Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.02.2013, 13:38:26
Nicolae Alexandru Nicolae Alexandru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2010
Mesaje: 9
Implicit Iubite-Voi Doamne- IPS Sebastian

http://www.youtube.com/watch?v=fQ5wxcWVizU
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.02.2013, 14:21:29
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

http://www.youtube.com/watch?v=g9q-yIJT5Fc

Nu stiu cine este aceasta voce, dar interepreteaza de nota 9,50. Imi place foarte mult.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.02.2013, 14:49:51
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Preasfintitul Sebastian, Episcopul Slatinei, a primit de la Dumnezeu talantul cantarii, pentru a carui inmultire s-a ostenit. Am avut bucuria sa ascult pe acest site mai multe cantari bisericesti interpretate de acesta pe cand era staret al Schitului Darvari din Bucuresti:

http://www.crestinortodox.ro/cantari...tul-sebastian/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.02.2013, 21:20:07
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Dumnezeu sa ii ajute si lui si tuturor cantaretilor, sa isi inmulteasca talantul, fara mandrie si fara trandavie!

Observ ca esti un mare iubitor de muzica psaltica. Daca voiesti, iti pot impartasi din cunostintele mele, teoretice. Ma refer la scopul glasurilor si tehnici de stapanire a vocii. Acestea doua sunt cheia unei cantari reusite.

Last edited by leonte; 20.02.2013 at 21:26:21.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2013, 19:28:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nicolae Alexandru Vezi mesajul
nu pot să ascult acum, dar cel mai probabil înregistrarea este de pe vremea când era ierodiacon la Crasna.
atunci a scos un album.
interpretarea este foarte bună.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.02.2013, 10:48:17
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Observ ca esti un mare iubitor de muzica psaltica. Daca voiesti, iti pot impartasi din cunostintele mele, teoretice. Ma refer la scopul glasurilor si tehnici de stapanire a vocii. Acestea doua sunt cheia unei cantari reusite.
Intr-adevar, sunt aspecte esentiale. Dar, in acelasi timp, marea ispita a multor cantareti bisericesti este faptul de a ramane la ele, de a vedea in ele un scop si nu un mijloc. Duhul Sfant intru care este primit si inmultit talantul cantarii, trebuie chemat, tot prin cantare, cu inima zdrobita, si intru sporirea rugaciunii.

Parintele Sava de la Marea Lavra, unul dintre psaltii de seama ai Sfantului Munte, ne vorbeste in aceasta inregistrare video despre latura duhovniceasca a cantarii bisericesti:

http://video.crestinortodox.ro/6cAq8...Rugaciune.html
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.02.2013, 19:47:29
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Intr-adevar, sunt aspecte esentiale. Dar, in acelasi timp, marea ispita a multor cantareti bisericesti este faptul de a ramane la ele, de a vedea in ele un scop si nu un mijloc. Duhul Sfant intru care este primit si inmultit talantul cantarii, trebuie chemat, tot prin cantare, cu inima zdrobita, si intru sporirea rugaciunii.

Parintele Sava de la Marea Lavra, unul dintre psaltii de seama ai Sfantului Munte, ne vorbeste in aceasta inregistrare video despre latura duhovniceasca a cantarii bisericesti:

http://video.crestinortodox.ro/6cAq8...Rugaciune.html
Pai scopul glasurilor, pe care il mentionasem eu, nu stiu daca ti-ai dat seama sau nu, dar tocmai la aspectul duhovnicesc ma refeream. Fiecare glas joaca un rol in modificarea fiintei launtrice a celui ce asculta cantarea. Se incepe cu impactul psiho-emotional, si se adanceste pe masura ce ascultatorul isi doreste sa mai urce o treapa in calitatea rugaciunii sale.
De exemplu, parintele Sava spune la un moment dat despre faptul ca psaltul trebuie sa-i faca pe crestinii din biserica sa planga. Este drept ca unele glasuri si cantari bisericesti au ca scop lacrimile, din care s-ar putea naste o rugaciune curata. Dar nu toate glasurile au acest scop. Cele mai profunde glasuri imi par glasurile 2 tot, varis papadic si stihiraric, leghetos, si glasul VI irmologic - pe scara glasului 2.
Dintre toate cantarile care mi-a fost dat sa le aud, dupa glasurile de mai sus, nu tin minte sa fi auzit ai mult de 2 interpretari care sa aiba vreo legatura cu vreo traire duhovniceasca. Este drept ca interpretii NU sunt de condamnat. Cantarile acestea necesita o traire superioara, fata de cea laica. Si aici ma intorc la esenta spuselor parintelui Sava : psaltul are nevoie ca el insusi sa fie sporit duhovniceste pentru a-i trage in sus pe crestinii din biserica. Tocmai din acest motiv, atunci cand exista un grup psaltic, poporul evita sa participe in chip sonor la slujba. In fapt, stim cu totii ca rugaciunea crestina trebuie sa tinda catre contemplatie nu catre incantatie.

Last edited by leonte; 23.02.2013 at 20:08:55.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare