Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 24.09.2011, 13:43:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de audsoarele Vezi mesajul
Pana imi vei explica daca neam inseamna generatie voi presupune ca despre asta e vorba ceea ce imi spune ca este imposibil ca Dumnezeu sa aiba mila de atatea neamuri ale unui om care il iubeste. Este foarte posibil ca in acele foarte multe persoane sa fie si una care il uraste (sa zicem... desi nu mi se pare o exprimare cinstita).
scuza-ma ...dar stai rau cu logica ....pai daca "una din acele multe persoane nu respecta prima lege" (adica "Pedepsesc păcatele părinților în copii, până la treilea și până la al patrulea neam")...atunci e clar ca se rupe lantul ...incearca sa corelezi cele doua fraze si nu sa le disociezi si sa le judeci dupa bunul tau plac.

ps: "Iisus nu a avut nici un păcat și, cu toate acestea, ce puțini l-au ascultat!"
Reply With Quote
  #92  
Vechi 24.09.2011, 14:02:15
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
PS: Eu sunt agnostică. Nu merg la biserică și nu mă rog, iar Biblia am citit-o în scopuri pur informative. Dar niciodată nu aș putea să mă bucur de moartea cuiva. Cred că singura de aici care s-a coborât mai jos de nivelul animalelor ești tu, draga mea! Îmi este foarte milă de tine! Trebuie că ai o viață foarte tristă!
intrepretezi gresit ceea ce scris Diana67....nu reiese de nicaieri ca s-a bucurat de moartea acestui Alex Leo Serban....ea a incercat doar sa sublinieze ca platim fiecare pentru greselile noastre ...
aceasta afirmatie o sustin "Iata cum stie sa pedepseasca Dumnezeu acest pacat oribil care coboara omul mai jos decat animalele!"...noi oamenii prin desfranare nu ne rdicam nici macar la nivelul animalelor.
ceea ce faci spune cam totul despre tine!
Dumnezeu sa-ti lumineze mintea si drumul...sa-ti arate drumul pe care trebuie sa mergi!

ps: "In mitea stramba si lucrul drept se stramba!"

Last edited by ovidiu b.; 24.09.2011 at 15:04:24.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 26.09.2011, 13:59:32
audsoarele audsoarele is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2011
Mesaje: 19
Arrow Clash of the damaged logics

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
scuza-ma ...dar stai rau cu logica ....pai daca "una din acele multe persoane nu respecta prima lege" (adica "Pedepsesc păcatele părinților în copii, până la treilea și până la al patrulea neam")...atunci e clar ca se rupe lantul ...incearca sa corelezi cele doua fraze si nu sa le disociezi si sa le judeci dupa bunul tau plac.

ps: "Iisus nu a avut nici un păcat și, cu toate acestea, ce puțini l-au ascultat!"
Vroiam sa sugerez faptul ca nu are mila pana la al miilea neam ci pana la prima poama stricata, moment in care se sterge cu buretele toata iubirea neamurilor precedente condamnand urmatoarele 3-4 neamuri (urmand ca acestea sa sufere o gramada desi ar putea fi cei mai aprigi sustinatori ai lui Dumnezeu).
Ar fi dragut din partea ta sa nu te mai iei de logica mea... ajunge sa imi demonstrezi unde/daca gresesc sau sa iti expui punctul de vedere
Reply With Quote
  #94  
Vechi 26.09.2011, 20:29:06
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Daca SIDA este "pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatul homosexualitatii", de ce ingaduie Dumnezeu infectarea unor copii complet nevinovati si care nu au nici o legatura cu homosexualitatea?
Reply With Quote
  #95  
Vechi 26.09.2011, 21:44:21
audsoarele audsoarele is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2011
Mesaje: 19
Arrow Pay more attention

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Daca SIDA este "pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatul homosexualitatii", de ce ingaduie Dumnezeu infectarea unor copii complet nevinovati si care nu au nici o legatura cu homosexualitatea?
Raspunsul pe care l-am descoperit mai devreme este ca parintii, bunicii, verii de gradul 6 sau stefan cel mare (daca sunt moldoveni copii respectivi) au pacatuit (evident pacatul preferat al lor a fost homosexualitatea altfel in loc de sida ar fi avut febra galbena sau trimetilaminuria).

Last edited by audsoarele; 26.09.2011 at 21:53:44.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 30.09.2011, 08:37:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de audsoarele Vezi mesajul
Vroiam sa sugerez faptul ca nu are mila pana la al miilea neam ci pana la prima poama stricata, moment in care se sterge cu buretele toata iubirea neamurilor precedente condamnand urmatoarele 3-4 neamuri (urmand ca acestea sa sufere o gramada desi ar putea fi cei mai aprigi sustinatori ai lui Dumnezeu).
poti medita la aceasta idee..."Destinul e de speriat numai întrucât asupra celor care păcătuiesc e ca o forță strivitoare."...deci daca parintii tai au avut un trecut pacatos dar tu iti dai seama si te caiesti de pacate, te indrepti atunci si destinul va fi bland cu tine.

ps: • Se plâng oamenii că tare e grea viața pe pământ, că tare-s multe boli, multe pagube, multe sudalme, beții, bătăi și toate păcatele. „Fiii mei ați spus că tare e grea viața și îcărcată de păcate. Atunci nu le mai faceți!”
• Nouă, toate necazurile vieții ne vin de la greșeli, nu de la Dumnezeu. El numai le îngăduie, și spală cu ele vinovățiile noastre. Oamenii însă tare greu pricep, că ispășirea prin necazuri dovedește, nu părăsirea lui Dumnezeu, ci milostivirea Lui.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 30.09.2011, 08:40:22
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Daca SIDA este "pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatul homosexualitatii", de ce ingaduie Dumnezeu infectarea unor copii complet nevinovati si care nu au nici o legatura cu homosexualitatea?
• “Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu râvnitor, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine până la al treilea neam și al patrulea neam și Mă milostivesc până la al miilea neam, către cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele” (Ieșirea 20, 5-6).

ps: am raspuns mai sus la aceasta intrebare
Reply With Quote
  #98  
Vechi 30.09.2011, 08:43:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de audsoarele Vezi mesajul
Ar fi dragut din partea ta sa nu te mai iei de logica mea... ajunge sa imi demonstrezi unde/daca gresesc sau sa iti expui punctul de vedere
daca observi am inceput cu "scuza-ma" ...deci m-am scuzat anticipat legandu-ma de logica ta...
Reply With Quote
  #99  
Vechi 30.09.2011, 12:45:45
audsoarele audsoarele is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.09.2011
Mesaje: 19
Arrow

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
daca observi am inceput cu "scuza-ma" ...deci m-am scuzat anticipat legandu-ma de logica ta...
Nu te scuz, asa ca am rezolvat problema asta.
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
• “Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu râvnitor, care pedepsesc pe copii pentru vina părinților ce Mă urăsc pe Mine până la al treilea neam și al patrulea neam și Mă milostivesc până la al miilea neam, către cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele” (Ieșirea 20, 5-6).
Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
poti medita la aceasta idee..."Destinul e de speriat numai întrucât asupra celor care păcătuiesc e ca o forță strivitoare."...deci daca parintii tai au avut un trecut pacatos dar tu iti dai seama si te caiesti de pacate, te indrepti atunci si destinul va fi bland cu tine.
Mi se pare ca aceste 2 idei se cam bat cap in cap.
In cazul in care copilul cu SIDA al parintilor homosexuali isi da seama ca parintii lui au pacatuit, se caiesc si blameaza homosexualii, se va vindeca de boala?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 30.09.2011, 18:12:10
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de audsoarele Vezi mesajul
Mi se pare ca aceste 2 idei se cam bat cap in cap.
In cazul in care copilul cu SIDA al parintilor homosexuali isi da seama ca parintii lui au pacatuit, se caiesc si blameaza homosexualii, se va vindeca de boala?
uite iti redau contextul in care am afirmat si la ce facea referire

Citat:
În prealabil postat de audsoarele Vezi mesajul
Vroiam sa sugerez faptul ca nu are mila pana la al miilea neam ci pana la prima poama stricata, moment in care se sterge cu buretele toata iubirea neamurilor precedente condamnand urmatoarele 3-4 neamuri (urmand ca acestea sa sufere o gramada desi ar putea fi cei mai aprigi sustinatori ai lui Dumnezeu).
poti medita la aceasta idee..."Destinul e de speriat numai întrucât asupra celor care păcătuiesc e ca o forță strivitoare."...deci daca parintii tai au avut un trecut pacatos dar tu iti dai seama si te caiesti de pacate, te indrepti atunci si destinul va fi bland cu tine.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PACATUL - Lucrare a lui Dumnezeu OmuBun Pocainta 18 04.12.2016 21:32:26
Pedeapsa pentru pacate Florin-Ionut Pocainta 147 02.11.2013 15:06:22
Divortul- poate fi considerat pedeapsa a lui Dumnezeu?! leonard78 Generalitati 37 24.05.2011 21:19:44
Cutremurele sunt pedeapsa lui Dumnezeu? sophia Generalitati 30 08.06.2010 22:32:25
Pedeapsa pentru vrajitorie ! cristiboss56 Vrajitoria 0 17.12.2008 19:55:01