Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.02.2011, 20:49:08
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri!Colegul meu considera ca pictarea de icoane este "o treaba" si atunci nu ar dori ca sa considere copiii,ca aceasta este regula,ci doar ca o exceptie de la regula.Citeam undeva ca pictarea icoanelor este ca o rugaciune,o altfel de rugaciune si copiii,care nu au talentul de a canta pot picta sau desena o icoana fara a impieta ziua duminicii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.02.2011, 17:35:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Parinte, sunt unii care vorbesc intr-un mod minunat cu Dumnezeu si atunci cand fac anumite treburi. Problema din punctul meu de vedere nu e ca facem ceva in ziua de duminica, ci ca uitam de Dumnezeu si in aceasta zi. Daca in tot ce facem avem gandul la El, nu trebuie sa existe decat motiv de bucurie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.02.2011, 10:17:03
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Tot asa cred si eu Costel,dar nu-i poti convinge pe toti de acest lucru(colegul meu)desi doresc sa-l conving.Copiii ma intreaba de ce nu desenam si pictam cand ne intalnim duminica dupa amiaza la biserica si nu le pot spune ca parintele coleg nu doreste acest lucru.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.02.2011, 10:56:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
De ce nu e voie in zilele de sarbatoare sa faci curat/sa speli?
Daca de ziua ta de nastere, mama ta ar baga masina de spalat, apoi ar intinde rufele, iar tatal tau ar incepe sa spele geamurile la balcon, ca abia de se mai vede prin ele, iar fratele/sora si'ar face curat in biblioteca, caci toate cartile erau aruncate fara nici o noima... cum te'ai simti, te'ai mai simti serbata si iubita ?!

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Daca esti cu sufletul la Dumnezeu, vei vedea ca nu iti vine la indemana sa faci treaba in zi de sarbatoare. Pe de alta parte nu trebuie sa exageram. Chiar Dumnezeu ne spune: Fatarnicilor, daca va cade capra in fantana in ziua de sabat, oare nu va duceti sa o scoateti? Este bine sa facem cum ne invata preotul, la Biserica. Chestia cu masina de spalat chiar mi se pare o forma de a incerca inselarea lui Dumnezeu, asa cum fac si evreii care angajeaza oameni sa le munceasca sambata pentru ca ei sa para drepti pentru ca ei nu muncesc.
Frumos raspuns. Multumesc.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Homosexualitate cu voie de la amvon Mihnea Dragomir Homosexualitatea 4 13.07.2012 02:40:22
Cand nu avem voie sa coasem marinmagda18 Generalitati 13 03.03.2010 15:15:58
Are voie si interes BOR sa se dezvolte in diaspora? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 07.05.2009 18:15:08
Au voie ortodocsii sa critice tehnologia? Marius22 Generalitati 8 09.04.2009 12:46:24