Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.06.2009, 20:46:41
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot.

Acum doi ani, Libertatea publica incredibila poveste a lui Cristian, copilul care s-a vindecat miraculos de o tumora pe creier, dupa o viziune a Sfintei Fecioare. Nascut in ajun de Pasti, baiatul ce poarta numele Mantuitorului a reusit sa invinga moartea datorita credintei lui si a parintilor care i-au fost aproape si s-au rugat pentru el. Acum isi doreste sa devina preot.Cristian implineste pe 11 aprilie zece ani. De cand s-a facut bine, baiatul e total schimbat. A crescut mult, a luat in greutate. Copilul isi uimeste parintii si cunoscutii veniti in vizita atunci cand foloseste expresii si cuvinte asemanatoare celor din Sfanta Scriptura si pe care, in mod normal, n-ar avea de unde sa le deprinda. Inainte de culcare, de masa si in fiecare dimineata, pustiul spune 'Tatal nostru' si se roaga intr-un fel anume, ca si cand ar avea un dialog cu Atotputernicul. El ii binecuvanteaza pe cei din jurul lui, stropindu-i cu apa sfintita, asa cum fac preotii la biserica. Atunci cand va fi mare, copilul doreste sa devina slujitor al Domnului.

Si alte lucruri mai putin obisnuite se intampla cu baiatul. Cand merge pe strada, Cristi atinge oamenii care trec pe langa el si unele masini parcate. ?ntrebat de ce face acest lucru, baiatul a raspuns: 'Pe oameni ii vindec daca ii doare ceva, iar pe masini le simt daca fac accident.'

Medicii nu l-au putut ajuta

Pustiul care a invins moartea a venit ca o lumina in familia lui. Parintii Liliana si Marian mai au o fetita, Alexandra, dar isi doreau din toata inima si un baietel. Cristi a fost perfect sanatos la nastere. Apoi, intr-o zi, s-a intamplat nenorocirea. A racit. Parintii l-au dus la doctor, i s-au prescris medicamente pentru o afectiune banala, dar Cristi se simtea din ce in ce mai rau. Au urmat analize, radiografii si tomografii. ?n cele din urma, diagnosticul a fost sumbru: tumora de ventricul III, astricitom pilocitic, adica o tumora a sistemului nervos central greu de operat.

Ai lui au inceput sa mearga pe la biserici, s-au rugat, au postit si au jelit pana le-au secat lacrimile. Ca sa fie ocrotit, langa pat i-au pus o iconita cu Sfanta Treime. Deodata, cand nu se mai asteptau la nimic bun, incredibilul s-a petrecut. ?ntr-o zi de aprilie 2003, Cristi s-a ridicat din asternut, a pus mana pe icoana si a zis: 'Tu m-ai vindecat!'

Parintii sai s-au alarmat, crezand ca pustiul a luat-o razna din cauza bolii. L-au intrebat cum se simte, daca il doare ceva sau e ametit. Cristi a zambit si le-a spus: 'Nu-mi trebuie nimic. Acum o sa ma fac bine. Fecioara Maria m-a luat in brate si m-a dus la ea acasa. Acolo totul e lumina.' N-a trecut mult timp si boala s-a ameliorat in mod inexplicabil.

Baiatul a fost operat prima data in ianuarie 1999, de o echipa de medici exceptionali, condusa de profesorul neurochirurg A. V. Ciurea de la Spitalul de Urgenta Bagdasar-Arseni.

"Extirparea tumorii era un risc enorm"

'Cazul lui Cristi a fost dificil, isi aminteste dr. Al. Tascu, unul dintre medicii care l-au operat. Tumoarea crescuse in mijlocul creierului, unde se ajunge foarte greu. Extirparea ei insemna un risc enorm. Noi, medicii, am facut totul din punct de vedere neurochirurgical. Eu cred in Dumnezeu si aceasta vindecare este o minune, v-o spun sincer, atat cat imi permite natura meseriei'.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.06.2009, 06:03:53
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Ai vre-un link?
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.06.2009, 10:58:17
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Defapt este luat de pe libertatea tot si l-am postat aici pentru ca m-a impresionat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.06.2009, 12:05:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Defapt este luat de pe libertatea tot si l-am postat aici pentru ca m-a impresionat.
Da Alin, are si de ce sa te impresioneze. Pacat ca presa noastra , publica foarte rar astfel de reportaje, pentru ca sunt sigur ca exista multe minuni nescrise .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.12.2012, 12:22:21
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Ai vre-un link?
http://www.crestinortodox.ro/reporta...ian-72269.html
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minune!!! camy_d Despre Biserica Ortodoxa in general 187 19.12.2012 18:02:23
minune mare patricia2006 Generalitati 5 12.09.2012 09:25:11
Cine vrea sa devina Mireasa a lui Hristos aureliapopescu Stiri, actualitati, anunturi 64 25.09.2010 11:36:04
Minune la Iasi!!! BogdanF2 Generalitati 31 23.03.2010 12:25:12
Minune EDI Intamplari adevarate 28 12.01.2009 12:14:18