Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.12.2010, 22:16:18
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Dar de ce nu-L lasi sa-ti vorbeasca?
Aaaa, acum este vina mea, nu-l las eu? Dar ce-i fac eu de devine asa de sfios. O entitate universala care invirte galaxii si absoarbe totul in gaurile mnegre se sfieste de mine? o particula de praf nesemnificativ?
Hai ca a trebuit sa o aud si pe asta:-))
Dumnezeu se supara pe praf!
Oare exista vre-o afirmatie la care sa nu ai raspuns (dar fara justificare obiectiva ci doar dialog de dragul dialogului:-)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.12.2010, 12:14:52
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Niciodata nu m am indoit de existenta Lui Dumnezeu , asta e sigur, Dumnezeu exista ,orice ar spune toti ateii.
Atunci de ce ai mai deschis topicul?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.12.2010, 16:01:55
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Atunci de ce ai mai deschis topicul?
M- am indoit de Dumnezeu-Fiul, de Hristos , dar acu m-am mai linistit
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.12.2010, 19:59:16
Crestin_Simona
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Aaaa, acum este vina mea, nu-l las eu?

Oare exista vre-o afirmatie la care sa nu ai raspuns (dar fara justificare obiectiva ci doar dialog de dragul dialogului:-)
Dragul de tine n-a auzit de liberul arbitru?
Hmmmm!!!
Sa sti ca am la orice afirmatie am raspuns.
Nu de alta .....da sunt femeie (sic!)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.12.2010, 14:35:01
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Putem sa ne uitam cat "a evoluat" tehnologic si social omenirea in 7000 sau cate mii de ani or fi inainte de nasterea in trup a lui Dumnezeu Iisus Hristos.
Si cat a evoluat omenirea in acesti 2000 de ani dupa nasterea lui Dumnezeu Iisus Hristos,dupa petrecerea Sa pe pamant cu oamenii,dupa rastignirea si moartea Sa,dupa invierea Sa si dupa inaltarea Sa la ceruri iar mai apoi dupa pogorarea Duhului Sfant.
Duhul Sfant e in continuare cu umanitatea,ii povatuieste la aceste descoperiri stiintifice,la acest progres social si cate si mai cate.
Si Duhul Sfant ne marturiseste despre Dumnezeu Iisus Hristos.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.12.2010, 14:46:36
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Maica Domnului nu mai este numai de neam evreiesc,ca zice:
"Asculta fiica si vezi si pleaca urechea ta, si uita poporul tau si casa parintelui tau".
"Poporul ales" al lui Dumnezeu sunt toate popoarele ca pe toate le-a creat Preasfanta Treime.
Ca Maica Domnului a zis:
"Ca iata de acum ma vor ferici toate neamurile".
Iar Dumnezeu Iisus Hristos a propovaduit si celor care nu era de neam evreu,a se vedea de exemplu cand vorbeste cu femeia samarineanca.
Sfantul Apostol Pavel,Sfantul Apostol Andrei etc nu au mers sa propovaduiasca si altor neamuri?
Nu sunt Sfinti de toate neamurile?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.01.2011, 18:18:27
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Simbolul credintei

Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.01.2011, 19:26:09
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Rugaciunea este cea care te ajuta cel mai mult.Roaga-te la Dumnezeu sa-ti dea credinta,sa nu-ti dea momente de indoieli si de ispite.Eu asa fac.Acum ca ai avut ocazia sa ai Aghiasma Mare mai bea din cand in cand si roaga-te sa-ti dea credinta Dumnezeu prin aghiasma,prin puterea Duhului Sfant,al Lui Dumnezeu si a Fiului.
Alta modalitate nu exista.In toate rugaciunile importante sunt fraze in care se roaga la Dumnezeu pentru alungarea ispitelor si a incercarilor
Iti doresc credinta multa!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.01.2011, 20:09:05
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Subscriu la ce s-a zis pe aici incepand cu ce a zis tiger.. rugaciunea e cea mai importanta.Roaga-te lui Dumnezeu,cere-I credinta si in acelasi timp nu sta cu mainile in san.Citeste Sf Scriptura de la cap la coada.Citeste Vechiul si Noul Testament si ai sa vezi cum se complecteaza.. Daca nu ai timp citeste numai Noul Testament.. E greu sa ramai nemiscat la citirea celor 4 evanghelii ale lui Matei,Marcu,Luca si Ioan.. E greu sa ramai nemiscat la intalnirea cu Mantuitorul.. Toti avem momente cand ne indoim sau cand credinta noastra nu este suficient de buna.. De aceia sa zicem si noi ca Iair : "Cred Doamne, ajuta necredintei mele!".. si meditand la cuvintele astea in felul acesta sa ne rugam lui Dumnezeu pentru credinta..
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.03.2011, 22:16:30
milica1 milica1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2011
Mesaje: 15
Implicit 90

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Ati vazut filmul ''Patimile lui Hristos''regizat de Mel Gibson, eu il am descarcat , si de fiecare data cand ma uit ,imi vine sa plang , sunt niste scene termuratoare, oare asa sa fi suferit si Iisus?Deci filmul nu are cum sa nu iti trezeasca ceva in interiorul


http://www.youtube.com/watch?v=rd-GXzReZuc aici aveti trailerul
eu am vazut prima data in anul 1990 filmul cu isus..cel vechi..atat pot spune,am plans in hohote..eram gravida cu fiica mea,si de-a lungul anilor anilor ce au urmat,mi s-a adeverit ca nu credeam in van..si am avut intamplari minunate datorita postului,si credintei!!!multumesc lui bunul DUMNEZEU..sincer..in fiecare zi ar trebui sa ma duc sa-i multumesc lui dumnezeu in casa lui..dar pacatoasa de mine,e slaba uneori..doamne iarta-ma ca neputincioasa sant uneori!!!doamne ajuta..CREDE CU TARIE...cand il porti pe dumnezeu in suflet,e cel mai minunat lucru!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Lui Iisus Hristos Sebastiana Din Noul Testament 9 26.07.2013 21:08:19
Numele lui Iisus Hristos androneo Generalitati 2 09.01.2012 12:27:11
De ce a plans Iisus Hristos ? Marin56 Intrebari utilizatori 8 23.06.2011 09:26:43
Handicapati si Iisus Hristos alecsandru Generalitati 18 10.12.2009 22:15:15
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22