Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.01.2012, 15:19:12
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Cu tot respectul pentru suferintele diverselor persoane enumerate in acest thread, trebuie sa spun ca mi se pare cel putin ciudat acest "trafic" de ulei. Se vorbeste aici despre el de parca ar fi un medicament rar de gasit, de parca puterea de vindecare sta stric in compozitia sa, total independent de credinta celui care-l foloseste. Plus ca-mi suna aproape a vrajitorie.

Inlocuiti "ulei de la candela sfantului Nectarie" cu "pamant de sub copita stanga a unui ied intarcat, nascut in noaptea dintre ani" si veti intelege ce vreau sa spun.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.01.2012, 15:27:59
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Cu tot respectul pentru suferintele diverselor persoane enumerate in acest thread, trebuie sa spun ca mi se pare cel putin ciudat acest "trafic" de ulei. Se vorbeste aici despre el de parca ar fi un medicament rar de gasit, de parca puterea de vindecare sta stric in compozitia sa, total independent de credinta celui care-l foloseste. Plus ca-mi suna aproape a vrajitorie.

Inlocuiti "ulei de la candela sfantului Nectarie" cu "pamant de sub copita stanga a unui ied intarcat, nascut in noaptea dintre ani" si veti intelege ce vreau sa spun.
Sună a trafic, pentru că asta e. Unii nu pot ajunge în București la moaștele Sfântului Nectarie, unde se află candela. Pe de altă parte însă, într-adevăr dacă ai credință, o rugă, un gând către sfânt te poate vindeca, dacă chiar crezi în sfințenia și puterea lui vindecătoare.
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.01.2012, 19:53:36
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

asa credeam si eu, ca doar uleiul de la candela poate da o mana de ajutor...... intr-o seara plangeam de durere de la o masea, care se intinsese si la ureche si maxilar..... stateam si ma gandeam ce bine era daca aveam putin ulei de la candela sa imi aline durerea..... cautand pe forum, am citit un post al unei doamne care spunea ca putem avea oricand ulei acasa.... trebuie doar sa avem noi o candela micutza acasa, sa aprindem un fitil in ea, dupa ce punem putin ulei banal de gatit..... dupa aceste operatiuni, ne punem in genunchi in fata icoanei sfantului, cu acea candela aprinsa si citim cu cea mai mare atentie posibila, si cu nadejde deplina, acatistul sfantului..... dupa terminarea acatistului, luam putin ulei si ne ungem in zona afectata..... am facut toate aceste lucruri, si in cateva minute durerea se estompase si dupa o zi si o noapte de chin puteam sa adorm linistit...... dupa ce am analizat toate aceste lucruri mi-am dat seama ca de fapt rugaciunea intensa si acatistul ajunsese la inima sfantului...... uleiul era unul banal....... asa ca degeaba folositi ulei daca nu va rugati.... rugaciunea face multe..... Doamne ajuta....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.01.2012, 10:18:34
silvia55
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ...

Este mai usor sa ridici mana decat sa stergi o lacrima,nu-i asa domnilor?Daca,ma repet,daca ceea ce am facut eu se numeste,,trafic,, sau,, vrajitorie,,atunci vin si spun,da....am facut trafic.Ma rog pentru domniile voastre sa nu ajungeti niciodata in situatia celor care au solicitat ulei,asa cum ma rog pentru toti ceilalti.Dumnezeu sa ne dea rabdare si DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.01.2012, 12:16:08
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silvia55 Vezi mesajul
Este mai usor sa ridici mana decat sa stergi o lacrima,nu-i asa domnilor?Daca,ma repet,daca ceea ce am facut eu se numeste,,trafic,, sau,, vrajitorie,,atunci vin si spun,da....am facut trafic.Ma rog pentru domniile voastre sa nu ajungeti niciodata in situatia celor care au solicitat ulei,asa cum ma rog pentru toti ceilalti.Dumnezeu sa ne dea rabdare si DOAMNE AJUTA!
silvia, eu nu am spus aceste lucruri... pur si simplu am dat o idee cum cei care nu pot avea ulei de la candela, il pot inlocui...... Doamne ajuta....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.01.2012, 12:31:10
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silvia55 Vezi mesajul
Este mai usor sa ridici mana decat sa stergi o lacrima,nu-i asa domnilor?Daca,ma repet,daca ceea ce am facut eu se numeste,,trafic,, sau,, vrajitorie,,atunci vin si spun,da....am facut trafic.Ma rog pentru domniile voastre sa nu ajungeti niciodata in situatia celor care au solicitat ulei,asa cum ma rog pentru toti ceilalti.Dumnezeu sa ne dea rabdare si DOAMNE AJUTA!
Silvia, numai cine are rea vointa nu a inteles ce suflet mare ai tu si sunt convins ca Dumnezeu iti va rasplati pentru fiecare gand bun al tau. Tu ramai in continuare ceea ce esti si lasa lumea sa vorbeasca. Pe de alta parte, gandeste-te ca poate ti se face un mare serviciu. Nu de alta dar o sa ajungi sa fii "unic distribuitor de ulei sfintit de la Sf Nectarie", iar uleiul in sine sa ajunga sa se bagatelizeze, nu din vina ta, ci din vina puhoiului care se formeaza si care la un moment dat o sa ajunga sa dea si pe pisicuta care are colici si pe catelusa care e in calduri. Tu esti de buna credinta, dar lumea mai trebuie sa se mai si roage inainte de a se oferi voluntari care sa se aseze in genunchi pentru ei.
Dumnezeu le oranduieste minunat pentru cei ce cred si se roaga. Sfintii insasi intervin atunci cand e nevoie. Imi amintesc anul trecut, ma apucase o dorinta inexplicabila de a vorbi altora despre Sf Ioan Rusul. Ba mai mult, in ziua praznuirii lui (27 Mai) se facea sf maslu la biserica, iar eu l-am rugat pe parinte sa-mi permita sa-i citesc acatistul, iar parintele mi-a ingaduit facand chiar el rugaciunile incepatoare. In ziua aceea m-am gandit ce bine ar fi daca as avea si eu putin ulei din candela sfantului din insula Evia - Grecia. Urmatoarea zi era sambata si am mers la piata cu sotia pentru cumparaturile de sfarsit de saptamana. Acolo am cunoscut cu totul intamplator o femeie care fusese candva bolnava de cancer si care in fiecare an mergea in toate colturile lumii in pelerinaje. Si pentru ca mi se parea o doamna foarte deschisa si sincera, am indraznit s-o intreb chiar inainte sa ne luam ramas bun, daca nu cumva are intamplator ulei de la sf Ioan Rusul. Fare ezitare mi-a spus ca are nu doar de la Sf Ioan Rusul ci si de la Sf Nectarie, si lumanari care au primit Sfanta Lumina la Ierusalim si ca mi le da din toata inima.
Asa cum spunea cineva mai sus, de fapt rugaciunea noastra adunce mijolocirea sfintilor si nu invers. Nici icoanele facatoare de minuni, nici Sf. Cruce, nici mirul, nici aghiazma mare, nici chiar sf Impartasanie nu au efect (decat eventual ca si pedeapsa in cazul sf Impartasanii, daca este luata cu nevrednicie), daca nu ne ostenim noi insine in rugaciune. Oricare dintre noi suntem potential vrednici de o minune din partea sfintilor catre care ne rugam. Dar nu pocnind dintr-un deget, ci cautand cu evlavie spre viata acelui sfant si intelegandu-i cucernicia in credinta pentru Mantuitorul Hristos.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.01.2012, 15:59:21
silvia55
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ...

OmuBun,stiu ca este balsam pentru suflet...mai altfel spus...daca esti aici sau acolo departe,reusite iti doresc si Bunul Dumnezeu sa te aiba in paza Lui.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 15.02.2012, 22:58:17
GHENT LOREDANA GHENT LOREDANA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit buna seara

Citat:
În prealabil postat de silvia55 Vezi mesajul
Buna seara!Te pot ajuta eu cu ulei sfintit de la candela moastelor Sf Nectarie din insula Eghina (Grecia).Astept informatii prin pm sau daca imi dai ID prin messenger ...intru in fiecare seara pe net intre orele 21.40-24.DOAMNE AJUTA!
te rog sa ma ajuti si pe mine cu ulei.sa-mi spui tot ce trbuie sa platesc .
sau sa-0ti las adresa un numar de telefon?
doamne ajuta
iti multumesc din suflet
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.03.2012, 13:15:18
radulucian radulucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.03.2012
Mesaje: 4
Implicit Ce pot sa zic?

Chiar ieri am avut o criza puternica de ulcer. Ca sa descriu un pic pot spune ca am ulcerat si stomacul si duodenul. Ieri toata ziua am avut hiper aciditate. Dar foarte mare. Pe langa faptul ca am varsat de cel putin 8 9 ori aveam si arsurile acelea interioare incredibile plus o stare de somnolenta dar nu puteai nici sa dormi de durere. Ca sa spun intr un cuvant chin. Cei care sufera de ulcer si fac crize cunosc durerea. Ei spre seara m am gandit sa ma rog la domnul Iisus Hristos si am facut o sincer . Cu cuvintele mele . Am stat asezat pe pat pentru ca aveam si frisoane de la durere si transpiram dar mi era frig si in casa au fost cel putin 25 de grade. Si rugandu ma ma gandeam cat de nesincer am fost fata de El si cat de nerecunoscator. I-am Multumit. Apoi m am rugat si Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu sa ma ajute. Si apoi Sfantului Nectarie l am rugat sa ma vindece si avand ulei de la candela lui mi am dat cu ulei sfintit in semnul Sf. Cruci pe stomac si pe frunte. Cam la o ora dupa ce mi am dat cu acel ulei nu am mai simtit nici o durere. Dar absolut nimic. Ce pot sa zic este ca eu cred ca trebuie sa fim sinceri cu Iisus cu Maica Sa si cu toti sfintii. Acum cine m a ajutat? Eu cred ca Dumnezeu mi a luat durerea (stiti se spune Nu se intamplla nimic fara voia Mea) la rugaciunile Presfintei Maicii Sale si ale Sf. Nectarie. Sper sa va ajute si pe voi rugaciunile catre sfinti si Fecioara Maria si catre Dumnezeu. Amin
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.03.2012, 13:21:17
radulucian radulucian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.03.2012
Mesaje: 4
Implicit Apropo

Eu am ulei de la manastirea Radu Voda dar nu inteleg trebuie numai doamna Silvia sa trimeata celor nevoiasi sau nu se gaseste nimeni din Bucuresti sa trimeata? Ar fi mai usor la taxele de expediere. grecia -romania e cam departe nu ? Si in plus cred caci costaq 15 lei sau 150 de mii de lei vechi un pachetel ce contine ulei din candela Sf. Nectarie plus agheazma plus acatistul Sfantului . Asta la manastirea Radu Voda (cred ca la arhondaric- sper sa nu zic o prostie) cum intrii la poarta. Si ce poate fi mai bineplacut decat imbinarea dintre rugaciune si ungerea cu ulei sfintit? 15 lei nu cred ca e mult pt nimeni nu ? Iar de exemplu cand am cumparat eu acest pachetel , cel care era la vanzare m a intrebat. Va luati medicamentul? Fara sa bag de seama am zis da. Si uite ca mi a folosit. Dar trebuie sinceritate si respect cand te rogi. Sa va ajute Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dora



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Candela icamilin Despre Biserica Ortodoxa in general 84 13.07.2017 00:39:17
Miercurea si vinerea se poate consuma ulei? elizabeta Generalitati 47 05.01.2014 23:46:58
Sticlute pentru ulei sfintit ionutt Mirungerea(Ungerea cu Mir) 2 03.05.2012 13:58:39
fara ulei MANUELA Postul 27 03.08.2011 13:31:13