Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.09.2012, 17:20:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Oare nu este idicat ca toati "la cunostinta adevarului sa ajunga"? Ecumesimul promovat de Biserica ortodoxa este inechivoc: Trebuie sa vietuim intru Hirstos Iisus conform Sfintilor Parinti. In acest sens (de smerenie onesta, pocinta sincera, constiinta duhovniceasca patristica) este privita unitatea (ecumenica) de catre ortodoxie.

Sa nu uitam ca titlul onorific al episcopului ortodox de constantinopol este "ecumenic"...
La prima intrunire ecumenista s-a hotarat ca miscarea sa poarte denumirea care exista in ortodoxie, de aici ecumenism. Din ortodoxie s-a luat aceasta denumire.
BO participa la intruniri pentru a afirma adevarul ortodox si ca e singurul, nu ca toti vietuim in Hristos.
Ecumenismul s-a dovedit un esec nu doar pentru ortodoxie, si era normal, fiind initiat de protestatism. Intotdeauna nivelarea se produce ori prin urcarea ultimilor la un nivel inalt ori prin coborarea tuturor la nivelul de jos. Si cum neoprotestantii nu au vrut sa urce s-a ajuns la protestantizarea tuturor cultelor. Singurul lucru adus de ecumenism a fost patrunderea protestantismului (a invatataturii lor) si in ortodoxie si in catolicism. In rest nu s-a intamplat nimic in 100 de ani, nici macar o mica unire intre niste culte neoprotestante. Dimpotriva, au aparut mult mai multe deniminatiuni decat acum 100 de ani.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.09.2012, 03:31:46
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si procesul va continua, accelerat si accentuat. Pentru ca in mod evident lumea este condusa de duhuri multe si felurite de dezbinare sau de haite de deja-dezbinati...
Mintea orgolioasa, libertina, scornelile neincetate ale imaginatiei, individualismul, originalitatea in sens de scorneala cu orice pret intru slava desarta si marire de sine... toate acestea si multe altele, incluse deja in politici statale si raspindite ca mucegaiurile in subculturi de tot soiul... toate arata ca omenirea e prinsa intr-o imensa centrifuga din care sare tot mai violent pe pereti otetul acru al desertaciunii.

E greu de crezut ca BO isi va pierde invatatura de credinta si Traditia. Nu vad cum ar fi posibil. Daca preotii si arhiereii nostri vor accentua tendinta ecumenista vor fi cel putin discreditati de catre credinciosi. Nu ma refer la mase, intrucat masele nu au reprezentat niciodata un teren sigur, fiind prea manipulabile, mai intai. Si superstitioase si tradatoare si nesatule in materie de magie. Crestinul ortodox veritabil are insa un simt al lui indiscutabil care il ajuta sa depisteze falsul si sa preamareasca originalul. Acest simt e indelung rafinat prin Traditie si are sediul in inima, acolo unde Dumnezeu isi face lucrarea. Mai ramane sa ne-o facem si noi.

Va fi probabil vreme de martiriu, tot mai pe fata, in anii ce vin. Cei care vom trai, vom vedea. Vom alege. Unii dintre noi au ales deja...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.10.2012, 00:26:44
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Ortodoxia este universala(catholica) ! Site al preotului Matei Vulcanescu

http://ortodoxiacatholica.wordpress.com/


preotul Matei Vulcanescu este un parinte antiecumenist si pe acest sit sunt publicate foarte multe articole antiecumeniste si ortodoxe.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.11.2012, 21:23:29
fight4soul fight4soul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fiecare data cand a venit in discutie ecumenismul am evidentiat ca e vorba de doi termeni, unul tine de dialogurile ecumeniste si altul tine de invatatura, dogma ecumenista.
Din nefericire ecumenismul a adus odata cu dialogul si preluarea unei dogme straine, majoritar protestanta, de o parte din credinciosi si chir si unii din cler.
Bisericile Ortodoxe participa la intrunirile ecumeniste pentru a propovadui adevarul ortodox. In privinta participarii la intrunirile ecumeniste parerile sunt impartite, multi duhovnici romani manifestandu-si dezacordul (am dat citate din Par. Arsenie Papacioc). Nu e in contradictie cu invatatura ortodoxa, in schimb dogma ecumenista este, toti sfintii si duhovnicii o condamna. Nu doar sfintii, s-au facut si intruniri teologice ortodoxe pe aceasta tema si chiar un sinod local a condamnat si respins aceste invataturi (ramificarea harului, existenta altor biserici, etc.).
Invatatura ecumenista seduce pentru ca e in concordanta cu secularismul ce a patruns mai demult in occident si apoi la noi. Umanismul secular (iluminist) pune in centru omul, in timp ce in crestinism in centru este Dumnezeu. De aceea si ecumenismul propovaduieste buna intelegere intre oameni, plasand pe locul doi adevarul si pe Dumnezeu.

Fiecare erezie a tacat la inceput un articol al Crezului, acum ecumensimul ataca pasajul "Cred intru Una, Sfanta, Soborniceasca si Apostoleasca Biserica." De aceea mai este si numit erezie eclesiologica (inclusiv de Sinodul BO a Georgiei).
Dupa 100 de ani de la aparitia sa bilantul este zero. Mai mult, pentru ortodoxie (dar si catolicism) este total negativ, multi ortodocsi ajungand sa impartaseasca aceasta teologie gresita, ducand chiar la convertiri la alte culte.
Dar in opinia mea este aproape de sfarsit, cel putin la noi sinodul din 1998 dandu-i o lovitura grea. Chiar in cartea data de tine parintele profesor spunea ca de la inceputul anilor '90 dialogul a intrat in impas. Dupa ce cartea a fost scrisa dialogul aproape s-a stins (cu catolicii, cu ei aveam dialog), mai ales dupa declaratia Papei ca BC este singura Biserica.
Ecumenismul e de sorginte protestanta, chiar in definita din dex citim: " Începuturile sunt legate de încercările protestanților din sec. 16 de a intra în relații cu Bisericile istorice tradiționale. La originea ecumenismului contemporan se află Conferința Mondială a Misiunilor, reunind mai multe biserici protestante (Edinburgh, 1910). Această mișcare este coordonată de Consiliul Ecumenic al Bisericilor (World Council lf Churches).

Legat de mesaj, adevarul e intotdeauna discriminatoriu: neaga neadevarul. Cliseul cu faptul ca o criticare a invataturilor gresite inseamna prigonirea acelor eterodocsi l-am intalnit la majoritatea celor ce aveau unele simpatii ecumeniste. Nu are nicio legatura cu ortodoxia, pana si asta vine tot de la protestanti. Ei intrei e si catolicii s-au tot prigonit din cauza credintei, in ortodoxie nu a fost asa ceva, cea mai mare pedeapsa a fost si este excluderea din Biserica. Am spus de multe ori ca am ajuns la concluzia ca ecumesnimul = protestantism, cine capata aceste conceptii practic ganeste aproape ca un protestant.
A doua conceptie protestanta intalnita la multi din cauza ecumensimului este ca cel ce crede e si crestin. E Sola Fide de la protestanti, noi spunem ca si diavolul crede. Crestin e si cel care il urmeaza pe Hristos. In primul rand cel botezat in Hristos si apoi cel in comuniune cu Hristos prin har si Euharistie. BO nurecunoaste Sfinte Taine in afara ei, deci altii nu sunt botezati decat daca se convertesc la ortodoxie.
Ecumenismul ortodox inseamna grija si dragostea fata de toti oamenii. Ecumenismul ortodox a existat de la inceputul Bisericii, si spune tuturor acest lucru: veniti in Biserica lui Hristos ca sa aveti parte de mantuire. Cei care le spun ca e bine sa ramana in cultul lor sau religia lor ca tot se mantuiesc practic ii opresc de la mantuire, practica un antiecumenism. Ei cred ca au dragoste fata de ei, dar e doar umanism ateu si dau ajutor vrajmasului.
Toate acestea le spune si parintele Papacioc si toti sfintii si majoritatea duhovnicilor (n-am spus toti, pentru ca par. Teofil avea o parere personala legata de catolici).
Parintele Arsenie Papacioc: "Deci s-a stabilit lucrul acesta: Biserica nu poate să fie împărțită; acesta ar putea să fie răspunsul la întrebare: niciodată nu poate să fie împărțită Biserica, dar există erezii.
Adevărul este Hristos, Biserica Ortodoxă. Cuvîntul ortodox asta înseamnă."
"Popovici Iustin zice că numai în Biserică este mîntuire; numai în Biserică, fără discuție.
Pentru că, dacă se mîntuiesc, la ce mai discutăm greșelile lor și rămîn așa cum sunt ei; și atunci ce ne mai certăm?
Iar despre mîntuirea lor, numai Dumnezeu să dispună; eu mă îndoiesc."
Ortodoxia se supune
Poruncilor lui Dumnezeu,
Sinoadelor a toată lumea,
Nu celor de la CMB-eu.

Ea-i calea cea mântuitoare
-Adusă nouă de Iisus
Prin jertfa de pe Sfânta Cruce-,
Nu-i în reforma din apus.

Că ea nu-și schimbă după lume,
Nici după timp și conjunctură
Și nici sub sabia prigoanei,
Cereasca sa învățătură.

Că n’a creat ortodoxia
Vre-un dumnezeu închipuit,
Ci însuși Dumnezeu ne-a dat-o
Pin Iisus cel răstignit.

Ortodoxia ne aduce
Dreptatea sfântă și iubirea
Și-n tainele sfintei biserici
-Cât va fi lumea-, mântuirea .

Ea nu-i hulește, nu-i respinge
Pe cei cu ,,traiul’’refomat,
Dacă primesc în ea botezul
Și crezul cel adevărat.

Și nu se luptă ea să-L schimbe
În nici un fel pe Dumnezeu
După cum vor sau cum ne cheamă,
Cei adunați în CMB-eu.

Sinoadele a toată lumea
Ce-au hotărât rămâne sfât
Și erezia-i erezie,
Oricine-am fi noi pe pământ.

În CMB-eu nu-i nici trăirea
Nici duhul sfinților părinți,
Ci noul dumnezeu al lumii
Care ne vrea sub el uniți.

C’acolo nu se urmărește
Desăvârșirea prin credință
Ci planul de globalizare
Și aggiornarea de credință.

Ortodoxia îi sfințește
Pe’aceia care vin smeriți
Și se supun legii divine
În duhul sfinților părinți.

La săptămâna rugăciunii
Ne cheamă oare Dumnezeu,
Sau planul mondializării
Supușilor din CMB-eu ?

CMB= consiliul mondial al bisericilor
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.11.2012, 01:02:33
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor

https://carteromaneasca.wordpress.co...ror-ereziilor/


Parintele arhimandrit Arsenic Boca (+1989)Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor. Caderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apusului. Numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxa, fie ei: arhierei, preoti de mir, calugari sau mireni, inapoi la Sfanta Traditie, la Dogmele si Canoanele Sfintilor Parinti ale celor sapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Fereasca Dumnezeu!” (Talantii imparatiei, p. 197)


Cucernicul Parinte Gheorghe Calciu: „Intelegerea ecumenica de unire si armonie a lumii este de fapt o forma a miscarilor internationaliste pe plan religios, in care se incearca desfiintarea natiunilor, instituirea unor guverne mondiale, pe care nimeni nu le-a uns si care urmaresc doar gloria lor, buna lor viata si satisfacerea dorintei de a conduce popoarele. Ecumenismul acesta este in sine o actiune diabolica si sunt de acord cu unii teologi greci care spun ca ecumenismul este cea mai mare erezie a secolului nostru… Am sperat ca Romania va fi urmatoarea tara care va iesi din ecumenism.


Sfantul Cuvios Mucenic Cosma Etolianul (+1779) “Eu, crestinii mei, mi-am cheltuit viata studiind timp de cincizeci de ani, am citit si despre preoti si despre necredinciosi, si despre atei si despre eretici, am cercetat adancurile întelepciunii. Toate credintele sunt mincinoase, calpe, toate sunt ale diavolului. Am inteles si acest lucru adevarat, dumnezeiesc, ceresc, desavarsit si pentru mine si pentru voi: numai credinta crestinilor ortodocsi binecredinciosi e buna si sfanta, ca sa credem si sa ne botezam in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Aceasta v-o spun acum, la sfarsit, ca sa va bucurati si sa va veseliti de mii de ori, ca v-ati invrednicit sa fiti crestini ortodocsi, si sa plangeti si sa va tanguiti pentru cei necinstitori de Dumnezeu, necredinciosi si eretici, care umbla in intuneric, in mainile diavolului.”
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.11.2012, 01:04:09
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Numai Ortodoxia este adevărata Biserică

https://carteromaneasca.wordpress.co...rata-biserica/


Sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos, dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decît aceea pe care v-am vestit-o – să fie anatema!” (Galateni 1:7-8) „Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume. În aceasta să cunoașteți duhul lui Dumnezeu: orice duh care mărturisește că Iisus Hristos a venit în trup, este de la Dumnezeu. Și orice duh, care nu mărturisește pe Iisus Hristos, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui antihrist, despre care ați auzit că vine și acum este chiar în lume.” (I Ioan 4:1-3)
Nimic nu-i lipsește Ortodoxiei de a fi Biserică -una, sfîntă, sobornicească și apostolească -, iar dacă se bucură de „toată darea cea bună și tot darul desăvîrșit”, ce daruri mai poate cîștiga prin alianțele și unirile ecumeniste?



De-a lungul celor două mii de ani de existență, numai Credința Ortodoxă a păstrat neschimbată învățătura lui Hristos lăsată Apostolilor precum neschimbată a păstrat și Sfînta Predanie a Sfinților Părinți. Doar Biserica Ortodoxă se ocîrmuiește după cele Șapte Soboare A-Toată-Lumea, numai Biserica Ortodoxă păstrează neschimbate scrierile Sfinților Părinți, doar în Biserica Ortodoxă se țin slujbele primelor veacuri. Și pentru aceasta numai în Biserica Ortodoxă găsim toate Tainele cele Sfinte și dumnezeiești trebuincioase mîntuirii sufletelor noastre. Numai Biserica Ortodoxă a biruit veacurile neatinsă, nepătată și neîntinată, doar Biserica Ortodoxă a dăruit lumii sfinți, sfințenie și sfinte moaște, numai Biserica Ortodoxă va fi singura ce va purta război împotriva „bisericilor” ce vor încerca să o uzurpe.
Drept aceea, doar noi credincioșii ortodocși mărturisim despre Biserică în Crez ca fiind: „Una, Sfîntă, Sobornicească și Apostolească”. Precum un singur crez este, tot așa doar o singură Biserică viază, al cărei cap este Domnul nostru Iisus Hristos. Nu pomenim în crez două Biserici, doi hristoși, două botezuri pentru că avem – ca și Sfinții Apostoli – un Domn, o Credință, un Botez – cel ortodox.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.11.2012, 01:10:55
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

ECUMENISMUL FARA MASCA – O carte ce cuprinde tot ce nu s-a spus pana acum despre erezia ereziilor: ecumenismul


https://carteromaneasca.wordpress.com/2012/10/24/ecumenismul-fara-masca-o-carte-ce-cuprinde-tot-ce-nu-s-a-spus-pana-acum-despre-erezia-ereziilor-ecumenismul/


Sfintii Parintii nu purtau de loc convorbiri (tratative) cu ereticii, nu se uitau la amabilitati si politeturi; ei doar marturiseau adevarul. Biserica Ortodoxa a Sinoadelor Ecumenice nu a deschis un dialog cu „Bisericile ereticilor”. Nu s-a declarat pe sine membru organic al unei societati care urmarea s-o uneasca cu eunomienii, anomeii, arienii, apolinarienii sau cu sabelienii. Dimpotriva, primul canon al celui de-al doilea Sinod ecumenic nu cheama la o unire, in cadrul vreunei organizatii, cu ereticii, ci ii anatemizeaza.
Nu exista, asadar, dialog cu ereticii care continua sa ramana in inselare. Sfinții Parintii nu au vorbit cu ereticii de la egal la egal. Nu au intretinut dialoguri,in termeni de egalitate, dupa cum vor astazi unionistii. Respingeau afirmatiilor lor, iar atunci cand aceia ramaneau neclintiti in inselarea lor, Parintii purtatori de Dumnezeu intrerupeau comuniunea cu ei, ii cateriseau si ii anatemizau. Ii indepartau de la Trupul Sfant al Bisericii ca pe unii ce apartineau „sinagogii satanei”.
Arhim. Haralambie Vasilopoulos (autorul cartii)


Rugam Sinodul Bisericii Ortodoxe Romane sa ia exemplu de la Biserica Ortodoxa a Georgiei: Biserica Ortodoxa a Georgiei nu accepta recunoasterea Sfintelor Taine in afara Bisericii Ortodoxe, nici erezia “Biserici surori”, nici “teoria ramificatiilor”.

Se închină toți oamenii la același Dumnezeu ? Erezia ecumenista



Textul Conferintei de la Iasi al domnului Dimitrios Telenghidis: “Credința ortodoxă și viața bisericească” in care se arata ca trebuie sa luptam impotriva ecumenismului.

Când credința ortodoxă se desparte și devine autonomă față de viața credinciosului, nu mai are caracter mântuitor. Aceasta înseamnă că acest fel de credință nu poate să mântuiască pe om. Credința ortodoxă capătă caracter mântuitor numai atunci când se leagă indisolubil și funcțional cu viața de fiecare zi a credinciosului. Atunci este și se numește viața lui, viață bisericească.
Desigur că nici viața bisericească, nici participarea la Sfintele Taine fără credința ortodoxă nu poate duce la mântuire. Aceasta înseamnă că nici o Taină a Bisericii, în această situație, nu ne poate mântui de la sine (adică fără ca noi să credem ortodox).


Lupta creștinilor ortodocși, chiar dacă este pentru viața lor însăși, nu este îndreptată împotriva ereticilor ci împotriva ereziei, care amenință să erodeze adevărul in constiinta membrilor Bisericii și prin extensie viața Ei. Ortodoxia nu a adoptat niciodată violența împotriva ereticilor, ci elaborează teologia apologetică, pentru a convinge cu rațiunea și cu argumente corecte, subliniind în principal trăirea în Duhul Sfânt a membrilor Ei.
Scopul acestei poziții a Ortodoxiei în fața provocării ereticilor este dublu. Pe de o parte apără trupul bisericesc de a nu fi molipsit, iar pe de alta parte dă posibilitatea ca rătăciții să revină la credința sănătoasă a Bisericii. Aceasta se adeverește și din faptul că Părinții apologeți, deși folosesc un limbaj dur la adresa ereticilor, nu simt ură față de aceștia. Vis-a-vis de ei părinții sunt neținători de minte a răului, blânzi și iubitori de oameni, deși aceia sunt puși pe ceartă. În mod evident socotesc prietenia și tovărășia cu ereticii ca o « stricăciune » și ca o « pierdere a sufletului ». Dialogul cu ereticii trebuie să se desfășoare numai în cadrul recomandat de Sfântul Apostol Pavel : « de omul eretic, dupa întâia și a doua mustrare depărtează-te, știind că unul ca acesta s-a abătut și a căzut în păcat, fiind singur de sine osândit » . Dialogul trebuie să se limiteze « numai până la sfatul pentru întoarcerea lor la dreapta credință » după Sfântul Atanasie cel Mare. Fiind mișcat de același duh al Sfintei Scripturi și al practicii Sfinților Părinți, marele teolog al vederii luminii necreate, Sfântul Grigorie Palama, pune ca și condiție pentru un dialog cu Romano-catolicii scoaterea lui Filioque din Simbolul de Credință. După cum este Hristos, așa sunt și Sfinții Săi, întotdeauna cer credința curată ca și condiție absolut necesară pentru vindecare și mântuire. Este specifică, în mod deosebit, condiția pe care o pune Marele Atanasie în privința dialogului cu ereticii. Nu se poate să se discute nimic altceva cu aceștia, spune el, până când nu se va verifica chestiunea credinței. Mai întâi trebuie să fie acordul în credință. Aceasta metodă eclesiastică este întemeiată de însuși Hristos, care nu vindeca pe cei ce pătimeau până nu își exprimau credința lor către El.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.11.2012, 01:16:23
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Arhim. Haralambie Vasilopoulos -ISTORIA ECUMENISMULUI. Ecumenismul antihristic,papal,protestant,sionist.Masoneria

Biserica Lui Hristos, Biserica Ortodoxă „vrea ca tot omul să se mântuiască”, îi vrea uniți pe toți cu Trupul Celui ce o conduce. Vrea să-i călăuzească pe toți, din toate neamurile, din toată lumea, la adevărata pace și la fericirea cea veșnică ce se găsește numai aproape de Dumnezeu.
Vrea să-i unească pe oameni, nu în întunecatele și sataniceștile plăsmuiri mincinoase ale ecumenismului, ci în unitatea veșnică și neclintită cu Dumnezeu

Papa, prin egoismul său luciferic, a vrut să domine religios și politic întreaga lume. El a vrut să cucerească împărățiile lumii pe care să le conducă în numele creștinismului.
Papalitatea 1-a substituit pe Hristos, Dumnezeu-omul, cu omul papă!

ecumenismul actual, în profunzime, nu este o mișcare creștină, ci una politică, având o fațadă creștină, dar un scop antihristic.”

Arhim. Haralambie Vasilopoulos – Stadiile ecumenismului

Cine se ascunde în spatele ecumenismului?
Aceste organizații sunt văzute. In spatele acestora însă și al mișcării ecumenice în general se află cineva mai puternic care organizează și le dirijează. In spatele lor, după cum vom vedea în continuare, acționează masoneria și, în ultimă instanță, sionismul internațional. Nu uitați că masoneria este creația sionismului și slujește lucrării lui. De aceasta ne încredințează sioniștii înșiși care spun: „E firesc să fim noi și nu altcineva, cei care vom conduce afacerile francmasoneriei, pentru că știm unde mergem și cunoaștem scopul final al fiecărei lucrări”. (Protocoalele înțelepților Sionului, cap. alXV-lea).
Masoneria, așadar, ca instrument al sionismului internațional, coordonează prin firele nevăzute ale ecumenismului desfășurarea și ducerea la capăt a acestui plan ce este potrivnic Bisericii Lui Hristos.



Faptul că masoneria direcționează din umbră și cu viclenie ecumenismul n-o spunem pur și simplu la întâmplare, ci reiese din lucrurile petrecute, iar asta o spun chiar masonii înșiși. Iată: Revista „Templul” ce apare la Paris ca organ oficial de presă al Masoneriei de rit scoțian, a publicat în 1946 un articol cu privire la „unirea Bisericilor”, în care este lăudată contribuția masoneriei la mișcarea ecumenică. Altfel spus, masonii declară cu mândrie că planul „unirii Bisericilor” provoacă un viu interes organizației lor. Ne spun într-o manieră revelatoare și brutală, următoarele: faptul că această unire se află pe calea cea bună se datorează masoneriei.




Patronii ecumenismului sunt dușmanii Lui Hristos
Dar cine sunt masonii sau sioniștii ce se arată atât de interesați de „unirea Bisericilor”? Sunt oare creștini credincioși? Sunt mădulare devotate ale Bisericii? Dimpotrivă, ei sunt dușmanii lui Hristos.
Atunci de ce atâta entuziasm nestăpânit din partea lor? De ce sunt interesați atât de mult de „unirea Bisericilor” acești dușmani neînduplecați ai Bisericii? Nu cumva din dragoste pentru Biserica lui Hristos? Cu siguranță că nu, ci interesul lor vine din faptul că masoneria este o organizație secretă internațională, revoluționară al cărui scop este războiul împotriva creștinismului, împotriva Bisericii. Din elementele pe care le-am menționat deja, reiese clar că în spatele YMCA, YWCA, organizației cercetașilor ș.a.m.d. este masoneria. Așadar, dușmanul Bisericii, masoneria este interesată de mișcarea ecumenică și în „unirea Bisericilor”?!
In „Protocoalele Sionului” (cap. 17) se vede clar furia sioniștilor împotriva Bisericii. Iată ce zic: „Dar, atâta timp cât nu vom fi crescut tineretul în noile credințe de tranziție, și apoi în a noastră, nu ne vom atinge pe față de Bisericile existente, ci vom lupta împotriva lor prin critică și provocare de neînțelegeri”. „Ne-am îngrijit deja să nimicim puterea de influență a tagmei preoților creștini și să provocăm astfel eșecul misiunii lor, fiindcă altminteri ne-ar fi putut pune bețe-n roate. înrâurirea ei asupra poporului scade din zi în zi. Astăzi libertatea conștiinței e pretutindeni proclamată. în consecință, foarte puțini ani au mai rămas până la căderea desăvârșită a religiei creștine. Celelalte religii le vom dărâma și mai ușor, dar încă nu e timpul să ne ocupăm de ele. Vom așeza puterea bisericească și preoțimea, în niște cadre atât de strâmte, încât înrâurirea lor va fi nulă față de aceea pe care au avut-o altădată”.
Aceștia sunt deci cei ce sunt interesați de „unirea Bisericilor”: Vrăjmașii înverșunați ai Bisericii! Cei ce cultivă semințele discordiei.
In cadrul acestei organizații internaționale a masoneriei cea mai mare influență o exercită desigur sionismul. Masoneria servește deci scopurilor sionismului. Prin urmare ea sprijină ura acestuia împotriva lui Hristos, ură care este principala sa trăsătură din ziua răstignirii Domnului.




Iată ce lucruri înfricoșătoare și blasfemiatoare scria în 1881 masonul Fieri: „Să terminăm odată pentru totdeauna cu Răstignitul. Tu care ții deja de 18 veacuri lumea sub jugul tău, trebuie să știi că împărăția Ta a apus. Dumnezeu nu ne este necesar”.
Un alt mason pe nume Sicard de Plozol spunea în 1913 următoarele: «Dacă există o pace cu care nu putem fi de acord, o dezarmare pe care n-o putem semna, un război pe care suntem datori să ducem fără încetare până la biruință sau moarte; este războiul împotriva tuturor soiurilor de dușmani ai libertății de conștiință, a rațiunii, a științei și dreptății omenești, care se regăsesc în toate dogmele tuturor Bisericilor”.
Congresul masonic din 1900 a hotărât distrugerea religiei. „Nu este suficient să zdrobim influența clerului și să lipsim Biserica de autoritatea ei… Este necesar să distrugem religia însăși”.
Un membru al Marii Loji din Franța spune răspicat: „Să lucrăm, să țesem cu dibăcie la acel giulgiu care într-o bună zi va înfășură toate religiile, și atunci vom putea provoca zdrobirea în toată lumea a puterii clericale și a superstiției pe care aceasta o cultivă de veacuri”.
Acestea sunt așadar cele pe care masonii le doresc și le susțin. Asta cred și urmăresc să realizeze. Să distrugă cu orice preț religia, nu doar să priveze Biserica de autoritatea ei. Ținta lor este țeserea acelui giulgiu peste toate religiile. Aceștia sunt cei care, chipurile, ar fi atât de interesați de „unirea Bisericilor”! Oare chiar atât de proști ne cred?
Prin urmare, pentru ce se bucură, bat atât de mult din palme și iau parte activă la „unirea Bisericilor”, de vreme ce în realitate sunt dușmanii Lui Hristos și ai Bisericii? Pur și simplu, pentru că sunt siguri că prin aceasta visul lor se va împlini. Sunt siguri că în mijlocul unei babilonii a unirii, unde toate religiile vor fi amestecate, nu va mai exista credință și adevăr. Iar aceasta înseamnă zdrobirea și anihilarea Bisericii care deține adevărul.
Aceasta, însă, ar însemna și altceva, foarte important pentru masonerie: proiectarea unui dumnezeu propriu, care nu va fi altul decât antihristul.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.11.2012, 01:21:05
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Arhim. Haralambie Vasilopoulos- SCOPUL SI PLANUL ECUMENISMULUI



Pentru creștini Dumnezeu este numai unul: Cel care se descoperă în Treime. Insă evreii, după cum se știe, nici pe Iisus Hristos nu-L acceptă ca Dumnezeu și nici pe Duhul Sfânt. Din Sfânta Treime mai rămâne Dumnezeul Tatăl. Poate că-L acceptă pe Acesta? Răspunsul nu poate fi decât unul: Nici pe El nu-L recunosc cu adevărat pentru că refuză tocmai Sfânta Treime în care cred creștinii. „Fundamentul monotelit” pe care se bazează dialogul ecumeniștilor cade, întrucât pentru noi, creștinii, Dumnezeu-Tatăl este Tatăl Domnului nostru Iisus Hristos pe care evreii nu-L recunosc și de care nu vor să știe. Pentru ei Dumnezeul Vechiului Testament nu are nici o legătură cu Iisus Hristos, Mântuitorul nostru, care, să nu uităm, a fost ucis de părinții lor „pentru că s-a făcut pe sine Fiul Lui Dumnezeu” (ioan 19,7).
Ca atare, dacă am fi sinceri și consecvenți față de credința noastră ar trebui să-i numim, fără să greșim, pe evrei atei. întrucât pentru noi Dumnezeul Vechiului Testament este numai Acela ce a fost propovăduit și descoperit de Iisus Hristos ca Tată al Său adevărat (nu în mod simbolic) cu care este deoființă. Respingându-L, așadar, aceia pe Hristos, L-au respins și pe Tatăl Lui, rămânând, potrivit Evangheliei, fii ai diavolului (ioan 8, 44). Deci, să nu ne înșelăm! Aici nu-i vorba de rugăciune, ci de o ticluire vicleană. Cine are însă de pierdut de aici? Dumnezeu? Desigur că nu, «pentru că El nu se lasă batjocorit». Această batjocorire cade pe capetele „creștinilor” din Apus, care se roagă împreună cu necreștinii și contribuie la înșelarea ortodocșilor încă naivi, care, într-o totală lipsă de discernământ, se lasă din păcate entuziasmați de epidemia modernă a ecumenismului sau, mai degrabă, a sincretismului aberant.
Trădarea lui Iuda
Planul acesta care vizează instituirea unei panreligii și care este identic cu acela al ecumenismului, vedem că se extinde cu efecte distrugătoare și în ortodoxie. Iar acest lucru se întâmplă, fie pentru că conducătorii Bisericii Ortodoxe au căzut cu bună știință în trădarea credinței, fie pentru că au căzut din neștiință în capcana puterilor întunericului, fie pentru că demnitățile sau funcțiile în care au ajuns se datorează tocmai implicării și slujirii planurilor ecumeniste.




In concluzie, toate credințele și religiile, monoteiste sau idolatre, în care intră: Ortodoxia, papismul, protestantismul, islamismul, budismul, hinduismul ș.a.m.d.. sunt vizate de ecumenism, prin intermediul planului MRA pentru a se uni într-o religie unică.
In ce va ajunge atunci să creadă omul unei astfel de religii? Omul narcotizat de toată această confuzie va crede doar spre interesul material, pentru ca în final închinarea ce ar trebui adusă Lui Dumnezeu să fie înlocuită cu cea adusă satanei.
In orice caz, planul MRA, la a cărui aplicare s-a trecut deja, va conduce exact acolo. Acolo unde dorește și ecumenismul să îndrepte umanitatea: să acorde satanei cinstea cuvenită lui Dumnezeu.

Ortodocșii în capcană Insă, din păcate, la această mișcare ecumenică, la acest CMB, care are ca scop să distrugă credința dar mai ales Ortodoxia, iau parte astăzi toate Bisericile Ortodoxe. Toate patriarhiile sunt membre în aceste organisme. Ortodocșii au căzut din nefericire în cursa întinsă de ecumeniști.
Și-au închipuit că dacă vor lua parte activă la ea, îi vor ajuta pe ceilalți să se mântuiască. Faptul că ortodocșii sunt membri organici ai acestor organizații ce vizează unirea cu ereticii contemporani, nu-i sfințește pe cei din urmă. In schimb îi răcește și îi înstrăinează de unitatea Ortodoxiei pe ortodocșii care participă la așa ceva.
Ortodocșii au intrat în CMB, susțin unii, întrucât astăzi ereziile nu mai sunt ca pe vremea Sinoadelor Ecumenice, atât de rău intenționate și de distructive cum erau în trecut.
Insă, noi susținem că ele sunt chiar mai rele decât acelea, întrucât ecumeniștii de data aceasta războiesc Biserica cu viclenie. Ei acționează cu mult entuziasm și avânt în numele, chipurile, al „iubirii”. încearcă ca sub acest stindard să ne amestece pe noi ortodocșii cu tot felul de erezii și dogme false, în așa fel încât Sfânta Tradiție a Bisericii să dispară, pierzându-se astfel și credința noastră ortodoxă.
Ecumenismul ne cheamă să luăm parte la discuții despre credința ortodoxă în numele iubirii. Adică să începem un dialog ca să aflăm adevărul. însă noi ortodocșii ce adevăr mai putem afla atâta timp cât îl avem? Ni l-a făcut arătat Dumnezeu-Omul, Domnul nostru: „Am aflat credința cea adevărată, nedespărțitei Sfintei Treimi închinându-ne. Că Aceasta ne-a mântuit pre noi”, mărturisim, cântând la fiecare Sfântă Liturghie.
Fapte ce nu se pot justifica
„Nu! – ne spune ecumenismul – nu sunteți voi cei care dețineți adevărul, pentru că el este fragmentat. Părți din adevăr se găsesc pretutindeni. Trebuie să căutăm în toate mărturisirile de credință și în toate religiile pentru a le găsi. Apoi putem să le punem în discuție, în așa fel încât din toate aceste fragmente să construim – auzi îndrăzneală! – o nouă Biserică și o nouă religie”. Suntem chemați, așadar, ca să devenim parteneri de discuție în ceea ce privește credința.
Trebuie să acceptăm, altfel spus, și noi, creștinii ortodocși, că nu posedăm în totalitate adevărul, că suntem și noi înșelați în credința noastră. Cu alte cuvinte, trebuie să negăm credința pe care ne-a predat-o Domnul nostru Iisus Hristos prin Apostoli și Părinții Bisericii și să începem să ne tocmim și să tratăm cu ereticii.
Cei care au plecat din Biserica lui Hristos și au căzut în erezie și înșelare ne cheamă să devenim parteneri de discuții, ca unii fără de minte, asupra adevărurilor noastre de credință și să lepădăm credința noastră în Biserica și în Trupul Tainic al Domnului Hristos.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.11.2012, 01:22:12
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Nu există, așadar, dialog cu ereticii care continuă să rămână în înșelare. Sânții Părinții nu au vorbit cu ereticii de la egal la egal. Nu au întreținut dialoguri,în termeni de egalitate, după cum vor astăzi unioniștii. Respingeau afirmațiilor lor, iar atunci când aceia rămâneau neclintiți în înșelarea lor, Părinții purtători de Dumnezeu întrerupeau comuniunea cu ei, îi cateriseau și îi anatemizau. Ii îndepărtau de la Trupul Sfânt al Bisericii ca pe unii ce aparțineau „sinagogii satanei“.
Ce se întâmplă însă astăzi? în zilele noastre Biserica Ortodoxă a intrat în capcana întinsă de ecumenism, devenind membru în CMB, într-o organizație a ereticilor. Iar acolo s-a încurcat tot mai mult în labirint cu ereticii… Și preferă să păstreze tăcerea în situații prin care se trădează într-un mod nemaivăzut credința, întrucât prin prezența ei acolo recunoaște implicit că nici ea nu posedă adevărul și că se găsește în înșelare.

Răspunderea ortodocșilor
Această lipsă de râvnă în mărturisirea credinței scârbește pe Dumnezeu mai mult ca orice. Această indiferență față de adevăr este mai rea decât zelul arătat de cineva care susține o înșelăciune. Această stare căldicică, această apatie, această trecere sub tăcere a adevărului, care este astfel trădat, nu va fi iertată de Dumnezeu. Căldiceii nu sunt acceptați, ei vor fi cei mai vinovați. Dumnezeu îi va lepăda, îndepărtându-se de ei. Nu îi vrea în Biserica Sa doar cu numele de creștini. Nu are nevoie de ei atâta timp cât joacă oribilul rol al lui Iuda.
Care va fi așadar cuvântul pe care îl vor da acești nenorociți? „
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 22:26:13
ORTODOXIA SI ECUMENISMUL cristir Despre Biserica Ortodoxa in general 563 08.07.2013 04:58:38
Ortodoxia și ecumenismul monoteist doctor_faustus Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.10.2010 23:48:14
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 18:46:17