Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.07.2017, 22:35:33
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Lupta cu handicapul si sistemul corupt din Romania.

Ma numesc Luminita, 35 ani, din Focsani, o persoana nascuta cu un handicap - parapareza spastica dreapta (mana si piciorul nu le pot folosi decat partial) si un chist pe creier care ma face sa fiu dependenta toata viata de medicamente unele compensate iar altele mai scumpe trebuie sa le cumpar. Din cauza chistului am aproape toata partea stanga a creierului lipsa.

Cand eram mica medicii nu mi-au dat nicio sansa, dar am luptat sa inving handicapul. Am facut doua operatii la picior si pot spune ca am reusit sa merg ceva mai bine. Dar nu ma opresc aici pentru ca vreau sa-mi imbunatatesc atat mersul, cat si folosirea mainii. De parca acestea nu erau indeajuns, sufar de miopie si strabism divergent la ochiul stang.

Dupa ani am terminat si liceul pe care nu am putut sa-l termin din cauza numeroaselor recuperari.

Depind de o indemnizatie de handicap de la stat in valoare de 272 lei.

Nu demult am studiat legea pensiilor de invaliditate, m-am luptat cu sistemul, vizite repetate la Casa de Pensii pana ce am dat buzna peste directorul institutiei. Pentru ca nu am lucrat niciodata a trebuit sa platesc asigurarea sociala de 288 lei. Urmatorul pas a fost sa ma duc la spitat pentru expertiza medicala cu actele necesare care imi dovedeasca boala, certificatul de handicap, RMN-ul si descrierea lui despre chist si copia dupa certificatul social care dovedeste plata. Doctora, o femeie aroganta mi-a luat actele si mi-a zis sa vin abi peste 1 luna, desi la altii mai "darnici" le zicea peste cateva zile.

Eu nu imi permit sa ofer sticle de whisky cum i-a oferit un domn si nci sa platesc inca odata asigurarea sociala. E mai mult decat indemnzatia de handicap, plus ca medicamentele necompensate ma costa aproape 100 de lei.

Pur si simplu situatia ma depaseste, multi mi-au zis sa-mi i-au un avocat, altii sa-mi fac pile la medici, insa eu nu am aceasta putere.

Last edited by Lumi27; 12.07.2017 at 18:07:27.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.07.2017, 22:09:26
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Cu cine am vorbit despre acest subiect mi-au raspuns "ca asa se face".
Oare nu sunt platiti pentru asta?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.07.2017, 15:18:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lumi27 Vezi mesajul
Cu cine am vorbit despre acest subiect mi-au raspuns "ca asa se face".
Oare nu sunt platiti pentru asta?
normal ca sunt platiti, dar...sunt corupti si mai ales insensibili
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.07.2017, 22:25:15
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
normal ca sunt platiti, dar...sunt corupti si mai ales insensibili
Da, dar e dureros. Sa intri intr-un cabinet medical, doctora sa te astepte cu picioarele...pe birou si sa iti arunce actele intr-un sertar, sa-ti spuna sa vii peste 1 luna. Pe mine aceasta luna ma costa inca 288 lei (asigurarea sociala). E cam greu sa scoti 288 lei din 272 cat este indemnizatia de handicap.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.07.2017, 23:24:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lumi27 Vezi mesajul
Da, dar e dureros. Sa intri intr-un cabinet medical, doctora sa te astepte cu picioarele...pe birou si sa iti arunce actele intr-un sertar, sa-ti spuna sa vii peste 1 luna. Pe mine aceasta luna ma costa inca 288 lei (asigurarea sociala). E cam greu sa scoti 288 lei din 272 cat este indemnizatia de handicap.
Iti trimite Sf Nicolae aceasta suma daca-mi lasi pe MP numele tau complet si domiciliul ca in buletin.

Pe langa asta e nevoie sa-ti reconsideri atitudinea de dispret fata de doctorita pe care o acuzi de coruptie numai pentru ca tu nu ai posibilitati de a da mita. Daca ai avea posibilitati, ai da?

10. Dar pentru ce judeci tu pe fratele tau? Sau pentru ce dispretuiesti tu pe fratele tau? Caci toti ne vom infatisa inaintea scaunului de judecata al lui Hristos.(Rom14,10)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 18.07.2017 at 06:25:13.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.07.2017, 16:45:48
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Pe langa asta e nevoie sa-ti reconsideri atitudinea de dispret fata de doctorita pe care o acuzi de coruptie numai pentru ca tu nu ai posibilitati de a da mita. Daca ai avea posibilitati, ai da?

10. Dar pentru ce judeci tu pe fratele tau? Sau pentru ce dispretuiesti tu pe fratele tau? Caci toti ne vom infatisa inaintea scaunului de judecata al lui Hristos.(Rom14,10)
Clar nu aș da. Și nu doar pentru că nu am posibilitatea. Nu simt neapărat dispreț pentru medici , pentru că noi oamenii i-am învățat cu "atenții". Însă învățul are și dezvăț.
Dispreț am pe "teoria" nu dai nu primești.
Mentalitatea comunistă nu a dispărut nici măcar după 27 de ani.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2017, 20:02:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lumi27 Vezi mesajul
Clar nu aș da. Și nu doar pentru că nu am posibilitatea. Nu simt neapărat dispreț pentru medici , pentru că noi oamenii i-am învățat cu "atenții". Însă învățul are și dezvăț.
Dispreț am pe "teoria" nu dai nu primești.
Mentalitatea comunistă nu a dispărut nici măcar după 27 de ani.
"Nu dai, nu primesti" se gaseste si in ceruri: nu primesti binecuvantare daca nu te inchini.
Ai grija cu dispretul, e paguba mare cu el.
Daca tu esti pusa in situatia lui Iisus ce faci?

Nu e mentalitate comunista, ci foarte omeneasca; peste tot o gasesti, chiar si acolo unde nu a fost comunism. Tu aveai 8 ani cand comunismul a cazut, mi-e greu sa cred ca aveai habar cum e fara comunism.
Acum e fara comunism si firea omeneasca a fiecaruia dintre noi se exprima cum vrea fiecare dintre noi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.07.2017, 20:51:58
Lumi27 Lumi27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.08.2013
Locație: Focsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Aveți dreptate trebuie să reflectez mult asupra acestui subiect. Nici nu se pune problema să mă pun în locul Fiului Lui Dumnezeu. Ce a făcut EL e supraomenesc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.07.2017, 23:14:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Pe langa asta e nevoie sa-ti reconsideri atitudinea de dispret fata de doctorita pe care o acuzi de coruptie numai pentru ca tu nu ai posibilitati de a da mita. Daca ai avea posibilitati, ai da?
"Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei".E usor de "a da sfaturi" cand nu esti in situatia ei
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.07.2017, 00:02:49
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Dragilor nu este cazul sa acaparati discutia si sa transformati subiectul intr-unul personal de cearta ,de la o pasa la alta.
HAideti sa stam pe subiect.

Stefan,ce a zis Demetrius despre dispret nu este rau.

Luminita,chiar nu stiu ce ar fi de facut in Romania pe aceasta tema.S-a ajuns f departe cu hotia si coruptia. Cred ca numai o dictatura politieneasca ar putea distruge cloaca asta de pungasi si sistemul. Eventual o revolutie populara,ceva.

Am in familie o vara cu sindrom Down careia comisia medicala i-a sistat pensia medicala,fara nici un motiv aparent.Adica este clar ca persoana este handicapata,are serioase probleme de perceptie si de integrare,nu poate munci sau fi angajata undeva sa-si castige painea si totusi i-au luat si ajutorul acela minuscul de 4 mil(parca).

I l-au luat ei si l-au dat altora,pe nedrept.

Dar cam care este "atentia"care se percepe pt aceasta treaba? La cam cat se asteapta pt un dosar?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare