Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.05.2011, 20:51:54
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit da !

Unele femei is moarte dupa barbatii vilolenti,la aia de treaba nici nu se uita, se leaga la cap cu ei, si apoi, dupa cativa ani ajung sa se planga ca aia le bat ca la armata !!!

Fiecare primeste uneori ce a ales !!!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.05.2011, 22:00:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Unele femei is moarte dupa barbatii vilolenti, !!!
Mda , asta-i alta mancare de peste , e o boala , o anomalie , ori nu cred ca un om normal asta doreste !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.05.2011, 16:25:55
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Unele femei is moarte dupa barbatii vilolenti,la aia de treaba nici nu se uita, se leaga la cap cu ei, si apoi, dupa cativa ani ajung sa se planga ca aia le bat ca la armata !!!

Fiecare primeste uneori ce a ales !!!
Nu cred ca exista femei atrase de barbatii violenti. Poate doar sado-masochistele..Insa exista femei atrase de BAIETII RAI, care nu inseamna neaparat violenta in familie! La polul opus, FETELE RELE, sunt preferate deseori inaintea celor bune si cumsecade..
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.05.2011, 19:29:54
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu cred ca exista femei atrase de barbatii violenti. Poate doar sado-masochistele..Insa exista femei atrase de BAIETII RAI, care nu inseamna neaparat violenta in familie! La polul opus, FETELE RELE, sunt preferate deseori inaintea celor bune si cumsecade..
Și ce înțelegi prin "fete rele"?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.05.2011, 19:46:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Și ce înțelegi prin "fete rele"?
Cele rebele,care vor sa detroneze tabu-urile,cele cu dragoste si interes pt lucruri interzise si imorale,anti-traditionalistele;banuiesc ca sti si tu definitia dar vrei sa faci haz de noi.

Eu cred ca este overrated...

offtopic:sunt atat de multi rebeli incat nu mai au nici un farmec :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.05.2011, 20:18:58
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cele rebele,care vor sa detroneze tabu-urile,cele cu dragoste si interes pt lucruri interzise si imorale,anti-traditionalistele;banuiesc ca sti si tu definitia dar vrei sa faci haz de noi.

Eu cred ca este overrated...

offtopic:sunt atat de multi rebeli incat nu mai au nici un farmec :)
Nu voiam să fac haz de nimeni. Nu există o "definiție", pentru că oamenii au percepții foarte diferite asupra termenului de "fată rea". Mie mi s-a spus în liceu că sunt una din "fetele rele", doar pentru că la 17 ani eram însărcinată. Ți se pare normal?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.05.2011, 20:36:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Nu voiam să fac haz de nimeni. Nu există o "definiție", pentru că oamenii au percepții foarte diferite asupra termenului de "fată rea". Mie mi s-a spus în liceu că sunt una din "fetele rele", doar pentru că la 17 ani eram însărcinată. Ți se pare normal?
Ma intrebi personal sau in numele celor care te-au etichetat asa?
Notiunea "fata rea" este in zilele noastre o eticheta,o caracteristica a personalitatii,un nume generic dat oricui nu se incadreaza in respectarea traditiilor,normelor religioase,reguli impuse de parinti,societate,scoala etc
Nu trebuie sa pozezi in victima ca ai fost numita"fata rea",nu mai are conotatia negativa din trecut,inlocuieste-o cu"rebela".

Importanta este experienta in urma acelei sarcini...te simteai pregatita pt ce va urma,ti-ai asumat in totalitate actele?Regreti?Te invinovatesti?
(intrebarile nu sunt pt mine :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.05.2011, 20:47:07
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ma intrebi personal sau in numele celor care te-au etichetat asa?
Notiunea "fata rea" este in zilele noastre o eticheta,o caracteristica a personalitatii,un nume generic dat oricui nu se incadreaza in respectarea traditiilor,normelor religioase,reguli impuse de parinti,societate,scoala etc
Nu trebuie sa pozezi in victima ca ai fost numita"fata rea",nu mai are conotatia negativa din trecut,inlocuieste-o cu"rebela".

Importanta este experienta in urma acelei sarcini...te simteai pregatita pt ce va urma,ti-ai asumat in totalitate actele?Regreti?Te invinovatesti?
(intrebarile nu sunt pt mine :)

Nu pozez în victimă. Din fericire pentru mine, am ajuns la nivelul de maturitate în care părerile celor care mă jignesc reprezintă pentru mine o nulitate. Da, ai dreptate. E un "nume generic". Dar nu mi se pare normal să punem eticheta de "fată rea" sau "om rău" cuiva care a făcut un lucru care nouă ni se pare imoral. Poate să nu fie deloc imoral, fiecare vede lucrurile diferit. Până la urmă, ce drept avem noi, ca simpli muritori, să emitem judecăți asupra altor oameni, simpli muritori ca și noi? De ce să îi încadrăm în tipologii și să le dăm un "nume generic"?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 23.05.2011, 21:00:02
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Nu pozez în victimă. Din fericire pentru mine, am ajuns la nivelul de maturitate în care părerile celor care mă jignesc reprezintă pentru mine o nulitate. Da, ai dreptate. E un "nume generic". Dar nu mi se pare normal să punem eticheta de "fată rea" sau "om rău" cuiva care a făcut un lucru care nouă ni se pare imoral. Poate să nu fie deloc imoral, fiecare vede lucrurile diferit. Până la urmă, ce drept avem noi, ca simpli muritori, să emitem judecăți asupra altor oameni, simpli muritori ca și noi? De ce să îi încadrăm în tipologii și să le dăm un "nume generic"?
Pt ca asta este meseria societatii,sa faca asocieri,comparatii,sa emita pareri(cunoscuta in trecut ca si "gura lumii")
Religia ortodoxa propaga aceasta toleranta fara de semeni,de care vb :)
(insa toleranta este vis-a-vis de persoane,nu de faptele incriminate)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 17.06.2011, 03:10:20
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Mihaela, parerea mea este sa nu te grabesti sa iei vre-o hotarire pripita. Pe acest forum bintuie un spiril liberal-feminist care una si buna stie: -"Du-te la Tribunal, politie, DIVORT, nu mai sta pe ginduri"...si ti-ai face un mare serviciu sa le ignori tocmai pe motiv ca trebuie sa te gindesti la copii, subiect la care o sa revin.

Pe de alta parte, din exemplu dat de tine nu se poate intelege cit de mare este problema ta, nimeni de aici nu este in masura sa inteleaga ce se petrece, insa din mindrie, cum aud un zvon cum sar imediat cu sfaturile de despartire. Cel mai bine asa cum ti s-a sugerat de catre unii este sa te duci la un Duhovnic, sa STATI MAI MULT de vorba cu el, nu asa in treacat, iar de sfaturi de pe internet stai departe, deoarece sunt multi suferinzi care, fara sa-si dea seama, se uita in oglida cind iti vorbesc...

Copiii:
Eu lucrez cu foarte multi copii din familii despartite si-ti spun cu mina pe inima sa nu faci prostia sa divortezi doar pentru o palma(chiar si doua) ocazionala, certuri, abuz verbal.
Cu multa tristete in suflet vad cum majoritatea copiiilor cu parinti divortati sau separati sunt pur si simplu DEVASTATI sufleteste. Este o suferinta CUMPLITA cum numai cineva care a trecut in copilarie prin asa ceva, si face efortul sa-si aminteasca poate intelege. Nu exista cuvinte care sa descrie sentimentul efectiv ca de moarte, de iad, fara exagerare prin care trece copilul cind un parinte isi face bagajul si pleaca, mai ales daca copiii au tinut mult la el/ea. Iti spun din ce am vazut si auzit din guritele lor cind ni se destainuiesc si pling. Asta este un aspect. Altul este cel IREVERSIBIL, al sechelelor si gravelor dereglari de comportament( in rau, social) in urma acestui soc sufletesc, iar daca unii se bucura initial ca copilul lui nu are nimic si nu are nici o dereglare PREA mare, se inseala amarnic. Unii copii stiu sa ascunda si imping aceste stari cumplite cit mai adinc in subconstient, insa dupa un timp explodeaza intr-un fel sau altul ...si nici atunci, parintele care a ramas in egoismul feroce de care des da dovada, va nega ca ceva este in neregula cu copilul sau....sunt multe de spus dar eu una iti spun si te implor

NU DIVORTA, asa bun rau cum este, tine-l pe aproape, exista legaturi sufletesti intre copil si tata care nu se vad, si nevazindu-le tindem sa credem in orbirea noastra ca ele nu exista si deci nu sunt asa de "vitale" si putem sa-l trimitem la "plimbare"
Violenta se cam reduce, in reprezentarea cotidiana, la aspectele ei fizice si la injuraturi. Dar exista o violenta (sau agresiune) mult mai perfida si distrugatoare: cea pe plan psihologic, ascunsa cu multa viclenie sub masti de vorba asezata si cuminte. La care unii reactioneaza cu violenta fizica, fiind mult mai afectati decat cei care au incasat-o fizic.
Regretabile sunt toate formele de violenta. Traim intr-o lume violenta si e greu sa punem un zid intre lumea in care convietuim si casa noastra.
Desi apare ca manifestare doar la un om, uneori violenta e creatia mabilor sau a mai multor oameni. Un barbat violent poate fi victima unei serii nesfarsite de acte violente exercitate asupra lui. Si cade si el, la un moment dat, in pacatul violentei. Judecam efectul dar lunga serie cauzala o neglijam. Este drept? Este rational?
Apoi, chiar partenerul victimizat este generator (constient sau, mai des, inconstient) al violentei agresorului. Sau pune picatura care umple paharul.
Deci, eu zic sa luam in calcul, atunci cand simtim ca partenerul a fost violent cu noi, partea noastra de participare la situatie. Inainte de a fi violent partenerul, cu siguranta atmosfera situatiei de viata "cocea" fructul actului violent.
Sa nu fim violenti cu cei violenti! Sa ne uitam la violenta noastra ascunsa, va rog. Poate ca un barbat violent a fost mai expresiv decat sotia lui care a preferat sa isi tina "sub pres" o lume de resentimente. Comunicarea sincera si calda duce la scaderea violentei.
Parintii duhovnicesti ne arata mereu spre noi insine, iar nu spre violenta aproapelui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Violenta in familie? alexaa Generalitati 56 12.01.2015 21:51:12
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18