Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #301  
Vechi 15.07.2011, 12:16:43
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
NU!
Varsta nu aduce intelepciune. Daca cineva a fost o persoana josnica in tinerete este foarte posibil ca si la batranete sa fie la fel. Asta pe langa bolile batranetii (senilitate).
Uite un exemplu de om cu o varsta inaintata care nu merita nici un fel de respect:
http://img.thesun.co.uk/multimedia/a...80_477364a.jpg

Era vorba de cazul de fata ,nu de generalitati.
Un om trebuie respectat oricum ,indiferent de varsta ,e fratele nostru dupa Dumnezeu.
Judecata sa o lasam lui Hristos.
Poarta-te tu fara de respect si vei primi ce ai semanat.
Reply With Quote
  #302  
Vechi 15.07.2011, 12:21:24
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
In ce te implici tu?
In perimetrul meu, adica unde pot. La blocul in care locuiesc se vede. Am insa sansa de a avea un administrator al blocului f activ si receptiv. Cu acordul Primariei vom inchide accesul dinspre strada cu usi cu interfon, iar curtea o vom transforma in loc de parcare si gradina. Actualmente gangul de la intrare este folosit de diversi ca WC public si cu toata apa folosita, mirosul persista, dar s-a mai atenuat putin. Inchizand poarta, vom putea reface tencuiala imbibata cu urina.
Cand a fost necesar, am imprumutat asociatia ca sa schimbe pe tot tronsonul tevile de alimentare cu apa, precum si scurgerile erodate, care puneau in primejdie tot blocul, construit in anii '60.
Treaba este abia inceputa. Urmeaza sa facem si schimbari de mentalitate. Mi-am propus introducere a unor saci de plastic in pubelele de gunoi existente, ca acestea sa fie curate pe dinauntru, nu mizerabile ca acum.
Schimbari mici, efecte mari, se spune. Nu trebuie sa facem minuni, ci ceea ce e normal de facut.

De 4 luni am renovat apartamentul in care stau. au fost multe de facut si au fost si timpi morti. Acum e aproape gata, si pot sa-mi extind aria activitatii, dupa cum am spus. Am de amenajat un petec de gradina de la o vecina; am cerut si am primit permisiunea, ca sa plantez acel petec, pe care il vad de la geamul meu. Am descoperit in acest fel o batrana tare placuta si deschisa, dar suferinda si singura.

Sa stiti ca nu mi-ar fi rusine sa spal scara acoperita de atata timp cu un strat de mizerie, dar mi-a interzis fiul meu si prietenii lui, spunandu-mi ca vecinii nu ma vor mai respecta ca pana acum. In consecinta fac pe furis. Nu inteleg aceasta atitudine fata de munca: suntem prea "nobili" sa facem curat, dar de "nobili"ce suntem, suntem dispusi sa suportam mirosul neplacut si mizeria. Fara cuvinte.

Avem femeie de serviciu, dar standardul curateniei pe care mai mult nu o face, e f scazut. Marginile si colturile nu le atinge niciodata: sunt negre! Trebuie sa-i introducem un plan de activitate.
Spatiile comune trebuie si ele zugravite. Fiind asociatie de locatari a unui bloc proprietate personala, trebuie sa ne ingrijim singuri, nu sa asteptam sa vina Primaria, ca nu vine!

Mai sunt si alte lucruri de pus la punct: in primul rand formarea unui comitet de bloc, care sa fie mai vigilent la bunul mers al lucrurilor.
Reply With Quote
  #303  
Vechi 15.07.2011, 12:21:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Era vorba de cazul de fata ,nu de generalitati.
Un om trebuie respectat oricum ,indiferent de varsta ,e fratele nostru dupa Dumnezeu.
Judecata sa o lasam lui Hristos.
Poarta-te tu fara de respect si vei primi ce ai semanat.
Pana la urma problema dvs fiind care?
Nu am jignit pe nimeni ci doar am un ton mai impulsiv care ma caracterizeaza!
Ce puteti sa-mi reprosati?
De ce tot repetati respect,respect cu ostentatie?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #304  
Vechi 15.07.2011, 12:24:47
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Era vorba de cazul de fata ,nu de generalitati.
Un om trebuie respectat oricum ,indiferent de varsta ,e fratele nostru dupa Dumnezeu.
Judecata sa o lasam lui Hristos.
Poarta-te tu fara de respect si vei primi ce ai semanat.
Din nou NU!. Daca o persoana nu merita respect, atunci nu trebuie sa i se ofere respect, indiferent de rasa, varsta, sex sau religie.
Reply With Quote
  #305  
Vechi 15.07.2011, 12:27:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dar nici eu bucuresteanca fiind ,nu merit"constatarile"unui turist de cateva zile care vb ca sa faca conversatie pe forum!Eu mi-am trait toata viata acolo si cred ca sunt mai in masura sa vb intr-un mod cu mult mai obiectiv decat turistii ocazionali?Esti de acord???


Incepand cu 2000 si pana in 2005 am fost regulat la adunat de gunoaie din padurile Baneasa,Cernica,Caldarusani si Pustnicu.Daca in oras,mai sunt lucratori ai curateniei publice in paduri nu face nimeni curat,ba din contra plasticul troneaza peste tot!
Am facut voluntariat si la biserica(curatenie,intretinere).
Am castrat si plasat animalele care se inmulteau necontrolat in jurul blocului;pe cei care nu am reusit sa-i plasam,le-am oferit o viata cat de cat tihnita in spatele blocurilor unde nu suparau pe nimeni.

Daca era seceta si plantele din zona verde aveau nevoie de apa,le udam;am adus arbusti de liliac,magnolie,zmeura si altele pe care le-am plantat in Bucuresti,pe langa bloc,pe langa cladirea companiei pt care lucram...
In toate acestea am fost incurajata si ajutata de parintii mei,insa tatal meu facea mai multe decat mine in sensul ca iesea sa spele urina din coltul blocului,matura fecalele cainilor si cate altele..
Eu sunt bucuresteanca, draga mea, nu tu, care stai peste mari si tari. Parca asa te-ai exprimat:ca nu mai nici o legatura cu Romania, nu?
Eu, in schimb locuiesc in Bucuresti tot mai mult timp din an. Anul acesta mai mult pe aici, decat aiurea.
Reply With Quote
  #306  
Vechi 15.07.2011, 12:30:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da-ti drumul la aer conditionat va rog :)

Sau telecomanda e la admin?

Discutiile astea trebuie purtate pe PM, doar daca nu vreti sa vada toata lumea ce caractere frumoase aveti si pentru ce lucruri spirituale va certati..
Reply With Quote
  #307  
Vechi 15.07.2011, 12:30:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Din nou NU!. Daca o persoana nu merita respect, atunci nu trebuie sa i se ofere respect, indiferent de rasa, varsta, sex sau religie.
Richard, nu e ortodox ceea ce afirmi.
Reply With Quote
  #308  
Vechi 15.07.2011, 12:31:28
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Din nou NU!. Daca o persoana nu merita respect, atunci nu trebuie sa i se ofere respect, indiferent de rasa, varsta, sex sau religie.
Consider ca aceasta atitudine nu apartine unui ortodox practicant.
Se incalca porunca "Iubeste-ti aproapele" si "Nu judeca sa nu fii judecat"
Reply With Quote
  #309  
Vechi 15.07.2011, 12:32:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da-ti drumul la aer conditionat va rog :)
Dati, nu da-ti.
Discutam si noi, Alin, despre lucrurile care ne dor.
Reply With Quote
  #310  
Vechi 15.07.2011, 12:32:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Eu sunt bucuresteanca, draga mea, nu tu, care stai peste mari si tari. Parca asa te-ai exprimat:ca nu mai nici o legatura cu Romania, nu?
Eu, in schimb locuiesc in Bucuresti tot mai mult timp din an. Anul acesta mai mult pe aici, decat aiurea.
Am raspuns destul provocarilor,multumesc frumos!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 02:18:41
Cum face noua Irodiada dna Elena Udrea inselata de draci sminteala in popor mihailt Generalitati 12 29.04.2010 19:37:25
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40