Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.09.2013, 22:42:58
osanbogdan osanbogdan is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.09.2013
Mesaje: 31
Implicit Întrebare fără răspuns.

Doamne ajută!

Mi-am făcut cont pe acest site,deoarece consider că acesta este singurul forum (înafară de altele) unde cred voi putea primii răspunsuri serioase întrebărilor care îmi vin în minte de la cel rău bănuiesc.

Mai demult crezusem că poate reușesc să conving și eu un ateu că există Dumnezeu respectiv un sectant că se află în rătăcire.Conversații care m-au tulburat eu fiind nepregătit.Zilnic mi se nasc tot felul de întrebări in minte.Una din ele este următoarea :

Știa Dumnezeu că o parte din ingerii săi vor cădea? Sau că lumea va păcătuii?

Știe Dumnezeu care se va mântuii de cand acesta este în pântecele maicii lui?

La aceasta ultimă întrebare mă gîndeam într-o zi că Dumnezeu ne-a creat să ne mântuim numai că avem libertatea de a alege.Chiar si cei păgâni și de alte neamuri și religii sunt creati pentru mântuire însă trebuie să caute adevărul până să ajungă la ortodoxie.

Aș dorii niște păreri...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2013, 23:30:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Foloseste functia de cautare a forumului, sunt deja deschise cateva treaduri cu sute de postari pe tema prestiintei lui Dumnezeu vs. predestinare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.09.2013, 00:11:31
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osanbogdan Vezi mesajul
Doamne ajută!

Mi-am făcut cont pe acest site,deoarece consider că acesta este singurul forum (înafară de altele) unde cred voi putea primii răspunsuri serioase întrebărilor care îmi vin în minte de la cel rău bănuiesc.

Mai demult crezusem că poate reușesc să conving și eu un ateu că există Dumnezeu respectiv un sectant că se află în rătăcire.Conversații care m-au tulburat eu fiind nepregătit.Zilnic mi se nasc tot felul de întrebări in minte.Una din ele este următoarea :

Știa Dumnezeu că o parte din ingerii săi vor cădea? Sau că lumea va păcătuii?

Știe Dumnezeu care se va mântuii de cand acesta este în pântecele maicii lui?

La aceasta ultimă întrebare mă gîndeam într-o zi că Dumnezeu ne-a creat să ne mântuim numai că avem libertatea de a alege.Chiar si cei păgâni și de alte neamuri și religii sunt creati pentru mântuire însă trebuie să caute adevărul până să ajungă la ortodoxie.

Aș dorii niște păreri...
De aceea este Atotstiutor. Dar faptul ca stie nu inseamna ca El este cauza caderii.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare