Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2010, 21:31:59
MIRELAMM MIRELAMM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2008
Mesaje: 4
Thumbs down Sunteti de acord cu noua lege data ?

Ce parere aveti despre noua lege data de catre Patriarhul Romaniei , in legatura cu preoti divortati sau cei care o sa divorteze ...( Nu o sa iese bine deloc ... parerea mea )
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.03.2010, 22:12:11
MIRELAMM MIRELAMM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2008
Mesaje: 4
Thumbs down O sa fie mai rau

Oamnei buni nu se poate asa ceva , ia sa se casatoreasca si ei si apoi sa divorteze sotiile lor de ei si sa fie destituiti din functi , le convine ? pai nu la ce salarii au si cum sa le convina , traiesc ca in puf , dar un amarat de preot care are familie, are atata ispita pe cap cu toate sectele care dau tarcoale pe la parohiile unde slujesc si pe deasupra mai si divorteaza sotia de el , mai e dat si afara ce sa mai zicem ... Patriarhul nostru nu a citit toate canoalele cu siguranta , sa ii spuna cineva sa se mai documenteze ca e in urma rau .........
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.03.2010, 22:19:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MIRELAMM Vezi mesajul
Ce parere aveti despre noua lege data de catre Patriarhul Romaniei , in legatura cu preoti divortati sau cei care o sa divorteze ...( Nu o sa iese bine deloc ... parerea mea )
Problema este alta , ca tot il punem pe admin sa mute de colo , colo aceste "subiecte" , caci de citesti bine , aici este un Topic de " Reguli de utilizare a Forumului " , cu probleme referitoare la noua versiune . . . In al doilea rand B.O.R. functioneaza nu dupa niste " legi" date de cineva , ci dupa niste hotarari adoptate de Sfantul Sinod , iar in al treilea rand , subiectul a fost discutat si mai tot poporul de aici a acceptat ca buna HOTARAREA SFANTULUI SINOD .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.03.2010, 22:35:00
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Parca am fi in politica, bine ca nu exista si ordonante de urgenta ale patriarhiei...
E posibil ca unii sa se creaza, dar nu e chiar asa...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.03.2010, 12:24:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ar fi bine daca nu s-ar aplica retroactiv (corectitudine).

Si mi se pare cam ciudata, oare de asta era nevoie acum?
Sau s-a constatat ca exista un fenomen epidemic de divort in randul clerului?

Pe cand se vor investiga si celelalte directii care produc sminteala, poate mult mai evidente?

Last edited by AlinB; 18.03.2010 at 12:27:19.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.03.2010, 12:36:22
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Din cate am inteles nu se aplica retroactiv.
Dar si asa mi se pare nedreapta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.03.2010, 20:05:13
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

1.Nu a dat-o Preafericitu Daniel si sfantu sinod al bisericii ortodoxe romane!
2.Nu am o parere in mod depsebit dar tot ce pot spune este ca ar trebui modificat in genul acesta: Preotii parasiti de sotie (cand preoteasa depune divortul) pe un motiv bine intemeiat(nu ma refer la nepotrivirea de caracter ci agresiuni asupra sotiei,copiilor,etc) si recasatoriti ori necasatoriti dupa divort sa nu mai poata sluji dar sa aibe drepturi in administratie si in pedagogie religioasa.....iar cei divortati si recasatoriti pe un motiv banal sa nu pateasca nimic....asa ar fi drept poate gresesc,poate nu va rog sa ma corectati daca am gresit
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.03.2010, 20:46:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu nu pricep de ce trebuie sa ne dam noi cu parerea despre asa ceva. Nu ne priveste absolut deloc, nu suntem implicati in asa ceva. Si de-am fi, asa ceva se aplica, nu se discuta...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.03.2010, 22:47:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu nu pricep de ce trebuie sa ne dam noi cu parerea despre asa ceva. Nu ne priveste absolut deloc, nu suntem implicati in asa ceva. Si de-am fi, asa ceva se aplica, nu se discuta...
Tanara, dar gandesti drept si matur !!!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.03.2010, 23:36:54
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@glykys - ba ne priveste. Poate fi unul din preotii nostri. Daca vina nu este a lui, este preot bun, putem sa suferim daca il pierdem si sa-l ajutam. Daca vina este a lui, atunci trebuie gasita o solutie.
Si mai suntem si crestini si ar trebui sa ne pese de cei de langa noi, mai ales de preot.
Inca nu stim cum arata legea si pe cine va lovi.
Eu imi pot inchipui ce suferinta este pe un om sa fie parasit de sotie (fara vina) si sa mai piarda si profesia, si pe Dumnezeu? Nu este drept.
Sunt cazuri si cazuri, trebuie facut totul cu grija. E asa usor sa distrugi oameni!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica nu este de acord cu homeopatia? pacatoasa Generalitati 282 21.09.2014 16:41:28
sunteti de acord sa cititi pentru mine Paraclisul Sfntului Nicolae? andrutza151 Umanitare 1 23.09.2011 23:40:30
Aparent patriarhia nu este de acord cu pomenlicele online horatiu.miron Generalitati 26 15.06.2011 08:08:51
Noua Lege a Educatiei laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 41 16.02.2011 13:19:03
Noua Lege a cultelor ancah Generalitati 2 13.12.2006 19:07:10