Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.03.2009, 15:18:57
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Mentalitatea la romani

Cred ca oricare dintre noi are experiente negative atunci cand vine vorba de meseriasi: cand cineva iti pune faianta, ea fie cade, fie e prost pusa; cand ti se strica ceva, dupa ce a fost reparat, nu tine mai mult de cateva zile... Poate sunt doar eu ghinionist, dar imi pare ca romanul a ajuns sa faca o munca pe principiul "merge si asa", adica o munca carpita, prost facuta. M-am intrebat de ce este posibila. Un raspuns ar fi ca suntem permisivi, ca nu facem scandal, ... ca nu avem legi.

Nu cred ca romanul munceste prost pentru ca Dumnezeu a fost zgarcit cu el, pentru ca observ ca in afara sau in marile companii de la noi, romanul face o treaba excelenta.

Voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.06.2009, 14:16:25
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Mai exista meseriasi?

Eu ma intreb mai intai daca mai exista meseriasi, pentru ca de cativa ani, mergand prin orasul meu (in tara) n-am mai gasit pravalii de meseriasi (instalatori, cizmari, croitori, plapumari, geamgii, electricieni etc.).
Era tare bine pe vremuri. Se mai puteau repara lucruri, acum trebuie sa le arunci, ca n-ai unde le repara.
Oamenii nu mai sunt. Ori au gasit alte cai de existenta, ori au disparut si altii nu se mai formeaza. Vorbesc de cei liber profesionisti.
Iar in firme e altceva. Nu stiu. Poate castiga mai bine si severitatea este mai mare. La fel si in strainatate.
Dar ce meseriasi romani stiti voi in strainatate, afara de mozaicari, constructori, soferi?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.06.2009, 17:21:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

De constructori vorbeam. Accepti sa faci cateva modificari in casa si dupa un timp in care nu mai stii de unde sa-ti iei lucrurile, praf, ... observi ca usa nu se inchide. "Mesterului" nu-i crapa obrazul de rusine pentru o situatie de acest gen, dimpotriva, spune ca te mai costa ceva pentru a indrepta situatia respectiva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.06.2009, 17:27:14
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

pt ca suntem permisivi, pt ca nu au constiinta, pt ca nu avem legi care sa ne protejeze ca si consumatori, pt ca ei se cred meseriasi iar pe noi niste simpli clienti crezand ca ne fac o favoare de ne repara ceva pe banii nostri, pt ca nu-i tragem la raspundere ca de, dupa N zile in care meseriasul lucra ni se cam face lehamite de praf etc si abia asteptam sa scapam de el. intradevar afara lucreaza dupa reguli imupse si-s constiinciosi pt ca, cum zicea cineva, au reclamatii, zboara. in afara badea Gheorghe nu-si permite sa zica sefului....Lasa ca eu stiu mai bine decat matale, ca eu lucrez de X ani in acest domeniu, matale abia ai terminat scoala....pt ca in Rom se practica, patit pe propria piele....ca de badea crede ca scoala aia se face asa, degeaba. si in principal pt ca exista respect. eu zic ca multe pleaca de aici
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.06.2009, 19:39:29
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cred ca oricare dintre noi are experiente negative atunci cand vine vorba de meseriasi: cand cineva iti pune faianta, ea fie cade, fie e prost pusa; cand ti se strica ceva, dupa ce a fost reparat, nu tine mai mult de cateva zile... Poate sunt doar eu ghinionist, dar imi pare ca romanul a ajuns sa faca o munca pe principiul "merge si asa", adica o munca carpita, prost facuta. M-am intrebat de ce este posibila. Un raspuns ar fi ca suntem permisivi, ca nu facem scandal, ... ca nu avem legi.

Nu cred ca romanul munceste prost pentru ca Dumnezeu a fost zgarcit cu el, pentru ca observ ca in afara sau in marile companii de la noi, romanul face o treaba excelenta.

Voi ce parere aveti?
...Oricare dintre meseriasi isi va face prost treaba pt ca ...esti tu ghiniosnist,as zice.Mi s-a intimplat personal...
...In alta ordine de idei,Dumnezeu nu este rasist.Prin urmare nu a fost zgircit cu nimeni,insa ,pe omul care n-are frica de Dumnezeu,nu-l poate pazi nimeni...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.06.2009, 20:51:29
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cred ca oricare dintre noi are experiente negative atunci cand vine vorba de meseriasi: cand cineva iti pune faianta, ea fie cade, fie e prost pusa; cand ti se strica ceva, dupa ce a fost reparat, nu tine mai mult de cateva zile... Poate sunt doar eu ghinionist, dar imi pare ca romanul a ajuns sa faca o munca pe principiul "merge si asa", adica o munca carpita, prost facuta. M-am intrebat de ce este posibila. Un raspuns ar fi ca suntem permisivi, ca nu facem scandal, ... ca nu avem legi.

Nu cred ca romanul munceste prost pentru ca Dumnezeu a fost zgarcit cu el, pentru ca observ ca in afara sau in marile companii de la noi, romanul face o treaba excelenta.

Voi ce parere aveti?
Da,și noi am trecut prin astfel de experiențe și într-adevăr este cumplit.Acei care practică această meserie care,într-adevăr este grea și toxică din cauza prafului sunt marea majoritate oameni care beau mult,care cer banii înainte și apoi dacă nu plusezi mereu(căci dacă nu ai avut inspirația de a încheia un contract la începutul lucrării)vei plăti de câteva ori prețul stabilit sau te vor lăsa baltă când ți-e lumea mai dragă.
Noi am găsit totuși o soluție! Ne-am apucat de făcut lucrările după ce odată terminate parchetul avea burtă varul era aiurea iar faianța cădea.Și să știți că ne-am descurcat destul de bine că nici meseriașii nu aveau mai multă experienă decât noi...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.06.2009, 21:04:59
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Daaaa, asta cu meseriasii este super tare!
Sotul meu s-a enervat si a scos gresia (prost pusa de meseriasi) si a refacut el singur lucrarea in timpul liber. A iesit superb. (Deh, ce nu fac mainile unui.. chirurg :))))). Dar pe-atunci avea timp liber, inca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.06.2009, 21:39:11
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In primul rand, majoritatea meseriasilor pleaca din tara, ca sa castige mai bine. Cei care au ramas... ati vazut si singuri, caci nu au practica suficienta.
Dar cred ca si clientul are o vina, ca nu stabileste concret toate detaliile contractului. Chiar daca e verbal, tot contract sau intelegere se numeste; atata doar ca va fi cam greu de dovedit in fata instantei, care a fost intelegerea.
Si apoi modalitatea in care se face plata: daca omul isi ia toti banii de la inceput, e clar ca va da rasol ca sa scape cat mai repede. Plata trebuie facuta treptat, pe masura ce se face o parte din lucrare.
Pe viitor incercati sa angajati pentru lucrarile, pe care le aveti de efectuat, oameni din constructii, care lucreaza la firme mari, caci acestia au practica in Europa si sunt f priceputi si rapizi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.06.2009, 22:24:06
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Ba fratilor,i-mi plac tare discutiile voastre.Da sa incepeti voi ca atunci cand va vin in casa sa nu le mai dati de baut,ca multi zic de dimineata,dupa o ora de munca:"-Da un paharel mic n-aveti pe acolo...?"(Ionela)
__________________
cristian-ionela
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.06.2009, 22:33:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
In primul rand, majoritatea meseriasilor pleaca din tara, ca sa castige mai bine. Cei care au ramas... ati vazut si singuri, caci nu au practica suficienta.
Dar cred ca si clientul are o vina, ca nu stabileste concret toate detaliile contractului. Chiar daca e verbal, tot contract sau intelegere se numeste; atata doar ca va fi cam greu de dovedit in fata instantei, care a fost intelegerea.
Si apoi modalitatea in care se face plata: daca omul isi ia toti banii de la inceput, e clar ca va da rasol ca sa scape cat mai repede. Plata trebuie facuta treptat, pe masura ce se face o parte din lucrare.
Pe viitor incercati sa angajati pentru lucrarile, pe care le aveti de efectuat, oameni din constructii, care lucreaza la firme mari, caci acestia au practica in Europa si sunt f priceputi si rapizi.
Exact ! De-l chemăm pe Gică știe tot și mai nimic, să nu avem pretenții prea mari. La ora actuală, văd multe anunțuri prin cutiile poștale, precum că X face de toate, de la electrică, zidărie , etc . Meseriași apăruți peste noapte sunt cam peste tot !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mari Romani lore86 Generalitati 31 31.07.2013 18:30:46
Talentatii romani Scotianul Generalitati 18 13.02.2012 19:25:31
ipocrizia la romani Mari28 Generalitati 1 11.02.2011 16:21:17
Încrederea la români Scotianul Generalitati 1 10.06.2010 23:05:16
ROMÁNI NEDREPTATITI C-tin Teologie si Stiinta 16 12.01.2009 21:45:14