Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.02.2012, 11:35:15
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Poveste interactiva

Buna ziua.
As dori sa va propun un "exercitiu" interesant.
Am scris o poveste, inspirata din diverse situatii pe care le-am auzit in viata reala, si mi se pare interesant ca dvs, ceilalti forumisti, care doriti, sa scrieti continuarea povestii, cum o vedeti dvs.
Mentionez ca toate personajele sunt fictive, situatiile si evenimentele fiind doar inspirate din viata reala a mai multor persoane si familii.
Imi cer scuze daca deranjez pe cineva, intr-un fel sau altul.
Daca administratorul nu este de acord cu aceasta propunere il rog sa stearga postarea si sa nu ma sanctioneze, de data asta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.02.2012, 11:37:27
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Povestea unui om sarman

Bucuresti, Romania, sfarsitul secolului 20 – inceputul secolulului 21.
Ionica are 18 ani, termina scoala profesionala si se angajeaza la o fabrica de incaltaminte. Mama lui, Maria, venita dintr-un sat uitat de lume, a lucrat si ea intr-o fabric aceausista pana cand aceasta s-a inchis, iar acum lucreaza femeie de serviciu la bloc. Tatal, muncitor pe santier, a suferit un accident care l-a incapacitate, a dat in patima betiei, si pana la urma si-a parasit familia si a plecat in satul de unde venise. Ion mai are o sora, Georgiana, care prin clasa a opta s-a maritat cu un tigan si a plecat de acasa; dupa cativa ani s-a intors acasa la ai ei, cu un copilas. Apoi s-a angajat vanzatoare la un stand in angro, s-a apucat de comert cu Turcia pana la urma si-a gasit un amant cu bani, de etnie roma, profesie camatar. Dar , cu ceva timp in urma acesta a fost arestat, insa cu ajutorul relatiilor pe care le avea reuseste s-o ajute pe Gina sa-si gaseasca de lucru afara, de unde ii mai trimite mamei cate o suta de euro, cand si cand.
Ion o cunoaste la fabrica pe Ana si se casatoreste cu ea. Locuiesc cu totii in apartamentul de 2 camere al mamei, dat de Ceausescu. La inceput cei doi trec prin momente grele acolo, la fabrica, unde meseriasii mai batrani, de teama privatizarii si a unei eventuale restructurari, incearca sa le faca zile fripte tinerilor, sa nu le “fure” meseria si sa le ia locul.. Dar, harnici si muncitori, Ion si Ana, invata meserie si sunt pastrati in functie. Alti tineri, insa, nu prea au chef de munca si sunt pusi pe tras chiulul si chiar pe furtisaguri. Cei doi insa trudesc din greu, fac ore suplimentare, in speranta ca vor strange bani sa-si ia o casa si sa-si intemeieze o familie. In primii ani de casnicie, Ana ramane gravida de cateva ori, dar renunta, in speranta ca vor veni vremuri mai bune. Insa, cu toate ca in primii ani de privatizare fabrica merge bine si sunt vanzari bune, la un moment dat situatie incepe sa scartiie, probabil si datorita furtisagurilor la nivel mai inalt care au loc.
Statul da o lege prin care se da mamelor o indemnizate mai buna decat salariul minim, si multe femei se hotarasc sa faca copii, printre care si Ana, mai ales ca la ultimul avort avusese ceva complicatii. Si asa vine pe lume Ionut, primul copil al familiei. Inainte sa se termine concediul de doi ani, Ana ramane din nou insarcinata si, cum lucrurile nu mergeau tocmai bine la fabrica, cei doi hotarasc ca ea sa ramana in continuare acasa si aduce pe lume si o fetita.
Intre timp, la fabrica, Ion constata ca el munceste din greu in timp ce colegii lui se tin de prostii. Insa, ca un bun camarad, nu zice nimic. La un moment dat insa acestia incearca sa-l corupa si pe el intr-o actiune mai de amploare, insa, de teama sa nu fie prea riscant, el nu se baga, nici macar sa ii acopere. Acestia de teama sa nu-i dea de gol, ii insceneaza si lui un furt. Are noroc ca directorul il stie de mult si ii ia apararea. Insa multi oameni sunt dati afara, vin altii fara experienta, se iau com,enzi mari pentru a recupera handicapul creat, iar Ion trebuie sa traga si pentru ceilalti. Insa firma are datorii mari si nu mai poate plati cum trebuie orele suplimentare, si se aplica principiul “bate boul care trage”. La un moment dat, fetita se imbolnaveste, Ana trebuie sa se interneze cu ea in spital, si nu are cine sa stea cu Ionut. Bunica munceste in Pipera, pleaca la 6 dimineta si mai vine seara, Madalin, fiul Ginei, e la scoala, dar cand nu are chef, umbla pe strazi si cerseste tigari si bani. Parintii Anei stau tocmai la Chisinau, iar tatal a aflat de curand ca are cancer; nu si-au vazut nicodata nepotica; asa ca Ion trebuie sa ceara cateva zile libere. Cu toate ca n-a facut nici un concediu intreg, I se dau fara plata. De-acum, Ion e obosit si furios. Nu mai munceste cu spor, intarzie, e carcotas . Ceilalti il sapa si il dau de gol ca vorbeste sefii de rau. Incepe sa nu mai fie solicitat la ore suplimentare, ba chiar I se mai dau zile de concediu neplatite, din lipsa de comenzi si de lichiditati. Ion se enerveaza, se cearta ca un sef si este concediat.
Asadar, cei doi raman acasa, impreuna cu cei mici. Concediul Anei, al doilea, se apropie de sfarsit. Ion cauta de munca, insa posturile sunt prost platite si peste tot e intrebat de ce a plecat de la ultimul loc de munca. El se simte vinovat pentru cele intamplate si nu stie cum ar gestiona pe viitor o situatie similara. E deprimat, prefera sa plece de acasa cu orele, sa umble aiurea pe strazi si chiar sa mai bea cate ceva. Parintii Anei, de cand s-a imbolnavit tatal, au intrat in Biserica Adventista si incearca sa-I convinga pe Ana si pe Ion sa se alature. Soacra nu e de accord, ea stie ca e pacat mare. Adevarul e ca a incercat si ea, dar nu a reusit sa tina pasul. Are frica de Dumnezeu, se roaga mai ales Maicii Domnului, in special pentru fetita ei, sa se intoarca acasa, sa iasa barosanul din puscarie si sa-si lase familia, s-o ia pe ea, sau daca nu, sa se marite acolo unde e. Se duce la sfintele moaste si la diverse evenimente facatoare de minuni, dar nu ezita sa pizmuiasca pe altii si sa se roage pentru raul dusmanilor…
Ana insa, mai cu minte, se hotaraste ca e timpul sa-I ceara lui Dumnezeu iertarea pentru pacate si ajutorul, si se duce la biserica din cartier, se spovedeste, incepe sa se roage, sa posteasca, merge la slujbe si impartaseste copiii.
Intre timp, tatal ei moare si este inmormantat cu ajutorul comunitatii religioase. Auzind situatia lor, mama Anei insista sa ramana acasa, cu copiii si sotul, si sa se alature si ei comunitatii. Pe Ion l-ar tenta idea si nu intelege de ce Ana se impotriveste. Desigur se intorc acasa si reincep sa caute de munca, insa lui I se pare ca ea pierde prea mult timp rugandu-se si se enerveaza si-I zice sa se duca la ma-sa si sa se pocaiasca. Incepe sa banuiasca ca are ceva cu preotul duhovnic, care o incurajeaza sa ramana alaturi de Ion si de copii, chiar daca inca nu s-au cununat religios, si nicidecum sa paraseasca credinta ortodoxa. Cand se enerveaza, Ion tipa la Ana, chiar o bruscheaza, cateodata, apoi daca are ceva de baut in casa bea, daca nu se duce si isi cumpara, si pleaca si se plimba pe strazi pana ingheata. Daca nu ar fi ei, Ana si copii, nimic nu l-ar impiedica sa bea toti banii pe care-I mai are, apoi sa o ia la sanatoasa sis a nu se mai opreasca pana nu cade din picoare, sau sa se arunce de pe un pod in apa inghetata..

Cum credeti ca va continua povestea?
Astept sugestiile dvs.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2012, 13:01:44
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

In momentul de fata ii vad povestii un sfarsit in stil Rebreanu/ Tolstoi/ Dostoievschi, pe care nu vreau sa-l enunt aici, ca sa nu dau si mai multe prilejuri de "sminteala".
(Ma rog, daca literatura a ajuns motiv de sminteala, atunci poate n-ar trebui sa mai citim nimic)
Reformulez : cati dintre voi cred ca povestea va avea un final fericit (cei doi isi vor gasi de lucru, se vor pocai in adevaratul sens al cuvantului, etc), si cati cred ca ar putea lua o intorsatura mai urata decat e deja?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2012, 13:57:33
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
In momentul de fata ii vad povestii un sfarsit in stil Rebreanu/ Tolstoi/ Dostoievschi, pe care nu vreau sa-l enunt aici, ca sa nu dau si mai multe prilejuri de "sminteala".
(Ma rog, daca literatura a ajuns motiv de sminteala, atunci poate n-ar trebui sa mai citim nimic)
Reformulez : cati dintre voi cred ca povestea va avea un final fericit (cei doi isi vor gasi de lucru, se vor pocai in adevaratul sens al cuvantului, etc), si cati cred ca ar putea lua o intorsatura mai urata decat e deja?
Parerea mea ca in conditiile actuale, ma refer la ce se intampla acum atat in tara cat si in Europa eu nu cred in sansa lor de-a si reveni vreodata. S-ar putea sa supravietuiasca, dar, doar atat! Ana s-ar putea sa supravietuiasca datorita credintei in Dumnezeu care nu o va lasa sa-si piarda mintile indiferent de ce hotarare va lua Ionut. Adica sa continue sa bea pana cand cineva il va gasi mort de frig pe marginea unui sant sau sa se schimbe radical si sa o ia pe calea cea buna. Mama lui va muri cu speranta ca pana la urma lucrurile se vor rezolva atat pentru Ionut cat si pentru fiica ei.
De fapt problemele la ei sunt din cauza lipsurile materiale, si daca printr-o minune Dumnezeiasca ar castiga multi bani 90% dintre probleme s-ar rezolva de la sine!
Oricat de mult ne-am amagi multi dintre noi lipsa banilor genereaza cele mai multe probleme in viata unui om.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2012, 14:39:48
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Parerea mea ca in conditiile actuale, ma refer la ce se intampla acum atat in tara cat si in Europa eu nu cred in sansa lor de-a si reveni vreodata. S-ar putea sa supravietuiasca, dar, doar atat! Ana s-ar putea sa supravietuiasca datorita credintei in Dumnezeu care nu o va lasa sa-si piarda mintile indiferent de ce hotarare va lua Ionut. Adica sa continue sa bea pana cand cineva il va gasi mort de frig pe marginea unui sant sau sa se schimbe radical si sa o ia pe calea cea buna. Mama lui va muri cu speranta ca pana la urma lucrurile se vor rezolva atat pentru Ionut cat si pentru fiica ei.
De fapt problemele la ei sunt din cauza lipsurile materiale, si daca printr-o minune Dumnezeiasca ar castiga multi bani 90% dintre probleme s-ar rezolva de la sine!
Oricat de mult ne-am amagi multi dintre noi lipsa banilor genereaza cele mai multe probleme in viata unui om.
Sa nu uitam ca la un moment dat au trait cu iluzia ca pot face bani, lucrurile mergeau bine cand au hotarat sa faca copii. (....)
Eu cred ca daca Ion ar face urat si ar lovi-o sau ar bate-o mai rau, Ana ar lua copiii si s-ar urca in primul tren de Moldova, si nimeni n-ar condamna-o, nici ai ei, nici soacra, nici duhovnicul. Daca ar fi un lucru rau sau bun, nu stiu. Nu stiu ce ar gasi acolo de munca, daca nu ar fi silita sau tentata sa intre in alta biserica. Cu siguranta Ion ar avea remuscari si dupa ce s-ar trezi din betie s-ar duce dupa ea, si ajuns acolo, ar face intocmai dupa cum ar vrea ea, s-ar intoarce, sau ar ramane acolo, sau s-ar converti. In momentul asta, Ion e cel slab si vulnerabil, ea e mai puternica si trebuie sa ia o hotarare. Asa vad eu lucrurile.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2012, 14:55:43
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foarte frumoasa propunere! Strasnica idee, felicitari!
Situatia descrisa acolo nu imi pare din cele mai fericite, insa cred ca e posibila orice continuare, depinzind de fortele principale ale vietii omenesti: oamenii care suntem, oamenii intre care traim, diavolul si Dumnezeu. Daca acesti oameni il castiga pe Dumnezeu, finalul va fi mai mult decat cu happy-end...:)
O sa incerc si eu o varianta ipotetica, imediat ce gasesc putin timp. Va multumesc, buna idee ati avut!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.02.2012, 14:58:19
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Cum credeti ca va continua povestea?
Astept sugestiile dvs.
asta depinde de tine.povestea lor e in mana ta.
Fiecare dintre noi putem sa ne imaginam o alta continuare din prisma experientei, trairilor noastre.
Eu as transforma-o intr-un hapy-end, in care invinge puterea lui Dumnezeu.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.02.2012, 15:00:59
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

CE faci aproapelui tau ti se intampla si tie.Si eu am auzit ca prin trecerea la Protestantism , departarea de Dumnezeu de la ortodoxie , multi se imbolnavesc si altii se imbolnavesc si mor ca tatal Anei , caci incearca sa corupa si pe altii sa-i triumita probabil in iad si sunt opriti prin boala si moarte.MAi ales probleme am vazut ca se intampla la cei ce vor sa converteasca pe altii trimitandu-i probabil la iad. Omori pe aproapele vine moartea si dupa tine. DAi pe aproapele in iad, vai de tine. O femeie sectanta a avut ca ortodoxa 7 fete si dupa departrea de la Dumnezeu si trecerea la protestantism toate i-au murit si nu stia de ce. poate pentru ca a omorat si ea prin inselare 7 oameni trimitandu-i probabil la iad sau poate sunt eu in gresala.

Pe termen lung, desi pare sadic au nevoie de bani gratisi, adica sa dea o suma mica, atat cat pot la saraci si Dumnezeu le va da suma inapoi si pentru fiecare leu, 99 de lei gratis cel putin. Adica la 10 lei ti se intorc 1000 cel putin. Sau sa munceasca gratis, suplimentar si sa li se intoarca ca servici. Dar asta dureaza cam 6 luni pana ce vine inapoi. Pana atunci sa ceara ajutorul si sa se roage la Dumnezeu sa-i ajute. Pe termen lung se poate incerca si reprofilarea pe o alta meserie care se cauta ar fi o alta solutie si sa caute servici cat pot.Sa devina diacon de exemplu.

Pe termen scurt sa caute orice fel de servici care se gaseste, sa se duca la odficiul de angajare etc... neintarziat sa caute cat pot.

Last edited by spre_rasarit; 13.02.2012 at 15:28:12.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.02.2012, 15:01:54
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Foarte frumoasa propunere! Strasnica idee, felicitari!
Situatia descrisa acolo nu imi pare din cele mai fericite, insa cred ca e posibila orice continuare, depinzind de fortele principale ale vietii omenesti: oamenii care suntem, oamenii intre care traim, diavolul si Dumnezeu. Daca acesti oameni il castiga pe Dumnezeu, finalul va fi mai mult decat cu happy-end...:)
O sa incerc si eu o varianta ipotetica, imediat ce gasesc putin timp. Va multumesc, buna idee ati avut!
Poate ca era si mai "buna" daca scriam la persoana intai, ca eu sunt Ion sau Ana, si ca am facut si am dres.. eventual fara sa dezvalui de la inceput ce pacate am facut, sa fac pe "niznaiu" parca se spune pe ruseste...
Din pacate, Dumnezeu nu trazneste pe nimeni in moalele capului ca sa-i arate ca e acolo, si trebuie sa creada in El si sa-L asculte. Chiar daca avem biserica si scripturile, unii parca nu inteleg ca ele sunt puse acolo de Dumnezeu ca sa fie ascultate si urmate.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.02.2012, 15:06:20
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
asta depinde de tine.povestea lor e in mana ta.
Fiecare dintre noi putem sa ne imaginam o alta continuare din prisma experientei, trairilor noastre.
Eu as transforma-o intr-un hapy-end, in care invinge puterea lui Dumnezeu.
Well, then, do it!
Tu poate ai, mai mult decat noi, experienta unei vieti traite mai aproape de Dumnezeu.
Noi astialaltii, din pacate, multi dintre noi, ne invartim intr-un cerc vicios, intr-o poveste asemanatoare cu a lor, care pare ca nu se va sfarsi niciodata... (ca in hit-urile BUG mafia)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O mica poveste adimirea Generalitati 3 11.11.2009 00:09:54
o poveste infricosata a1ynsudyty Intamplari adevarate 0 01.11.2008 21:29:48
Poveste din Rai silverstar Generalitati 6 22.01.2007 21:14:26
Poveste de Craciun silverstar Generalitati 1 19.12.2006 18:08:10