Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.10.2009, 21:14:39
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Raspunsul parintelui este :

" Sunt convins ca banii ii vor folosi la construirea casei sau in folosul lui Ionut. Nici un membru din familie nu bea sau sa fumeze;deci banii nu cred ca-i vor cheltui pe alte lucruri,decat pentru a-si acoperi casa sau pt.Ionut. Daca aveti incredere in serviciile postale puteti sa puneti banii in colet(nu cred ca mai exista riscul in ziua de azi sa se umble in colete.sper) si sa ii trimiteti pe adresa din scrisoarea lui Ionut. Alaturi de numele lui puteti adauga in paranteza numele bunicii Ignat Vasilica; asa postarita de la noi din sat stie cui ii este adresat coletul."

De acum, de noi depinde sa il ajutam!

Voi mai intreba si dimensiunile lui Ionut, daca sunt printre noi cativa care vor sa trimita o gecuta de iarna sau ghetute..


Doamne ajuta-ne cand suntem in necazuri, asa cum si noi ajutam pe cei in nevoi!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.10.2009, 03:35:20
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation unde sunt restul?

ma surprinde ca nici un crestin de prin zona (activ aici pe forum) nu pare sa fie interesat de cazul acestui baietel. ca sa dea o mana de ajutor la fata locului si prin care sa putem si noi face trimiteri si comunica cu familia respectiva. de ex. eu una nu pot trimite pachete de aici din sua (ar dura o vesnicie pana ar ajunge, plus costul exorbitant al transportului) si nici bani prin mediile obisnuite (curierat) pentru ca e vorba de o zona rurala.

in fine, o sa mai studiez problema si in caz ca nu gasesc alta solutie, probabil voi apela la tine, draga Emy. Apropo, chiar m-ar interesa ce masuri poarta acest baietel, caci dupa varsta este doar un pic mai mic decat nepotii mei, si cred ca as putea face ceva ptr el din acest punct de vedere. (ar mai ramane de rezolvat transportul).

Doamne ajuta, sa ne dea Dumnezeu gandul cel bun !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.10.2009, 09:09:51
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Eu am sperat ca din smerenie fratii nostri activi pe forum nu participa la discutie..ca tac si fac, fara ca dreapta sa stie ce face stanga..sau au probleme financiare din cauza situatiei actuale si de abia se descurca ei sa isi creasca copiii. Dar si o scrisoare in care ii scrieti lui Ionut un gand frumos cantareste mai mult decat altele pe care i le putem trimite, sunt convinsa..


Voi reveni cat de curand cu noi detalii..din pacate nu am carnet de sofer si nici autoturism astfel incat sa ajung in comuna Gohor, eu sunt in Iasi si distanta este de 165 km pana in satul Nartesti, deci nu este mult..

Sa ne dea Dumnezeu si noua ajutor in nevoi cu marea Lui bunatate, si nu cu dreptate!


Repet adresa completa la care putem trimite pachete si scrisori:

CALINCIUC IONUT (Ignat Vasilica) - loc. Nartesti, com. Gohor, jud. Galati, cod 807155
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.10.2009, 00:48:36
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul
...din smerenie fratii nostri activi pe forum nu participa la discutie..ca tac si fac, fara ca dreapta sa stie ce face stanga...
problema asta cu stanga si dreapta e prost inteleasa de multi si cred ca ar trebui sa mai studieze pilda aceea a talantilor... da, inteleg sa nu te lauzi ca ai facut sau faci ceva, dar daca ti se cere sa dai o mana de ajutor si sa scoli si pe altii din nesimtire nu cred ca se face gaura-n cer. sa nu fim ipocriti, mai ales ca, daca cumva mai exista oameni smeriti in ziua de azi, aceia cu siguranta nu stau pe internet ca noi. deci, sa facem cele ce ne stau in putinta, Doamne ajuta!

PS: legat de drumul de la Iasi pana la acest baiat, stai linistita ca nu la asta ma gandisem. am sa-ti scriu un pic mai mult pe MP.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.10.2009, 04:09:04
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit orientativ

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul
Ma numesc Calinciuc Ionut,

Ma rog la Dumnezeu in fiecare seara, poate s-o gasi cineva sa ne ajute sa termine casa.
m-am gandit sa intreb si la biserica noastra, poate sunt oameni dispusi sa ajute cu ceva bani, chiar si sume modice dar care toate adunate pot face o diferenta.

are cineva idee cam cat ar costa un acoperis de casa (banuiesc ca e una modesta, fara suprafata mare)... 2-3000 Ron?

nu stiu cum e in Romania dar aici in America cand faci fund raising trebuie sa le spui oamenilor si un target, ca sa-si dea si ei seama cam cat ar putea sa dea pentru situatia respectiva.

de ex, azi la noi s-a facut colecta pentru niste scaune pe care vor sa le cumpere la un azil de batrani, Sf. Cosma si Damian. si parintele a spus clar: vor sa ia cca 80 scaune care costa in jur de 20 dolari bucata. si pentru ca la noi vin in gen. 70-80 pers duminica la Liturghie, a facut invitatia tuturor sa cumpere un scaun sau doua (adica sa dea $20 - $40) pentru acest scop.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.10.2009, 06:41:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb in drum

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul
Sa ne dea Dumnezeu si noua ajutor in nevoi cu marea Lui bunatate, si nu cu dreptate!

Repet adresa completa la care putem trimite pachete si scrisori:

CALINCIUC IONUT (Ignat Vasilica) - loc. Nartesti, com. Gohor, jud. Galati, cod 807155
S-a oprit careva si pe la acest baietel, in drum spre Sf. Parascheva la Iasi ?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.10.2009, 23:14:05
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb Ajutorul pe care Dumnezeu il da prin oameni cu suflet mare

Slava Domnului ca am dat peste niste romani inimosi la o firma de shipping aici la New York, care s-au oferit sa trimita gratis un pachet pentru Ionut, la Nartesti. Nu stiu daca sunt crestini-ortodocsi asa ca noi, dar va rog sa-i pomeniti si pe ei cand va rugati, dupa cum credeti : Alex si Doina ii cheama.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.10.2009, 13:43:19
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Slava Domnului ca am dat peste niste romani inimosi la o firma de shipping aici la New York, care s-au oferit sa trimita gratis un pachet pentru Ionut, la Nartesti. Nu stiu daca sunt crestini-ortodocsi asa ca noi, dar va rog sa-i pomeniti si pe ei cand va rugati, dupa cum credeti : Alex si Doina ii cheama.

Sa le ajute Dumnezeu! Ma uimesc zilnic de bunatatea crestinilor ortodocsi din jurul meu si am o multime de invatat de la voi...

De asemenea, trebuie sa spun ca sunt invidioasa in cel mai bun sens pe cei care declara ca nu cred in Dumnezeu, dar sunt un exemplu de comportament si bunatate..
Fratii mei, daca unii care nu cred in legea iubirii, pecetluita cu Sangele Mantuitorului nostru Iisus Hristos au principii sanatoase: nu fura, nu mint, nu ucid, nu vorbesc de rau, nu judeca, atunci noi, cei care ar trebui sa fim samanta cea buna, care am aflat cuvintele Sfintei Evanghelii, cum ar trebui sa fim? Acesti frati ai nostri, necrestini, ne rusineaza si ne ajuta sa ne smerim..

Iti multumesc, Mirela, ca ajuti la inmuierea sufletului meu
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.10.2009, 14:07:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E_my Vezi mesajul
Sa le ajute Dumnezeu! Ma uimesc zilnic de bunatatea crestinilor ortodocsi din jurul meu si am o multime de invatat de la voi...

De asemenea, trebuie sa spun ca sunt invidioasa in cel mai bun sens pe cei care declara ca nu cred in Dumnezeu, dar sunt un exemplu de comportament si bunatate..
Fratii mei, daca unii care nu cred in legea iubirii, pecetluita cu Sangele Mantuitorului nostru Iisus Hristos au principii sanatoase: nu fura, nu mint, nu ucid, nu vorbesc de rau, nu judeca, atunci noi, cei care ar trebui sa fim samanta cea buna, care am aflat cuvintele Sfintei Evanghelii, cum ar trebui sa fim? Acesti frati ai nostri, necrestini, ne rusineaza si ne ajuta sa ne smerim..

Iti multumesc, Mirela, ca ajuti la inmuierea sufletului meu
draga Emi,
De unde stii tu ca anumiti frati de pe forum nu s-au gandit sa trimita bani sau ajutoare la aceasta familie?
Sau vor trimite cand vor avea bani ?
Sau chiar daca nu dau ,nu avem de unde sti care e situatia fiecaruia ,pe cine mai ajuta ,cui mai dau milostenie in localitatea unde stau.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.10.2009, 14:31:52
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Anita, v-am prezentat monologul meu interior, adica ceea ce mi-am spus eu mie si am vrut sa va impartasesc..Iarta-ma daca am spus ceva nepotrivit..

In fiecare zi ma uimesc de oamenii din jurul meu care cu adevarat imi sunt exemple: ei nu deznadajduiesc desi nu cred in Dumnezeu, sunt cinstiti, etc
Cred ca si pentru voi este la fel..

Iarta-ma inca o data daca te-am ranit, nu a fost asta intentia mea. In nici un caz nu ma privesc cu superioritate, pentru ca nu am de ce..Eu am salariu si bursa, nu am sot, copii, rate, deci nu am nici un drept sa ii judec pe cei care nu au nici pentru ei..
Eu nu fac suficient, eu sunt bogatul care da din punga lui cei mai mici bani...Pentru mine altii sunt vaduvele si cred ca banutul lor insotit de rugaciune face mai mult decat maruntul meu..

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cu ajutorul nostru, un copil ar putea sa-si implineasca un vis N.Priceputu Umanitare 60 29.10.2016 00:53:16
Manastirea ortodoxa romana de langa Bruxelles are nevoie de ajutorul nostru! Ion Pop Generalitati 0 22.03.2012 19:27:47
Si ei au nevoie de ajutorul nostru.... silvia55 Umanitare 0 08.09.2011 00:30:10
Televiziunea Trinitas are nevoie de ajutorul nostru pentru a rezista in continuare! Florin-Ionut Stiri, actualitati, anunturi 21 11.12.2009 23:22:21
un preot are nevoie de ajutorul nostru cristy Umanitare 3 15.10.2009 11:36:32