Aici s-ar putea specula la nesfârșit...)

Un an nou binecuvântat!
Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.12.2010, 15:07:34
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
1. Nu o viziune, ci mai multe viziuni contradictorii, câte capete, atâtea viziuni. De asta zic că filozofia e varză.
2. Adevărul ne-a fost revelat, iar filozofii îl tot caută, chiar și filozofii creștini caută să facă noi revelații, dar ce să mai reveleze, dacă e deja revelat.
3. Sau punându-mă în pielea unui ateu aș zice că: filozofii bat câmpii, ce mai atâtea revelații, unul zice una, altul zice alta, normal că zic numai prostii, dacă nu există forțe supranaturale, ce-mi mai trebuie teorii despre morală, Divinitate etc., că se dau ei mare deștepți, parcă i-ar fi luminat vreun zeu.
1. De ce neapărat varză? Pot să fie și roșii, cartofi, pătlăgele, castraveți etc. Asta doar pentru a ilustra mai bine faptul că filosofii sunt tot atâtea „capete”, câte viziuni”.
2. Adevărul ne-a fost revelat (dezvăluit, ni s-a făcut cunoscut), iar filosofii pot releva (evidenția, remarca sau scoate în evidență) Adevărul. Nu e vina filosofiei și a filosofilor creștini, dacă alți filosofi cu alte și alte filosofii ajung la cu totul și cu totul alte concluzii. Dumnezeu a permis și acestora din urmă să existe, tocmai pentru a releva, și prin contribuția unor filosofi creștini, măreția Revelației Sale.
3. Recomandare: nu te pune în pielea unui ateu, fiindcă s-ar putea să pierzi. Chiar au fost filosofi luminați de Dumnezeu, iar, din punctul meu de vedere, Sf. Pavel este unul dintre aceștia, cel dintâi teolog-filosof al lumii creștine. Ca să nu mai vorbesc de faptul că majoritatea Sfinților Părinți au fost vrând-nevrând mari teologi (iar, cum spuneam mai înainte, filosofia se desăvârșește prin teologie).

Un an nou binecuvântat!
Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.12.2010, 15:13:01
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Pavel n-a filozofat, tot ce zicea el, venea de la Dumnezeu, de la Duhul Sfânt, nu din mintea lui.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.01.2011, 21:50:04
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

@ I.Calin
Intr-adevar, nu toti au nevoie de folosofie pentru a ajunge la cunoasterea Adevarului. Dar nu putini sunt cei ce devin filosofi adevarati prin cunoasterea Lui. Imi vine in minte dialogul dintre Sfantul Antonie ce Mare si filosofii ce doreau sa-l batjocoreasca pentru faptul ca era neinvatat:

Antonie zise catre ei: "Ce credeti? Ce e mai intai: mintea sau cartea? Si care dintre ele e pricina celeilalte: mintea a cartii sau cartea a mintii?"

Iar aceia raspunzand ca intai e mintea si ca ea a nascocit cartea, Antonie le zise: "Deci cel cu mintea sanatoasa n-are nevoie de carte."


Un teolog harismatic, asa cum era Sfantul Antonie cel Mare, primeste intelepciunea de la Dumnezeu, nu o dobandeste prin lecturarea a sute, mii, sute de mii de scrieri.

Acesta intelege ca intelepciunea adevarata este daruita de Dumnezeu. E cu adevarat iubitor al intepeciunii, filosof, dar mai intai e iubitor de Dumnezeu.

Last edited by George.m; 02.01.2011 at 20:03:07.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.01.2011, 23:09:28
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit Filosofia și prostia

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Filozofia nu lămurește, ci prostește.
Filosofia îi prostește pe cei care au înclinația de a se lăsa prostiți. Nu ar exista teologie fără filosofie. Cele mai importante dogme ale creștinismului nu ar fi putut fi formulate dacă Sf. Părinți nu ar fi putut forja conceptele subtile și adânci de care s-au folosit preluându-le din Aristotel, în cea mai mare parte. Filosofia este anticamera teologiei. Cu ajutorul ei știi unde și în ce fel să cauți adevărul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 16:35:30
Scoaterea omului inaintea animalului Man Teo Generalitati 12 25.07.2011 14:53:39
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25