Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 07.07.2011, 18:09:04
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Am zis, depinde de postul care il are.
Profesorul in cauza este sef de catedra sau asistent?
De cati ani era in Universitate?
Cate locuri "la stat" are Univesitatea fata de "particular" la profilul tau de ex.?

Munca de cercetare, 10 ore zilnic..sa fim seriosi. Cand mai are timp sa predea?
Nici un profesor nu are mai mult de 25-30 ore pe saptamana pentru care e platit cu salariul de baza si ce e in plus sunt platite ore suplimentare, daca nu cumva o fi vreun patriot.
Poate cercetarea o face din pasiune, nu cred ca e platit pentru asa ceva, nu cu 15 mil pt 50 ore cercetare pe saptamana si 25-30 predat.

Cum crezi ca le stii tu pe toate, bobocule !!! Un asistent nu poate coordona lucrari de disertatie etc. Din acest mic detaliu se intelege ca nu cunosti sistemul din interiosr, insa iti permiti sa judeci munca altora.

Paguboasa mentalitate sa crezi ca toata lumea se pricepe la politica, fotbal si invatamant, nu-i asa ?
Reply With Quote
  #212  
Vechi 07.07.2011, 18:15:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Cum crezi ca le stii tu pe toate, bobocule !!! Un asistent nu poate coordona lucrari de disertatie etc. Din acest mic detaliu se intelege ca nu cunosti sistemul din interiosr, insa iti permiti sa judeci munca altora.

Paguboasa mentalitate sa crezi ca toata lumea se pricepe la politica, fotbal si invatamant, nu-i asa ?
Depinde, stiu facultati unde se poate.
Depinde de profil, sa nu crezi ca un asistent nu s-ar pricepe sa faca asta.

De ex. stiu pe cineva care si-a facut o lucrare singur, seful de catedra fiind 90% depasit de subiectul lucrarii.. :)
Cu ce a contribuit el? Pai scrie oleaca mai asa, mai pune un capitol cam asa, cuprinsul sa fie asa, etc.
Cum de a avut subiectul respectiv? Si l-a ales singur, din afara listei facute de profesor, avea o pozitie mai privilegiata :)
Asadar nu te grabi cu concluziile.

Si tot nu m-ai lamurit cu alte aspecte, de ex. nr. de locuri stat/particular la profilul respectiv (care este mai exact), cum munceste omul ala 80 ore pe saptamana si daca ii cere facultatea cele 10 ore de cercetare pe zi si e platit suplimentar pentru ele.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 07.07.2011, 18:20:23
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Depinde, stiu facultati unde se poate.
Depinde de profil, sa nu crezi ca un asistent nu s-ar pricepe sa faca asta.

De ex. stiu pe cineva care si-a facut o lucrare singur, seful de catedra fiind 90% depasit de subiectul lucrarii.. :)
Cu ce a contribuit el? Pai scrie oleaca mai asa, mai pune un capitol cam asa, cuprinsul sa fie asa, etc.
Cum de a avut subiectul respectiv? Si l-a ales singur, din afara listei facute de profesor, avea o pozitie mai privilegiata :)
Asadar nu te grabi cu concluziile.

Si tot nu m-ai lamurit cu alte aspecte, de ex. nr. de locuri stat/particular la profilul respectiv (care este mai exact), cum munceste omul ala 80 ore pe saptamana si daca ii cere facultatea cele 10 ore de cercetare pe zi si e platit suplimentar pentru ele.

Din punct de vedere legal, un asistent nu poate coordona lucrari. Doar un conferentiar sau un profesor. In rest, discutia pur si simplu nu are rost pentru ca fiecare vorbeste din directie opusa : unul din interiorul sistemului, celalalt din exterior.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 07.07.2011, 18:40:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Din punct de vedere legal, un asistent nu poate coordona lucrari. Doar un conferentiar sau un profesor.
Legal? Ce lege mai exact? Scrie in legea invatamantului? Vreau sa stiu si eu unde :)

Citat:
In rest, discutia pur si simplu nu are rost pentru ca fiecare vorbeste din directie opusa : unul din interiorul sistemului, celalalt din exterior.
Bun, am inteles, cand iti cer dovezi sau argumente, discutia se opreste cu o nota de superioritate atotstiutoare din partea ta.
Ce pacat ca atitudinea asta nu tine loc de adevar..
Reply With Quote
  #215  
Vechi 07.07.2011, 19:03:19
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Banuiesc ca nu sunt sefi de catedra, nu?
Dar sub 20 milioane nu cred ca iau, in conditiile in care au, cate ore pe saptamana?

Si depinde ce loc ocupa in "foondchain" -ul conducerii universitatii.

Si depinde cate locuri are facultatea respectiva la "stat" si cate "cu plata".
Acum 20 ani, erau ceva de genul > 60 la "stat" si 15-30 cu plata.
Acum sunt 15 "la stat" si restul (cate incape si se gasesc amatori) cu plata.
In conditiile in care Universitatile de Stat primesc bani si de la buget, cu siguranta mult peste nevoile scolarizarii celor 15 locuri.

Unde se duc banii, nu e greu de ghicit.
Macar la cele particulare este oarecum vizibil: cladiri noi, proprietate, de milioane de euro ridicate pe terenuri de sute de mii de euro.

Foarte bine ca te-ai reprofilat, si eu am facut la fel.

P.S. Prefer fedora :)
Pai in momentul de fata batranul meu e pe cale sa ii dea pe ai cu proiectele de cercetare in judecata in contencios...ideea e ca in invatamant si in cercetare, deopotriva, sunt mafii. Partinice, masonice, pe favoritism sexual, pe neamuri, irelevant ce framework au. Fapt e ca exista, si fac mult rau! Si nu, nu sunt sefi de catedra. E si cu asta o poveste... Dansul e foarte combativ, desi i-am spus ca se lupta cu morile de vant... IN ROMANIA, EFORTUL SI LUPTA NU SUNT APRECIATE DECAT CEL MULT MEDIATIC...SI ASTA DOAR "INTR-UN COLT"...
P. S. Off-topic: da, fedora e mareata. Ca majoritatea distributiilor red-hat-based. :) Pe ubuntu il folosesc din comoditate, uneori, live. Eu il consider un fel de windows-derivat-din-debian, cu o prima hiba majora: parola de user e aceasi cu cea de root. Favoritele mele: debian, gentoo, centos.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 07.07.2011, 19:09:29
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Legal? Ce lege mai exact? Scrie in legea invatamantului? Vreau sa stiu si eu unde :)



Bun, am inteles, cand iti cer dovezi sau argumente, discutia se opreste cu o nota de superioritate atotstiutoare din partea ta.
Ce pacat ca atitudinea asta nu tine loc de adevar..
http://www.edu.ro/index.php/articles/c965/
Reply With Quote
  #217  
Vechi 07.07.2011, 23:15:33
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Vai, ma gandesc cu groaza la vremurile ce vin ... 1 din 2 tineri au picat bac-ul ... inimaginabil ca sa nu zic altceva ... ce poror de analfabeti ... vo veni strainii sa ne conduca..Azi de dimineata urmaream cu stupoare inainte sa plec la biserica de dimineata pe la 7:20 un irlandez care era mai patriot decat multi dintre noi chiar si decat mine ... Trist dar adevarat, sunt pe aici parinti ai caori copii au picat bac-ul ?
Doamne ajuta!
Acestea sunt consecinte ale faptului ca tineretul nostru este bolnav sufleteste. Nu are repere duhovnicesti, nu stie incotro sa meraga si cum. De aici dezinteresul, violenta etc Daca am fi mai atenti cu copilasii din jurul nostru!
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Reply With Quote
  #218  
Vechi 07.07.2011, 23:19:38
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Vai, ma gandesc cu groaza la vremurile ce vin ... 1 din 2 tineri au picat bac-ul ... inimaginabil ca sa nu zic altceva ... ce poror de analfabeti ... vo veni strainii sa ne conduca..Azi de dimineata urmaream cu stupoare inainte sa plec la biserica de dimineata pe la 7:20 un irlandez care era mai patriot decat multi dintre noi chiar si decat mine ... Trist dar adevarat, sunt pe aici parinti ai caori copii au picat bac-ul ?
Ce e adevarat si pe mine m-a cutremurat. M-am gandit mult la ce s-a intamplat, e drept ca se doreste sa domneasca prostia insa e prost si sistemul. De fiecare data reforme si cerinte, hartii si dosare prea putina carte. S-a vazut din pacate!
Reply With Quote
  #219  
Vechi 07.07.2011, 23:20:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Pai in momentul de fata batranul meu e pe cale sa ii dea pe ai cu proiectele de cercetare in judecata in contencios...ideea e ca in invatamant si in cercetare, deopotriva, sunt mafii. Partinice, masonice, pe favoritism sexual, pe neamuri, irelevant ce framework au. Fapt e ca exista, si fac mult rau! Si nu, nu sunt sefi de catedra. E si cu asta o poveste... Dansul e foarte combativ, desi i-am spus ca se lupta cu morile de vant... IN ROMANIA, EFORTUL SI LUPTA NU SUNT APRECIATE DECAT CEL MULT MEDIATIC...SI ASTA DOAR "INTR-UN COLT"...
Sunt, sigur ca sunt tot felul de mafii, si multe chestii le-am aflat intamplator.

Nici nu am afirmat ca cine ajunge intr-o Universitate automat o duce bine, ci sunt niste bani (nu putini!) care iau niste cai care sfideaza impresia unora despre austeritatea generala din invatamant.

Citat:
P. S. Off-topic: da, fedora e mareata. Ca majoritatea distributiilor red-hat-based. :) Pe ubuntu il folosesc din comoditate, uneori, live. Eu il consider un fel de windows-derivat-din-debian, cu o prima hiba majora: parola de user e aceasi cu cea de root. Favoritele mele: debian, gentoo, centos.
Folosit o data ubuntu, vroiam sa las balta fedora, dar mi-or busit la un update ceva vital necesar si am lasat-o moarta dupa vreo 2-3 saptamani de asteptare dupa un fix.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 07.07.2011, 23:21:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Pasajul citat cu trimitere exacta, daca chiar il cunosti, astfel apa de ploaie. :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 02:18:41
Cum face noua Irodiada dna Elena Udrea inselata de draci sminteala in popor mihailt Generalitati 12 29.04.2010 19:37:25
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40