Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.06.2010, 16:11:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Question Este imposibil sa facem bine celorlalti daca suntem saraci?

E criza si nu avem bani. Dar oare banii ne limiteaza atat de mult incat nu putem sa facem fapte bune daca nu-i avem?

Sa dam aici exemple de fapte altruiste care pot fi puse in practica in caz ca banii sunt exclusi din ecuatie.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.06.2010, 16:30:38
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Sa dam aici exemple de fapte altruiste care pot fi puse in practica in caz ca banii sunt exclusi din ecuatie.
Chiar Basescu cere tuturor sa fie altriuisti si sa renunte la citeva ore de munca pentru a angaja un somer.

Poate il angajeaza si el pe un somer pe post de presedinte part-time, ca sa avem si noi un exemplu clar de cum se pune in aplicatie ideea asta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.06.2010, 16:54:21
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E criza si nu avem bani. Dar oare banii ne limiteaza atat de mult incat nu putem sa facem fapte bune daca nu-i avem?

Sa dam aici exemple de fapte altruiste care pot fi puse in practica in caz ca banii sunt exclusi din ecuatie.
Mie chiar mi se pare interesantă această discuție.

Sunt oameni care își doresc foarte mult să lucreze și nimeni nu le oferă de muncă.Așadar oferiți un loc de muncă unui om care nu are,dați de muncă și creiați posibilitate de a câștiga un ban cuiva care știe să facă ceva,cumpărați de la amârâta de pe strada dv. car vinde zarzavaturi și borș sau flori din grădina ei,dați o farfurie de ciorbă bătrânei sau bătrânului de pe scara dv sau de pe strada pe care locuiți,primiți în gazdă un student sau o elevă săracă(fără a-i cere chirie),dați-vă fără regret de pomană o parte din cărțile pe care le țineți în podul casei unui copil dornic să citească sau faceți-i cadou unui copil care învață bine calculatorul mai vechi,sau bicicleta din garaj sau mașina cea veche,...și câte nu ar fi numai să vrei să ajuți!

Poți vizita un bolnav,poți cerceta un bătrân care nu are pe nimeni,îi poți face curat prin casă îi poți spăla rufele,îi poți face cumpărăturile sau îi poți pregăti o prăjitură,îl poți însoți la biserică.

Să iei cu tine când mergi la o mănăstire cu mașina pe cineva care nu are bani sau când ești în trafic să iei pe cineva până la o destinație și să nu pretinzi plată...

Să te rogi pentru cel care are o nevoie sau un necaz ca și cum ar fi problema ta și să postești pentru acesta să-l îmbărbătezi și să fii alături de el până când va putea să controleze situația dificilă în care se află.

Să vorbești de bine pe cineva care are un dușman în fața acestuia și să cauți să îi împaci .

Aș putea umple multe pagini cu fapte pe care le putem face fiecare dintre noi în orce clipă dar pe care din păcate ... eu cel puțin nu le fac sau le fac arareori, iar dacă totuși uneori le mai fac mă bucur de laude și mă întristez când primesc drept răsplată ocări și jicniri.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.06.2010, 16:57:49
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E criza si nu avem bani. Dar oare banii ne limiteaza atat de mult incat nu putem sa facem fapte bune daca nu-i avem?

Sa dam aici exemple de fapte altruiste care pot fi puse in practica in caz ca banii sunt exclusi din ecuatie.
Draga Florin,
cele mai bune exemple deriva din proverbul acela care spune: "Nu-i da saracului
peste, mai bine intava-l cum sa prinda pestele singur". Deci raspunsul este:
invatandu-l ceea ce-i este lui de folos. Sigur ca sunt si situatii extreme, cand
omul moare de foame pana ajungi sa-l inveti tu sa prinda peste, si atunci nu
poti decat sa combini cele doua, adica si sa-i dai peste si sa-l inveti sa prinda
singur.
Dar si vorbele bune fac foarte mult, la batrani mai ales, mangaierile la copii,
mers la cumparaturi pentru bolnavi, ajutat invalizi la deplasare, etc, etc, etc.
N-avem noi atata bunavointa cate nevoi sunt, si toate fara bani, doar timp
si suflet.
Da, numai ca noi fugim ca sa ne mantuim noi, nu ne mai uitam si la vecinul.
Egocentrismul din noi ne susoteste insidios: "vezi-ti tu mantuirea ta, lasa-i
pe altii".
Traieste-ti ziua ca si cum ar fi ultima.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.06.2010, 17:14:36
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post este imposibil sa facem bine celorlalti daca suntem saraci ?

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mie chiar mi se pare interesantă această discuție.

Sunt oameni care își doresc foarte mult să lucreze și nimeni nu le oferă de muncă.Așadar oferiți un loc de muncă unui om care nu are,dați de muncă și creiați posibilitate de a câștiga un ban cuiva care știe să facă ceva,cumpărați de la amârâta de pe strada dv. car vinde zarzavaturi și borș sau flori din grădina ei,dați o farfurie de ciorbă bătrânei sau bătrânului de pe scara dv sau de pe strada pe care locuiți,primiți în gazdă un student sau o elevă săracă(fără a-i cere chirie),dați-vă fără regret de pomană o parte din cărțile pe care le țineți în podul casei unui copil dornic să citească sau faceți-i cadou unui copil care învață bine calculatorul mai vechi,sau bicicleta din garaj sau mașina cea veche,...și câte nu ar fi numai să vrei să ajuți!

Poți vizita un bolnav,poți cerceta un bătrân care nu are pe nimeni,îi poți face curat prin casă îi poți spăla rufele,îi poți face cumpărăturile sau îi poți pregăti o prăjitură,îl poți însoți la biserica
Să iei cu tine când mergi la o mănăstire cu mașina pe cineva care nu are bani sau când ești în trafic să iei pe cineva până la o destinație și să nu pretinzi plată...

Să te rogi pentru cel care are o nevoie sau un necaz ca și cum ar fi problema ta și să postești pentru acesta să-l îmbărbătezi și să fii alături de el până când va putea să controleze situația dificilă în care se află.

Să vorbești de bine pe cineva care are un dușman în fața acestuia și să cauți să îi împaci .

Aș putea umple multe pagini cu fapte pe care le putem face fiecare dintre noi în orce clipă dar pe care din păcate ... eu cel puțin nu le fac sau le fac arareori, iar dacă totuși uneori le mai fac mă bucur de laude și mă întristez când primesc drept răsplată ocări și jicniri.
Da toate cele enumerate de D-umneavoastra se pot face cu mare usurinta dar din pacate nu se intimpla asa .bunica mea Dumnezeu sa o odihneasca avea o vorba ,pe care ne-o tot spunea si nu o prea intelegeam atunci ,dar este foarte adevarat ce spunea si va ramine adevarat "Sa fi domn e-o intimplare sa fii OM e lucru mare"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.06.2010, 17:57:04
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E criza si nu avem bani. Dar oare banii ne limiteaza atat de mult incat nu putem sa facem fapte bune daca nu-i avem?

Sa dam aici exemple de fapte altruiste care pot fi puse in practica in caz ca banii sunt exclusi din ecuatie.
Doamne-ajuta!

E criza. E adevarat. Dar criza in care ne zbatem este ceva mai profunda si dureaza de foarte multa vreme.

Nimic, absolut nimic bun, nu se face fara Dumnezeu. Si daca ai bani si nu cauti voia Domnului cand vrei a face bine cu ei, rezultatul este zero. Ne miram cateodata ca am vrut sa facem bine si a iesit pe dos. Si, asa va iesi de fiecare data cand vom pune voia noastra inaintea Voii LUI.

Deci, nu are a face ca esti bogat sau sarac atunci cand vrei sa faci bine. Conteaza doar sa vrei si sa faci impreuna cu Hristos, prin Hristos, catre Hristos. Pentru ca acolo unde noi nu putem, poate Dumnezeu si face, daca este bine ce vrem si daca facem impreuna cu EL.

Asa ca, daca vrei, indiferent ca ai bani sau nu, daca ceea ce vrei sa faci este placut Lui, vei reusi sa faci, dar numai impreuna cu Hristos. Fa-ti rugaciunile, si apoi, cu Dumnezeu inainte!

Daca stai sa calculezi ce poti si ce nu poti, tu singur, uitand de Dumnezeu, nu ai sa mai faci niciodata, nimic. E si aceasta o forma de deznadejde si de desconsiderare a Lui, a Stapanei noastre, a Sfintilor si a ingerilor.

Inainte de comunism, Romania avea ca definitie: Nihil Sine Deo! Adica, Nimic fara Dumnezeu! Acum, suntem impinsi catre ideea ca depindem de bani. Si, in loc sa il avem pe Dumnezeu inaintea noastra, mintea noastra este orientata doar catre ban.

Rezultatul: indiferenta.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.06.2010, 19:10:33
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

O stare de bine poti crea in jurul tau daca zambesti si vorbesti tuturor cu blandete. In ziua de azi sunt toti pe fuga, incruntati si incrancenati de parca pleaca la lupta... Nu mai stim sa fim deschisi, amabili si saritori la nevoie. Ne bruscam reciproc pe strada, in metrou, in magazine, oriunde si ne jenam sa aratam orice urma de blandete, de omenie.
Eu cred ca trebuie sa ne luminam chipurile si mintile si sa ne redescoperim aproapele.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.06.2010, 20:05:00
Samy02's Avatar
Samy02 Samy02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 196
Implicit

Poate ca un simplu si firesc “ ce faci omule , esti bine?”……pentru unii oameni face cat multi , multi , multi euro…….
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.06.2010, 09:24:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Am primit un mesaj pe privat de la cineva care se pare ca a dorit sa ramana anonim. Consider insa ca aceste cuvinte trebuie sa ajunga si pe ecranele voastre, caci sunt spuse din inima si deci foarte folositoare. Insusi Iisus ne invata sa nu ascundem faclia sub obroc:

"Draga Florin da-mi voie sa iti raspund aici pe privat la topicu tau tau :Este imposibil să facem bine celorlalți dacă suntem săraci?
Nu zic ,nui imposibil sa facem bine chiar de santem saraci caci putem ajuta in f multe feluri:
-prin rugaciunile noastre spuse din adancu sufletului
-putem ajuta prin a darui din cele sfinte(ulei sfintit,o icoana,tamaie,o carticica s.a )poate primte chiar de la alti spre ajutor si altora
-putem ajuta ascultand acea persoana si daruindu-i o vorba buna,calda de incurajare
-sau interesandu-ne de cum o putem ajuta sau cum se simte
-sau vizitand-o si poate chiar punand mana la treburi ce ea poate le face mai greu
-e minunat sa poti darui din timpu tau si a putea face un chip sa zambeasca,sa simta ca nu-i singur in clipe grele sau de bucurie caci atunci crucea ce o are a duce i se va parea mai usoara
Poate gresesc dar stiu ca putem face multe si fara bani doar sa dorim,caci nimic nui mai frumos ca atunci cand poti fi langa un suflet greu incercat
Te rog sa ma ierti "
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.06.2010, 09:49:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Samy02 Vezi mesajul
Poate ca un simplu si firesc “ ce faci omule , esti bine?”……pentru unii oameni face cat multi , multi , multi euro…….
Mi s-a intamplat mai demult sa trec impreuna cu un prieten pe langa un copilas care cersea. Eu i-am dat un banut, insa amicul meu nu avea bani la el. Si a intrat in vorba cu cersetorul, pe un ton foarte vesel: ce mai faci, cum iti merge si alte povesti... Am vazut ca i s-a luminat fața copilului si ca vorbele amicului meu au contat practic mult mai mult decat leul pe care i l-am dat eu.

Vorba lui Petru:

Faptele Apostolilor
"1. Iar Petru și Ioan se suiau la templu pentru rugăciunea din ceasul al nouălea.
2. Și era un bărbat olog din pântecele mamei sale, pe care-l aduceau și-l puneau în fiecare zi la poarta templului, zisă Poarta Frumoasă, ca să ceară milostenie de la cei ce intrau în templu,
3. Care, văzând că Petru și Ioan vor să intre în templu, le-a cerut milostenie.
4. Iar Petru, căutând spre el, împreună cu Ioan, a zis: Privește noi;
5. Iar el se uita la ei cu luare-aminte, așteptând să primească ceva de la ei.
6. Iar Petru a zis: Argint și aur nu am; dar ce am, aceea îți dau. În numele lui Iisus Hristos Nazarineanul, scoală-te și umblă!
7. Și apucându-l de mâna dreaptă, l-a ridicat și îndată gleznele și tălpile picioarelor lui s-au întărit.
8. Și sărind, a stat în picioare și umbla, și a intrat cu ei în templu, umblând și sărind și lăudând pe Dumnezeu.
9. Și tot poporul l-a văzut umblând și lăudând pe Dumnezeu.
10. Și îl cunoșteau că el era cel care ședea pentru milostenie, la Poarta Frumoasă a templului, și s-au umplut de uimire și de mirare pentru ceea ce i s-a întâmplat."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu ar fi mai bine daca... Liviu33 Biserica Ortodoxa Romana 68 27.05.2011 10:32:38
Dacă tot suntem forum ortodox... colaps3 Generalitati 65 09.02.2011 11:53:09
Iubirea de saraci si facerea de bine Rodica50 Intrebari utilizatori 0 11.12.2010 20:12:35
Suntem straini in ochii si inimile celorlalti costel Generalitati 8 23.12.2009 20:10:34
ajutati-ne suntem saraci dumi_emil Umanitare 138 03.11.2009 16:42:44