Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.10.2008, 13:41:49
inad inad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 2
Unhappy sunt necajita!

Postez intr-o zi MARE si as vrea sa ma indrumati si pe mine cum sa fac.
Fiica mea, de 22 de ani ( studenta in anu IV la mediu) pe 18.10.2008 este foarte legata de un baiat complet nepotrivit pentru ea: copil din fori, mama lui mai are tot din flori un bebeu de 4-5 ani, locuieste cu parintii ei, doua surori si copiii lor ( banuiesc tot din flori).
Sotul meu a incercat sa vorbeasca cu el si ca rezultat a obtinut doar niste vorbe urate: el nu apreciaza "familia si chestiile astea".
Eu inteleg ca s-au schimbat timpurile si vremurile de acum 25 de ani cand m-am maritat eu:sunt mai grabiti, mai nerabdatori...........
Nu as avea nimic impotriva daca s-ar comporta acest baiat civilizat: adica sa vina sa ne spuna care e situatia lui fata de fata noastra, ce aspiratii are, ce vrea sa realizeze in viata.
Dar, nu. O monteaza si pe ea in stilul lui;adica obraznic. Ascunsa. Mincinoasa.
Cineva m-a invatat sa dau un acatist pentru indepartarea lor.
Nu stiu ce sa fac.
Daca ma aude cineva, va rog sa ma sfatuiti.
Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.10.2008, 13:56:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu intzeleg ce problema este de fapt? ca nu are bani shi nu are stare inalta respectivul baiat? ca nu e om de "vaza" in societate? Cum adica? ar trebui sa placa mamei sau ficei? cum se poate sa-i calcatzi demnitatea shi ficei dumneavoastra shi baiatului ca, auzi acolo, ca e din flori... poi cu atat mai mult e mai demn de stima daca a crescut fara tata shi intr-o familie numeroasa shi modesta....

dar pe fiica dumneavostra ar trebui s-o tzinetzi departe de duhul lumesc al desfranarii, ca acum e moda sa se desfraneze mereu, shi sa capete SulImeniZarE... ca mai devreme sau mai tarziu toate devin disponibile pentru malahism, probabil din deznadejdea lipsei de dragoste curata...

deci va sfatuiesc sa avetzi grija nu numai de fica dumneavoastra ci shi de baiatul acela al nimanui, nascut din flori... shi crescut din frunze... ca sa nu capete relatzia spini, spinii bogatziei gLumii, adica a pacatului, a desfranarii... ca acum relatzia e iresponsabila, asha ne invatza gLumea sa capatam relatzii libere, haioase shi iresponsabile, relatziile desfraului, ale faradelegii, deci paza buna pazeshte pepenii, dar niciintr-un caz nu prin mustrarea care invinge dar nu convinge shi nici prin vinosandirea fariseului pui de naparca shi viclean ca shi puii de vipere... ci cu Duhul Blandetzii...

nici eu nu m-am lecuit de desfranare dupa atata amari de ani ca-s batran shi mi-e rushine ca sunt la fel daca nu mai rau decat atunci cand eram desfranat... iubind asha ... din flori... in flori... ca sa ma ascund prin boschetzi... uneori nici de ea nu mai era nevoie... :o
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.10.2008, 14:08:57
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Eu personal nu te sfatuiesc sa dai acatist pentru indepartarea lor ci sa te rogi sa faca Dumnezeu ce e mai bine pentru problema asta pentru ca numai El stie de ce pune pe cineva intr-o anumita situatie. Aici ar fi voia ta fata in fata cu voia lui Dumnezeu, nu se intampla nimic fara stirea Lui. E corect, esti datoare sa o avertizezi, sa-i spui, sa te rogi sa o lumineze Dumnezeu, dar nu sa o obligi, nu sa lucrezi impotriva ei pe ascuns, daca Dumnezeu i-a dat liber arbitru.... nu crezi ca nu e bine sa intervii? Apoi s-ar putea sa iti para rau daca afla si se supara pe tine, s-ar naste un scandal , o cearta.... Adolescentii traiesc astfel dragostea, sunt mult mai furtunosi, nu asculta... asta o spun si din propria experienta, nici eu nu o ascultam pe mama orice ar fi zis, mi se parea ca ea nu are toate datele problemei mele si nu o poate cantari corect. Eu am invatat asadar ca atunci cand Dumnezeu lasa ceva sa se intample, o face spre binele meu cel mai inalt si spre ridicarea mea, nu spre pierderea mea. Te rog sa ma ierti daca fara sa vreau te-am lezat cu ceva. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.10.2008, 14:23:28
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iti inteleg framintarea in legatura cu fica ta draga Ina dar,asa cum ti-a spus si Ovidiu care dupa parerea mea este tare intelept nu trebuie sa judeci baiatul ca este nascut in afara casatoriei caci oricum toti suntem "nascuti in pacate".Cauta sa ti-l apropii daca vrei sa nu-ti pierzi fica si crezi ca odata ales de ea o fi avind el ceva bun!!!!!!
Si mai ales nu judeca daca nu vrei sa fiii judecat.Este bine sa vorbesti cu duhovnicul dar nu uita ca fiecare om are suflet si ca Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel de mult,iar "dreptatea noastra este inaintea lui Dumnezeu ca o carpa lepadata".Este foarte folositor pentru relatia dintre copii si parinti "Paraclisul Maicii Domnului",Acatistul Sfintului Stelian"pe care sa le citesti(cu binecuvintare de la preot).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.10.2008, 17:14:45
alxdany's Avatar
alxdany alxdany is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 8
Implicit

nu trebuie sa il judeci pe baiat k e din flori, cine stie de ce e asa, sau care e toata sitauatia familiei lui, cat despre fata ta ar trebui sa ia rabdare cu ea, sa vb frumos cu ea sa incerci sa o apropii de tine si sa te rogi pt ea nu sa dai acatist sa ii desparti, sa te rogi sa nu cada in pacatul desfranarii. o vorba buna face mai bine decat o vorba spusa la nervi, incearca sa vezi ce ii leaga pe ei 2, de ce se plac asa de mult. nu sunt in masaura sa dau sfaturi de parinte ci ma pun in postura fetie tale k si eu sunt de varsta ei. rugaciunile parintilor pt copii sunt ff bune.
dak incerci sa o indepartezi de baiat, o sa o indepartezi si de tine.
doamne ajuta si sa auzim numai de bine
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.10.2008, 17:56:49
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Eu am ceva experienta in problema. Am fost, pe rand, socru mic, apoi socru mare si urmeaza sa mai fiu odata socru mic daca ma va tine Dumnezeu. Stiu ce inseamna sa evaluezi pe viitorul posibil partener de viata al propriului coipl. Atunci cand vorbesti despre situatia altuia este mai usor sa faci teorie dar, cand esti implicat direct, lucrurile se schimba radical. In primul rand, eu cred ca nu trebuie sa te grabesti. Nu se stie daca chiar se va casatori cu baiatul acela. Dragostea furtunoasa vine rapid si trece rapid. Daca se va intampla sa nu se mai inteleaga, ai grija, sa fii foarte aproape de copila, ca nu care cumva sa nu reziste socului emotional. In al doilea rand, este necesara o evaluare a tipului de relatii pe care le-ai avut cu fetita ta in ultimii 7-8 ani. Probabil ca vei gasi unele greseli ale tale, ca mama. Roaga-te la Dumnezeu sa te ierte si sa nu plateasca fetita ta pentru gresalele tale. In al treilea rand, daca se va ajunge la casatorie, inghite-ti framantarile si taci. Adopta-l pe baiat ca pe copil al tau. Nu te amesteca in familia lor. Roaga-te la Dumnezeu sa fie bine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.10.2008, 18:16:34
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Te rog... ai putea sa explici, cu mintea pe care o ai ce inseamna copil din flori?[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Oare un copil crescut fara tata a fost altfel conceput decat un copil rezultat dintr-o casatorie? Te plangi ca fiica s-a schimbat. Nu datorata lui s-a schimbat, ci dumneata esti vinovata pentru ca nu ai stiut s-a educi in respect fata de valorile umane... De ce sa dai acatist? Nu ti-e teama ca raul pe care-l doresti acelui tanar va pica pe fiica? Mai gandeste-te... Imi vine sa-ti spun ca ai trait si-ai imbatranit degeaba... Tanarul acela nu s-a intrebat de ce il grabesti asa la insuratoare?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.10.2008, 18:39:45
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Iertati-ma ca ma amestec si eu cu parerea mea, draga Silverstar cred ca Inad s-a referit la altceva, a subliniat faptul ca tanarul acela provine dintr-o familie dezorganizata si i-a vorbit urat sotului dansei spunandu-i ca pentru el familia nu conteaza. E destul de greu pentru un parinte, cred, sa se impace cu ideea ca al lui copil daca a fost crescut intr-o familie unita si crestina, ar putea sa intre intr-o relatie cu cineva caruia nu-i pasa de aceste principii de ordin moral. Eu cam asa am inteles problema. Acum e greu de judecat din exterior, eu nu as arunca cu pietre. Sa-mi fie iertata interventia.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.10.2008, 18:48:20
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Silverstar, fii linistit. Am rosit eu pentru tine, citindu-ti interventia.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.10.2008, 17:37:48
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Smile

Citat:
În prealabil postat de inad Vezi mesajul
Postez intr-o zi MARE si as vrea sa ma indrumati si pe mine cum sa fac.
Fiica mea, de 22 de ani ( studenta in anu IV la mediu) pe 18.10.2008 este foarte legata de un baiat complet nepotrivit pentru ea: copil din fori, mama lui mai are tot din flori un bebeu de 4-5 ani, locuieste cu parintii ei, doua surori si copiii lor ( banuiesc tot din flori).
Sotul meu a incercat sa vorbeasca cu el si ca rezultat a obtinut doar niste vorbe urate: el nu apreciaza "familia si chestiile astea".
Eu inteleg ca s-au schimbat timpurile si vremurile de acum 25 de ani cand m-am maritat eu:sunt mai grabiti, mai nerabdatori...........
Nu as avea nimic impotriva daca s-ar comporta acest baiat civilizat: adica sa vina sa ne spuna care e situatia lui fata de fata noastra, ce aspiratii are, ce vrea sa realizeze in viata.
Dar, nu. O monteaza si pe ea in stilul lui;adica obraznic. Ascunsa. Mincinoasa.
Cineva m-a invatat sa dau un acatist pentru indepartarea lor.
Nu stiu ce sa fac.
Daca ma aude cineva, va rog sa ma sfatuiti.
Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
Draga mea eu te sfatuiesc sa nu-ti faci dusmani pe viata. Din contra arata respect pentru baiatul asta asa cum e. Dumnezeu poate a rinduit ca ei sa fie impreuna si atunci tu si sotul tau cum o sa apareti in fata lor toata viata? Roaga-te pentru ei si arata-le dragoste parinteasca la amindoi.

Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sunt visele? ggmarius Generalitati 2 02.07.2011 12:33:28
Ce sa mai fac? sunt disperat. Vickuo Generalitati 154 18.08.2009 23:32:07